forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/dupa-sarcina/)
-   -   Sunt mamica care alapteaza - cum slabesc? (http://forum.slabute.ro/dupa-sarcina/sunt-mamica-alapteaza-cum-slabesc-6116.html)

adelus 30 aug 2010 11:45:32

Sunt mamica care alapteaza - cum slabesc?
 
salut! sunt mamica de 6 luni si inca alaptez vreau sa slabesc 5 kg dar nu pot si nu stiu cum
va rog din sufletr sa ma ajutati, nu ma mai suport asa diforma
merci
ps. nu pot face sport

DrIulia2010 30 aug 2010 12:14:15

Re: Sunt mamica care alapteaza - cum slabesc?
 
Citat:

Anterior postat de adelus (Post 307501)
salut! sunt mamica de 6 luni si inca alaptez vreau sa slabesc 5 kg dar nu pot si nu stiu cum
va rog din sufletr sa ma ajutati, nu ma mai suport asa diforma
merci
ps. nu pot face sport


Buna Adelus,felicitari pentru bebe.:)

Alaptezi,deci nu se pune vorba de o dieta stricta!!Mananca sanatos,pentru a-ti asigura tie si bebelusului toti nutrientii necesari.

Banuiesc,ca ai inceput diversificarea,bebele bea mai putin lapte acum,ai mai mult timp sa te ocupi de tine,poti sa faci antrenamente usoare,au trecut 6 luni de la nastere,eventual poti intreba medicul tau curant cum ai evoluat si daca poti incepe efortul fizic.

Edit:Acum am vazut,de ce nu poti face sport?

lacramioara2 30 aug 2010 17:45:33

Re: Sunt mamica care alapteaza - cum slabesc?
 
Draga mea, intra in jurnalul lui JOYLIE, ea e o mamica ce alapteaza care a slabit 19 KG!!!!!!

A mancat in media 1700-1800 de calorii, a pastrat si laptele si a pierdut si kg.

Mult succes

Slabuta 03 sep 2010 12:57:06

Re: Sunt mamica care alapteaza - cum slabesc?
 
Citat:

Anterior postat de adelus (Post 307501)
salut! sunt mamica de 6 luni si inca alaptez vreau sa slabesc 5 kg dar nu pot si nu stiu cum
va rog din sufletr sa ma ajutati, nu ma mai suport asa diforma
merci
ps. nu pot face sport

Buna Adelus :)

Atata timp cat alaptezi nu este recomandat sa urmezi o dieta, dar poti manca sanatos, sa limitezi dulciurile, sa eviti alimentele cu multi aditivi (mezeluri, branza topita, iaurturi cu fructe, etc), snackuri (covrigei, saratele, chipsuri, etc), bauturi carbogazoase, fast-food, etc.

Vlasie Mariana 04 feb 2011 20:43:04

Re: Sunt mamica care alapteaza - cum slabesc?
 
In primul rand nu renunta la alaptat. Eu mi-am am alaptat cate doi ani fiecare copil am facut si sport dupa patru luni de la fiecare nastere desi am nascut ambii copii prin cezariana. Cat am alaptat am mancat aproape orice - cu moderatie - lapte am avut din plin si rezultatele le poti vedea in album. Mai rau m-am ingrasat dupa ce am intrerupt alaptatul. Cred ca si acesta a fost un motiv pentru care nu voriam sa ma "las" de alaptat. Asa ca alaptati cat mai mult. Eu mi-am propus 1 an si 6 luni, dar nici copii nu au renuntat usor asa ca am depasit "putin"

feelix 04 feb 2011 21:10:21

Re: Sunt mamica care alapteaza - cum slabesc?
 
Servus Adela !!!!!!!!!
Si eu sunt mamica si inca alaptez. Baietelul meu are 1 an si 7 luni. Eu de la 8 luni ale copilului am inceput sa mananc "altfel" ,adica mai multe legume fierte , fructe carne de pui si peste. Am evitat mezelurile (mai luam o felie de salam asa de pofta odata pe luna) branza topita si dulciurile. in general cele care contin si mult colesterol si calorii. Mancarea niciodata nu o fac cu prajeli sau cu rantasi. Mai am o fetita de 4 ani si nici ei nu vreau sa-i dau mancare gen fast - food sau prajit.
O sa reusesti. Am plecat anul trecut de la 89 kg si am slabit 18 kg in 9 luni. Cam 2 kg pe luna. Incet dar sigur, zic eu. Spor la slabit !>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:14:43.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO