forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   Mancare traditionala romaneasca rece (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/mancare-traditionala-romaneasca-rece-1028.html)

mishutza 18 aug 2009 21:44:18

Mancare traditionala romaneasca rece
 
Avem serbare la scoala:D>:).Trebuie sa aducem mancare traditionala romaneasca,si preferabil de mancat cu mana si rece.Deci sarmalele pica.
Dati-mi idei ca habar nu am.
Ma gandeam la o rulada cu carne,nush cat e de romaneasca,dar ei nu au,si nu au de unde sa stie.
La ceva dulce ....nush ce sa aleg,romanesti is placintele poale in brau,dar mai departe?Ca placintele sigur nu imi ies.
Va rog,sunt o grasuta disperata,i need help:((

Slabuta 18 aug 2009 21:50:41

Re: mancare traditionala romaneasca rece
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 19781)
Avem serbare la scoala:D>:).Trebuie sa aducem mancare traditionala romaneasca,si preferabil de mancat cu mana si rece.Deci sarmalele pica.
Dati-mi idei ca habar nu am.
Ma gandeam la o rulada cu carne,nush cat e de romaneasca,dar ei nu au,si nu au de unde sa stie.
La ceva dulce ....nush ce sa aleg,romanesti is placintele poale in brau,dar mai departe?Ca placintele sigur nu imi ies.
Va rog,sunt o grasuta disperata,i need help:((

Ar mai fi crap cu mujdei, mai fa si ala kurtos kolacs, sper ca am scris bine. :))
Placintele cu branza si verdeata. Nu sunt greu de facut :)
la dulciuri, fa coliva :D

ma mai gandesc

Slabuta 18 aug 2009 21:52:45

Re: mancare traditionala romaneasca rece
 
salata de vinete

Slabuta 18 aug 2009 21:53:08

Re: mancare traditionala romaneasca rece
 
mai poti face toba

Slabuta 18 aug 2009 21:55:02

Re: mancare traditionala romaneasca rece
 
oua umplute cu pasta de ficat, salata orientala (din cartofi fierti, ceapa, masline, castraveti, ou fiert, sare, piper, ardei....)

mishutza 18 aug 2009 21:55:37

Re: mancare traditionala romaneasca rece
 
eu le-as face coliva,si o cruce mare in mijloc,ca nu stiu ei ce fac eu acolo,dar mai am o romanca in grupa,si e o acritura de imi vine sa o bat zilnic.
Pai kurtos ala e bun,da numa romanesc nu e Slabutule,e ungurec dupa mintea mea.
Daca tot muncesc sa fac placinte le fac dulci,bine ca mai e un vot la placinte.
Am intrebat barbatul si imi zicea sa fac bomboane rafaello,perfect romanesti:))
Mmmm,pestoi cu usturoi,hihihi,poate la urma cand raman eu cu rusoaicele,sau la inceput mancam noi sa fim sigure ca ramanem singure,ihihihih

mishutza 18 aug 2009 21:57:08

Re: mancare traditionala romaneasca rece
 
Cat esti da desteapta,daaaaa,salata de vinete,unsa deja pe bucatele de paine,super idee.Si ornata eventual.Si oua umplute bineinteles.
Vai,il pot pune pe Pogster sa faca si o salata de beuf,ca vom fi 90 de oameni,se pricepe el la asa adunare cat sa faca.Mai ziiiii

Slabuta 18 aug 2009 21:58:32

Re: mancare traditionala romaneasca rece
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 19787)
eu le-as face coliva,si o cruce mare in mijloc,ca nu stiu ei ce fac eu acolo,dar mai am o romanca in grupa,si e o acritura de imi vine sa o bat zilnic.
Pai kurtos ala e bun,da numa romanesc nu e Slabutule,e ungurec dupa mintea mea.
Daca tot muncesc sa fac placinte le fac dulci,bine ca mai e un vot la placinte.
Am intrebat barbatul si imi zicea sa fac bomboane rafaello,perfect romanesti:))
Mmmm,pestoi cu usturoi,hihihi,poate la urma cand raman eu cu rusoaicele,sau la inceput mancam noi sa fim sigure ca ramanem singure,ihihihih


Deci, daca nu era romanca faceai coliva is erau si multumiti :D

POti face si clatite cu branza de vaci si stafide :)
Da rafaello sigur :))

Kurtos e unguresc? :)) eu ziceam ca e maghiar si cum maghiarii sunt prin zona am zis ca e traditional romanesc :))

Slabuta 18 aug 2009 21:59:14

Re: mancare traditionala romaneasca rece
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 19788)
Cat esti da desteapta,daaaaa,salata de vinete,unsa deja pe bucatele de paine,super idee.Si ornata eventual.Si oua umplute bineinteles.
Vai,il pot pune pe Pogster sa faca si o salata de beuf,ca vom fi 90 de oameni,se pricepe el la asa adunare cat sa faca.Mai ziiiii

Salata de boeuf nu cred e bine, nu e romaneasca din cate stiu eu :-/

Slabuta 18 aug 2009 22:00:49

Re: mancare traditionala romaneasca rece
 
Mai poti face mamaliga cu branza si oua prajite .... mmmm , am inceput sa salivez, si asa aveam in plan maine mamaliga :D

Apoi, fasole batuta cu ceapa prajita :D Mniam, mniam


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:56:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO