forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii generale despre diverse afectiuni (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/)
-   -   Vaccin HPV (http://forum.slabute.ro/discutii-generale-despre-diverse-afectiuni/vaccin-hpv-4004.html)

miranda75 04 mai 2012 22:42:41

Re: Vaccin HPV
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1030616)

HPV se transmite pe cale sexuala, de la persoana infectata la persoana sanatoasa. :(
Este un virus.

Slabuta, sa stii ca se poate lua si de pe suprafete infectate, se poate lua si de pe prosoapele de la hoteluri (cum cred ca a luat-o sotul meu, pt ca pleaca in delegatii).

aussie_girl 04 mai 2012 23:19:39

Re: Vaccin HPV
 
Citat:

Anterior postat de miranda75 (Post 1030659)

Slabuta, sa stii ca se poate lua si de pe suprafete infectate, se poate lua si de pe prosoapele de la hoteluri (cum cred ca a luat-o sotul meu, pt ca pleaca in delegatii).

Mira, trebuie sa te dezamagesc si sa-ti spun ca NU, nu exista asa ceva cu prosoape si alte chestii. Virusul se transmite numai pe cale sexuala. Sorry sa-ti spun!

aussie_girl 04 mai 2012 23:24:17

Re: Vaccin HPV
 
Am scris la subiect pentru ca tocmai acum 3 zile am facut appointment la doctor pentru vaccinul fetitei mele. Are 18 ani si nu a inceput viata sexuala ca urmare merita sa facem vacicnul. Daca ati inceput viata sexuala, vaccinul nu mai ar enici un rost sa fie facut. Cel putin asa am inteles noi cand am fost si am vorbit cu doctorita pentru fetita noastra. E al naibi de scump aici acest vaccin. Se cheama Gardisil si se face in 3 dose separate si cost aundeva pe la 350 dolari. Asta e..e bine sa fi efacut. Mai nou, ne spunea doctora ca, canadienii se lupta sa convinga si aprobarea acestui vaccin pentur baieti. Foarte bine, eu am si baiet..deci vreau sa-i stiu in regula!! off..

miranda75 05 mai 2012 00:16:27

Re: Vaccin HPV
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 1030681)
Mira, trebuie sa te dezamagesc si sa-ti spun ca NU, nu exista asa ceva cu prosoape si alte chestii. Virusul se transmite numai pe cale sexuala. Sorry sa-ti spun!

si eu te contrazic
nu cred ca te-ai informat pe cat am facut-o eu, inclusiv la un medic recunoscut pe aceasta problema!

miranda75 05 mai 2012 00:18:11

Re: Vaccin HPV
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 1030684)
Am scris la subiect pentru ca tocmai acum 3 zile am facut appointment la doctor pentru vaccinul fetitei mele. Are 18 ani si nu a inceput viata sexuala ca urmare merita sa facem vacicnul. Daca ati inceput viata sexuala, vaccinul nu mai ar enici un rost sa fie facut. Cel putin asa am inteles noi cand am fost si am vorbit cu doctorita pentru fetita noastra. E al naibi de scump aici acest vaccin. Se cheama Gardisil si se face in 3 dose separate si cost aundeva pe la 350 dolari. Asta e..e bine sa fi efacut. Mai nou, ne spunea doctora ca, canadienii se lupta sa convinga si aprobarea acestui vaccin pentur baieti. Foarte bine, eu am si baiet..deci vreau sa-i stiu in regula!! off..

la noi acest vaccin s-a facut gratuit pt fetite, dar nu prea a avut succes, din nefericire.
sau din fericire? pt ca era inca in testari?

Slabuta 05 mai 2012 00:25:28

Re: Vaccin HPV
 
Citat:

Anterior postat de miranda75 (Post 1030659)


Slabuta, sa stii ca se poate lua si de pe suprafete infectate, se poate lua si de pe prosoapele de la hoteluri (cum cred ca a luat-o sotul meu, pt ca pleaca in delegatii).

Virusii se iau pe calea sexuala, contact direct mucoasa. Sunt mai multe documentatii pe internet in engleza pe acest subiect. Nu este o boala tip candida.

Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 1030684)
Am scris la subiect pentru ca tocmai acum 3 zile am facut appointment la doctor pentru vaccinul fetitei mele. Are 18 ani si nu a inceput viata sexuala ca urmare merita sa facem vacicnul. Daca ati inceput viata sexuala, vaccinul nu mai ar enici un rost sa fie facut. Cel putin asa am inteles noi cand am fost si am vorbit cu doctorita pentru fetita noastra. E al naibi de scump aici acest vaccin. Se cheama Gardisil si se face in 3 dose separate si cost aundeva pe la 350 dolari. Asta e..e bine sa fi efacut. Mai nou, ne spunea doctora ca, canadienii se lupta sa convinga si aprobarea acestui vaccin pentur baieti. Foarte bine, eu am si baiet..deci vreau sa-i stiu in regula!! off..

Camelia, eu am platit acest vaccin. Gardisil se numea, asa este. Si m-a costat 1200 ron, deci cam tot pe la 350 dolari :( Se face in 3 ture.

Mie doctorul mi-a spus ca doar cei care au virusul nu mai are rost sa isi faca vaccin.

In Romania a fost o campanie, poate este si acum, nu stiu, fetitele erau vaccinate gratuit.

miranda75 05 mai 2012 00:28:34

Re: Vaccin HPV
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1030698)

Virusii se iau pe calea sexuala, contact direct mucoasa. Sunt mai multe documentatii pe internet in engleza pe acest subiect. Nu este o boala tip candida.


Camelia, eu am platit acest vaccin. Gardisil se numea, asa este. Si m-a costat 1200 ron, deci cam tot pe la 350 dolari :( Se face in 3 ture.

Mie doctorul mi-a spus ca doar cei care au virusul nu mai are rost sa isi faca vaccin.

In Romania a fost o campanie, poate este si acum, nu stiu, fetitele erau vaccinate gratuit.



ma faceti sa imi para rau ca v-am impartasit din experienta mea, implicit din intimitatea mea, din sufletul meu, pt ca asa ceva este extrem de personal

miranda75 05 mai 2012 00:37:37

Re: Vaccin HPV
 
noapte buna va doresc, mai vb, pt ca acest subiect merita toata atentia

aussie_girl 05 mai 2012 08:17:14

Re: Vaccin HPV
 
Mira, nu trebuie sa iti para rau..eu iti spun adevarul. Am medici in familie, lucrez intr-un mediu..medical..Stiu ca doresti sa crezi ce stii tu..si poate ar trebui sa te las sa crezi acel lucru..dar nu este adevarat. HPV-ul este un virus care se ia prin contact sexual..fie oral fie vaginal..In fine..tu crezi ce doresti si ce iti face bine. Ideea este ca pe subiectul asta mai pot intra tinere si trebuie sa stie si sa se fereasca, sa stie ca acest virus se transmite sexual.

Da Slabuta, asa este, vaccinul trebuie facut daca nu ai acel virus. Eu spre exemplu nu il am si am cerut sa-mi fac si eu vaccinul (doream mai mult sa experimentez eu inainte sa-i fac fetei..au fost niste cazuri in care o fata sau doua prin Anglia a murit in urma administrarii vaccinului..ma rog, acum putea di o coincidenta..) Ideea e ca s-a uitat doctorul stramb la mine si mi-a zis ca nu mai recomanda la varsta mea (adica 40!!!!).. :( Da, a fost gratuit si cand era fiica mea in scoala generala..dar eu am refuzat sa il faca. Acum nu mai este gratuit..Asta e, nu conteaza..Are si ea programare curand.

Ce efecte adverse ai avut tu (daca ai avut) in urma vaccinarii?

Slabuta 05 mai 2012 10:50:48

Re: Vaccin HPV
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 1030807)


Da Slabuta, asa este, vaccinul trebuie facut daca nu ai acel virus. Eu spre exemplu nu il am si am cerut sa-mi fac si eu vaccinul (doream mai mult sa experimentez eu inainte sa-i fac fetei..au fost niste cazuri in care o fata sau doua prin Anglia a murit in urma administrarii vaccinului..ma rog, acum putea di o coincidenta..) Ideea e ca s-a uitat doctorul stramb la mine si mi-a zis ca nu mai recomanda la varsta mea (adica 40!!!!).. :( Da, a fost gratuit si cand era fiica mea in scoala generala..dar eu am refuzat sa il faca. Acum nu mai este gratuit..Asta e, nu conteaza..Are si ea programare curand.

Ce efecte adverse ai avut tu (daca ai avut) in urma vaccinarii?

Vaccinul se poate face pana la varsta de 28 ani.
Stiu de acele cazuri, am auzit si eu, dar dupa ce m-am vaccinat. Cand mi-am facut eu vaccinul abia l-au adus in tara, nici nu se stiau multe, eu l-am perceput ca oricare alt vaccin, asemanator celor din copilarie.
Aveam o rana pe col, m-am panicat, am facut vaccinul, apoi rana a fost cauterizata cu laser.

Cami nu stiu sa iti spun ce efecte adverse am avut, a fost acum aproape 4 ani. Din ce imi aduc aminte, am avut mancarimi in zona vaccinata si am avut febra. Eu, in respectiva perioada, ma confruntam cu imunodeficienta severa si poate organismul a reactionat in felul acesta.


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:33:09.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO