forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   Te-a afectat criza economica? (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/te-afectat-criza-economica-3810.html)

karmara 11 mai 2010 14:11:08

Te-a afectat criza economica?
 
Am facut acest chestionar din curiozitate, sa vad cam cum stau slabutele dpdv financiar si cum le-a afectat criza.

Si nu e o parte buna in asta, ca daca avem bani mai putini nu mancam mai putin ci chiar poate mai mult si mai nesanatos. Fast-food-urile sunt ieftine. :D

Intrebarile erau mai lungi dar depaseam caractere permise.

Cum te-a afectat criza economica?

1. Nu m-a afectat, nu s-a schimbat nimic in viata mea dpdv financiar si nici profesional.


2. Practic totul este cam la fel ca inainte dar totusi criza nu trece neobservata prin buzunarele mele si/sau ale familiei.



3. Am fost retrgogradat/a din functie,mi s-a micsorat salariu, anulat diferite beneficii (ex. Tichete de masa, telefon mobil, masina de serviciu).



4. Am fost nevoit(a) sa ma angajez orice sa ma pot intretine si am lasat deoparte ideea de a avea o cariera in domeniul pe care l-am studiat.



5. Am ramas fara job recent, deci sunt somer(a)/casnic (a)deocamdata.




6. Nu am job de ceva vreme si caut de saptamani/luni de zile, aplicand online sau prin ziare.

Anca77yvb 11 mai 2010 14:14:31

Re: Te-a afectat criza economica?
 
eu sunt profesoara deci bugetara, dupa reducerile care se aud o sa iau 600 si ceva de ron aproape cat femeia de servici din scoala, care va avea tot 600 ron ....... si ca sa tii o dieta costa sincer, ca na nu poti manca orice .............

diamant2013 11 mai 2010 14:15:02

Re: Te-a afectat criza economica?
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 183655)
Am facut acest chestionar din curiozitate, sa vad cam cum stau slabutele dpdv financiar si cum le-a afectat criza.

Si nu e o parte buna in asta, ca daca avem bani mai putini nu mancam mai putin ci chiar poate mai mult si mai nesanatos. Fast-food-urile sunt ieftine. :D

Eu cred ca astfel de subiecte nu-si au locul pe acest forum! Are altfel de specific, nicidecum economic sau lacrimogen. Scuza-ma te rog dar nu-s de acord cu discutii de genul asta pentru ca nu facem altceva decat sa adancim o senzatie de disconfort generata de contextul macroeconomic. :-*>:D<

karmara 11 mai 2010 14:23:42

Re: Te-a afectat criza economica?
 
Citat:

Anterior postat de diamant2013 (Post 183661)


Eu cred ca astfel de subiecte nu-si au locul pe acest forum! Are altfel de specific, nicidecum economic sau lacrimogen. Scuza-ma te rog dar nu-s de acord cu discutii de genul asta pentru ca nu facem altceva decat sa adancim o senzatie de disconfort generata de contextul macroeconomic. :-*>:D<

Pai imi cer scuze daca acest poll creeaza un disconfort psihic. Dar e doar un poll, so....nici nu trebuie sa dezvoltam prea mult subiectul. Doar eram curioasa...
Si m-am chinuit putin sa compun raspunsurile. :D

Daca mai sunt slabute de aceeasi parere cu tine se poate sterge subiectul si uitam tot, si de criza :P si hotaram sa nu vorbim aici despre subiecte de genul, cu toate ca au mai fost cred.

karmara 11 mai 2010 14:35:58

Re: Te-a afectat criza economica?
 
In ultima jumatate de an, in intreaga lume, vinzarea antidepresivelor a crescut cu 25%. Motivul? Criza economica in care, din pacate, inca ne aflam. Unul dintre cei mai celebri psihologi din lume, dr. Daniel Freeman, a facut un ghid al persoanelor lovite in plin de declinul finanaciar si care trebuie sa duca o batalie si cu depresiile asociate. Deci ce e facut?

- Definiti clar in mintea dvs. problema reala pe care o aveti. Doar astfel puteti gasi solutii.

- Ganditi-va ce ati facut in trecut cand ati fost afectat de depresie. Cum ati reusit sa o invingeti?

- Apelati urgent la un prieten din trecutul dvs. care v-a ajutat si altadata.


- Gasiti activitati indiferent de cat de grava e depresia. Si mai grav este sa stati in casa si sa nu faceti nimic. In felul acesta, boala se agraveaza.

- O alta tehnica e sa va faceti griji doar 20 de minute pe zi, cel mai bine in cursul diminetii. Notati toate solutiile care va trec prin cap in cursul zilei, dar analizati-le doar in acest interval.


- Un studiu recent arata ca depresia, indiferent de cauza, poate fi combatuta prin “regula celor cinci elemente dintr-o zi”: interactionati cu alti oameni, mergeti pe jos, fiti curios, invatati ceva nou, ajutati alti oameni.

diamant2013 11 mai 2010 14:37:04

Re: Te-a afectat criza economica?
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 183679)
Pai imi cer scuze daca acest poll creeaza un disconfort psihic. Dar e doar un poll, so....nici nu trebuie sa dezvoltam prea mult subiectul. Doar eram curioasa...
Si m-am chinuit putin sa compun raspunsurile. :D

Daca mai sunt slabute de aceeasi parere cu tine se poate sterge subiectul si uitam tot, si de criza :P si hotaram sa nu vorbim aici despre subiecte de genul.

Karmara, apreciez sincer stradania ta si initiativa >:D<. Doar ca mi-am dat seama ca atunci cand ma gandesc si ma concentrez la lucruri negative, nu fac altceva decat sa adancesc gandurile negre. Si eu cred ca gandurile de bucurie si veselie ar trebui sa ne inunde mintile ca sa putem depasi toate provocarile din viata noastra, pentru ca atata vreme cat suntem sanatosi...chiar nimic nu este mai important ca stii cum se zice: sanatosi de-om fi, le-om duce pe toate.
De aia spuneam ca acest subiect ne starneste sa ne concentram la lucruri negative, chiar daca nu vrem. Subconstientul nostru lucreaza.
Asa ca, ma bucur ca nu te-ai suparat si ca ai inteles perfect mesajul pe care am vrut eu sa-l transmit. :-*>:D<
P.S. Apropo, si eu sunt bugetara :D dar am ales sa nu ma gandesc la asta!

karmara 11 mai 2010 14:43:13

Re: Te-a afectat criza economica?
 
Citat:

Anterior postat de diamant2013 (Post 183711)


Karmara, apreciez sincer stradania ta si initiativa >:D<. Doar ca mi-am dat seama ca atunci cand ma gandesc si ma concentrez la lucruri negative, nu fac altceva decat sa adancesc gandurile negre. Si eu cred ca gandurile de bucurie si veselie ar trebui sa ne inunde mintile ca sa putem depasi toate provocarile din viata noastra, pentru ca atata vreme cat suntem sanatosi...chiar nimic nu este mai important ca stii cum se zice: sanatosi de-om fi, le-om duce pe toate.
De aia spuneam ca acest subiect ne starneste sa ne concentram la lucruri negative, chiar daca nu vrem. Subconstientul nostru lucreaza.
Asa ca, ma bucur ca nu te-ai suparat si ca ai inteles perfect mesajul pe care am vrut eu sa-l transmit. :-*>:D<
P.S. Apropo, si eu sunt bugetara :D dar am ales sa nu ma gandesc la asta!



Normal ca nu m-am suparat, si chiar am inteles punctul tau de vedere. :)

E bine sa ne umplem de bucurie si veselie si ar fi foarte bine daca am putea sa avem numai ganduri pozitive, dar eu mai cred ca si unele din cele negative sunt constructive si cred ca e bine sa trecem prin unele probleme, si nu peste.

Anyway, daca tie nu-ti face bine, nu-ti face si gata. :)

diamant2013 11 mai 2010 14:50:04

Re: Te-a afectat criza economica?
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 183733)
Normal ca nu m-am suparat, si chiar am inteles punctul tau de vedere. :)

E bine sa ne umplem de bucurie si veselie si ar fi foarte bine daca am putea sa avem numai ganduri pozitive, dar eu mai cred ca si unele din cele negative sunt constructive si cred ca e bine sa trecem prin unele probleme, si nu peste.

Anyway, daca tie nu-ti face bine, nu-ti face si gata. :)

Este corect punctul tau de vedere. Sa trecem prin si nu peste. Mie nu-mi fac rau astfel de discutii dar stiu ca oamenii au nevoie de pozitivism si de aia resping discutiile astea. Ok. te pup.:D>:D<:-*

deadcountess 11 mai 2010 16:55:49

Re: Te-a afectat criza economica?
 
Pe mine nu m-a prea afectat personal, aici nu se simte criza, dar in schimmb ma deprima situatia de acasa


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:53:37.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO