forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii generale despre diverse afectiuni (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/)
-   -   Cum putem scapa de constipatie? (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/cum-putem-scapa-constipatie-1253.html)

karmara 18 sep 2009 16:32:54

Cum putem scapa de constipatie?
 
Stiu ca multe persoane sufera de asa ceva, inclusiv eu, din nastere.

Constipatia este definita ca fiind incetinirea tranzitului intestinal cu intarzierea eliminarii materiilor fecale; exista o constipatie functionala, cronica, primitiva (la care ne referim aici) si o constipatie secundara (datorita unor obstacole la nivelul tubului digestiv). Constipatia primitiva se manifesta cu aparitia scaunului la 3-4 zile (uneori mai rar), balonari, greturi, migrene.
Factorii de inducere sau agravanti ai constipatiei pot fi multipli: alimentatie saraca in reziduuri celulozice, in lichide; boli endocrine, viata sedentara, repaus prelungit la pat, inhibitia voluntara a actului defecatiei etc. Constipatia functionala poate fi datorata unei insuficiente sau paradoxal, unui exces de contractura a intestinului. In primul caz se numeste "atona" iar in al doilea caz "spastica". Oricare ar fi forma sa ea determina o inflamatie a intestinului gros, deci colita.


Am citit destul de multe despre contipatie si stiu ca este destul de periculoasa si poate avea urmari grave.

Am facut acest subiect pentru toate fetele de pe forum care mai au problema asta; scopul este sa facem incercari si sa vedem ce ar functiona sa avem un tranzit intestinal normal si eventual sa primim sfaturi de la cele care stiu mai multe.

karmara 18 sep 2009 16:40:27

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
O persoană suferă de constipaţie dacă are scaune de consistenţă crescută la intervale de peste trei zile sau dacă are mai puţin de trei scaune/săptămână.
Tratamentul constipaţiei cu purgative (Ciocolax, Cortelax, etc.) sau ceaiuri laxative (ceai de cruşin) nu este de dorit deoarece folosirea acestora pe termen lung agravează constipaţia prin "lenevirea" colonului. Sunt permise în schimb supozitoarele cu glicerină, câte un supozitor/zi pentru declanşarea reflexului de scaun (defecaţie).


Eu nu as fi de acord sa luam laxtive, decat in cazuri speciale, de ex daca scaunul este la interval de peste 5-6 zile (cum am patit eu saptamana asta :().
Deci as vrea sa descopar ceva care sa imi imbunatateasca tranzitul pentru totdeauna. :)

karmara 18 sep 2009 17:08:55

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Rezultatele cele mai bune apar prin respectarea pe termen lung a următoarelor măsuri igieno-dietetice:


Crearea reflexului de scaun (defecaţie) la oră fixă (fie dimineaţa după micul dejun, fie seara după cină), evitând graba şi în condiţii de maximă concentrare, eventual recurgând la folosirea pe termen scurt a supozitoarelor cu glicerină. De multe ori apariţia scaunelor este favorizată de consumul de lichide reci, miere sau dulceaţă, dimineaţa pe nemâncate.
Activitate fizică (mişcare) zilnică, inclusiv gimnastică pentru muşchii abdomenului.
Evitarea unor medicamente care predispun la constipaţie.
Evitarea orezului şi alimentelor bogate în calciu (brânzeturile) ori tanin (afine, coacăze, vinurile roşii).
Consumul unei cantităţi suficiente de lichide (cel puţin 1,5 l/zi): apă, sucuri, ceaiuri, supe.
Consumul de fructe (mere, pere, piersici, struguri, prune proaspete sau mai ales uscate, curmale, smochine, alune, nuci), minim 2-300 g/zi (de exemplu 2 mere zilnic).
Consumul de legume precum salata verde, sfecla roşie, varza, fasolea, mazărea, morcovii, ridichile, etc. (după caz: crude, sub formă de salată de crudităţi sau fierte), de exemplu 2 morcovi/zi.
Consumul de tărâţe de grâu înmuiate (îmbibate) în prealabil în apă, ceai, sucuri de fructe, lapte, iaurt, etc. Acestea se mai pot folosi şi amestecate cu miere sau încorporate în diverse produse de panificaţie: pâine, covrigei, pogăcele, etc.
Tratamentul se va începe cu 1-2 linguri/zi consumate la masa de seară, iar dacă scaunul nu se ameliorează (1 scaun la 1-2 zile) după 7-14 zile se trece la 3 linguri/zi şi după alte 1-2 săptămâni la 4 linguri/zi. Deoarece unele persoane nu suportă tărâţele de grâu (uneori pot provoca discomfort abdominal, balonare, etc.) acestea pot fi înlocuite cu seminţe de in (acelaşi mod de administrare) sau alte produse bogate în fibre vegetale. De regulă, eficacitatea acestor produse descreşte în următoarea ordine: seminţe de in, tărâţe de grâu, făină de grâu integrală, grâu fiert, ovăz, fulgi de porumb, soia. Toate aceste alimente vor fi folosite până la reglementarea de durată a scaunului sau pe termen nelimitat.
Se mai recomandă şi dulciurile concentrate (miere, gem, dulceaţă, lactoză), laptele bătut, chefirul, sucul de mere, zeama de varză.
Se va respecta un orar regulat al meselor.






karmara 18 sep 2009 17:10:34

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Eu ma gandeam la ceva mai simplu, de ex sa mananc cand ma trezesc 2-3 prune in fiecare dimineata. O sa incerc sa vad daca are vreun efect.

S-a mai confruntat cineva cu o asemenea problema si a reusit sa scape de ea?

sandymihaica 18 sep 2009 17:27:54

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Nu stiu ce sa zic,incearca cu prune.Eu as tine o zi cura cu pepene am auzit ca este foarte buna!
Pe tine nu te tenteaza?

sandymihaica 18 sep 2009 17:34:40

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Incearca compotul de prune(daca ar fi din prune uscate ar fi perfect).Stiu ca asa am scapat o data de constipatie.Pe stomacul gol bea o cana si dupa cateva ore o sa faci o vizita la baie:D

savu_oana2007 18 sep 2009 18:16:12

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Buna fetelor!
Si eu am problema asta! Nu prea ma duc des la baie pt scaun.Am auzit si eu despre compotul de prune ca este foarte bun,sau de la cafea,dar eu nu beau.

ras_cristalin 18 sep 2009 18:22:20

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Fetelor, incercati sa mancati 2-3 prune uscate seara. Dimineata n-aveti nicio problema.
Sau consumati 100 de g de musli zilnic.
Beti ceai antiadipos chinezesc, la mine functioneaza de fiecare data.

karmara 18 sep 2009 18:22:44

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de sandymihaica (Post 33592)
Nu stiu ce sa zic,incearca cu prune.Eu as tine o zi cura cu pepene am auzit ca este foarte buna!
Pe tine nu te tenteaza?

Nu prea ma tenteaza pt ca eu as vrea sa fie ceva permanent, nu sa am tranzit bun doar o perioada.
Ca asa la mine functioneaza ceaiul anti-adipos, dar dupa un timp presupun ca nu-si mai face efectul bine si nu as vrea sa ajung sa beau 2 l de ceai pe zi degeaba. :D

karmara 18 sep 2009 18:24:08

Re: Cum putem scapa de constipatie?
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 33611)
Fetelor, incercati sa mancati 2-3 prune uscate seara. Dimineata n-aveti nicio problema.
Sau consumati 100 de g de musli zilnic.
Beti ceai antiadipos chinezesc, la mine functioneaza de fiecare data.

La mine musli nu are absolut nici un efect, nici cerealele integrale.
Poate prunele, o sa incerc...


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:55:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO