forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   Idei de munca la domiciliu (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/idei-munca-domiciliu-1537.html)

Laura 12 oct 2009 16:00:44

Idei de munca la domiciliu
 
Fetelor am nevoie de ajutorul vostru.....am nevoie de idei de munca la domiciliu.....vine iarna iar eu nu am nici o ocupatie si deja imi vine sa iau campiix-(.....orice as face, numai sa ma tina ocupata, si de ce nu, sa-mi aduca si-un banut:>...asa ca va astept ideile voastre...orice ideeie aveti va astept...va rog mult:).

mishutza 12 oct 2009 16:05:40

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Ai putea sa impletesti,crosetezi daca ai talent.Ai putea face chestii de la botosei ,caciulite,fulare,pana la pulovere sau alte chestiute.
Apoi ai putea sa faci chestii de decoratiune,am multe linkuri cu chestii faine unde au si explicatiile la cum se fac,din pacate sunt linkuri externe si nu le pot posta.Dar poti cauta tu pe net.
AI mai putea face ceva traduceri daca te pricepi,sau ai putea sa inveti o limba noua,sau eu stiu,ce hobby-uri ai tu.Sau ai putea veni la mine sa faci chestii in locul meu si eu sa am timp liber ca eu as avea ce face,dar nu am timp:((.Daca mai am idei iti mai scriu.

Laura 12 oct 2009 16:17:43

Re: Idei de munca la domiciliu
 
mishutza chiar voiam sa te intreb pe tine.....am vazut ca tu lucrezi la ceva:-/...ce anume faci tu?????......ma gandeam sa fac ceva din ceara....nu stiu...caut pe net si nu prea gasesc nimic sa-mi placa:-s#:-s

mishutza 12 oct 2009 16:41:55

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Eu fac bijuterii din margelute si fimo,fimo e pasiunea vietii mele,poti incerca si tu.
De ceara nu stiu ce sa iti spun,nu stiu nimic despre asta.Ce poti face din cara in afara de lumanari?Cauta in youtube vezi de gasesti ceva

Laura 12 oct 2009 16:43:18

Re: Idei de munca la domiciliu
 
si la asa ceva m-am gandit...dar nu stiu ce e fimo??????????chiar mi-ar place asta;;)

mishutza 12 oct 2009 16:50:33

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Pai e o pasta ca platilina,cauta in google sa vezi si ce esi ce face.Sau polymer clay in engleza.Sau lut polimeric in romana,cred.

Laura 12 oct 2009 16:53:30

Re: Idei de munca la domiciliu
 
acum ma uitam la pozele tale....sai foarte mult talent si ai facut niste chestii minunate:-o....poti sa faci asa ceva cu fimo?????????.....am citit pe net cam ce e.....dar accesoriile de unde le cumperi...ma refer la chestiile cu care se prind cerceii facuti si restul?????????....si tu le vinzi?...si la cine?......doamne cate intrebari am pus...sorry dar sunt curioasa rau si chiar ma atrage ideea de mor:>

Sheba 12 oct 2009 17:07:48

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Ceva lucru pe net? Daca te pricepi la desen eventual ceva grafica. Vb informaticianul din mine :D

Laura 12 oct 2009 17:15:46

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Citat:

Anterior postat de Sheba (Post 39835)
Ceva lucru pe net? Daca te pricepi la desen eventual ceva grafica. Vb informaticianul din mine :D

:((:((:((....as vrea asa de mult sa ma pricep la ceva artistic ....x-(din pacate nu am inclinatiee spre asa ceva:(....multumesc oricum;;)

mishutza 12 oct 2009 17:57:18

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Laura,de vandut nu am vandut nimic pana acum,nici nu am incercat prea tare.. E doar un hobby pt mine,in schimb nu am prietena care sa nu aiba macar 3 perechi de cercei de la mine.Cred ca am dat mai mult de jumatate din ce am facut,si ma simt tare bine cand le vad incantate,ca ele vor cerceii,ca ele imi dau bani pe ele numai sa le dau.E cea mai buna metoda de relaxare pt mine:)),din pacate timpul imi este limitat,astfel as face tone cred.Accesoriile eu le dau comanda tot pe net,ca si fimo de altfel,perlutele sunt singurele de le cumpar din magazin pt ca trebuie sa le vad,sa le simt,ihihih.Sunt si in Romania siteuri specializate in vanzarea chestiutelor metalice,dar din pacate iar nu iti pot da linkul.Dar cauta tu bine,ca sigur gasesti,am gasit eu din intamplare situl specializat,sigur il gasesti si tu.Cauta de exemplu accesorii cercei ,ar trebui sa gasesti

claudiam 12 oct 2009 17:57:42

Re: Idei de munca la domiciliu
 
sau daca stii contabilitate te legi cu cineva si lucrati impreuna:D

Laura 12 oct 2009 18:01:12

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Citat:

Anterior postat de claudiam (Post 39849)
sau daca stii contabilitate te legi cu cineva si lucrati impreuna:D

am cunostinte de contabilitate insa acum nu am cu cine sa lucrez:(..teorie stiu insa practica lasa de dorit....poate mai incolo cand o sa fiu in oras...aici(stau momentan la tara)nu am unde........

Laura 12 oct 2009 18:04:07

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 39848)
Laura,de vandut nu am vandut nimic pana acum,nici nu am incercat prea tare.. E doar un hobby pt mine,in schimb nu am prietena care sa nu aiba macar 3 perechi de cercei de la mine.Cred ca am dat mai mult de jumatate din ce am facut,si ma simt tare bine cand le vad incantate,ca ele vor cerceii,ca ele imi dau bani pe ele numai sa le dau.E cea mai buna metoda de relaxare pt mine:)),din pacate timpul imi este limitat,astfel as face tone cred.Accesoriile eu le dau comanda tot pe net,ca si fimo de altfel,perlutele sunt singurele de le cumpar din magazin pt ca trebuie sa le vad,sa le simt,ihihih.Sunt si in Romania siteuri specializate in vanzarea chestiutelor metalice,dar din pacate iar nu iti pot da linkul.Dar cauta tu bine,ca sigur gasesti,am gasit eu din intamplare situl specializat,sigur il gasesti si tu.Cauta de exemplu accesorii cercei ,ar trebui sa gasesti

m-am uitat pe net la foarte multe modele si cum se lucreaza.....doamne ca ma fascineaza:-o....multumesc mishutza,...cred ca asta e ce imi trebuie.....trebuie doar sa ma informez mai mult si sa trec la actiune........daca am ceva intrebari sper sa nu te superi si sa imi raspunzi[*14*].....te rog mult.......;;)...ma pun pe cautat informatii si altele...
multumesc inca odata:)

mishutza 12 oct 2009 18:15:26

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Laura,cu cea mai mare placere,atat poti sa iti spun ca creeaza dependenta:D

Laura 12 oct 2009 18:59:36

Re: Idei de munca la domiciliu
 
nu conteaza;;)...vreau sa am si eu o ocupatie care sa imi placa ........ ;)

huhu 12 oct 2009 20:49:34

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Daca ai masinuta de cusut, sau ai unde sa lucrezi la una(poate imprumuti de la bunica sau de la o amica) te poti apuca de facut genti/posete :) la mine merge bine, si banii cu care ma intretin sunt facuti in marea majoritate din vandutul gentilor si a altor chestii cusute(care sa aiba functionalitate) in jur de 600 de euro pe luna tot ies daca ai clienti in tara si in afara.
Initial faceam si eu brose din fimo dar am ajuns sa ma plictisesc :) si mai nou mi-am propus sa ma apuc de facut sapunuri din ingrediente naturale...cred ca-ti trebuie o mica suma de sacrificiu la inceput si multe cai de promovare a lucrusoarelor, dar daca se dovedesc a fi cautate, iti recuperezi banutii pretty fast :)
Incepe si in Ro sa prinda treaba cu bio/organic/handmade, cred ca ar fi inspirat sa mergi pe o ramurica de genul (sa faci dulceturi a la bunica, fara conservanti si E-uri :P)
Eu imi doresc sa-mi deschid un mic shop de lucrusoare hand-made si home-cooked si doua masute unde se poate bea ceai cu fursecuri :) in Sibiu!

huhu 12 oct 2009 21:02:23

Re: Idei de munca la domiciliu
 
si daca tot am mentionat de deschisul unui business, si-a deschis cineva firma in ultima vreme? cum e cu birocratia, si ce tip de stres ati suferit ;)) cu emotie preponderenta- frica sau furie ?

dara 12 oct 2009 21:13:30

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Eu mi-am deschis firma si nu am suferit nici de frica, nici de furie, ci eventual m-am amuzat, birocratia a fost maricica, dar nu coplesitoare, m-am documentat la registrul comertului pe site si am aflat ce-mi trebuie si a mers.

PS: Daca explicatiile mele deranjeaza nu le mai dau, nu tin neaparat. Pe mine m-a ajutat studiul emotiilor sa nu mai mananc alandala si m-am gandit ca poate le ajuta si pe fete sa nu mai fie la cheremul propriilor emotii, ci sa le cunoasca si sa le controleze altfel decat prin mancare.

huhu 12 oct 2009 21:17:17

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Citat:

Anterior postat de dara (Post 39919)
Eu mi-am deschis firma si nu am suferit nici de frica, nici de furie, ci eventual m-am amuzat, birocratia a fost maricica, dar nu coplesitoare, m-am documentat la registrul comertului pe site si am aflat ce-mi trebuie si a mers.

PS: Daca explicatiile mele deranjeaza nu le mai dau, nu tin neaparat.

:) Slabi, e voie sa vorbim despre subiectul asta cu date concrete?
Nici eu nu stiu daca deranjeaza, sa ne spui...
Si saru'mana Dara de info, o sa ma uit si eu pe-acolo un pic.

dara 12 oct 2009 21:19:20

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Citat:

Anterior postat de huhu (Post 39921)
:) Slabi, e voie sa vorbim despre subiectul asta cu date concrete?
Nici eu nu stiu daca deranjeaza, sa ne spui...
Si saru'mana Dara de info, o sa ma uit si eu pe-acolo un pic.

Ma refeream daca deranjeaza sa vorbesc despre binge eating - mancat 'compulsiv' si emotii. ;)

huhu 12 oct 2009 21:23:02

Re: Idei de munca la domiciliu
 
ow,ow...acolo bateai cu "deranjatul"...nu mi-am dat seama pentru ca nu era o ironie la adresa studiului, care e cat se poate de plauzibil, era doar un funny remark la chinurile prin care se zice ca treci cand ai de-a face cu statul...am auzit tot felul de povesti referitoare la subiect.
peace!

dara 12 oct 2009 21:37:38

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Sorry ca am inteles gresit, am vazut ca subiectul cu mancatul emotional nu e prea discutat pe forum si m-am gandit ca poate nu intereseaza si bat eu campii.
Peace too :);)

E adevarat ca birocratia e hiper-frustranta si Romania e inca birocratica prin excelenţă, cred ca e important sa gandesti ca dureaza si sa te inarmezi cu rabdare si nu mai e frustrant. Asta daca vrei sa deschizi firma singura. Altfel sunt o groaza de companii care iti deschid ele, contra cost, si ai scapat de frustrarea birocratiei.
Ulterior oricum se ocupa un contabil in mare parte de birocratia firmei. Doar daca nu vrei sa deschizi PFA, ca sa nu mai platesti contabil si sa tii registrele singura (sunt mai simple decat la SRL, sunt vreo 3 de completat, plus daca vrei si salarii (pt. asigurari, pensie, se fac conventii separat cu fiecare organism (sanatate, pensii) pe o anumita suma.
Mare atentie la deschidere, trebuie specificat neplatitor de TVA (daca nu va avantajeaza la inceput pana atingeti un plafon cand treceti automat la platitor de TVA) ca odata deschis ca platitor de TVA nu se mai poate modifica si asa ramane.

Laura 12 oct 2009 22:00:51

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Citat:

Anterior postat de huhu (Post 39914)
Daca ai masinuta de cusut, sau ai unde sa lucrezi la una(poate imprumuti de la bunica sau de la o amica) te poti apuca de facut genti/posete :) la mine merge bine, si banii cu care ma intretin sunt facuti in marea majoritate din vandutul gentilor si a altor chestii cusute(care sa aiba functionalitate) in jur de 600 de euro pe luna tot ies daca ai clienti in tara si in afara.
Initial faceam si eu brose din fimo dar am ajuns sa ma plictisesc :) si mai nou mi-am propus sa ma apuc de facut sapunuri din ingrediente naturale...cred ca-ti trebuie o mica suma de sacrificiu la inceput si multe cai de promovare a lucrusoarelor, dar daca se dovedesc a fi cautate, iti recuperezi banutii pretty fast :)
Incepe si in Ro sa prinda treaba cu bio/organic/handmade, cred ca ar fi inspirat sa mergi pe o ramurica de genul (sa faci dulceturi a la bunica, fara conservanti si E-uri :P)
Eu imi doresc sa-mi deschid un mic shop de lucrusoare hand-made si home-cooked si doua masute unde se poate bea ceai cu fursecuri :) in Sibiu!

am masina de cusut insa nu ma prea atrage...si nici nu prea am de unde sa ma inspir.....si nu stiu daca as avea indemanarea necesara:-/ poate daca as avea modele si ceva inspiratie....:-/......am citit si eu pe net despre sapunuri de genu...dar nu ai nevoie de ceva avize sanitare si chestii de genu????????????...eu voiam ceva simplu si fara acte .....acum pe eprioada rece cand nu prea am ocupatie.......
la gatit chiar ma pricep....si fac gemuri superbuneeeeeeeeee;;)...doar ca ssa le vinzi trebuie iar tot felul de avize si atata birocratie de nu-mi vine sa ma apuc:-s.....ideea cu fimo insa imi surade;;)...am mai citit pe net si m-a captivat......;)

Adelayde 01 dec 2009 21:44:15

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Chestia cu un job pe net ...si cu desenatul web desing..sunt cumva siteuri care cauta persoane pentru asa ceva ? Sunt necesare si cunostiinte de informatica sau doar desenul conteaza sa nu fie ceva in genul editare in html sau de genu'.:|

Slabuta 02 dec 2009 20:26:41

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Citat:

Anterior postat de Adelayde (Post 53725)
Chestia cu un job pe net ...si cu desenatul web desing..sunt cumva siteuri care cauta persoane pentru asa ceva ? Sunt necesare si cunostiinte de informatica sau doar desenul conteaza sa nu fie ceva in genul editare in html sau de genu'.:|

Buna Adelayde :)
Depinde de job, de firma, si de postul care ti se ofera.
De cele mai multe ori e nevoie de cunostinte basic in html, java, etc. eu nu ma pricep in astea.

Cand m-am anagajat eu, se cauta strict jobul de designer, eu faceam doar interfete de site, machete pentru brosuri..... intre timp am invatat si flash, asa ca a fost un plus, stiind action script-ul.

In general, trebuie sa stii bine programe ca Photoshop, Flash pentru siteuri, si Corel, InDesign, Freehand pentru brosuri, diverse pliante......

Cand am fost la interviuri (acum vreo 6 ani), la postul de webdesign, se cerea photoshop si flash, dar cei mai multi vor si html, si java si nu mai stiu ce ciudatenii....

Daca stii doar photoshop incearca la un job cu design de afise, postere film (de obicei ti se da un film pentru care sa faci un poster, acesta e interviul si dupa aceasta tema se face selectia), pliante, flyere, machete.... practic in zona chestiilor care se tiparesc.

Adelayde 05 dec 2009 01:27:25

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Intrebare de baraj ! Accepta si persoane sub 18 ani ?

Slabuta 05 dec 2009 01:29:24

Re: Idei de munca la domiciliu
 
Citat:

Anterior postat de Adelayde (Post 54727)
Intrebare de baraj ! Accepta si persoane sub 18 ani ?

Asta nu stiu :-/ Ar trebui sa incerci, cine stie :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:08:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO