forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   Haine pe care nu le mai folosim (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/haine-nu-le-mai-folosim-11849.html)

Slabuta 02 sep 2012 20:30:34

Haine pe care nu le mai folosim
 
Buna seara dragi slabute, >:D<

Astazi am facut ordine in toate hainele mele, de mult timp planuiam aceasta ordine si la sfarsit am ramas cu haine pe care nu le-am pus in dulap, prin urmare, haine de care nu prea mai am nevoie, unele sunt mari (sunt si multe sutiene aproape nepurtate, dar care sunt prea mici), altele nu imi mai plac...

M-am lovit de faptul ca nu stiu ce sa fac cu ele. Parca nu as vrea sa le arunc la tomberon...:-/

Voi ce faceti cu hainutele pe care nu le mai purtati?

feelix 02 sep 2012 20:40:03

Re: Haine pe care nu le mai folosim
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1123543)
Buna seara dragi slabute, >:D<

Astazi am facut ordine in toate hainele mele, de mult timp planuiam aceasta ordine si la sfarsit am ramas cu haine pe care nu le-am pus in dulap, prin urmare, haine de care nu prea mai am nevoie, unele sunt mari (sunt si multe sutiene aproape nepurtate, dar care sunt prea mici), altele nu imi mai plac...

M-am lovit de faptul ca nu stiu ce sa fac cu ele. Parca nu as vrea sa le arunc la tomberon...:-/

Voi ce faceti cu hainutele pe care nu le mai purtati?

Eu le pun intr-un pachet si atunci cand merg la tara le dau unor persoane mai necajite. Inclusiv hainele copiiilor.

jessik 02 sep 2012 20:42:51

Re: Haine pe care nu le mai folosim
 
slabuta. cred ca o sa fac si eu curat la haine.. si le donez, la magazine gen second hand
dar daca vrei le poti dona la persoane care nu au.

Prapadeala 02 sep 2012 21:16:18

Re: Haine pe care nu le mai folosim
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1123543)
Buna seara dragi slabute, >:D<

Astazi am facut ordine in toate hainele mele, de mult timp planuiam aceasta ordine si la sfarsit am ramas cu haine pe care nu le-am pus in dulap, prin urmare, haine de care nu prea mai am nevoie, unele sunt mari (sunt si multe sutiene aproape nepurtate, dar care sunt prea mici), altele nu imi mai plac...

M-am lovit de faptul ca nu stiu ce sa fac cu ele. Parca nu as vrea sa le arunc la tomberon...:-/

Voi ce faceti cu hainutele pe care nu le mai purtati?

eu le duc la biserica, preotii cunosc mai bine familiile nevoiase si eu zic ca ei stiu cum sa le imparta

anaralu29 02 sep 2012 21:22:44

Re: Haine pe care nu le mai folosim
 
Citat:

Anterior postat de Prapadeala (Post 1123564)


eu le duc la biserica, preotii cunosc mai bine familiile nevoiase si eu zic ca ei stiu cum sa le imparta

Bravo!!Si eu fac la fel!Asa m a invatat mama..:)

Animis23 02 sep 2012 21:34:29

Re: Haine pe care nu le mai folosim
 
Eu le pun in pungi individuale si le pun undeva in apropierea tomberoanelor, dar ferite de mirosuri si murdarie, si cumva un pic la vedere, ca sa se stie ce e acolo. Si cine are nevoie, isi ia. Cand eram acasa la mine, le ducea tata la spital pentru pacienti mai necajiti...

Oricum, ele isi gasesc noi posesori. Chiar si la tomberon. Eu aproape de fiecare data cand le duceam la gunoi ma intalneam cu cineva care cauta pe acolo, si tare se bucura...Chiar acum am probat o bluza care mi-a ramas mult prea mare si o s-o las saptamana asta pe langa gunoi.

Ema55 02 sep 2012 22:35:10

Re: Haine pe care nu le mai folosim
 
Hainele pe care nu le mai purtam (eu, sotul, fetita) le impachetam separat - dama, barbati, copii si le donam. In general, hainele noastre le ducem la un camin de batrani, iar cele ale copilului la spitalul de copii.
Deasemenea - jucariile, jocurile, cartile, echipamentele si accesoriile sportive care au depasit zona de interes a fiicei mele le donez tot in cadrul spitalului de copii.
La acest spital este un preot, care oficiaza slujbele intr-o capela si se ingrijeste de nevoile sufletesti ale micutilor pacienti si ale parintilor lor. Fiind in permanenta in mijlocul lor cunoaste cel mai bine situatiile familiilor si cine are nevoie de lucruri. Dumnealui ma ajuta.
Am mai facut donatii de haine sinistratilor, in situatii de calamitati sau unor copii pe care ii cunostea fiica mea si stia ca au nevoie de anumite lucruri.

coco23 03 sep 2012 06:31:30

Re: Haine pe care nu le mai folosim
 
Doneaza-le, daca stii nevoiasi.
Cauta ONG-uri, organizatii nonguvernamentale care au mare nevoie de asa ajutoare.

Daca nu vrei sa le dai, cauta sa le reconditionezi tu. Merge, mai ales daca ai masina de cusut.:P

Khali 03 sep 2012 09:47:49

Re: Haine pe care nu le mai folosim
 
Buna, Slabuta!

Eu intreb mereu in jur, mereu se gaseste cineva care sa stie familii care au nevoie de..orice.
Si pe langa tomberon e o solutie sa pui hainele, insa acolo pot fi doar unul-doi care cauta si care poate nu au cum sa fooseasca hainele puse de tine, deci e mai bine sa directionezi cumva altfel acest ajutor.
Sunt si multe portaluri de caritate pe net, cu sectiunea "donez"/ "am nevoie de..." insa nu cred ca am voie sa dau numele aici.

Polux 03 sep 2012 10:46:56

Re: Haine pe care nu le mai folosim
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1123543)
Buna seara dragi slabute, >:D<

Astazi am facut ordine in toate hainele mele, de mult timp planuiam aceasta ordine si la sfarsit am ramas cu haine pe care nu le-am pus in dulap, prin urmare, haine de care nu prea mai am nevoie, unele sunt mari (sunt si multe sutiene aproape nepurtate, dar care sunt prea mici), altele nu imi mai plac...

M-am lovit de faptul ca nu stiu ce sa fac cu ele. Parca nu as vrea sa le arunc la tomberon...:-/

Voi ce faceti cu hainutele pe care nu le mai purtati?


Buna Marina>:D<

Cand ma apuca si pe mine (din pacate cam rar, o data la 1-2 ani) sa imi reorganizez garderoba, impart toate hainele pe mai multe categorii:

- haine pe care le voi purta de acum inainte
- haine pe care nu le port, dar am sanse pe viitor (ceva dragut care nu se potriveste stilului meu actual, dar poate gasesc combinatii in care sa il port, sau am o pereche de blugi f. fixa care sper sa imi stea iar lejer ca acum 4 ani, etc.).
- haine bune, pe care nu le mai port, dar arata bine - le organizez si ori le duc la mama sa le duca la biserica, unde se fac mereu pachete pentru ajutoare sau cum a zis Simi, le pun intr-i punga buna, langa tomberoane,
- haine uzate, care nu prea arata bine, pe care le arunc direct


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:34:26.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO