forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   Am nevoie de sfaturile unei educatoare (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/nevoie-sfaturile-unei-educatoare-11895.html)

losefat 22 sep 2012 18:42:18

Am nevoie de sfaturile unei educatoare
 
Buna tuturor!
As avea nevoie de ajutarul unei slabute ce lucreaza ca educatoare...din nefericire in actualul meu loc de munca unde lucrez de aprox. 12 ani in curand se va reduce drastic personalul..din nefericire nu ne justificam prezenta..pur si simplu nu avem de lucru :(..plus ca lucrand in ture...nu pot sa imi urmaresc\ajut fetita aflata in cls. a 2-a...ptr. mine este foarte important sa fiu alaturi de copilul meu in aceasta perioada!
Ca pregatire sunt absolventa in 2001 a ''Colegiului de instituori si educatori - specialitatea desen''...insa nu am profesat niciodata...acum ma gandesc serios sa incerc sa devin educator...din ce am intrebat la cei cunoscuti lucrurile par complicate..plus ca nu stiu nimic concret!
E cineva dispus sa imi de-a o mana de ajutor?
Sa imi lamureasca unele lucruri...sa stiu ce pasi trebuie urmati...
Ca suplinitor e nevoie de examen...din ce se da?

Multumesc anticipat,
Ema :-*

Sasy 22 sep 2012 23:32:16

re: Am nevoie de sfaturile unei educatoare
 
Citat:

Anterior postat de losefat (Post 1135994)
Buna tuturor!
As avea nevoie de ajutarul unei slabute ce lucreaza ca educatoare...din nefericire in actualul meu loc de munca unde lucrez de aprox. 12 ani in curand se va reduce drastic personalul..din nefericire nu ne justificam prezenta..pur si simplu nu avem de lucru :(..plus ca lucrand in ture...nu pot sa imi urmaresc\ajut fetita aflata in cls. a 2-a...ptr. mine este foarte important sa fiu alaturi de copilul meu in aceasta perioada!
Ca pregatire sunt absolventa in 2001 a ''Colegiului de instituori si educatori - specialitatea desen''...insa nu am profesat niciodata...acum ma gandesc serios sa incerc sa devin educator...din ce am intrebat la cei cunoscuti lucrurile par complicate..plus ca nu stiu nimic concret!
E cineva dispus sa imi de-a o mana de ajutor?
Sa imi lamureasca unele lucruri...sa stiu ce pasi trebuie urmati...
Ca suplinitor e nevoie de examen...din ce se da?

Multumesc anticipat,
Ema :-*

Buna, Ema!
Clar, pentru ocuparea unui post de educator in invatamantul de stat se da un examen. Pana anul acesta examenul era organizat de inspectoratele scolare. Dupa intrarea in vigoare Legii Educatiei (1/2011), examenul este organizat la nivelul fiecarei unitati scolare. Este posibil sa mai fie locuri libere in invatamantul presolar, desi scoala a inceput de o saptamana.
Nu stiu din ce se da examenul, insa, daca te intereseaza, pot sa aflu. Oricum, este o proba scrisa si una orala, iar ca subiecte predomina cele de psiho-pedagogie scolara si metodica.
La scoala unde sunt eu, examenul s-a desfasurat pe 13 septembrie.
In concluzie, ocuparea unui post ca suplinitor, depinde foarte mult de directorul scolii. Prin noua lege li s-a dat multa libertate in a-si forma echipa. Ceea ce nu e rau, daca directorii nu ar vedea in asta o posibilitate de a-si rotunji veniturile sau daca nu ar angaja numai oameni cu capul plecat.
Daca imi permiti un sfat: cel mai bine ar fi sa te orientezi spre sistemul privat unde si conditiile si "motivatia" sunt mai rezonabile. >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:46:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO