forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii generale despre diverse afectiuni (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/)
-   -   Absenta menstruatiei (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/absenta-menstruatiei-2923.html)

Red_Rose 26 feb 2010 06:46:02

Absenta menstruatiei
 
Salut,fetelor.Am o problema,am ciclul menstrual ultima oara in decembrie si iata deja e sfirsit de februarie si nu am mai avut de atunci.E pt prima oara cind patesc asa ceva.Sa fie oare de la dieta? parca n-am mincat sub 1000 cal,dar ce e drept un timp eu aproximam cantitatile si posibil si era sub 1000 dar la sigur nu cu mult.Mi-e frica tare,nush de ce e asa.O sa merg la medic in vacanta de sapt urmatoare.Trebuia sa merg la uzi in prima zi a ciclului dar tot nu-l mai am.

alle 26 feb 2010 08:00:31

Re: absenta menstruatiei
 
da ar fi bine sa mergi la medic asa vei sti cu siguranta exact ce s-a intamplat..poate fi si o dereglare , niste chisturi ovariene , o raceala , sau un bebe :D;;). si nu lasa de azi pe maine ,mergi cu prima ocazie la un control poate o sa-ti faca si o ecografie sa vada daca e vreun chist ca is tare pacatoase ,cat am mai tras cu ele...

teo23 26 feb 2010 10:43:56

Re: absenta menstruatiei
 
Si eu am patit asta acu vreo 3 lui, tot asa nu mai venea a lipsit vreo 3 luni, nu eram la cura de slabit eraam la ingrasat:((, si tot asa m-am gandit ca e bebe dar nu. Trebuie sa mergem la ginecolog:P, asa zic si eu las ca merg.
dupa aceea mi s-a reglat si vine normal. Nu stiu daca e adevarat sau nu dar am auzit ca aceasta dereglare a ciclului duce la cresterea in greutate pt ca au loc fel si fel de schimbari hormonale in corp:-s

Suzume 26 feb 2010 12:27:39

Re: absenta menstruatiei
 
Si eu am avut problema asta, aveam ciclu neregulat dupa care exact 3 luni nu mi-a venit iar apoi il aveam normal, regulat. N-am fost la doctor asa ca nu stiu ce s-a intamplat exact, dar sigur a fost o chestie hormonala.

mishutza 26 feb 2010 12:35:26

Re: absenta menstruatiei
 
Daca nu e vorba de bebe e cu siguranta o dereglare hormonala.Si dereglarea asta hormonala poate fi data de diferite chestii.
Ginecoloaga mea mi-a explicat saptamana trecuta,pentru ca si eu am o menstruatie neregulata,sau lipsa,dar eu m-am invatat si nu ma mai agit,ca ea imi poate face analizele hormonale,sa fie ok,si apoi intr-o luna sa apare dereglarea.Care deasemenea sa se regleze de la sine in 3 luni,si cand merg la ea sa imi faca analizele sa fie iar ok.
Deci mergeti la un ginecolog de incredere,va trebuie analize de sange in prima parte a ciclului menstrual,undeva intre ziua a 3-a si a 7-a si atunci se vede ce si cum e.Si apoi veti primi si tratamentul.

DrIulia2010 26 feb 2010 12:46:28

Re: absenta menstruatiei
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 98986)
Salut,fetelor.Am o problema,am ciclul menstrual ultima oara in decembrie si iata deja e sfirsit de februarie si nu am mai avut de atunci.E pt prima oara cind patesc asa ceva.Sa fie oare de la dieta? parca n-am mincat sub 1000 cal,dar ce e drept un timp eu aproximam cantitatile si posibil si era sub 1000 dar la sigur nu cu mult.Mi-e frica tare,nush de ce e asa.O sa merg la medic in vacanta de sapt urmatoare.Trebuia sa merg la uzi in prima zi a ciclului dar tot nu-l mai am.


Amenoree secundara.Trebuie sa mergi la medic, sa vada exact care e problema,si in urma analizelor sa-ti stabileasca un tratament.
Ai luat in ultima perioada contraceptive, corticoizi,sau vreun alt medicament?
Sunt multe cauze...probleme cu hormonii(estrogeni,androgeni)tiroida,etc.
Mergi la medic neaparat.:)

Red_Rose 26 feb 2010 18:41:42

Re: absenta menstruatiei
 
Fetelor,eu sint virgina ;)) bebe la sigur nu am,doar daca nu m-am asezat pe vriun scaun unde a stat un baiat(gluma) :D
In greutate parca nu iau,din contra slabesc ,doar cam incet tinind cont ca tin dieta.Ma simt balonata des si simt ca de prin partile alea vine chestia.Incepe a ma durea cind stau mult in picioare sau fac pilates cu picioarele.Si dimineata cind ma trezesc tot ma doare pe acolo,mai ales daca seara fac pilates.De asta ultimul timp am incetat cu exercitiile ce imi incordeaza muschii de prin regiunile ovarelor caci exact dupa aia ma balonez.Sper sa nu fie grav si sa nu ma ingras de la asta caci pt mine acum ar fi o tragedie asta tinind cont ca incerc sa slabesc.Si apropo dupa prima data cind am fost la uzi apoi la medicul din localitate pai am vazut in certificatul care mi l-au dat pt lipsa de la liceu ca era scris "suspectie la chsit ovarian":
ps.chistul ovarian asta nu e o chestiuta care parca sta si incurca sa treaka menstruatia sau ce e?

VentoFreddo 26 feb 2010 18:45:11

Re: absenta menstruatiei
 
eu in decembrie am avut exact opusul tau, adica de doua ori intr-o luna, si asta fara sa amai fi avut vreodata probleme..Culmea ca facusem analize si ecograf cu o luna inainte, totul perfect..Doar ca luna aia am fost foarte stresata..Pe urma s-a reglat.poate sila tine e o perioada de stres, oricum, fa-ti niste controale s a stai linistita .>:D<

Red_Rose 26 feb 2010 18:51:25

Re: absenta menstruatiei
 
Ehhei de cite ori avusem eu cite 2-3 ori pe luna :) dar macar aveam.Acum insa nici nu-i si ultima oara pot spune ca nici n-a fost ciclu ca era doar o substanta cafenie si ft putina.Profesorul meu de biologie(ft iscusit in biologie) a zis ca daca ne dor ovaraele sau avem de 2 ori pe luna ciclu pai nu e problema iar daca lipseste deja e ceva neinregula.

VentoFreddo 26 feb 2010 18:55:01

Re: absenta menstruatiei
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 99915)
Ehhei de cite ori avusem eu cite 2-3 ori pe luna :) dar macar aveam.Acum insa nici nu-i si ultima oara pot spune ca nici n-a fost ciclu ca era doar o substanta cafenie si ft putina.Profesorul meu de biologie(ft iscusit in biologie) a zis ca daca ne dor ovaraele sau avem de 2 ori pe luna ciclu pai nu e problema iar daca lipseste deja e ceva neinregula.

Hmm, atunci nu stiu c3 sa zic, fugutza la medic, ca daca nefacem atatea griji mai bine sa stim sigur ce avem,nu? ca realitatea e mai buna decat sa stai sa te gandesti:da ce-oi avea?>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:51:05.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO