forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/dupa-sarcina/)
-   -   Greutate foarte mare dupa nastere, help! (http://forum.slabute.ro/dupa-sarcina/greutate-foarte-mare-dupa-nastere-help-12544.html)

Wildhoney 15 mai 2014 07:44:30

Greutate foarte mare dupa nastere, help!
 
Buna ziua slabute! Apelez la voi intr-o problema cu speranta ca ma veti putea sfatui.
Inca de la inceput trebuie sa precizez ca intotdeauna am avut probleme cu greutatea si am fost o persoana supraponderala si chiar obeza.
Povestea mea o gasiti aici http://forum.slabute.ro/slabit-poves...umar-5869.html si aici http://forum.slabute.ro/arhiva-jurna...tin-11298.html
Cel mai putin am cantarit 65 de kilograme (in 2010) si cel mai mult 95 (in 2013). Inainte de a ramane insarcinata am slabit pana la 84 de kilograme in cateva luni urmand dieta Dukan. In sarcina am inceput sa ma ingras incet-incet, nu stiu exact cate kilograme am luat pentru ca nu m-am cantarit inainte de a naste, la controlul de 8 luni aveam 108, deci cu 24 de kg in plus. Dupa ce am nascut, in primele 3 saptamani nu am avut absolut deloc pofta de mancare, orice fel de mancare imi provoca greata. Dupa 3 saptamani (si un tratament cu antibiotice pentru o infectie urinara) mi-a revenit si pofta de mancare, exagerata si in special pentru dulciuri, ceea ce a continuat pana acum la 4 luni cand efectiv mi-e frica de ceea ce vad pe cantar: 108 kg. Ma simt foarte greoaie, ma doare spatele, bebe creste si imi e din ce in ce mai greu sa o car in brate sau in marsupiu, ma doare spatele, zona lombara, cand urc pana la etajul 3 gafai parca as avea 100 de ani, ma dor genunchii etc. Problema e ca nu stiu ce cale sa adopt pentru a slabi,am inteles ca dietele foarte drastice determina corpul sa elimine toate toxinele in lapte. Am incercat sa renunt la paine si dulciuri dar imi e foarte greu, mai ales cu dulciurile. Inca o problema e ca nu prea am cum si cand sa mananc in timpul zilei, fata mea nu are program de somn fix si poata sa doarma si 10 minute dar si 2 ore, eu nu am de unde sa stiu, asa ca prefer sa mananc rapid ceva din frigider decat sa imi gatesc sau incalzesc mancare ptr ca nu o data mi s-a intamplat sa ramana mancarea pe masa pentru ca s-a trezit bb. Masa mea principala e dupa 8 seara cand ea adoarme si stiu sigur ca 2-3 ore nu se mai trezeste asa ca ma releaxez si eu si pot manca in liniste.
Ce ma puteti sfatui sa fac pentru a slabi? Cu bebe ies in fiecare zi la plimbare cate o ora doua dar ma dor toate de la cele 108 kg ale mele si 6.5 ale ei (o port doar in marsupiu, nu si in carut). Sportul iese din discutie pentru ca nu am cand, ziua programul meu e dictat de ea si sotul in cea mai mare parte lucreaza deci nu pot sa o las cu el iar cand doarme .. ei bine am zis mai sus cum e cu somnul.
Spre deosebire de celelalte dati cand am vrut sa slabesc acum imi doresc sa ajung macar la greutatea dinainte de sarcina pentru a putea tine pasul cu ea

Prapadeala 15 mai 2014 08:20:44

Re: Greutate foarte mare dupa nastere, help!
 
Stim si cunoastem ce zici tu acolo :)

Trebuie sa iti alimentezi frigiderul doar cu chestii sanatoase si sa incerci sa mananci si in timpul zilei. Eu mananc cu el treaz. In primele luni dormea doar pe mine in timpul zilei, deci iti dai seama ca nici eu nu aveam timp sa mananc cat dormea asa ca am ales varianta cu el treaz.

Alaptatul te va ajuta f mult la slabit daca ai grija la ce bagi in gura, nu cantitate ci calitate. Eu am mancat si mananc inca f mult, dar incerc sa fie doar alimente sanatoase. Am trait cu gratare, branzica cu rosii, chestii simple care nu necesita efort de preparare.

E greu, e obositor, trebuie multa vointa, dar se poate >:D<

Prapadeala 15 mai 2014 08:22:00

Re: Greutate foarte mare dupa nastere, help!
 
Cat are fetita acum si cum o cheama? Eu sunt mamica unui baietel de 9 luni pe nume Sebi :)

floricel 15 mai 2014 09:35:11

Re: Greutate foarte mare dupa nastere, help!
 
Dragelor, si eu ma incadrez in categoria mamicilor "nemancate" pe timpul zilei, care da iama in biscuti, alune, nuci (sanatoase de altfel, ca le dau si copilului, dar nu la ora 23) si mai stiu eu ce. Incerc din rasputeri sa imi schimb regimul de viata, dar nu reusesc. Am glicemia destul de mica si la foame, fac urat si nu ma mai pot concentra. De la inceputul saptamanii fac eforturi sa nu mai consum nici painea integrala pe care o consumam si tot ce contine zahar ascuns, ca de consumat zahar nu consum. Nu mananc dulceturi, zahar la cafea sau ceai, nu mai fac prajuturi in casa (desi ar trebui pentru copil) ca sa nu mai fiu tentata. Si beau apa...la greu. Ma simt foarte prost cand merg prin magazine si nu pot sa imi cumpar hainele care imi plac pentru ca nu imi sta nimic bine. Am revenit la munca dupa doi ani, ma uit in pozele vechi si nu ma recunosc cu cele 7 kg ramase peste cele pe care voiam sa le dau inainte de sarcina jos. Mai vreau un bebe si daca plec de la multe kilograme, e posibil sa ajung la si mai mult. La prima sarcina am luat 18 kg, dar nu au fugit toate de mine:((
Poate mai intra si alte mamici care au trecut prin experienta noastra, sa ne spuna cum au reusit. Baietelul meu are 2ani si 4 luni si alaptatul care a durat 1 an si 5 luni nu m-a ajutat mai deloc, desi aveam mari sperante :(.
Va pup si spor la slabit! Ma duc sa mai beau un ceai verde ;;).

siberia 15 mai 2014 10:33:39

Re: Greutate foarte mare dupa nastere, help!
 
Buna,
si eu am trecut prin aceeasi situatie, cand dupa nastere am ramas cu 14 kg in plus, in conditiile in care sunt si miniona. Si vorba aceea "alaptatul ajuta mult la slabire" la mine nu s-a adeverit. Cam un an jumate am ramas cu aceeasi greutate, pana cand nu am mai putut practic :aveam 2 burti si pieptul lasat. asa ca dupa ce m-am documentat un pic prea mult, am ales sa tin dieta cu paine "slabesti mancand", pe motiv ca nu vroiam sa slabesc imedita cu una din multele diete existente, vroiam ceva de durata , practic un stil de viata. in felul acesta am intrat pe site-ul cu acelasi nume, slabesti manacand si am ales una din viarentele de slabit. In momentul de fata, variantele nu mai exista pe site, dar daca doresti pot sa iti dau detalii. nu e mare lucru, dar respectarea catorva principii reprezinta tot spilul. Poate ca sunt persoane care au tinut aceasta dieta si nu sunt multumite, tocmai pentru ca au luat-o ca pe o dieta. Nu , nu e o dieta, este un stil de viata. Practic am reusit in 5, 6 luni sa scap de cele 14 kg. asta inseamna in medie cam 2, 5 kg pe luna. Am mancat de 3 ori pe zi cu 2 gustari. Stomacul mi s-a mai micsorat, nu mai imi era foame oricand si pofta de dulce mi-a fost satisfacuta. Prin urmare, dupa mine nu a fost mare lucru, doar rabdare, pentru ca rezultatele au fost in timp. Deci nu este o dieta cu rezultate imediate, ci in timp si in felul acesta obiceiurile sanatoase se implementeaza mai bine si devin un obicei.
spor la slabit si crede-ma ca oricine poate slabi cu putina voita si dorinta si....cunostinta.

floricel 15 mai 2014 10:45:41

Re: Greutate foarte mare dupa nastere, help!
 
Inainte de sarcina functionam si eu cu regimul lui montignac, dar acum, cand energia este zero, prima rezerva o gasesc in a mai lua un biscuite...o grisina...un sticks, intergrale, dar sunt. In principiu, nu consum alimente nesanatoase, numai ca le asociez inadecvat si la ore nepotrivite :D.
Imi poti trimite sfaturile tale, pentru ca orice sfat e bun. Daca tu Siberia si altele, ati reusit inseamna ca a functionat si putem incerca si noi, ca nu vrem sa ne supunem la infometare, sa riscam cine stie ce dezechilibre. Avem copii aks care au nevoie de noi sanatoase.

Prapadeala 15 mai 2014 11:28:27

Re: Greutate foarte mare dupa nastere, help!
 
Eu cand zic ca alaptatul ajuta ma refer la faptul ca ajuta in conditiile in care noi nu dam iama in interzise :P

floricel 16 mai 2014 08:54:08

Re: Greutate foarte mare dupa nastere, help!
 
Cantarul dimineata arata 68,5 kg si asta doar pentru ca nu am mai consumat paine deloc si dulciuri in ultimele 2 zile. Pofta de dulce mai am, dar iau 2 patratele de cioco neagra 85%, o cireasa sau o capsuna si imi asigur pe zi o gustare formata dintr-un fibrobar cu ceai verde. Fibrobarul ar trebui sa inlocuiasca o masa, insa pe mine dupa 2 h ma apuca o mare foame. In rest ceaiuri multe pe care le alternez: de merisor, verde, silueta perfecta de la fares (nr1 si 2), seara inainte de culcare un ceai de soc si azi voi merge la plafar sa incerc si tinctura de soc dimineata.:">

butterfly30 16 mai 2014 14:17:12

Re: Greutate foarte mare dupa nastere, help!
 
sa-ti traiasca fetita si sa fiti sanatoase amandoua! eu am luat 20 kgin sarcina (8 s-au dus in prima saptamana nastere+perderea retentiei de apa) iar in primele 6 luni de alaptare am pus 6 kg.:( te inteleg perfect, stiu ce simti, dar ideea este ca trebuie sa te mobilizezi si sa faci schimbari minore. scrii ca nu vrei dieta ca sa nu intoxici bebele, dar crede-ma, dulciurile si ceea ce te ingrasa pe tine nu-i face nici un bine nici ei. sfatul meu e urmatorul: cand ai acele 2-3 ore libere pune la cuptor o tava de pulpe si fa-ti o oala mare de mancare de legume (rosii,morcov, fasole verde, sfecla rosie, astea sigur nu baloneaza pe bebe, gatite sunt cu atat mai sigure). si cand ti se face foame te duci la frigider si scoti o bucata de pui cu o lingura de mancarica, se pot manca si reci, si nu iti ia mult, eu mancam cu cea mica in brate. a doua zi faci altceva-pui la spalat, calci, etc (stiu ca ai multe pe cap) dar a treia zi iti faci iar o oala mare de bors (sa zicem de vita) si pui niste peste la cuptor cu niste ciuperci si uite in 2 zile ai facut mancare pe o saptamana. te plictisesti sa mananci acelasi lucru, dar e mai bine decat sa mananci prostii. sa mai ai in frigider o provizie de iaurt natur de baut, pe care il poti papa chiar in timp ce mananci, paine integrala (painea grau intreg de la velpitar rezista o sapt in frigider, nu tre sa te aprovizionezi zilnic). ca desert alege fructeleproaspete, bebe e deja mare, sau daca vrei poti face mere/pere coapte, compot fara zahar din alte fructe. daca pui in blender zmeura congelata cu o banana iese o inghetata delicioasa gata in 2 minute. e fooaaaaaarte greu lla inceput, sa slabesc dupa sarcina mie mi s-a parut cel mai greu lucru pe care l-am facut vreodata, dar la inceput doar scotand zaharul, faina alba, cartofii si orezul alb o sa incepi sa slabesti cele 2-4 kg/luna care se recomanda in alaptare. aaa, si incearca sa nu mai mananci noapte, macar dupa ora 10. e f important!
mult succes, cu rabdare vei ajunge unde iti doresti.:)

Laura 16 mai 2014 19:26:08

Re: Greutate foarte mare dupa nastere, help!
 
Buna mamicilor.
Exact asa am patit si eu. Am venit din maternitate cu fetita si mai aveam 2 kg in plus, insa in urmatoarele luni am mai pus 5. :(
Pe mine m.a ajutat f mult la inceput sa am mancarea la indemana cand mi.era tare foame dupa alaptat. Si exact cu zice Fluturas imi faceam mancare cand prindeam un pic de.timp. Imi placea tare mult ciorba. Imi faceam ciorba.de.salata fara pic.de grasimi si o mancam direct din frigider cu cana. Apoi imi faceam chiftele la cuptor( cantitati egale.de carne tocata.si radacinoase razalite cu condimente puse pe.hartie.de.copt). Legume cat de multe si la pofta de dulce imi faceam batoane din banane Trpisate cu fulgi de ovaz, stafide la cuptor.


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:14:08.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO