forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii generale despre diverse afectiuni (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/)
-   -   Ce este tiroida? (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/este-tiroida-2533.html)

ema5288 01 feb 2010 16:34:29

re: Ce este tiroida?
 
Citat:

Anterior postat de drama queen (Post 75539)
da fetelor mi-a zis asa din ochi sa uitat la mine si mi-a spus "tu ai probleme cu glanda tiroida!" si am ramas paf nici nu stiam ce inseamna dar trebuie sa mentinoez ca tipa s-a uitat la gatul meu cand a zis asta dar nu stiu de ce

am zis si mai sus ca tiroida e asezata in partea anterioara a gatului si ca prin palpare un medic(bun) isi poate da seama daca este normala sau nu(o modificare a unei singure parti o poti simti chiar si tu fara sa ai studii medicale). dar nu trebuie sa te sperii!! intai fa un ecograf si dozeza hormonii si apoi abia apoi sa vezi daca ai sau nu de ce sa-ti faci griji

drama queen 01 feb 2010 16:38:47

re: Ce este tiroida?
 
ms de sfaturi fetelor>:D< o sa imi fac un control :)

ema5288 01 feb 2010 16:50:58

re: Ce este tiroida?
 
Citat:

Anterior postat de drama queen (Post 75547)
ms de sfaturi fetelor>:D< o sa imi fac un control :)

asa este cel mai bine!! si o sa vezi ca totul este bine si ca iti faci griji degeaba:)

Zoe 04 feb 2010 11:31:12

re: Ce este tiroida?
 
daca ti s-a uitat la iris (inteleg ca ai fost pentru un control ocular?), putea sa-ti spuna ca ar fi bine sa-ti faci niste analize de tiroida. exista semne :)

domny 17 iun 2010 10:26:50

re: Ce este tiroida?
 
eu am facut un control din intamplare la glanda tiroida si intr-adevar era putin marita :(in partea dreapta, nu ma deranja nimic, dar acuma de cand am aflat, parca ma doare ceva anume cand inghit :-sam facut si analiza la hormoni T3 si T4 sunt in regula , dar TSH e mare. luni plec la endocrinolog , cu ce "ma bucura" si el vom vedea.

Slabuta 18 iun 2010 18:00:45

re: Ce este tiroida?
 
Citat:

Anterior postat de domny (Post 222420)
eu am facut un control din intamplare la glanda tiroida si intr-adevar era putin marita :(in partea dreapta, nu ma deranja nimic, dar acuma de cand am aflat, parca ma doare ceva anume cand inghit :-sam facut si analiza la hormoni T3 si T4 sunt in regula , dar TSH e mare. luni plec la endocrinolog , cu ce "ma bucura" si el vom vedea.

Domny, ti-au gasit si noduli la tiroida?

sunshine 19 iun 2010 15:22:53

re: Ce este tiroida?
 
Citat:

Anterior postat de ema5288 (Post 75543)
am zis si mai sus ca tiroida e asezata in partea anterioara a gatului si ca prin palpare un medic(bun) isi poate da seama daca este normala sau nu(o modificare a unei singure parti o poti simti chiar si tu fara sa ai studii medicale). dar nu trebuie sa te sperii!! intai fa un ecograf si dozeza hormonii si apoi abia apoi sa vezi daca ai sau nu de ce sa-ti faci griji

asa am patit si eu. am fost la un control, si doctorita a speriat o pe mama spunadu i sa ma duca repede la control, ca am probleme cu tiroida. mi=am facut ecografie , si n aveam nimic:) cica doar un " gat mai de lebada"
deci pana nu se fac analize, n are rost sa va speriati

domny 19 iun 2010 21:03:18

re: Ce este tiroida?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 224447)

Domny, ti-au gasit si noduli la tiroida?

In partea dreapta e un nodul micut, la palpitatie medicul nu prea la simtit, am trecut aparatul la centrul diagnnostic, ( daca nu ma insel se cheama ecograf), + analize hormonale

Slabuta 23 iun 2010 18:19:03

re: Ce este tiroida?
 
Citat:

Anterior postat de domny (Post 225580)
In partea dreapta e un nodul micut, la palpitatie medicul nu prea la simtit, am trecut aparatul la centrul diagnnostic, ( daca nu ma insel se cheama ecograf), + analize hormonale

Si ti-a dat tratament pentru acest nodul?

domny 12 iul 2010 17:07:14

re: Ce este tiroida?
 
am lipsit ceva timp....abia acum iti raspun, am fost la policlinica la medicul endocrinolog si nu era rand la cabinet, am deschis usa, doamna citea o revista, si ma intreaba la ce ora sunt programata? zic ca nu sunt programata :(vin cu analizele in mana de la medicul de familie, iar ea imi raspunde ca asa nu primeste sa ma duc la et 1 la receptie sa ma programez, eu fiindca calma ma duc la receptie si rog frumos sa ma inscrie, iar doamna de acolo zice ca dupa 1 august poate, pana atunci e ocupat,:-o...bataie de joc,
eram plina de nervi imi venea sa fac ceva si nu stiam ce:((, si acuma stau in lista tocmai pe 2 august..indata te anunt ce tratament mi-a dat, dar cine stie pana atunci poate ajung si la alt medic


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:29:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO