forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   Reincarnare vs Viata de Apoi (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/reincarnare-vs-viata-apoi-11259.html)

Slabuta 08 mar 2012 22:51:34

Reincarnare vs Viata de Apoi
 
Buna seara fetelor, :)

De cand ma stiu, ma intereseaza acest subiect.

Va invit sa discutam pe marginea acestei teme si sa impartasim punctele noastre de vedere. :)

andra_aly 08 mar 2012 23:15:37

Re: Reincarnare vs Viata de Apoi
 
Asa si eu...mereu am fost interesata de acest "subiect".
Eu sper sa existe ceva dupa ... Dupa ce nu o sa mai fim aici, printre cei dragi. Sa fie ceva si dincolo. :)

Slabuta 08 mar 2012 23:22:46

Re: Reincarnare vs Viata de Apoi
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 973684)
Asa si eu...mereu am fost interesata de acest "subiect".
Eu sper sa existe ceva dupa ... Dupa ce nu o sa mai fim aici, printre cei dragi. Sa fie ceva si dincolo. :)

Am citit recent un articol interesant despre faptul ca exista oameni care povestesc si descriu cu lux de amanunte anumite locuri, cladiri, evenimente, care au fost foarte demult.

andra_aly 08 mar 2012 23:39:47

Re: Reincarnare vs Viata de Apoi
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 973689)


Am citit recent un articol interesant despre faptul ca exista oameni care povestesc si descriu cu lux de amanunte anumite locuri, cladiri, evenimente, care au fost foarte demult.

Interesant...Am citit si eu chestii de genul. Acum ca or fi sau nu adevarate...Cine stie:-/ Dar ceva tot trebuie sa fie DUPA...:-/

Sand 09 mar 2012 00:41:20

Re: Reincarnare vs Viata de Apoi
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 973664)
Buna seara fetelor, :)

De cand ma stiu, ma intereseaza acest subiect.

Va invit sa discutam pe marginea acestei teme si sa impartasim punctele noastre de vedere. :)

Buna,

Eu cred si in reincarnare dar si in viata de dupa moarte. Nu pot sa le votez insa pe ambele in sondaj ca nu am optiunea asta, e ori una -ori alta.

Cred ca oamenii se reincarneaza si cred ca dupa ce mor, se reintorc la matca ca sa zic asa, se duc intr-un fel de lume astrala unde isi continua evolutia pana cand le vine vremea sa se reincarneze iar pe pamant sub forma de barbat sau femeie. Se duce fiecare in stadiul de lume astrala in care isi merita soarta ca sa zic asa. Exista mai multe stadii cred si mai cred ca rudele si amicii se reintalnesc acolo si se recunosc.

Zoe 09 mar 2012 06:37:27

Re: Reincarnare vs Viata de Apoi
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 973727)
si mai cred ca rudele si amicii se reintalnesc acolo si se recunosc.

asta cred şi eu. că grupurile de suflet mai petrec timp împreună şi în alte vieţi.

Animis23 09 mar 2012 06:52:02

Re: Reincarnare vs Viata de Apoi
 
Si eu cred oarecum in ambele, dar mai degraba as zice reincarnare. Si, in faptul ca pastrandu-ne ceva din spiritele anterioare ajungem cumva in legatura cu oamenii cei mai apropiati noua in fiecare viata.

Cred ca tuturor ne place sa credem ca exista ceva acolo, sa ne tina ocupati dupa moarte. Ideea cu raiul si iadul ma deprima maxim, pe mine personal.

Si intotdeauna mi-au placut cartile(mai mult sau mai putin bune) care trateaza tema asta, cum ar fi "Adam si Eva" de Liviu Rebreanu. Am citit-o si cand eram adolescenta proaspat indragostita si am plans ca proasta :))

coco23 09 mar 2012 08:05:51

Re: Reincarnare vs Viata de Apoi
 
Marina, cred ca sondajul nu e bine formulat, trebuia sa permita si alegerea unei optiuni ca "Ambele".

Cred in ambele.

Am auzit de astfel de zeci de cazuri; inclusiv cel in care un baiat la 5 ani povestea cu lux de amanunte viata unui general indian mort prin 1960 - baiatul stia totul despre viata acelui om, despre sotia lui, fiicele lui, intimitati de familie care erau imposibil de cunoscut.

S-a facut si un film francez pe acest subiect, imi scapa numele.

Puffoasa 09 mar 2012 08:31:22

Re: Reincarnare vs Viata de Apoi
 
Interesant subiect!!

Imi aduc aminte ca-n liceu profesorul de religie ne-a povestit de un verset despre invierea lui Lazar, l-am cautat si uitati ce spune Iisus :
"Eu sunt invierea si viata. Cine crede in Mine, chiar daca ar fi murit, va trai/ Si oricine traieste si crede in Mine, nu va muri niciodata." (Ioan, 11; 25-26).
Acum stau si ma intreb daca este vorba de viata de apoi sau despre reincarnare, iar daca este cea din urma, aceste reincarnari sunt succesive?!
Eu una sper ca este o viata de apoi, ca si spirit in rai, la ideea de iad sau purgatoriu nici nu vreau sa ma gandesc.
Mai e o problema, daca e sa judecam dupa "legea" karmei, in viata reincarnata primim ceea ce meritam, adica, faptele noastre bune sunt rasplatite cu fapte bune, iar cele rele cu rele, in urmatoarea viata.

Sunt multe, foarte multe de discutat pe subiect, oricum foarte interesant.

laurra 09 mar 2012 11:28:32

Re: Reincarnare vs Viata de Apoi
 
Eu nu cred in reincarnare .Nici nu stiu ce presupune asta.Sa-ti traiesti aceeasi viata in repetate randuri sau sa -ti continui viata de unde ai ramas?:-/
Insa, aveam din cand in cand impresia(adolescenta) ca mi s-a mai intamplat acel lucru sau ca am mai fost odata in aceeasi situatie..Oare ce inseamna?:-/


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:26:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO