forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   Universul (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/universul-3197.html)

Slabuta 19 mar 2010 01:25:06

Universul
 
PS: am citit ce ai scris despre fizica/universuri paralele...... eu sunt fan asa ceva :D... mai prost stau cu teoria, pictura nu prea are treaba cu asta :)) dar imi place tare mult sa discut despre... :) sa aflu chestii noi, nebunia mea Sci-fi-urile :D

OitaVesela 19 mar 2010 01:27:51

Re: Universul
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 122778)
PS: am citit ce ai scris despre fizica/universuri paralele...... eu sunt fan asa ceva :D... mai prost stau cu teoria, pictura nu prea are treaba cu asta :)) dar imi place tare mult sa discut despre... :) sa aflu chestii noi, nebunia mea Sci-fi-urile :D

Am vazut toate Star Trekurile, Stargateurile, Andromeda, Firefly,Battlestar Galactica, pff..defapt le-am vazut pe toate mai pe scurt ca as scrie pana maine:))
Carti, documentare, emisiuni de astrofizica, cuantica, fizica particulelor. Tot ce vrei :))

Slabuta 19 mar 2010 01:30:03

Re: Universul
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 122781)
Am vazut toate Star Trekurile, Stargateurile, Andromeda, Firefly,Battlestar Galactica, pff..defapt le-am vazut pe toate mai pe scurt ca as scrie pana maine:))
Carti, documentare, emisiuni de astrofizica, cuantica, fizica particulelor. Tot ce vrei :))

Star Trek-ul nu m-a vrajit, dar Stargate SG si Atlantis, BattlesStar Galactica (pe care l-am terminat acum 2 saptamani, l-am vazut cap-coada in cateva zile :D ) mi-au placut tare mult :)

ras_cristalin 19 mar 2010 01:30:37

Re: Universul
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 122781)
Am vazut toate Star Trekurile, Stargateurile, Andromeda, Firefly,Battlestar Galactica, pff..defapt le-am vazut pe toate mai pe scurt ca as scrie pana maine:))
Carti, documentare, emisiuni de astrofizica, cuantica, fizica particulelor. Tot ce vrei :))

Unde ai scris despre universuri paralele? Esti la facultatea de fizica?:)

OitaVesela 19 mar 2010 01:32:28

Re: Universul
 
Nici eu nu mai stiu. Cred ca azi la bebelusha in jurnal. Nu sunt, dar ma gandesc serios. Mi-a bagat Simona in cap asta, desi cam renuntasem la idee. Si mama ma bate la cap sa plec sa fac o facultate un master un curs orice in alta tara. Numai sa plec:))

OitaVesela 19 mar 2010 01:34:55

Re: Universul
 
Star Trekurile alea mai vechi, incepand cu '87 pana prin 2005 sunt geniale si pe ele se bazeaza absolut orice film SF din ziua de azi. Ideile promovate de tipul care a scris povestea sunt ceva gen Jules Verne sau Isaac Asimov. Au aparut intr-un timp in care erau pura fictiune sau ipoteze; astazi sunt lucruri demonstrate sau idei urmarite in stiinta. :D

Slabuta 19 mar 2010 01:40:32

Re: Universul
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 122785)
Star Trekurile alea mai vechi, incepand cu '87 pana prin 2005 sunt geniale si pe ele se bazeaza absolut orice film SF din ziua de azi. Ideile promovate de tipul care a scris povestea sunt ceva gen Jules Verne sau Isaac Asimov. Au aparut intr-un timp in care erau pura fictiune sau ipoteze; astazi sunt lucruri demonstrate sau idei urmarite in stiinta. :D

Da, asta nu contest, dar eu nu sunt un om caruia sa ii placa foarte mult domeniul real, eu sunt in latura umana, vocationala (artistica), asa ca ideile acelea foarte stiintifice pentru mine, au prins greu, cand eu habar nu aveam de ce inseamna o planeta. :))

Poate daca as revedea acum serialul, l-as privi cu alti ochi, am pe iubi care m-a facut sa iubesc zona asta. "reala", care e "doctor" in fizica :D Am glumit cu doctor, dar le are tare bine cu astea. :)

Slabuta 19 mar 2010 01:45:09

Re: Universul
 
I-am sugerat sa scrie o carte cu conceptele lui, ca acum e privit ca "Jules Verne", dar peste cativa ani cine stie :))

OitaVesela 19 mar 2010 01:45:40

Re: Universul
 
http://www.deepskyobserving.com/Supe...rab_nebula.jpg
Universul este elegant, o opera de arta in sine. Este de ajuns sa privesti imagini cu nebuloase sau pulsari sau..orice. Sunt lucruri care depasesc orice imaginatie.
Nebuloasa Crabului e preferata mea de mica :D

OitaVesela 19 mar 2010 01:46:12

Re: Universul
 
Mama ce a iesit asa mare?:-s


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:27:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO