forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   3 motive ca sa iubesti berea :)) (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/3-motive-ca-iubesti-berea-6297.html)

Rusu Laura 14 sep 2010 09:29:32

3 motive ca sa iubesti berea :))
 
Se spune ca un pahar cu vin rosu previne cancerul sau aparitia unor boli precum Alzheimer. Berea este privita de multi cu un ochi critic pentru ca umbla vorba despre ea ca ingrasa. Sa fim intelesi insa: orice bautura cu grad mai mare sau mai mic de alcool ingrasa, daca este consumata in cantitati mari.
Iata ce beneficii aduce berea, cand este consumata cu masura:
Protejeaza inima

Nenumarate studii atesta ca un consum regulat de bere (1-2 doze pe zi pentru barbati si una pentru femei) protejeaza organismul de eventuale afectiuni cardiace. Astfel, riscul bautorilor de bere de a suferi un atac miocardic scade cu 30-35% fata de persoanele care nu consuma deloc bere.
Scade colesterolul

De fapt, creste nivelul de HDL, cunocut si sub numele de "colesterol bun", a carui menire este sa ajute organismul sa se debaraseze de colesterolul rau. In plus, berea actioneaza asupra vaselor de sange, facandu-le mai rezistente.
Creste nivelul de antioxidanti

Antioxidantii ajuta vasele de sange sa transporte mai mult oxigen in organism si neutralizeaza radicalii liberi, vinovati de distrugerea celulelor si de aparitia cancerului.
  • Berea neagra este mult mai bogata in antioxidanti decat berea blonda, pe care lumea o consuma la scara larga.

riky 14 sep 2010 10:49:09

Re: 3 motive ca sa iubesti berea :))
 
cool....mie imi place berea aia eglezeasca, cu ghimbir....o sticla de 0, 33 te satura instant si nu baloneaza....

Dio 14 sep 2010 11:18:28

Re: 3 motive ca sa iubesti berea :))
 
Bere nefiltrata ... mmmmm :D

riky 14 sep 2010 11:20:55

Re: 3 motive ca sa iubesti berea :))
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 327670)
Bere nefiltrata ... mmmmm :D

cum e aia, ca m-ai facut curioasa??? :-s

Dio 14 sep 2010 11:37:03

Re: 3 motive ca sa iubesti berea :))
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 327675)
cum e aia, ca m-ai facut curioasa??? :-s

Este o bere intr-o stare mai bruta, nu finala, a berii normale din cate stiu. Am gasit asa ceva in 2 Pub-uri din centru vechi, Saint patrick's si O'hara. Iti dau si un citat, nu stiu cat de exact despre ea:

" Berea nefiltrata se diferentiaza printr-un plus de astringenta si amareala mai pronuntata decat cea a berii filtrate si pasteurizate, in echilibru cu gustul traditional al drojdiei. Berea alba nefiltrata are ca principala materie prima graul moale. Este de culoare blond deschis, principala caracteristica fiind opalescenta. In plus, contine mai multi nutrienti decat berea filtrata. Producatorii casnici de bere sustin cu tarie ca berea nefiltrata este mai sanatoasa pentru organism decat cea filtrata. Procedeul de filtrare face berea clara, dar inlatura toata drojdia si savoarea pe care aceasta o da. Drojdia contine vitamina B careia i-a fost adjudecata proprietatea de a reduce efectele mahmurelii. Berea carbonatata natural, berea nefiltrata, contine bule de CO2 mai mici si o spuma dantelata."

riky 14 sep 2010 11:43:17

Re: 3 motive ca sa iubesti berea :))
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 327699)
Este o bere intr-o stare mai bruta, nu finala, a berii normale din cate stiu. Am gasit asa ceva in 2 Pub-uri din centru vechi, Saint patrick's si O'hara. Iti dau si un citat, nu stiu cat de exact despre ea:

" Berea nefiltrata se diferentiaza printr-un plus de astringenta si amareala mai pronuntata decat cea a berii filtrate si pasteurizate, in echilibru cu gustul traditional al drojdiei. Berea alba nefiltrata are ca principala materie prima graul moale. Este de culoare blond deschis, principala caracteristica fiind opalescenta. In plus, contine mai multi nutrienti decat berea filtrata. Producatorii casnici de bere sustin cu tarie ca berea nefiltrata este mai sanatoasa pentru organism decat cea filtrata. Procedeul de filtrare face berea clara, dar inlatura toata drojdia si savoarea pe care aceasta o da. Drojdia contine vitamina B careia i-a fost adjudecata proprietatea de a reduce efectele mahmurelii. Berea carbonatata natural, berea nefiltrata, contine bule de CO2 mai mici si o spuma dantelata."

oh da =P~=P~
Vreau si euu....merita incercat vad....:)) zic asta de parca as fi o mare "bautoare" ...nu sunt dar imi place cnd iessa ma mai rasfat cu cate o delicatesa lichida...prefer sa beau(nu sucuri carbo) decat sa mananc chestii fast food
Merci pt raspuns

deadcountess 14 sep 2010 12:20:15

Re: 3 motive ca sa iubesti berea :))
 
Dar ce facem cu caloriile :-/ 40-50 pe suta de mililitri. O fi ea buna in sine, dar la dieta :-/

riky 14 sep 2010 12:22:43

Re: 3 motive ca sa iubesti berea :))
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 327739)
Dar ce facem cu caloriile :-/ 40-50 pe suta de mililitri. O fi ea buna in sine, dar la dieta :-/

Incercam sa bem cat mai rar, cam o data la 2 saptamani la mine :)) de obicei ma multumesc cu o apa plata dar cnd ii vad p-astia cum se indoapa in fata mea cu KFC sau alte dracovenii, merit si eu o berica , sau un cocktail de fructe alcoolic sau nonalcoolic, de obicei cu astea ma tratez, nu cu bere.... dar cnd nu e cocktail, buna berea :))

deadcountess 14 sep 2010 12:35:48

Re: 3 motive ca sa iubesti berea :))
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 327742)
Incercam sa bem cat mai rar, cam o data la 2 saptamani la mine :)) de obicei ma multumesc cu o apa plata dar cnd ii vad p-astia cum se indoapa in fata mea cu KFC sau alte dracovenii, merit si eu o berica , sau un cocktail de fructe alcoolic sau nonalcoolic, de obicei cu astea ma tratez, nu cu bere.... dar cnd nu e cocktail, buna berea :))

Eu sunt la mentinere, nu ma stresez, dar ma gandeam la cei care tin dieta. Cocktailul nu e o solutie, are tot atatea calorii sau chiar mai multe.

riky 14 sep 2010 12:38:28

Re: 3 motive ca sa iubesti berea :))
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 327768)
Eu sunt la mentinere, nu ma stresez, dar ma gandeam la cei care tin dieta. Cocktailul nu e o solutie, are tot atatea calorii sau chiar mai multe.

Nu ma privez, atat timp cat stiu ca nu calc stramb cu altceva, in plus, lichidele , in mare parte se elimina....mancarea se depune mai repede ca necesita o digestie mai indelungata...so...decat sa traiesc frustrata, prefer sa calc stramb o data la 2 saptamani, cu delicatese lichide :)) bere, sau ce-o fi (cu exceptia sucurilor carbo pe care le detest)

Sunt optimista si un pahar cu 150 ml de cocktail nu ma va intoarce la 57 kg de unde am plecat...:)) am invatat sa fiu optimista si sa imbin utilul cu placutul


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:52:25.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO