forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Discutii off-topic (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/)
-   -   As vrea sa intru la o facultate dar nu stiu in ce domeniu? (http://forum.slabute.ro/discutii-off-topic/vrea-intru-facultate-nu-stiu-domeniu-6947.html)

mvthebest 02 nov 2010 19:13:38

As vrea sa intru la o facultate dar nu stiu in ce domeniu?
 
Buna:)
M-am hotarat mai bine,iar dupa ce termin cls 12,as vrea sa urmez o facultate,dar nu prea ma pasioneaza nimic.:(
Nu-mi place chimia si fizica,in schimb matematica da. Engleza imi place dar nu stiu bine:(.
Ce facultate credeti ca este mai buna si care ma sfaturiti sa o urmez?

Adynutzaa19 02 nov 2010 20:16:49

Re: As vrea sa intru la o facultate dar nu stiu in ce domeniu?
 
Buna!
ceva interesant ar fi la poli fac de management in industrie si transporturi.
Faci mate,limba straina,chestii economice. fizica solidului faci,dar doar in anul 1.

mvthebest 02 nov 2010 20:20:32

Re: As vrea sa intru la o facultate dar nu stiu in ce domeniu?
 
Citat:

Anterior postat de Adynutzaa19 (Post 388947)
Buna!
ceva interesant ar fi la poli fac de management in industrie si transporturi.
Faci mate,limba straina,chestii economice. fizica solidului faci,dar doar in anul 1.

Si ce poti ajunge de acolo?
Eu vreau o facultate cu care sa imi creez un viitor :)si sa avansez

DrIulia2010 02 nov 2010 20:23:41

Re: As vrea sa intru la o facultate dar nu stiu in ce domeniu?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 388856)
Buna:)
M-am hotarat mai bine,iar dupa ce termin cls 12,as vrea sa urmez o facultate,dar nu prea ma pasioneaza nimic.:(
Nu-mi place chimia si fizica,in schimb matematica da. Engleza imi place dar nu stiu bine:(.
Ce facultate credeti ca este mai buna si care ma sfaturiti sa o urmez?


Ce meserie ti-ai dori?Ce ai dori sa faci pe viitor,in ce domeniu ti-ar placea sa lucrezi?Imposibil sa nu te fi gandit la ce anume "vrei sa te faci cand vei fi mare".;)

Adynutzaa19 02 nov 2010 20:27:10

Re: As vrea sa intru la o facultate dar nu stiu in ce domeniu?
 
la noi in liceu au venit destul de multi oameni,de la diverse instituii ale educatiei si integrarii pe piata de munca si marea majoritatea ne`a spus ca in urmatorii cinci ani Romania o sa intre intr`o criza a inginerilor.O sa fie foarte cautati.
Facultatea asta iti ofera multe posibilitati.Poti lucra ca economist,poti face contabilitate primara-pentru ca faci vreo 2 ani in facultate,iti creezi o afacere,pleci afara,lucrez in firme care au legatura cu industria de orice fel sau orice are legatura cu transportul.

eu vreau sa fac biologie,oricum trebuie sa invat materia pentru bac si dupa aceea sa intru in invatamant:)

riky 02 nov 2010 20:39:16

Re: As vrea sa intru la o facultate dar nu stiu in ce domeniu?
 
Citat:

Anterior postat de Adynutzaa19 (Post 388959)
la noi in liceu au venit destul de multi oameni,de la diverse instituii ale educatiei si integrarii pe piata de munca si marea majoritatea ne`a spus ca in urmatorii cinci ani Romania o sa intre intr`o criza a inginerilor.O sa fie foarte cautati.
Facultatea asta iti ofera multe posibilitati.Poti lucra ca economist,poti face contabilitate primara-pentru ca faci vreo 2 ani in facultate,iti creezi o afacere,pleci afara,lucrez in firme care au legatura cu industria de orice fel sau orice are legatura cu transportul.

eu vreau sa fac biologie,oricum trebuie sa invat materia pentru bac si dupa aceea sa intru in invatamant:)


In invatamant??? Ady, mai gandeste-te.....Poate prof in afara, dar in RO.....:-s

mvthebest 02 nov 2010 20:51:08

Re: As vrea sa intru la o facultate dar nu stiu in ce domeniu?
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 388956)



Ce meserie ti-ai dori?Ce ai dori sa faci pe viitor,in ce domeniu ti-ar placea sa lucrezi?Imposibil sa nu te fi gandit la ce anume "vrei sa te faci cand vei fi mare".;)

Chiar nu m-am gandit,ca de asta sunt f nedumerita:(.
Inainte imi placea chestile cu astrele,dar asta nu e ceva de domeniu. Acum imi place sportul si nutritia,dar nu ma pricep bine nici aici. In rest imi place matematica,dar profesoara nu m-as face,nu-mi place. :-s:-s:-s:-s In capul meu e un haos

riky 02 nov 2010 20:56:41

Re: As vrea sa intru la o facultate dar nu stiu in ce domeniu?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 388997)

Chiar nu m-am gandit,ca de asta sunt f nedumerita:(.
Inainte imi placea chestile cu astrele,dar asta nu e ceva de domeniu. Acum imi place sportul si nutritia,dar nu ma pricep bine nici aici. In rest imi place matematica,dar profesoara nu m-as face,nu-mi place. :-s:-s:-s:-s In capul meu e un haos


Iti place matematica, dar fizica si chimia nu, iti plac astrele , sportul si nutritia......hmmm.
Poti incerca:
- Constructii (UTC) la cadastru ....
- Politehnica Automatica, dar trebuie sa stii si informatica
- Fac de Matematica, dar iesi tot profesoara si tu nu vrei
- Contabilitate ca e buna , daca tot iti place matematica, dar trebuie sa tragi tare ca se inghesuie multi si concurenta e mare
- UMF la FMAF - fiziokinetoterapie sau colegiul de nutritie ca se intra foarte usor si faci doar 3 sau 4 ani.

anqutz 02 nov 2010 20:59:44

Re: As vrea sa intru la o facultate dar nu stiu in ce domeniu?
 
Ma bucur sa aud ca te-ai hotarat sa dai la fac. De ce nu incerci sa faci un test de aptitudini sa vezi ce inclinatii ai? Ce ti-ai dori sa faci pe viitor? Trebuie sa te gandesti o vreme si sa iti conturezi niste planuri. Deocamdata ai putea sa restrangi domeniile la asta:
1. medicina
2. domeniul tehnic
3. stiinte socio-umane
4. stiintele exacte
5. filologie

Nu mai imi vin momentan altele. In care ti-ar placea sa lucrezi pe viitor?

riky 02 nov 2010 21:01:29

Re: As vrea sa intru la o facultate dar nu stiu in ce domeniu?
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 389006)
Iti place matematica, dar fizica si chimia nu, iti plac astrele , sportul si nutritia......hmmm.
Poti incerca:
- Constructii (UTC) la cadastru ....
- Politehnica Automatica, dar trebuie sa stii si informatica
- Fac de Matematica, dar iesi tot profesoara si tu nu vrei
- Contabilitate ca e buna , daca tot iti place matematica, dar trebuie sa tragi tare ca se inghesuie multi si concurenta e mare
- UMF la FMAF - fiziokinetoterapie sau colegiul de nutritie ca se intra foarte usor si faci doar 3 sau 4 ani.


Sau, vorba anqutei, la Medicina dentara, sau generala, dar daca te tenteaza trebuie sa te hotarasti repede si sa nu o lasi pe ultimele 2-3 luni ca mine ca risti sa ai surprize


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:28:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO