forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   Cyber-droguri (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/cyber-droguri-2074.html)

Slabuta 07 ian 2010 14:47:37

Cyber-droguri
 
Poate ati auzit, poate nu, dar mi se pare un subiect foarte interesant.
Zilele acestea, am urmarit o emisiune la tv, si se vorbea despre ele.

In cateva cuvinte, ce inseamna cyber-drogurile.

Cyber-drogurile au o oarecare legatura cu muzicoterapia.
Aceasta are efecte bune asupra mintii, stimuland memoria si creativitatea omului.
Daca muzicoterapia poate face bine, exista si varianta negativa a muzicii, numita “cyber-drog”.

Cyber-drogurile sunt unde cuprinse intre 3 si 30 Hertz, infrasunete, adica frecventele pe care lucreaza creierul uman. Acestea sunt in masura sa declanseze cele mai diferite reactii si sa creeze o activitate cerebrala intensa.

Exista doua feluri de unde intre frecventele astea. Undele care merg de la 7 la 13 Hertz au un efect relaxant, in timp ce undele care merg de la 14-30 au un efect euforizant sau excitant. Urechea umana nu este capabila sa perceapa asemenea sunete, dar inserate intr-o bucata muzicala acestea incep sa isi faca efectul.

Efectul lor este amplificat daca aceste sunete sunt ascultate la casti, in intuneric sau daca bei bauturi alcoolice.

De asemenea, am auzit ca, cyber-drogurile au efect similar cu drogurile, practic incepi sa devii dependent de ele.

Nu va recomand sa le ascultati...

minouse 18 iul 2010 14:00:28

Re: Cyber-droguri
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 61473)
Poate ati auzit, poate nu, dar mi se pare un subiect foarte interesant.
Zilele acestea, am urmarit o emisiune la tv, si se vorbea despre ele.

In cateva cuvinte, ce inseamna cyber-drogurile.

Cyber-drogurile au o oarecare legatura cu muzicoterapia.
Aceasta are efecte bune asupra mintii, stimuland memoria si creativitatea omului.
Daca muzicoterapia poate face bine, exista si varianta negativa a muzicii, numita “cyber-drog”.

Cyber-drogurile sunt unde cuprinse intre 3 si 30 Hertz, infrasunete, adica frecventele pe care lucreaza creierul uman. Acestea sunt in masura sa declanseze cele mai diferite reactii si sa creeze o activitate cerebrala intensa.

Exista doua feluri de unde intre frecventele astea. Undele care merg de la 7 la 13 Hertz au un efect relaxant, in timp ce undele care merg de la 14-30 au un efect euforizant sau excitant. Urechea umana nu este capabila sa perceapa asemenea sunete, dar inserate intr-o bucata muzicala acestea incep sa isi faca efectul.

Efectul lor este amplificat daca aceste sunete sunt ascultate la casti, in intuneric sau daca bei bauturi alcoolice.

De asemenea, am auzit ca, cyber-drogurile au efect similar cu drogurile, practic incepi sa devii dependent de ele.

Nu va recomand sa le ascultati...

Chiar nu auzisem de ele:-o. Multumesc mult pt informatii :-*

carinush 23 iul 2010 10:28:17

Re: Cyber-droguri
 
am vazut intr-un film ceva de genu :-s
dar acolo erau folosite cu scopul de a controla mintea :))
spuneau ca e bazat pe un caz real :-?

Slabuta 23 iul 2010 10:30:21

Re: Cyber-droguri
 
Citat:

Anterior postat de carinush (Post 264609)
am vazut intr-un film ceva de genu :-s
dar acolo erau folosite cu scopul de a controla mintea :))
spuneau ca e bazat pe un caz real :-?

Pai cam pentru asta sunt folosite :(
De a-ti induce anumite stari/emotii/trairi.....sau hipnotiza

carinush 23 iul 2010 10:36:57

Re: Cyber-droguri
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 264611)


Pai cam pentru asta sunt folosite :(
De a-ti induce anumite stari/emotii/trairi.....sau hipnotiza

da exact
in film era vorba de hipnoza :-s


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:50:39.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO