forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   Machiaj, coafuri si tinute (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/machiaj-coafuri-tinute-11686.html)

Kclaudyia 28 iun 2012 15:03:02

Machiaj, coafuri si tinute
 
Dragi slabute,

Cum suntem majoritatea femei, unul din subiectele arzatoare este cel al ingrijirii personale, si ma refer in special la machiaj, coafura si tinuta.

Ma pasioneaza foarte tare machiajul si sunt o mica obsedata cand vine vorba de produse de make-up si de haine.

Asa ca hai sa vedem care e stilul care va place cel mai mult (vintage, office, casual) si daca aveti modele, tutoriale de make=up si coafuri interesante.

Eu, cand vine vorba de aranjat parul, tare raman in pana de idei.

Sa-i dam drumul zic! :))


Kclaudyia 28 iun 2012 15:10:02

Re: Machiaj, coafuri si tinute
 
Eu sunt adepta stilului casual, spre sportiv, dar am ajuns la concluzia ca de la o varsta trebuie sa ma indrept mai mult spre stilul elegant.. Adica fustite, camasute, tocuri.

Inainte nu imi placea deloc sa port tocuri sau fuste dar acum nu ma pot desprinde de fuste mai ales.. Tocuri port cand ies undeva, ca la job nu are rost, nu lucrez cu publicul si prefer sa nu ma impopotonez..

Cat despre make-up, ma machiez zilnic dimineata, rar cand nu am timp si atunci mi se pare ca arat ca o mumie :))
Avand in vedere ca am ochii verzi imi place sa ma machiez cu mov, lila, si majoritatea culorilor din aceasta gama..

Postez aici cateva tutoriale de hairstyle care imi plac:

Flat Four Strand Ribbon Braid Head Bow - YouTube
Waterfall braid hairstyles for medium long hair tutorial Cute everyday half updo for school - YouTube

mutulica 28 iun 2012 18:02:10

Re: Machiaj, coafuri si tinute
 
Si eu prefer stilul casual, fara tocuri, nu le suport, iar de la un timp am inceput sa imbrac rochitele, mai ales acuma vara. Imi place sa fiu si sa arat simpla si naturala, sint frumoasa naturala fara prea multa cosmetica. Am ochi albastri frumosi:">...pe care imi place sa-i scot in evidenta cu creion negru si rimel, foarte putin ruj.
Parul nici atit nu-mi face problema, il las asa cum vrea el:D...pe spate batut de vint sau prins in coada....
Concluzia....imi place sa fiu naturala si imi place cum arat cu foarte putin machiaj pe mine, doar cit acoper petele si cosurile de pa fata, daca nu le-as avea cred ca nici nu m-am machia...
Normal ca la ocazii speciala tinute si machiaje speciale...

mutulica 28 iun 2012 18:04:49

Re: Machiaj, coafuri si tinute
 
vai ce-mi place cum au impletit coditele:x:x:x...eu nu cred ca o sa reusesc, trebuie sa pun in practica mai des...

Anycyk90 28 iun 2012 18:10:28

Re: Machiaj, coafuri si tinute
 
Sunt si eu adopta stilului casual desi sunt tentata sa incerc rochitele vaporoase de vara si mi-as dori sa fiu putin mai eleganta,dar de fiecare data cand cumpar haine tind sa iau cele simple...La acest capitol mai am de lucrat....
Machiaj nu folosesc deloc,decat foarfeca de intors gene.
Parul...hm...si aici ar mai trebui sa invat cate ceva,deoarece mereu il las desprins fie drept fie cand am chef...ondulat.>:D<

jessik 28 iun 2012 19:42:16

Re: Machiaj, coafuri si tinute
 
fain topic..
la haine nu prea ma pricep.. tot asa simple.. si sa imi acopere burta.. cat despre fustite.. imi plac.. si mi-as cumpara.. dar aici vreme faina.. e prea scurta..
imi plac papuceii, fara toc, sa ii port, pt ca nu pot merge cu tocuri, pur si simplu.. cateodata mai port, dar nu f mare.
imi plac hainele colorate.. am obs in hainele mele, ca am multe roz, rosii, albastre, mov,
parul meu e cam dificil, e moale, fir subtire, si are tendinta de putin cret, usor ondulat. daca il dau cu spuma e si mai bine.. in rest il las liber, sau imi prind cu o clama.
machiaj.. imi place sa imi fac buzele, si mai putin fond de ten. la ochi doar cu rimel, si cateodata cu fard. la ochii mei caprui, merge mov, gri,chiar am un fel de grena
nu prea ma dau cu creion, ca mi se intinde.. si se vede nashpa.
cateodata am chef de machiaj, chiar si la o simpla plimbare, sau la servici, cand obs colegele, si ma lauda hahaha.. desi mai mult pe buze,, ca in rest nu se potriveste, se mi se topeste tot.. la caldura aia, din fast food haha
de ziua mea as vrea s amerg la cumoparaturi, sa vad ce imi iau fain, si sa se potriveasca cu forma corpului..m-as uita totusi dupa rochite

Kclaudyia 29 iun 2012 08:48:39

Re: Machiaj, coafuri si tinute
 
Citat:

Anterior postat de mutulica (Post 1079621)
Si eu prefer stilul casual, fara tocuri, nu le suport, iar de la un timp am inceput sa imbrac rochitele, mai ales acuma vara. Imi place sa fiu si sa arat simpla si naturala, sint frumoasa naturala fara prea multa cosmetica. Am ochi albastri frumosi:">...pe care imi place sa-i scot in evidenta cu creion negru si rimel, foarte putin ruj.
Parul nici atit nu-mi face problema, il las asa cum vrea el:D...pe spate batut de vint sau prins in coada....
Concluzia....imi place sa fiu naturala si imi place cum arat cu foarte putin machiaj pe mine, doar cit acoper petele si cosurile de pa fata, daca nu le-as avea cred ca nici nu m-am machia...
Normal ca la ocazii speciala tinute si machiaje speciale...

Hey Crisule!

Daaa ai niste ochi superbi!
Daca vrei sa ii scoti in evidenta, foloseste machiaje simple, fara prea mult negru, ptr ca negrul face ochii mai mici, culorile de baza sunt cele din gama rosu, culori complementare.. Adica nu rosu rosu, ceva mariniu, caramiziu, mov.. Cu creionul de ochi trasezi o linie f subtire pe care o estompezi :D

Si parul tau e superb, bogat, sanatos.. Al meu e vai de el, aveam si eu un par frumos dar de cand am inceput sa il vopsesc a inceout sa cada f mult si acum ii dau cu masti naturale ptr par.
>:D<

Kclaudyia 29 iun 2012 08:49:26

Re: Machiaj, coafuri si tinute
 
Citat:

Anterior postat de mutulica (Post 1079622)
vai ce-mi place cum au impletit coditele:x:x:x...eu nu cred ca o sa reusesc, trebuie sa pun in practica mai des...

Da si mie imi imi plac coditele, impletiturile. Am incercat aia cu panglica si chiar mi-a iesit. Iese f fain, stil baby doll ;;)

Kclaudyia 29 iun 2012 08:52:36

Re: Machiaj, coafuri si tinute
 
Citat:

Anterior postat de Anycyk90 (Post 1079627)
Sunt si eu adopta stilului casual desi sunt tentata sa incerc rochitele vaporoase de vara si mi-as dori sa fiu putin mai eleganta,dar de fiecare data cand cumpar haine tind sa iau cele simple...La acest capitol mai am de lucrat....
Machiaj nu folosesc deloc,decat foarfeca de intors gene.
Parul...hm...si aici ar mai trebui sa invat cate ceva,deoarece mereu il las desprins fie drept fie cand am chef...ondulat.>:D<

Cred ca asta e problema la majoritatea dintr noi, ne este frica sa incercam ceva mai iesit din comun ptr a nu exista riscul de a deveni ridicole. E important sa stii cum sa le combini. Adica de ex daca iti iei o rochie mai incarcata, pantofii sa fie simpli si accesoriile cat mai putine.

Acesoriile de asemenea sunt f importante intr-o tinuta. Am observat asta pe pielea mea, inainte nu prea foloseam accesorii si tinutele mele erau sterse, dar acum am inceput sa imi cumpar diverse gablonturi.

Banuiesc sa daca folosesti foarfeca de intors genele te dai si cu rimel dupa nu? :)

Parul cu ce il ondulezi? Cu ondulatorul sau cu placa?

Kclaudyia 29 iun 2012 08:56:38

Re: Machiaj, coafuri si tinute
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 1079712)
fain topic..
la haine nu prea ma pricep.. tot asa simple.. si sa imi acopere burta.. cat despre fustite.. imi plac.. si mi-as cumpara.. dar aici vreme faina.. e prea scurta..
imi plac papuceii, fara toc, sa ii port, pt ca nu pot merge cu tocuri, pur si simplu.. cateodata mai port, dar nu f mare.
imi plac hainele colorate.. am obs in hainele mele, ca am multe roz, rosii, albastre, mov,
parul meu e cam dificil, e moale, fir subtire, si are tendinta de putin cret, usor ondulat. daca il dau cu spuma e si mai bine.. in rest il las liber, sau imi prind cu o clama.
machiaj.. imi place sa imi fac buzele, si mai putin fond de ten. la ochi doar cu rimel, si cateodata cu fard. la ochii mei caprui, merge mov, gri,chiar am un fel de grena
nu prea ma dau cu creion, ca mi se intinde.. si se vede nashpa.
cateodata am chef de machiaj, chiar si la o simpla plimbare, sau la servici, cand obs colegele, si ma lauda hahaha.. desi mai mult pe buze,, ca in rest nu se potriveste, se mi se topeste tot.. la caldura aia, din fast food haha
de ziua mea as vrea s amerg la cumoparaturi, sa vad ce imi iau fain, si sa se potriveasca cu forma corpului..m-as uita totusi dupa rochite

Hello Jess!

Si parul meu e dificil, tot asa e usor ondulat si mereu trebuie sa bag placa in el.. Dar bineinteles folosesc spary ptr protectie inainte.

Jess, sa stii ca daca folosesti rpoduse bune nu se intind :) De ex poti folosi in loc de ten un primer ptr fata (gen BB cream) si ptr ochi ca sa reziste mai mult machiajul.
Daca te axezi mult pe buze, iti poti face un machiaj simplu gen un pic de fond de ten sau BB cream, concealer ptr cearcane pudra, fard de obraji discret, la ochi o culoare neutra si tus mai pronuntat, gen anii '60. Si nu uita sprancenele, pe care daca le conturezi usor cu un creion mai inchis poate face o diferenta f mare ;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:26:48.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO