forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii generale despre diverse afectiuni (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/)
-   -   Fetelor voi ce faceti cand va simtiti balonate? (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/fetelor-voi-faceti-cand-va-simtiti-balonate-2402.html)

ali_lumi 22 ian 2010 21:24:24

Fetelor voi ce faceti cand va simtiti balonate?
 
Fetelor voi ce faceti cand va simtiti balonate ? :( eu mai toata ziua am avut de "alergat" cu treaba una alta, si seara cand am ajuns acasa nu am mancat eu mare lucru dar am mancat cu pofta si foame ( cum face dobiceix-() si ma doare stomacul de mooooor si zici ca am ditamai burta in zona stomacului :)) Nu stiu intreb si eu , luati vrun iaurt , vro pastila , o idee ceva??

sunshine 23 ian 2010 09:20:57

Re: Fetelor voi ce faceti cand va simtiti balonate?
 
incearca niste ceai de tei, sunatoare sau musetel. de obicei calmeaza stomacul. poate te simti mai bine

alexa.stan 23 ian 2010 09:24:51

Re: Fetelor voi ce faceti cand va simtiti balonate?
 
Ce ai papat, daca nu-i cu suparare. S--ar ptea ca si asta sa fie cauza.

alexa.stan 23 ian 2010 09:32:59

Re: Fetelor voi ce faceti cand va simtiti balonate?
 
Acusic nu stiu daca mai ai ce sa-i faci, pt ca daca bagi imediat ceai dizolvi sucul gastric si nu mai digeri bine. Deci face rau.

Eu iti recomand ca atunci cand se mai intampla sa papi, repede, cu foame, si dupa mult timp de nemancat, mai mult de 4-5 ore.

Ia inainte de masa propriu zisa, niste cereale si rontaie putin si incet. Sau papa 1-2 fructe, inainte cu 30-60 de minute inainte de masa. ajuta la digestie.

Sau inainte sa incepi masa, bea iaurt.

Incearca numai una din variantele propuse de mine.

Am citi si eu prin alte parti. La mine functioneaza daca pap inainte paine, sau creale.

Fructul, sa fi atenta. sa fie ceva ce digeri repede. O sa te ajute si pt ca-ti va potoli foamea, pana iti prepari tu ceva, si te faci comoda. Si pt ca are fibre, nu le fel de multe ca cerealele.

Cerealele / paine integrala, te vor ajuta si apoi la tranzit, si vor umple putin golul din stomacel.

Alt pont, sa nu mai papi niciodata dupa masa, iaurt, sau fructe. Stiu ca lasa senzatia de satietate, si iti potoleste senzatia aia de prea plin. Dar de multe ori sunt principalele vinovate.

ali_lumi 23 ian 2010 11:37:48

Re: Fetelor voi ce faceti cand va simtiti balonate?
 
Citat:

Anterior postat de alexa.stan (Post 70171)
Ce ai papat, daca nu-i cu suparare. S--ar ptea ca si asta sa fie cauza.

Alexa mancasem niste piure cu aripioare de pui :D

alexa.stan 23 ian 2010 11:48:15

Re: Fetelor voi ce faceti cand va simtiti balonate?
 
Pai, asta ar putea sa fie problema. Cartoful si carnea, stimuleaza secretia cate unei enzime care ajuta la digestie, Enzileme astea sunt diferite si se anuleaza una pe cealalta. si in combinatie cu foamea ta...;

Asta am citit in cartea lui Monti. Decand nu mai fac combinatii din astea, si mie imi este mai bine.

Ai mai mare grije pe viitor. Acum cum esti mai ok???

ali_lumi 23 ian 2010 14:28:23

Re: Fetelor voi ce faceti cand va simtiti balonate?
 
Da . Acum mi-a trecut:)

alexa.stan 23 ian 2010 14:30:24

Re: Fetelor voi ce faceti cand va simtiti balonate?
 
super. spes sa te fi ajutat sfaturile mele si data viitoare sa nu se mai intample.


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:43:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO