forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/dupa-sarcina/)
-   -   Sfaturi pentru proaspata mamica (http://forum.slabute.ro/dupa-sarcina/sfaturi-proaspata-mamica-8682.html)

Gaby ioanta 26 mar 2011 00:10:40

Sfaturi pentru proaspata mamica
 
buna fetelor[*44*]sunt noua pe acest forum si as vrea si eu cv sfaturi de la slabutele cu vechime aici sunt o proaspata mamica de 23 de ani in timpul sarcini am adunat cam multe kg cam 20:">avem 78 kg in momentul in care am nascut dupa nastere am ramas cu 70:o.o::o.o: ffff mult pt o inaltime de 1,60 cm de 3 luni nu reusesc sa dau jos nici un kg as vrea sa slabesc aproximativ 5 kg pe luna dar sanatos cine are sfaturi sunt binevenite[*20*]

Roxii 26 mar 2011 11:11:00

Re: Sfaturi pt proaspata mamica
 
Citat:

Anterior postat de Gaby ioanta (Post 589878)
buna fetelor[*44*]sunt noua pe acest forum si as vrea si eu cv sfaturi de la slabutele cu vechime aici sunt o proaspata mamica de 23 de ani in timpul sarcini am adunat cam multe kg cam 20:">avem 78 kg in momentul in care am nascut dupa nastere am ramas cu 70:o.o::o.o: ffff mult pt o inaltime de 1,60 cm de 3 luni nu reusesc sa dau jos nici un kg as vrea sa slabesc aproximativ 5 kg pe luna dar sanatos cine are sfaturi sunt binevenite[*20*]

Buna Gaby si bine ai venit!Sa`ti traiasca ingerasul si sa te bucuri de el!Avand in vedere ca tu alaptezi inca nu ar trebui sa tii nici o dieta drastica.Trebuie sa ai mare grija la alimentatie.Eu una ti`as sugera un stil de viata sanatos,fara prajeli,grasimi,sucuri(chiar si cele "naturale"din comert),dulciuri,produse de fast food si patiserie.Inlocuieste painea alba cu cea de secara/graham/integrala si evita pe cat posibil cartofii,orezul si pastele(ultimele 2 le poti manca din cand in cand dar cu limita si sa fie integrale:P).Daca nu ai un cantar de bucatarie,cumpara`ti unul si cu ajutorul calculatorului de pe site sa ai grija sa nu scazi sub 1200-1300 de calorii.Si sa faci si sport,macar 30 de minute pe zi.Cand doarme ingerasul sau ia`l/o(ca nu ai precizat daca e fetita sau baiat:D)la o plimbare cu caruciorul in ritm asa,mai alert;;)>:D<

Slabuta 26 mar 2011 14:20:09

Re: Sfaturi pentru proaspata mamica
 
Citat:

Anterior postat de Gaby ioanta (Post 589878)
buna fetelor[*44*]sunt noua pe acest forum si as vrea si eu cv sfaturi de la slabutele cu vechime aici sunt o proaspata mamica de 23 de ani in timpul sarcini am adunat cam multe kg cam 20:">avem 78 kg in momentul in care am nascut dupa nastere am ramas cu 70:o.o::o.o: ffff mult pt o inaltime de 1,60 cm de 3 luni nu reusesc sa dau jos nici un kg as vrea sa slabesc aproximativ 5 kg pe luna dar sanatos cine are sfaturi sunt binevenite[*20*]

Buna Gaby si bine ai venit :)

Felicitari pentru bebe, multi ani si multa sanatate. :-*

Ce mananci intr-o zi? scrie-ne un meniu aproximativ pe mese.

Ce activitate fizica ai? :)

Gaby ioanta 26 mar 2011 22:47:04

Re: Sfaturi pentru proaspata mamica
 
Buna fetelor va multumesc pentru raspunsuri am o minunata fetita in general mai ales de cand am copil mananc cam cum apu dar in general dimineata (uneori fin si la ora 1 dupa masa):">:">:">mananc cereale cu lapte iar dupa masa mai iau cate cv rapid ,intre mai mananc cate un iaurt fructe dar am o problema si cu dulciurile pe care incerc sa le las iar seara manac ce pregatesc pt sotu meu si in general e mancare care ingrasa sau mai bn spus mancare traditionala romanesca primul pas pe care am inceput sa il fac e sa incerc sa nu mai mananc dupa ora 6 [*zambet-larg*]

Gaby ioanta 26 mar 2011 22:51:24

Re: Sfaturi pentru proaspata mamica
 
iar activitatea fizica scazuta vreau sa incep sa alerg la inceput 30 min pe zi sper din suflet sa ajute [*20*]

Roxii 26 mar 2011 22:57:06

Re: Sfaturi pentru proaspata mamica
 
Citat:

Anterior postat de Gaby ioanta (Post 591081)
Buna fetelor va multumesc pentru raspunsuri am o minunata fetita in general mai ales de cand am copil mananc cam cum apu dar in general dimineata (uneori fin si la ora 1 dupa masa):">:">:">mananc cereale cu lapte iar dupa masa mai iau cate cv rapid ,intre mai mananc cate un iaurt fructe dar am o problema si cu dulciurile pe care incerc sa le las iar seara manac ce pregatesc pt sotu meu si in general e mancare care ingrasa sau mai bn spus mancare traditionala romanesca primul pas pe care am inceput sa il fac e sa incerc sa nu mai mananc dupa ora 6 [*zambet-larg*]

Sa`ti traiasca mititica>:D<Pai,tu papi foarte putin si trebuie sa te gandesti ca nici ei nu ii faci bine,pentru ca din laptele tau vor lipsi multe vitamine,minerale,etc.Micul Dejun incearca sa`l iei la maxim 1 ora de cand te`ai trezit.Cerealele sa fie musli,fara zahar si pe langa ele mai papa si un ou fiert,o bucatica de branzica sau niste sunca slaba.La pranz papa salata cu piept de pui/sunca/branza sau mancare facuta in casa cu putin ulei,iar seara papa o ciorba,o supa sau o salata cu putina carnitza.Poti manca ce papa si sotzul tau atata timp cat ai grija cum gatesti,adica fara prea mult ulei si de preferat sa fie de masline,fara prea multi cartofi,orez sau paste.>:D<

Gaby ioanta 29 mar 2011 14:31:07

Re: Sfaturi pentru proaspata mamica
 
Buna Roxii mersi mult pt raspunsuri problema e ca nu am timp sa mananc mai mult o sa tin cont foarte mult de sfaturile tale si iti spun ca te admir pt ca ai avut vointa sa slabesti asa mult sincerele mele felicitari=D>=D>=D> am inceput sa nu mai mananc paine si incerc sa mananc cat mai sanatos .sper sa reusesc dat find fapu ca nu am ff multa vointa...........nu o sa incerc o anumita dieta pt ca nu vreau sa slabesc muuuuuult si repede si sa pun inapoi dublu ....dar o sa mananc mancare sanatoasa sport si plus ca ma solicita fetita sper sa dau josssssss:(([*20*][*20*]

Roxii 29 mar 2011 16:44:35

Re: Sfaturi pentru proaspata mamica
 
Citat:

Anterior postat de Gaby ioanta (Post 595443)
Buna Roxii mersi mult pt raspunsuri problema e ca nu am timp sa mananc mai mult o sa tin cont foarte mult de sfaturile tale si iti spun ca te admir pt ca ai avut vointa sa slabesti asa mult sincerele mele felicitari=D>=D>=D> am inceput sa nu mai mananc paine si incerc sa mananc cat mai sanatos .sper sa reusesc dat find fapu ca nu am ff multa vointa...........nu o sa incerc o anumita dieta pt ca nu vreau sa slabesc muuuuuult si repede si sa pun inapoi dublu ....dar o sa mananc mancare sanatoasa sport si plus ca ma solicita fetita sper sa dau josssssss:(([*20*][*20*]

Nu se poate sa nu gasesti 15-20 de minute timp sa papi.Sunt destule mamici aici care totusi reusesc sa si pape.Nu iti zic asta din rautate,ci pt ca iti faci tie rau.Ca sa slabesti sanatos trebuie sa respecti cele 3 mese principale ale zilei si sa mai iei 2-3 gustari intre mese,dar alea sunt mai usor de luat ca poti sa le iei si pe fuga.Trebuie neaparat sa ai cel putin 1000 de calorii pe zi,in primul rand pt ca daca nu acumulezi makr atat inseamna ca te infometezi si risti multe boli si complicatii de sanatate si in al doilea rand nu ii face bine nici fetitei pt ca tu trebuie sa te hranesti bine cat o alaptezi;)Sport fa atunci cand poti,10 minute acum,10 minute mai tarziu si tot asa cat sa aduni vreo 30 de minute pe zi,plus cum ai spus si tu,te solicita pitica si gata;;)Hai ca trebuie sa poti!>:D<

Gaby ioanta 14 apr 2011 19:20:31

Re: Sfaturi pentru proaspata mamica
 
bUNA fetelor am observat spre bucuri amea ca de cand am inceput sa mananc sanatos am dat jos 2 kg iupi am incercat sa manac in general mancare sanatoasa si nu am mai mancat dupa ora 7 .am mancat legume fierte.piept pui,vita la cuptor ,pulpe de pui cuptor,peste .intre mese am mai papat un iaurt sau un fruct ....de maine ma apuc de tae bo ca tare imi place .....

ianna 14 apr 2011 21:24:09

Re: Sfaturi pentru proaspata mamica
 
Imi cer scuze daca ai zis si nu am gasit in mesajele tale....


cati ani are copila ta? si mai alaptezi?


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:28:31.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO