forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   Cum invatati? (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/cum-invatati-2235.html)

mishutza 14 ian 2010 22:33:22

Cum invatati?
 
Fetelor,ajutati-ma.
Vad ca avem multe studente.Cum invatati?Trebuie sa invat,deci e un MUST mare de tot.Si serios de data asta,nu joaca,si vb la propriu invatat prin joaca de care am parte aici.E super metoda,doar ca pentru nivelul de care am eu nevoie nu e destul
Eu pur si simplu nu mai stiu cum sa invat.Nu ma mai pot concentra.Nu am stare in fata foilor,cartilor,miilor de chestii de le am.Urasc sa tocesc,si nici nu va fi cazul.Dar,mai fumez o tigara,mai intru pe forum.Si acum tot aman de la inceputul saptamanii sa ma apuc si nu imi vine ca stiu ca voi fi iar dezamagita de mine.
Aveti sfaturi?Sunt batrana si am uitat cum invatam odata:D

Slabuta 14 ian 2010 22:50:09

Re: Cum invatati?
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 64802)
Fetelor,ajutati-ma.
Vad ca avem multe studente.Cum invatati?Trebuie sa invat,deci e un MUST mare de tot.Si serios de data asta,nu joaca,si vb la propriu invatat prin joaca de care am parte aici.E super metoda,doar ca pentru nivelul de care am eu nevoie nu e destul
Eu pur si simplu nu mai stiu cum sa invat.Nu ma mai pot concentra.Nu am stare in fata foilor,cartilor,miilor de chestii de le am.Urasc sa tocesc,si nici nu va fi cazul.Dar,mai fumez o tigara,mai intru pe forum.Si acum tot aman de la inceputul saptamanii sa ma apuc si nu imi vine ca stiu ca voi fi iar dezamagita de mine.
Aveti sfaturi?Sunt batrana si am uitat cum invatam odata:D

Off, Mishule, eu nu stiu ce sfaturi sa iti dau, ca sunt singura si mie mi-ar fi greu. Nu am mai dat examene de 2 ani si parca nu mai stiu cum e.
Cred ca ar trebui sa o iei cu incetisor, sa citesti cateva foi, si poate prinzi gustul :D

Slabuta 14 ian 2010 22:51:10

Re: Cum invatati?
 
sa ne zica slabutele care sunt in sesiune acum :D

dorutza 15 ian 2010 00:06:19

Re: Cum invatati?
 
si eu problema asta. sunt la master anul 2. mi s-a facut o scarba de profi, de colegi mai ales, incat anul trecut am ales sa merg direct in restante si sa scriu amintiri din copilarie invatate la facultate. pur si simplu nu s-a legat de mine sa ma pun sa rosfoiesc ceva
si eu am uitat sa invat.

tu cat ai de invatat??? pentru grila sau pentru eseu??sau pentru intrebare raspuns

mishutza 15 ian 2010 00:12:09

Re: Cum invatati?
 
Dorutza,multumesc de raspuns.Eu am inceput acum pe seara,eu chiar nu pot sa inteleg de ce doar noaptea am spor.Si cand am invatat pt bac,si in facultate doar noaptea reuseam.Ok,sa zic ca atunci nu aveam noaptea alti stimuli,dar acum sunt toata ziua singura,e perfect de invatat.Acum e si Pogsteru langa mine,dar am spor.Am inceput bine ca mi-am dat seama ca mai stiu inca perfect ce am invatat acum o luna:)Deci am elan.
Dorutza,ce am eu de invata......limba germana pana la nivelul vorbitorilor nativi de germana:((.O sa incep si un curs cat de curand,sper,dar inainte de asta o sa am un examen.Cu cat ma situez mai sus,cu atat fac mai putine cursuri.Asta insemana mai putine sute de euroi platite de mine.Si cam si asta imi e problema,ca nu stiu ce sa invat,cum.Am mii de materiale luate de la altii,dar habar nu am cu ce sa incep.Adica cu ce sa continui ca de inceput am inceput acu vreo 3 ani:D
Dar am luat o carte la care am si raspunsurile si cred ca o fac pe ea cap coada si gata.Offffffff:-s

ras_cristalin 15 ian 2010 00:24:31

Re: Cum invatati?
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 64802)
Fetelor,ajutati-ma.
Vad ca avem multe studente.Cum invatati?Trebuie sa invat,deci e un MUST mare de tot.Si serios de data asta,nu joaca,si vb la propriu invatat prin joaca de care am parte aici.E super metoda,doar ca pentru nivelul de care am eu nevoie nu e destul
Eu pur si simplu nu mai stiu cum sa invat.Nu ma mai pot concentra.Nu am stare in fata foilor,cartilor,miilor de chestii de le am.Urasc sa tocesc,si nici nu va fi cazul.Dar,mai fumez o tigara,mai intru pe forum.Si acum tot aman de la inceputul saptamanii sa ma apuc si nu imi vine ca stiu ca voi fi iar dezamagita de mine.
Aveti sfaturi?Sunt batrana si am uitat cum invatam odata:D

Daca e ceva ce trebuie invatat ca la carte, citesc de 5 ori, apoi scriu pe hartie ce tin minte.
Daca e ceva de retinut in mare, citesc si subliniez cu verde sau rosu. S-a demonstrat ca verdele ajuta la memorat.
La germana faceam fishe frumos colorate si invatam de pe ele.
Dupa aceea faceam exercitii si la sfarsit faceam scorul.
Mai poti invata sau recunoaste teorie de gramatica citind texte in germana. Si citind carti de beletristica avand dictionarul in mana. Si fiecare cuvant necunoscut il cauti si-l treci in caiet. Apoi citesti caietul cu cuvinte.

dorutza 15 ian 2010 00:30:37

Re: Cum invatati?
 
oau . asta chiar ca e greu. saraca de tine.. dar vezi deja ai tu un punct de plecare...te-ai mobilizat. si cred ca te va ajuta orice vei face
eu in locul tau cred ca as invata ceva nou, adica n-as relua ce am invatat o data decat ultima data
sorry ca nu te pot ajuta, cu un sfat ceva. eu una habar n-am cum as invata de exemplu mai multa engleza decat stiu acuma altfel decat prin vorbire..

deci primul pas du-te de pe aci de pe forum, mai lasa-ne si pe noi in pace un pic:D. daca zici ca noaptea ai spor la invatat
si revii maine si vezi ce ti-au mai scris fetele

ras_cristalin 15 ian 2010 00:33:27

Re: Cum invatati?
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 64840)


Daca e ceva ce trebuie invatat ca la carte, citesc de 5 ori, apoi scriu pe hartie ce tin minte.
Daca e ceva de retinut in mare, citesc si subliniez cu verde sau rosu. S-a demonstrat ca verdele ajuta la memorat.
La germana faceam fishe frumos colorate si invatam de pe ele.
Dupa aceea faceam exercitii si la sfarsit faceam scorul.
Mai poti invata sau recunoaste teorie de gramatica citind texte in germana. Si citind carti de beletristica avand dictionarul in mana. Si fiecare cuvant necunoscut il cauti si-l treci in caiet. Apoi citesti caietul cu cuvinte.

Depinde si ce memorie ai... vizuala, auditiva sau... mai era inca una.
In cazul meu e evident vizuala.
Poti sa citesti cu voce tare daca te ajuta.
Eu imi amintesc informatia in sine dupa cum era aranjata in pagina... si ce culoare avea. Ciudat, nu? :)

Sheba 15 ian 2010 02:20:43

Re: Cum invatati?
 
\eu de cand ma stiu am avut alergie la invatat.... daca era obligatoriu. In schimb ce ma intereaza retin din zbor. Asa ca toata facultatea am incercat pe cat posibil sa evit sa dau examene. adunam puncte din proiecte, Munceam o groaza in timpul semestrului si dupa in sesiune citeam... romane :D
Si la mine uneori mergea chestia cu scrisul si schematizatul dat dupa schemele trebuiau si invatate si pauza =))

alabala 15 ian 2010 09:57:40

Re: Cum invatati?
 
Eu am invatat foarte simplu la viata mea ...citeam cu atentie si retineam ideile principale pe intelesul meu ,mi le intipaream in memorie ca pe o poveste :)...daca trebuia sa retin ani asociam cifrele cu anumite date de nastere ale apropiatilor mei ...de ex daca o actiune se desfasura in 1780 asociam cu data mea de nastere luna 17 anul 80 :))si tot asa ...


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:10:16.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO