forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   Off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/off-topic-6349.html)

mvthebest 17 sep 2010 18:26:52

Off-topic
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 332375)
Nu stiu, eu am un fel de a fi mai ciudat, spun ceea ce mi se pare aiurea chiar daca risc sa deranjez.
E destul de enervant cand atatea si atatea chestii se repeta la nesfarsit si incarca ingrozitor forumul si ingreuneaza mult demersul celor care chiar sunt dispusi sa caute informatiile inainte de a intreba.
Hai sa luam ca ex subiectele de genul "vreau sa slabesc x kg ce sfaturi imi dati ?" Pai nu e plin de articole, si sfaturi la doar "cativa clici" distanta de cea care intreaba? :))
Vrea un sfat special pentru ea atunci sa consulte un nutritionist.

Suntem aici pe site pentru a ne ajuta si sfatui una pe alta:). Nu toata lumea stie ca x aliment ingrasa sau nu. Eu am invatat multe pe site aici si daca nu stiu ceva sau ma intereseaza pot sa adresez o intrbare pentru ca stiu ca sunt slabute f de treaba si se pricep mult mai bine decat mine.

Daca nu vrei sa dai sfaturi nu trebuie,nimeni nu este obligat sa dea sfaturi,eu dau doar daca stiu, imi face placere sa ajut daca pot. .
Iar daca ne trebuia nutritionist si ne permiteam ne luam,dar aici sunt sfaturi f. utile trebuie doar sa le punem in practica. Nu toate ne permitem un nutritionist,poate tu da.;)
Toate avem momente cand ceda, si avem nevoie de ,,sfaturi speciale'' ;)

Sabine_28 17 sep 2010 19:10:20

Re: Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?"
 
Mira are dreptate, pana la urma nu iti convine un subiect, treci mai departe, sincer, mi se pare putin rautacios acest subiect.

Nu cred ca s-a nascut cineva invatat, iar in materie de diete au existat si vor exista atat de multe contradictii incat chiar nu ai cum sa le stii pe toate.

Poate tie ti se pare ca nu ai invatat nimic de pe acest forum, eu una pot spune sincer ca am invatat foarte multe, desi cand am intrat pe forum aveam experienta in diete.

Eu merg pe principiul : mai bine intrebi de 10 ori decat sa gresesti o data.:)

anqutz 17 sep 2010 19:19:36

Re: Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?"
 
De acord cu fetele, acest subiect este fara rost. Sunt fete de 15-16 ani care provin din familii care gatesc gras si prost si nu au fost invatate cum trebuie sa manance. Asa ca mai fac si asemenea greseli, sunt ft tinere, e de inteles. Noi suntem aici ca sa le ajutam si sa le dam un sfat. Nici noi nu le stim pe toate, dar din felia noastra de cunostinte putem sa dam si celor din jur.

Si chiar daca te documentezi exista pe net zeci de variante de raspuns la aceeasi intrebare. E mult mai valoros un raspun care se bazeaza pe experienta empirica decat un articol citit pe net.

DrIulia2010 17 sep 2010 19:35:01

Re: Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?"
 
Ce sa mai spun eu,cand am aceleasi discutii zilnic,fiecare pacienta intelege in mod diferit,uita de la o intalnire la alta,si bineinteles nu ma pot supara,asta imi e meseria.

Da,poate unele intrebari par hilare,sau fara sens,dar cele care intreba trebuie sa primeasca raspunsuri,nu toata lumea stie sa caute unde trebuie pentru a afla raspunsul corect.

In media,reviste,internet,circula de obicei informatii nu tocmai reale,de aceea raspunsul unor persoane in domeniu,sau pasionate de subiect,este cel mai bun.

Cu un lucru nu sunt de acord,cand se dau raspunsuri gresite,de la persoane dezinformate,sau doar pentru simplul motiv de a scrie la subiect ofera informatii eronate.

ali_lumi 17 sep 2010 20:13:10

Re: Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?"
 
Fara sa supar pe nimeni, sunt 50 - 50 si deadcountess are dreptate si saby si mira si anca. Ganditiva ca la un momentdat , devine stresant si nu in sensul rau , ( nu mi-o luati in nume de rau ) se pun zilnic pe forum aceleasi intrebari de N ori. Nu cred ca zice nimeni ca nu vreau sa ajute.Toata lumea se ajuta pe toata lumea.
Subiectul e bun , ca atunci cand cineva va da peste el sa inteleaga cum stau lucrurile.
No offense :)

MCS 17 sep 2010 21:02:29

Re: Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?"
 
Waw, Countess, ce polemici ai starnit! :D
Countessa noastra e superfata si sunt sigura ca nu a avut intentii rele si nici nu a fost rautacioasa.
Eu, impartiala ca tot romanul :), inteleg ca s-a referit la faptul ca exista deja un set de informatii de baza deja publicate si dezbatute pe forum, pe care oricine se hotaraste sa slabeasca ar trebui intai sa le citeasca si sa si le insuseasca. Ele contin deja raspunsul la un numar mare de intrebari. Si chiar daca ai ratat ceva, poti oricand sa revii la ele sa te lamuresti.
Eu una asa am procedat cand am aparut si intr-adevar m-au scutit de cateva zeci de intrebari.
Dar poate nu toata lumea are rabdarea sa se documenteze intai ca sa inteleaga cum e cu slabirea, sa sintetizeze informatia si atunci...asta e...mai apare si genul asta de intrebare.
Dar decat sa ne certam...mai bine un cantec vesel sa cantam :D! Si sa mai slabim niste kilograme! >:D<

ali_lumi 17 sep 2010 21:04:17

Re: Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?"
 
Citat:

Anterior postat de MCS (Post 332758)
Waw, Countess, ce polemici ai starnit! :D
Countessa noastra e superfata si sunt sigura ca nu a avut intentii rele si nici nu a fost rautacioasa.
Eu, impartiala ca tot romanul :), inteleg ca s-a referit la faptul ca exista deja un set de informatii de baza deja publicate si dezbatute pe forum, pe care oricine se hotaraste sa slabeasca ar trebui intai sa le citeasca si sa si le insuseasca. Ele contin deja raspunsul la un numar mare de intrebari. Si chiar daca ai ratat ceva, poti oricand sa revii la ele sa te lamuresti.
Eu una asa am procedat cand am aparut si intr-adevar m-au scutit de cateva zeci de intrebari.
Dar poate nu toata lumea are rabdarea sa se documenteze intai ca sa inteleaga cum e cu slabirea, sa sintetizeze informatia si atunci...asta e...mai apare si genul asta de intrebare.
Dar decat sa ne certam...mai bine un cantec vesel sa cantam :D! Si sa mai slabim niste kilograme! >:D<

Adevar graiesti :P

Alina82 17 sep 2010 21:37:25

Re: Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?"
 
Nici eu nu cred k Countess a vrut sa spuna k nu e folositor forumul sau k nu e bn sa intrebam dar dak subiectul exista deja mai bn stai si citesti ce a fost scris akolo si eventual dak ai nelamuriri poti scrie la un subiect deja existent nu e nevoie sa creezi unul nou oricum fetele iti vor raspunde.

Slabuta 17 sep 2010 21:38:47

Re: Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?"
 
Astfel de intrebari de obicei le pun adolescentele sau slabutele incepatoare.

Nu mi se pare nimic deplasat sa intrebi ceea ce nu stii.

Una este sa intrebi de mai multe ori "cum sa slabesti 10 kg" si pe tema aceasta exista multe subiecte in forum si se pot recomanda unde sa citesti si altceva este sa intrebi despre un aliment, despre care nu stii nimic si despre care nici nu ai gasit o discutie folosind "cautarea".

Eu recunosc ca la 14 ani eram sigura ca si o patratica de ciocolata ingrasa. :)

Comunitatea a fost creata atat pentru cei invatati (care deja poseda informatia si vor sa o impartaseasca celor din jur) cat si celor care sunt la inceput in acest domeniu si vor sa invete. :)

Daca exista link la intrebarea pusa de o slabuta, puneti link.

Daca nu exista o discutie pe o anume tema, acea tema trebuie discutata. :)

deadcountess 20 sep 2010 10:56:40

Re: Intrebarea "alimentul cutare ingrasa?"
 
Citat:

Anterior postat de MCS (Post 332758)
Waw, Countess, ce polemici ai starnit! :D
Countessa noastra e superfata si sunt sigura ca nu a avut intentii rele si nici nu a fost rautacioasa.
Eu, impartiala ca tot romanul :), inteleg ca s-a referit la faptul ca exista deja un set de informatii de baza deja publicate si dezbatute pe forum, pe care oricine se hotaraste sa slabeasca ar trebui intai sa le citeasca si sa si le insuseasca. Ele contin deja raspunsul la un numar mare de intrebari. Si chiar daca ai ratat ceva, poti oricand sa revii la ele sa te lamuresti.
Eu una asa am procedat cand am aparut si intr-adevar m-au scutit de cateva zeci de intrebari.
Dar poate nu toata lumea are rabdarea sa se documenteze intai ca sa inteleaga cum e cu slabirea, sa sintetizeze informatia si atunci...asta e...mai apare si genul asta de intrebare.
Dar decat sa ne certam...mai bine un cantec vesel sa cantam :D! Si sa mai slabim niste kilograme! >:D<

Daca stiam ca o sa fac atatea valuri cu comentariul meu, as fi tacut din gura, vorba aia, ramaneam filosof. :))

Eu nu am vrut sa fiu rautacioasa cu nimeni, nici nu am vrut sa insinuez ca forumul ar fi nefolositor, ci din contra, ca nu este folosita informatia de pe el, adica unele persoane nu au rabdare sa caute daca nu cumva a fost pusa aceeasi intrebare inainte de a posta. Ma intreb cate dintre ele arunca macar un ochi pe sectiunea pt nou venite.


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:22:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO