forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   Traditii de Sf.Andrei (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/traditii-sf-andrei-7273.html)

Stefanie 29 nov 2010 18:54:16

Traditii de Sf.Andrei
 
Stiti ceva despre asta fetelor?Am inteles ca sunt anumite obiceiuri legate de strigoi,ursiti si usturoi pe la geam :))

Slabuta 29 nov 2010 19:16:34

Re: Traditii de Sf.Andrei
 
Citat:

Anterior postat de Stefanie (Post 420835)
Stiti ceva despre asta fetelor?Am inteles ca sunt anumite obiceiuri legate de strigoi,ursiti si usturoi pe la geam :))

Eu stiu un obicei :D Cand eram in liceu si stateam la camin, fiind in camera 6 fete, am adunat papucii fiecareia dintre noi la usa. Am stins lumina.

Si pe diagonala camerei am asezat cate un papuc, cand am ajuns in coltul camerei, am aprins lumina si ne-am uitat in ce ordine sunt papucii. :)

Ordinea lor inseamna ordinea in care ne vom casatori. :)

Din 6 eu eram a 4. Primele 3 deja sunt casatorite, au si copii.

Dupa mine, a 5 si a 6 inca nu sunt casatorite. :)
Ar trebui sa ma grabesc ca tin fetele in loc :D

Stefanie 29 nov 2010 19:30:50

Re: Traditii de Sf.Andrei
 
Interesanta joaca .De varianta asta nu am auzit niciodata
E cu farmec atunci cand sunt mai multe persoane ,asa cum erati voi

Roxii 29 nov 2010 20:41:25

Re: Traditii de Sf.Andrei
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 420901)


Eu stiu un obicei :D Cand eram in liceu si stateam la camin, fiind in camera 6 fete, am adunat papucii fiecareia dintre noi la usa. Am stins lumina.

Si pe diagonala camerei am asezat cate un papuc, cand am ajuns in coltul camerei, am aprins lumina si ne-am uitat in ce ordine sunt papucii. :)

Ordinea lor inseamna ordinea in care ne vom casatori. :)

Din 6 eu eram a 4. Primele 3 deja sunt casatorite, au si copii.

Dupa mine, a 5 si a 6 inca nu sunt casatorite. :)
Ar trebui sa ma grabesc ca tin fetele in loc :D

Interesanta traditia slabuto:))Atunci trebuie sa te mariti ca sa`i dai liber si urmatoarei la maritis:))

Roxii 29 nov 2010 21:05:41

Re: Traditii de Sf.Andrei
 
Uitati cateva traditii interesante:

În satele din Bucovina fetele ca să-şi vadă ursitul îşi puneau seara sub pernă 41 de fire de grâu, iar când se culcau spuneau: „ Voi, 41 de fire de grâu / Eu voi adormi / Şi voi hodini / Dar eu mă rog lui Dumnezeu / Să-mi trimită îngerul meu / Cel ce mi-e dat de Dumnezeu

Prin alte părţi este obiceiul ca fetele de măritat să facă o turtă subţire ca o plăcintă din făină de grâu, foarte sărată – denumită Turtuca de Andrei, pe care o mănâncă la culcare. Băiatul pe care-l visează că le aduce apă ca să le astâmpăre setea se crede că este viitorul lor soţ.

Un alt obicei în alte regiuni, fetele ghicesc ursitul cu ajutorul parilor de la gard, astfel, noaptea pe întuneric ating un par, de la care numără în continuare până la al nouălea par, pe care leagă o sfoară sau lână roşie. A doua zi merg să vadă cum le va fi alesul. Dacă parul este drept şi neted, viitorul soţ va fi tânăr şi frumos, dar sărac. Dacă parul va fi scurt şi noduros, soţul va fi bătrân şi sărac, iar de va avea coaja groasă, va fi bogat. Dacă parul este cu multe crăci, ursitul va fi văduv cu mulţi copii.

Tot aşa de frecvent este şi ghicitul la oglindă. Fata de măritat se aşează pe un scaun, având în faţă şi spate câte o oglindă, iar pe lateral patru lumânări aprinse şi, se spune că, astfel îşi vede ursitul.

În această zi nu se dă de împrumut ori în dar căci vei păgubi.

Sarbatoarea Sfantului Andrei este prevestitoarea ursitului pentre fetele tinere nemaritate. Se spune ca un fir de busuioc asezat sub perna face ca in vis sa apara imaginea ursitului. In alte parti se foloseste metoda „facutului cu ulcica”: singura in fata sobei, fata intoarce un vas nou de lut pe fundul caruia lasa sa arda 3 carbuni. Rostind o incantatie ea roteste usor vasul si atrage atentia celui iubit. Un alt obicei pentru a ghici viitorul consta in a privi un pahar cu apa neinceputa in care arunca o verigheta sfintita de preot in mijlocul caruia apare chipul ursitului. Tot pentru aflarea viitorului o fata dezbracata se aseaza intre doua oglinzi cu o lumanare in fiecare mana si priveste intens in oglida din fata. Se spune ca in oglinda din spate i se reflecta scene din viitor si imaginea viitorului sot.

De Sfantul Andrei se poate afla prognoza pentru anul urmator. Traditia spune ca se iau 12 cepe care se duc in podul casei si se lasa acolo pana in seara de Craciun. Fiecarei luni a anului ii corespunde o ceapa. Cepele care s-au stricat semnifica luni ploioase cu grindina, iar cele care au incoltit, luni favorabile pentru recolta. La fel se face si cu graul care este pus la incoltit pentru fiecare membru al familiei. Cel al carui grau este frumos si inalt se spune ca va avea un an bun cu bani si sanatate. Daca in noaptea Sfantului Andrei este senin si cald, atunci vom avea o iarna blanda, daca este ger, vom avea o iarna grea.

ali_lumi 29 nov 2010 21:07:23

Re: Traditii de Sf.Andrei
 
Eu stiu ca in seara asta sau maine nu stiu exact , se pune grau , si cat creste asa noroc vei avea in viata sau ceva de genul asta.
Mama deja a luat grau pt toata familia:))

Roxii 29 nov 2010 21:20:47

Re: Traditii de Sf.Andrei
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 421047)
Eu stiu ca in seara asta sau maine nu stiu exact , se pune grau , si cat creste asa noroc vei avea in viata sau ceva de genul asta.
Mama deja a luat grau pt toata familia:))

In seara asta ali:PEu deja l`am pus;;)

Stefanie 29 nov 2010 21:36:49

Re: Traditii de Sf.Andrei
 
Eu am sa aplic povestea cu busuiocul si pieptenele sub perna:))rezultatul il vad eu la noapte daca e sa fie :)) :)):))

Slabuta 29 nov 2010 22:36:38

Re: Traditii de Sf.Andrei
 
Citat:

Anterior postat de Stefanie (Post 421073)
Eu am sa aplic povestea cu busuiocul si pieptenele sub perna:))rezultatul il vad eu la noapte daca e sa fie :)) :)):))

Si trebuie sa visezi pe ursitul? :)

Stefanie 29 nov 2010 22:39:08

Re: Traditii de Sf.Andrei
 
Nu e neaparat nevoie ,o fac din amuzament ca toate lucrurile defapt .Nu obisnuiesc sa iau nimic in serios deobicei :P


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:08:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO