forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   Despre Romania (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/despre-romania-743.html)

mishutza 12 iun 2009 21:08:41

Despre Romania
 
Slabuta,nu gasesc subforumul de off-topic,asa ca postez aici,ca nevoie de ajutor am,si muta-l tu unde vrei.
Ok,am serbare la scoala,ihihih,prin septembrie.Adica,avem de organizat o chestie ca un spectacol,nush cum sa explic,in care sa facem ceva tipic tarii noastre.Bun.
Eu am in cap cam ce vreau sa fac,un filmulet despre Romania mea iubita,chestia tehnica e pusa la punct.
Cu ce sa umplu filmuletul.Idei am si aici multe,dar ma gandesc ca mai multe minti scot mai multe idei.
Cu ce e speciala Romania?Voi ce ati spune unor straini care mai multe decat Dracula si copiii din orfelinate nu stiu despre Romania?Aaaa,mai stiu si de romanii din Italia,am uitat.
Ce au facut romanii deosebit de-a lungul timpului?

huhu 12 iun 2009 21:36:17

Re: Despre Romania
 
mishutzica, stiu un filmulet foarte dragut si pozitiv exact la subiect..nu iti pun linkul pentru ca s-ar putea sa nu am voie, dat poti da google search la urmatorii termeni "world without romania" si e-acolo ...poate poti integra si datele astea
pupici

mishutza 12 iun 2009 21:40:39

Re: Despre Romania
 
Huhu,tocmai de la filmulet a venit ideea sa facem asa ceva,fiecare zicea de mancare,de costum national,chestii.Si le-am povestit de filmulet,sa ne intitulam tema,o lume fara Romania,fara Rusia,bla bla bla.Momentan imi interocghez barbatul,sa vedem cat de bine se descurca sa ma ajute sa creez asa ceva,se pare ca am sanse.Prea greu nu e din punct de vedere tehnic,dar nu am mai facut asta niciodata.
Si da,filmuletul e bestial,il vad mereu cu mare mare placere,si il arat la toti de cate ori imi aduc aminte.Iti dai seama ca voi prelua toate ideile de acolo,probabil voi schimba din imagini si filmulete,nush.

Luna 12 iun 2009 21:54:36

Re: Despre Romania
 
Uff, ce subiect ! >:D<

O sa fiu si eu pe aici, cu mesaje scurte (sa-mi spui daca te ajuta acest tip de mesaje)

Ai putea sa faci si un fel de STIATI CA . Zic si eu ce-mi trece acum prin minte.

O importanta descoperire a sec XX - Nicolae Paulescu (1869-1931) fiziolog roman, profesor la Universitatea BUcuresti, a facut importante descoperiri despre fiziologia patologica a pancreasului - este cel care a descoperit insulina (pancreina).
Rezultatele au fost publicate intr-o revista stiintifica din Franta, in 1921, cu un an inainte ca cercetatorii canadieni sa prezinte un proiect similar.

Luna 12 iun 2009 21:58:28

Re: Despre Romania
 
Si inca ceva sa le bagam pe gat celor care se gandesc la noi ca la o adunatura de nespalati fara creier:D

Mai mult de jumatate din programatorii ce lucreaza in corporatia Microsoft sunt romani, a doua limba vorbita in companie fiind limba romana.

O alta mare companie de software, Electronic Arts, are mai mult de 1000 de angajati romani pe post de programator, angajati ce se dedica dezvoltarii si adaptarii jocurilor video la telefoanele mobile.


Slabuta 12 iun 2009 22:00:59

Re: Despre Romania
 
Mi se pare super ideea Lunei, cu Stiati ca... ? asa au posibilitatea sa afle si altceva pe langa dracula, tigani sau alte lucruri mai putin frumoase...

mishutza 12 iun 2009 22:01:32

Re: Despre Romania
 
Cu Microsoftul o stiam,urmatoarea nu.
Luna[*1*]

Slabuta 12 iun 2009 22:03:49

Re: Despre Romania
 
Citat:

Anterior postat de Luna (Post 11097)
Si inca ceva sa le bagam pe gat celor care se gandesc la noi ca la o adunatura de nespalati fara creier:D

Mai mult de jumatate din programatorii ce lucreaza in corporatia Microsoft sunt romani, a doua limba vorbita in companie fiind limba romana.

O alta mare companie de software, Electronic Arts, are mai mult de 1000 de angajati romani pe post de programator, angajati ce se dedica dezvoltarii si adaptarii jocurilor video la telefoanele mobile.

Da, lucru foarte important, Romania scoate programatori foarte buni, dintre care mai toti sunt plecati si nimeni nu stie de ei.... Meseria care mi se pare foarte grea si deci inseamna "mult creier"... asa ca Romania nu inseamna numai golani sau smecherii de cartier...

Luna 12 iun 2009 22:05:27

Re: Despre Romania
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 11098)
Mi se pare super ideea Lunei, cu Stiati ca... ? asa au posibilitatea sa afle si altceva pe langa dracula, tigani sau alte lucruri mai putin frumoase...

Singurul lucru pe care il vad eu nepotrivit e ca la Stiati ca, lumea e atenta la inceput, apoi incepe sa se plictiseasca, sa nu mai fie asa de atenta .
Trebuie avut in vedere asta si alocat un timp adecvat sau prezentarea sa fie impodobita cu imagini care sa atraga atentia. Nu stiu, ne gandim. [*zambet-larg*]

Slabuta 12 iun 2009 22:06:21

Re: Despre Romania
 
Oameni importanti pentru Romania sunt si Henri Coanda, Traian Vuia, Nicolae Grigorescu, Mihai Eminescu....


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:32:29.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO