forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/dupa-sarcina/)
-   -   Cum scap de 8 kg dupa nastere? (http://forum.slabute.ro/dupa-sarcina/cum-scap-8-kg-dupa-nastere-3591.html)

silvana 23 apr 2010 11:05:55

Cum scap de 8 kg dupa nastere?
 
Buna. Va rog sa ma ajutazi cu un sfat!!! Am nascut acuma un an, inainte de sarcina aveam 55kg, in timpul sarcinii am acumulat 32kg si am ajuns la 87kg:(. Dupa nastere timp de 5 luni am slabit 24kg. La moment am 63kg si mai alaptez, sunt intr-o perioada de stagnare, nici de cum nu reusesc sa slabesc inca 8kg:((. Ce dieta imi recomandati???

La capitolul sport stau rau, nu am cu cine sa las bebelusul si nu reusesc sa merg la sala, dar burtica dupa nastere si soldurile mari ma deranjeaza foarte mult. Ce exercitii imi recomandati pentru burtica si solduri???

Va multumesc mult!

andra_aly 23 apr 2010 11:19:55

Re: Ajutor!!!Cum scap de 8kg dupa nastere?
 
Buna silvana. bine ai venit printre noi:)
in primul rand vreau sa iti spun sa ai mare grija cu dieta, inca alaptezi deci nu vrem sa ai surprize neplacute. uite aici ceva ce te poate ajuta:)
http://forum.slabute.ro/articole-sla...area-2672.html
incearca sa faci sport. stiu ca e greu cu bebe langa tine. dar trebuie sa fi inventiva. avem aici mamici care fac sport cu bebei:)
mult succes>:D<

LicuriciColorat 23 apr 2010 13:23:17

Re: Cum scap de 8 kg dupa nastere?
 
Citat:

Anterior postat de silvana (Post 162438)
Buna. Va rog sa ma ajutazi cu un sfat!!! Am nascut acuma un an, inainte de sarcina aveam 55kg, in timpul sarcinii am acumulat 32kg si am ajuns la 87kg:(. Dupa nastere timp de 5 luni am slabit 24kg. La moment am 63kg si mai alaptez, sunt intr-o perioada de stagnare, nici de cum nu reusesc sa slabesc inca 8kg:((. Ce dieta imi recomandati???

La capitolul sport stau rau, nu am cu cine sa las bebelusul si nu reusesc sa merg la sala, dar burtica dupa nastere si soldurile mari ma deranjeaza foarte mult. Ce exercitii imi recomandati pentru burtica si solduri???

Va multumesc mult!


Buna,cum a spus si cealalta slabuta trebuie sa ai mare grija ce papi pt ca inca mai alaptezi si chiar dupa ce termini cu alaptatul vrem ca bebeul sa aiba o mamica sanatoasa si slabuta(nici gand sa te infometezi),o dieta echilibrata plina de vitamine ti-ar fii de folos,te-ar ajuta:carnea slaba(pui,curcan si peste gatite la grata/cuptor/fiert),legume,fructe,lactate si cereale.Neaparat hidratare cu 2l apa/zi si masaje cu crema anticelulitice sau pt fermitate.Sport poti practica si acasa cand bebele se joaca sau cand doarme,tu in camera cealalta facand exercitii gen pilates,tae-bo sau zumba,aici pe site gasesti si filmulete de genul acesta.Succes si la cat mai multe kg date jos>:D<

ianna 23 apr 2010 14:14:58

Re: Cum scap de 8 kg dupa nastere?
 
Bine ai venit printre noi Silvana! Sa-ti traiasca bebelul mare , sanatos si voios! Fata sau baiat?

Ai slabit foarte frumos doar cu alaptatul, n-are rost sa te chinui cu o dieta anume, plus ca risti sa scazi din cantitatea laptelui sau chiar sa-l pierzi daca dieta aleasa este prea drastica pentru tine. Ti-as recomanda sa renunti la dulciuri, sucuri, zahar, prajeli, grasimi. Sa te axezi pe o alimentatie cat mai sanatoasa gen gratare, salate, legume cat curpinde, fructe, 2 felii de paine pe zi doar si cat mai putine fainoase (dar nu le scoate complet din alimentatie). Cam asta ar fi cu dieta... n-ar strica totusi daca ti-ai face un jurnal in categoria mamicilor cu jurnal (suntem multe!) si ne-ai arata cum e meniul tau zilnic. Asa putem sari in ajutor cat mai des posibil privind alimentatia si te putem corecta.

Cat despre sport... nici aici nu-ti recomand sa "sari calul" si sa te apuci de alergat sau cardio gen tae-bo. Ti-as recomanda cat mai mult mers pe jos - vb aia- mersul pe jos face piciorul frumos. Poti incerca si ceva abdomene si pilates. Dar nu te extenua prea mult- tot din motivul alaptarii.

Bea multe lichide- supite si apa.

Hidrateaza pielea cat mai des posibil!

Succes si te mai asteptam pe la noi:D>:D<

cristiniq 23 apr 2010 14:28:23

Re: Cum scap de 8 kg dupa nastere?
 
Citat:

Anterior postat de silvana (Post 162438)
Buna. Va rog sa ma ajutazi cu un sfat!!! Am nascut acuma un an, inainte de sarcina aveam 55kg, in timpul sarcinii am acumulat 32kg si am ajuns la 87kg:(. Dupa nastere timp de 5 luni am slabit 24kg. La moment am 63kg si mai alaptez, sunt intr-o perioada de stagnare, nici de cum nu reusesc sa slabesc inca 8kg:((. Ce dieta imi recomandati???

La capitolul sport stau rau, nu am cu cine sa las bebelusul si nu reusesc sa merg la sala, dar burtica dupa nastere si soldurile mari ma deranjeaza foarte mult. Ce exercitii imi recomandati pentru burtica si solduri???

Va multumesc mult!

Ai incercat impachetari simple? fara nimic. eu asa procedam! Sport poti face si cu bebe in brate, cat te joci cu el poti lucra ptr brate, picioare, chiar si abdomen. O sa caut eu niste articole sau filmulete prin calc pe aici si iti trimit.

silvana 23 apr 2010 14:33:37

Re: Cum scap de 8 kg dupa nastere?
 
Va multumesc mult pentru sfaturi!>:D< Am un baietel Cristi Adrian care ieri a facut un an:">, dar vrea sa pape tzitzi dupa fiecare masa si de 3 ori pe noapte:D

Slabuta 23 apr 2010 14:34:40

Re: Cum scap de 8 kg dupa nastere?
 
Citat:

Anterior postat de silvana (Post 162745)
Va multumesc mult pentru sfaturi!>:D< Am un baietel Cristi Adrian care ieri a facut un an:">, dar vrea sa pape tzitzi dupa fiecare masa si de 3 ori pe noapte:D

La multi ani baietelului tau si multa sanatate :)>:D<

ianna 23 apr 2010 14:40:59

Re: Cum scap de 8 kg dupa nastere?
 
Citat:

Anterior postat de silvana (Post 162745)
Va multumesc mult pentru sfaturi!>:D< Am un baietel Cristi Adrian care ieri a facut un an:">, dar vrea sa pape tzitzi dupa fiecare masa si de 3 ori pe noapte:D


Ah super numele:xSi eu sper ca daca va mai veni inca unul sa-l cheme Adrian... :DSa-ti traiasca baiatul ! Al meu este Edward si are 1 an si 3 luni aproape. A inceput sa mearga al tau? sau prefera in "4 labe". Hai treci si fa-ti un jurnal;)Sa auda toate fetele povestea ta si sa te incurajeze cu slabitul. Vezi ca momentan mai sunt cateva mamici care alapteaza si slabesc foarte frumos...un kg pe sapt sau la 2 sapt.:D

LicuriciColorat 23 apr 2010 14:45:29

Re: Cum scap de 8 kg dupa nastere?
 
Citat:

Anterior postat de silvana (Post 162745)
Va multumesc mult pentru sfaturi!>:D< Am un baietel Cristi Adrian care ieri a facut un an:">, dar vrea sa pape tzitzi dupa fiecare masa si de 3 ori pe noapte:D


La multi ani>:D< sa-ti creasca mare si sanatos si numai bucurii sa-ti aduca:)

cahaty 23 apr 2010 17:13:32

Re: Cum scap de 8 kg dupa nastere?
 
Silvana si eu sunt aproape in aceeasi situatie ca si tine.am un baietel de aproape 10 luni ,inca alaptez si nu pot tine o dieta drastica.Dar mananc mai putin si fac ceva aerobic acasa ( o zi fac ,3 zile nu ......si tot asa).am slabit vreo 2 kg in 2 luni.nu kg ma deranjaza ,ci burtica si coapsele.sper sa reusim sa scapam de "perinute".


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:29:37.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO