forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/dupa-sarcina/)
-   -   Angajarea dupa concediul de maternitate (http://forum.slabute.ro/dupa-sarcina/angajarea-dupa-concediul-maternitate-11810.html)

lulus07 23 aug 2012 12:41:51

Angajarea dupa concediul de maternitate
 
Deschid acest subiect pentru ca eu si inca foarte multe mamici in jurul meu au o mare problema in momentul in care se apropie sfarsitul perioadei de stat acasa cu copilul.
Ce si cum faceti ca sa va gasiti de munca? V-ati confruntat cu probleme la (re)angajare dupa aceasta perioada?
Eu trebuie sa recunosc: am mari probleme in a-mi gasi ceva de munca. Inainte de a intra in concediul de maternitate am lucrat cu contract de colaborare (ca PFA), nu cu un contract de munca, astfel incat cei la care am lucrat nu sunt obligati sa ma primeasca inapoi (si nici nu o fac).
Exemplul meu nu este singular. Cunosc mamici care au lucrat la multinationale si care, in momentul reintorcerii la munca au descoperit ca nu mai aveau unde sa se intoarca sau au fost primite inapoi fix 6 luni si apoi concediate.
V-ati lovit de astfel de probleme? Mie una nu mi se pare normal ca statutul de proaspata mamica sa vina cu astfel de probleme si sa ne faca ne-angajabile. Si asta ptr ca orice angajator stie ca o mamica cu un copil de varsta mica trece printr-o perioada mai grea acasa: nopti nedormite, raceli etc. Culmea este ca femeile sunt de x ori mai constiincioase si mai muncitoare, mai organizate decat barbatii (nu e o regula, dar in general femeile trebuie sa munceasca mai mult ptr a avea aceleasi privilegii ca barbatii).
Consider ca NU este normala o astfel de situatie si vreau sa aflu si parerea voastra. CUM ati trecut peste asa ceva? CE ati facut sa va puteti angaja din nou?

lulus07 23 aug 2012 20:53:13

Re: Angajarea dupa concediul de maternitate
 
Nu-mi vine sa cred! Chiar nu intereseaza pe nimeni acest subiect? Sau nu a avut nimeni astfel de probleme?

Anisieella 25 aug 2012 11:17:32

Re: Angajarea dupa concediul de maternitate
 
Citat:

Anterior postat de lulus07 (Post 1117196)
Deschid acest subiect pentru ca eu si inca foarte multe mamici in jurul meu au o mare problema in momentul in care se apropie sfarsitul perioadei de stat acasa cu copilul.
Ce si cum faceti ca sa va gasiti de munca? V-ati confruntat cu probleme la (re)angajare dupa aceasta perioada?
Eu trebuie sa recunosc: am mari probleme in a-mi gasi ceva de munca. Inainte de a intra in concediul de maternitate am lucrat cu contract de colaborare (ca PFA), nu cu un contract de munca, astfel incat cei la care am lucrat nu sunt obligati sa ma primeasca inapoi (si nici nu o fac).
Exemplul meu nu este singular. Cunosc mamici care au lucrat la multinationale si care, in momentul reintorcerii la munca au descoperit ca nu mai aveau unde sa se intoarca sau au fost primite inapoi fix 6 luni si apoi concediate.
V-ati lovit de astfel de probleme? Mie una nu mi se pare normal ca statutul de proaspata mamica sa vina cu astfel de probleme si sa ne faca ne-angajabile. Si asta ptr ca orice angajator stie ca o mamica cu un copil de varsta mica trece printr-o perioada mai grea acasa: nopti nedormite, raceli etc. Culmea este ca femeile sunt de x ori mai constiincioase si mai muncitoare, mai organizate decat barbatii (nu e o regula, dar in general femeile trebuie sa munceasca mai mult ptr a avea aceleasi privilegii ca barbatii).
Consider ca NU este normala o astfel de situatie si vreau sa aflu si parerea voastra. CUM ati trecut peste asa ceva? CE ati facut sa va puteti angaja din nou?

Eu, sincer, fiind titulara in invatamant nu am avut astfel de probleme, mai mult mi-am luat inca un an fara plata dupa ambele concedii de maternitate ( o data pentru studii, o data pentru nevoi personale). Daca stii ca nu te primesc inapoi pentru ca nu sunt nevoiti , cel mai bine ar fi sa cauti din timp ceva nou de munca...Sper sa gasesti.

lulus07 25 aug 2012 11:39:50

Re: Angajarea dupa concediul de maternitate
 
Pai asta si fac. Imi caut acum de munca in alte parti, dar cand aud ca esti femeie tanara cu copil mic acasa te resping fara sa mai ia in considerare ce stii sau ce experienta ai.

AnDrAdAxl 20 oct 2012 14:39:53

Re: Angajarea dupa concediul de maternitate
 
Citat:

Anterior postat de lulus07 (Post 1118362)
Pai asta si fac. Imi caut acum de munca in alte parti, dar cand aud ca esti femeie tanara cu copil mic acasa te resping fara sa mai ia in considerare ce stii sau ce experienta ai.

Salut:)! Si eu ma lupt cu exact aceeasi problema... Si daca m-ar accepta,ma conditioneaza programul care trebuie sa fie astfel incat sa pot lua si aduce EU fata de la gradi... Luna asta o mai am la privat si apoi o sa o mut la stat... Chiar nu stiu ce se va intampla cu noi mamele....
Tu ai rezolvat ceva?

lulus07 20 oct 2012 16:24:59

Re: Angajarea dupa concediul de maternitate
 
mi-am gasit niste meditatii la engleza...nu e mult, dar e ceva, dceat nimic...

AnDrAdAxl 20 oct 2012 19:01:43

Re: Angajarea dupa concediul de maternitate
 
Citat:

Anterior postat de lulus07 (Post 1156294)
mi-am gasit niste meditatii la engleza...nu e mult, dar e ceva, dceat nimic...

Asa este...ceva part time nu e nici pe la Buc? in ce domeniu cauti?

simonet 22 oct 2012 10:54:36

Re: Angajarea dupa concediul de maternitate
 
Lulus, eu nu am problema asta!
eu sunt angajata de mai multi ani in acelasi loc, asa ca nu am dat de problema asta.
Sper sa iti gasesti ceva bun si stabil.
Bafta!


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:25:38.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO