forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   Energia in functie de anotimp (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/energia-functie-anotimp-10393.html)

Anycyk90 08 oct 2011 14:23:58

Energia in functie de anotimp
 
Buna slabutelor.Cu toate am observat ca odata cu venirea toamnei scade energia noastra,ne pierdem interesul pentru multe lucruri si ne simtim mult mai obositi,morocanosi si uneori lipsiti de pofta de viata.Vara cand suntem plini de energie si vitalitate ne propunem s-o tinem asa si toamna si iarna cu sportul si buna-dispozitie insa odata cu sosirea zilelor ploioase si park triste ne cam abatem de la ideile principale.
As dori ca de acum incolo sa nu mai fie asa,sa nu numar zilele pana la sosirea primaverii si a verii,as dori sa-mi gasesc buna-dispozitie in fiecare anotimp si sa am pofta de sport,dar pentru asta am nevoie sa stiu sfaturile voastre,cum as putea sa-mi cresc vitalitatea si pofta de sport?Cum as putea sa-mi mentin energia chiar dak simt k zilele sunt park"sterse" si odata si cheful meu pentru diverse activitati distractive se sterge?

Lissael 08 oct 2011 16:11:19

Re: Energia in functie de anotimp
 
Salut ! Interesant subiectul propus de tine , de aceea m-am gandit la urmatoarele lucruri :

-felul in care privim anotimpul "toamna " poate sa se reflecte in atitudinea si starile noastre : daca o vedem ca pe un anotimp al tristetii, al ofilirii, vom rezona in final cu aceste sentimente negative.Dimpotriva, daca o privim ca pe un anotimp al abundentei (sa ne gandim la struguri,mere ,pere , gutui-sa ne bucuram din plin de ele), al culorii (culori aprinse ,energice : rosu, galben, oranj ) atunci poate nu o sa ni se mai para atat de fadă.

Miscarea este esentiala, sa nu uitam ca o facem pentru noi , exclusiv.
O plimbare lunga in parcul pavat cu frunze, alergat dimineata bine infofolite intr-un hanorac pufos, sau de ce nu, sport acasa (chiar si cu tv-ul aprins-daca facem pilates, sau unele dintre noi sigur au biciclete ..etc).

Si toamna poate fi frumoasa ! Motivatia o gasim pretutindeni dar mai ales in noi insine !

http://25.media.tumblr.com/tumblr_ls...k9dwo1_500.jpg
http://25.media.tumblr.com/tumblr_ls...ib1so1_500.jpg

jessik 08 oct 2011 21:12:03

Re: Energia in functie de anotimp
 
mie una imi place toamna. si gandeste-0te ca aici, ploua 90 % din timpul asta de toamna iarna,, si primavara./ hahah, si ca lucruri rele noaptea se face f repede.
daar, gandindu-am la lucrurile frumoase, am niste copaci superbi, artarii rosii, si altii portocalii.. mirosul de toamna, fosnetul frunzelor,, si iarba verde,, daa asta e un aspect ff bun.. ca toamna am o iarba faina.. vara mai mult e uscata,
veveritele cum alearga cu ghinde in botic..soarele care apune si are o culoare frumoasa.. cerul inchis, cu nori si cate o raza de soare palid.. ploi marunte,.. deja m-am obishnuit si cu ploile..o plimbare in parc.
un film bun, o cuibareala in pat infololite, cu iubitul, sau un animalut,
un ceai aromat..
la sport, hm.. nu stiu daca imi dispare cheful, dar daca am energie, si o muzica energetica, fac cu mare placere...
trebuie sa gandim pozitiv, si sa ne uitam la partea frumoasa a lucrurilor.
cel putin aici toamna e luungaa..

Anycyk90 09 oct 2011 17:33:55

Re: Energia in functie de anotimp
 
Nu pun la indoiala frumusetea anotimpului si a culoriilor care ne inconjoara in aceasta perioada,ci pur si simplu fizic se simte acea oboseala,astenie+ zilele ploioase iti taie elanul de la orice activitate,orice dorinta de a iesi din casa in aceasta perioada,eu simt nevoia sa dorm,intunericul iti da o stare negativa...

adrianapop78 09 oct 2011 19:08:05

Re: Energia in functie de anotimp
 
buna am si eu ceva de spus la noi acum este frig asa dintr o data pana mai ieri era frumos dar asta pe mine nu ma speri din contra imi place schimbarea eu consider ca e o provocare sa iesi afara cand ploua la fuga sa te faci toata cu noroi sa veizi cum dupa o jumatate de ora simti ca totul se invaluie intr o aura aparte en divin de a dreptul.Eu mi am facut iarna patinoar in curte mi am cumparat patine si in fiecare dupa masa si seara timp de 3 satamani eram afara in curte ,imi puneam casetofonul pe geam si da pe patine.Am curte mare si stau langa munte A fost superb.
Pe langa asta eu alerg de 3 ani si niciodata nu m am gandit la vremea de afara pur si simplu am iesit echipata afara si am fugit eu zic ca este superb incearca si vei vedea.TE PUP

Anycyk90 09 oct 2011 19:14:47

Re: Energia in functie de anotimp
 
Prin aprilie-mai alergam si eu in fiecare seara,insa prefer o plimbare de 1 1/2 h cu castile in urechi intr-un ritm alert,pe mine asta mea face sa ma simt bine,dar acum nu prea pot profita de acest lucru.Ma gandesc serios sa incep aerobic/fitness/tae-bo intr-o sala cu toate ca ma costa mai mult decat plimbarea sub cerul insorit gratis:D

Lissael 10 oct 2011 10:49:26

Re: Energia in functie de anotimp
 
stiri de ultima ora : am venit de la alergat chiar daca termometrul arata 10 grade :)) .23 de minute, mai bune decat nimic, este?


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:33:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO