forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   reconversie profesionala (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/reconversie-profesionala-12439.html)

pebbles 01 nov 2013 14:28:38

reconversie profesionala
 
incep acest topic deoarece am nevoie de sfaturi ,incurajari si pareri
trec printr-o cumpana a vietii mele,ma lovesc de niste trairi pe care nu le-am mai intalnit,nu stiu incotro sa o apuc sau care e scopul meu aici
am 25 de ani si sunt absolventa a facultatii de optometrie.cine nu stie ce inseamna asta pot sa va zic ca eu sunt omul care va prescrie ochelari atunci cand aveti probleme cu vederea
mi-am ales meseria asta pentru ca mi-a placut,din clasa a 5-a visam sa fac ochelari.inca imi place dar ma doare ingrozitor sufletul cand vad ca meseria mea frumoasa nu imi asigura in trai ,nu decent,ci nu imi asigura un trai deloc
in timpul facultati am lucrat in diverse cabinete pe niste salarii de mizerie .dupa ce am terminat facultatea am decis sa plec pe optica mobila ,nu era ceva care sa imi placa dar financiar era singura posibilitate ca sa reusesc sa ma intretin.
nu am rezistat decat 9 luni si m-am intors acasa
cu sprijinul alor mei am reusit sa imi deschid propriul cabinet de optica medicala
doar ca lucrurile nu s-au asezat pe fagasul lor ci s-au complicat
cabinetul nu merge ,datoriile s-au adunat;nervii,tensiunea si frustrarile dau pe afara
ma simt legata de maini si de picioare
incep sa detesc meseria asta,sa urasc ca nu pot trai fericita facand ceva ce imi place
nu mai am nicio satisfactie sau dorinta sa pun mana pe ochelari,nu mai am rabdare sa le explic oamenilor ce trebuie la consultatie
problema e ca nu stiu nici ce-mi place
ma minunez cand vad in ce domenii lucreaza unii oameni,domenii care nici nu stiam ca exista,sau meserii care nu as putea sa le numesc
ce au invatat oamenii aia?unde se uita si ce vad de imi scapa mie
m-as inscrie la un master in alt domeniu,dar ce?si o sa am destula vointa sa il si termin?mi-e greu dupa o pauza de 2 ani sa ma duc iar la facultate

am nevoie de parerile si experientele voastre
ce profesati?
lucrati in domeniul pt care v-ati pregatit?
va satisface munca pe care o faceti?
daca v-ati reprofilat in alt domeniu,cum ati reusit?ati facul alta facultate,master,curs sau pur si simplu noroc?

040489 01 nov 2013 18:22:07

Re: reconversie profesionala
 
Citat:

Anterior postat de pebbles (Post 1310060)
incep acest topic deoarece am nevoie de sfaturi ,incurajari si pareri
trec printr-o cumpana a vietii mele,ma lovesc de niste trairi pe care nu le-am mai intalnit,nu stiu incotro sa o apuc sau care e scopul meu aici
am 25 de ani si sunt absolventa a facultatii de optometrie.cine nu stie ce inseamna asta pot sa va zic ca eu sunt omul care va prescrie ochelari atunci cand aveti probleme cu vederea
mi-am ales meseria asta pentru ca mi-a placut,din clasa a 5-a visam sa fac ochelari.inca imi place dar ma doare ingrozitor sufletul cand vad ca meseria mea frumoasa nu imi asigura in trai ,nu decent,ci nu imi asigura un trai deloc
in timpul facultati am lucrat in diverse cabinete pe niste salarii de mizerie .dupa ce am terminat facultatea am decis sa plec pe optica mobila ,nu era ceva care sa imi placa dar financiar era singura posibilitate ca sa reusesc sa ma intretin.
nu am rezistat decat 9 luni si m-am intors acasa
cu sprijinul alor mei am reusit sa imi deschid propriul cabinet de optica medicala
doar ca lucrurile nu s-au asezat pe fagasul lor ci s-au complicat
cabinetul nu merge ,datoriile s-au adunat;nervii,tensiunea si frustrarile dau pe afara
ma simt legata de maini si de picioare
incep sa detesc meseria asta,sa urasc ca nu pot trai fericita facand ceva ce imi place
nu mai am nicio satisfactie sau dorinta sa pun mana pe ochelari,nu mai am rabdare sa le explic oamenilor ce trebuie la consultatie
problema e ca nu stiu nici ce-mi place
ma minunez cand vad in ce domenii lucreaza unii oameni,domenii care nici nu stiam ca exista,sau meserii care nu as putea sa le numesc
ce au invatat oamenii aia?unde se uita si ce vad de imi scapa mie
m-as inscrie la un master in alt domeniu,dar ce?si o sa am destula vointa sa il si termin?mi-e greu dupa o pauza de 2 ani sa ma duc iar la facultate

am nevoie de parerile si experientele voastre
ce profesati?
lucrati in domeniul pt care v-ati pregatit?
va satisface munca pe care o faceti?
daca v-ati reprofilat in alt domeniu,cum ati reusit?ati facul alta facultate,master,curs sau pur si simplu noroc?

Pfffffffffffff....greu subiect >:D<. Daca ai alege alta meserie, care ar fi aceea? Iti inteleg problema. Eu am terminat facultatea si nu mi-am gasit job in domeniu mult timp. Am terminat facultatea de asistenti medicali. La privat aveau nevoie de cei cu experienta, la spitale nu se faceau angajari. Decat somera....m-am angajat la un fast-food. Am lucrat in ture, noaptea. Dupa, la un restaurant, cate 16 ore pe zi. Trebuia sa ma intretin si sa platesc chirie. De multe ori nu ma descurcam sa acopar cheltuielile.
Pana la urma s-a rezolvat. Mi-am gasit locul si post. Am terminat si un master. A fost mai greu decat m-am asteptat.
Poti face un master in domeniile apropiate, eu am facut in biologie moleculara.
Stiu ca iti place o anumita meserie, dar din pacate....eu am invatat ca nu faci in viata doar ce iti place. Doar ce poti.
Poti incerca altceva.....altceva mai profitabil. Sora mea a trecut de la agronomie la IT. Nu ii place, dar castiga bine :D.

040489 01 nov 2013 18:44:06

Re: reconversie profesionala
 
Doar ca idee...nu ai la tine in oras specializarea de laborator clinic? tine de partea de medicina. Specializarea asta incepe sa fie cautata in strainatate si sunt domenii (anatomia patologica) in care se castiga bine. E facultate de 3 ani....Dupa parerea mea, mai bine asta decat un master de 2 ani...

pebbles 01 nov 2013 19:32:30

Re: reconversie profesionala
 
Poti incerca altceva.....altceva mai profitabil. Sora mea a trecut de la agronomie la IT. Nu ii place, dar castiga bine :D.[/QUOTE]

multumesc de raspuns
sora ta ce lucreaza in it?ca sunt multe variante
de la ansamblat calculatoare la dezvoltator de aplicatii sau programator
in facultate mi'a placut desenul tehnic.ma gandeam sa caut un curs de proiectare asistata.sa incep cu 2D si in functie de cata pricepe voi dobandi sa trec la 3D
si proiectantii in catia,autochad am vazut ca sunt cautati

deadcountess 02 nov 2013 22:00:40

Re: reconversie profesionala
 
Daca totusi nu meseria e cea care iti displace ci posibilitatile, poti incerca in strainatate :) Cunosc o fata care lucreaza aici in Norvegia la un cabinet particular si e foarte multumita.

lidiuta 04 nov 2013 14:18:43

Re: reconversie profesionala
 
Nici eu nu pot spune ca lucrez in domeniul pe care l-am aprofundat, am facut doua facultati, nu neaparat cu perspective bune, cum s-ar spune, am invatat cu drag...acum ce lucrez are tangente cu ce am studiat insa altceva mi-ar fi placut sa fac.
Pana la urma viata inseamna o continua adaptare, unde gasesti de lucru, acolo ramai daca te motiveaza cat de cat salariul, iar in timpul liber faci ce-ti place. Eu cam asa mi-am gasit linistea interioara. Si noi trebuie sa fim flexibili...:)

coco23 06 nov 2013 18:21:33

Re: reconversie profesionala
 
As fi sugerat si eu strainatatea...

si eu am probleme similare, parca nimeni nu are nevoie de umanisti:( orice job as cauta si as aplica, nimic.... parca sunt ciumata:(

happygirldiana 06 nov 2013 23:31:52

Re: reconversie profesionala
 
Pietricica, imi pare rau sa te gasesc asa descumpanita :(
Si eu un soi de dezamagire cand ma gandesc ca, totusi, as fi putut lucra in publicitate, domeniu care mi-a placut foarte mult dar....sunt o biata receptionera cu cateva luni de conta primara in spate.....
Nici nu stiu ce sa zic....Cred ca au dreptate fetele, si strainatatea ar fi o solutie. EU ma tot gandesc la asta, vazand cum merg lucrurile la noi :(

pebbles 07 nov 2013 10:39:01

Re: reconversie profesionala
 
mie imi e greu sa ma mai gandesc la strainatate acum.
am investit toata agoniseala alor mei adunata in 5 ani de munca in italia in cabinetul asta
trebuie sa fac ceva tot pe partea asta,asa ca am stat,am cercetat piata,analizat situatia si am luat decizia de a ma muta la sibiu cu tot cu cabinet
pe 30.11.2013 eliberez actualul spatiu,pana atunci trebuie sa imi gasesc ceva
imi e greu pt ca de cabinetul asta depinde si Clau(prietenul meu)
vorbim de vreun an sa ne mutam impreuna dar e complicat.
el e din bucuresti ,lucreaza la un magazin de piese auto dar castiga fffff bine
luand in considerare ca nici bacul nu il are dat,i-ar fi foarte greu sa se angajeze undeva(in brasov sau sibiu) unde sa primeasca macar jumate de cat castiga acum.asa ca am stabilit ca ar fi o solutie sa se apuce de un curs de opticieni si sa lucram amandoi la cabinet.
poate in sibiu o fi mai vine.ramane de vazut

040489 07 nov 2013 15:45:12

Re: reconversie profesionala
 
Citat:

Anterior postat de pebbles (Post 1311483)
mie imi e greu sa ma mai gandesc la strainatate acum.
am investit toata agoniseala alor mei adunata in 5 ani de munca in italia in cabinetul asta
trebuie sa fac ceva tot pe partea asta,asa ca am stat,am cercetat piata,analizat situatia si am luat decizia de a ma muta la sibiu cu tot cu cabinet
pe 30.11.2013 eliberez actualul spatiu,pana atunci trebuie sa imi gasesc ceva
imi e greu pt ca de cabinetul asta depinde si Clau(prietenul meu)
vorbim de vreun an sa ne mutam impreuna dar e complicat.
el e din bucuresti ,lucreaza la un magazin de piese auto dar castiga fffff bine
luand in considerare ca nici bacul nu il are dat,i-ar fi foarte greu sa se angajeze undeva(in brasov sau sibiu) unde sa primeasca macar jumate de cat castiga acum.asa ca am stabilit ca ar fi o solutie sa se apuce de un curs de opticieni si sa lucram amandoi la cabinet.
poate in sibiu o fi mai vine.ramane de vazut

Te admir ca ai puterea si curajul necesar :D... Eu nu stiu daca as putea. E greu sa lasi in urma si sa o iei de la capat in alt loc... Bafta multa!


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:00:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO