forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   E-uri inofensive (http://forum.slabute.ro/e-uri-inofensive/)
-   -   Lista cu E-urile, buna pentru cand mergeti la cumparaturi (http://forum.slabute.ro/e-uri-inofensive/lista-e-urile-buna-cand-mergeti-cumparaturi-3173.html)

codynutza 08 iun 2010 21:10:15

Re: Lista cu E-urile, buna pentru cand mergeti la cumparaturi
 
doamne ce multe sunt...si eu mananc guma de mestecat zilnic:-s:-s:-s azi mi-am luat un pachet, dar promit sa nu mai iau altul..nici nu stiam ca e atat de periculos. adica mai citisem eu ca nu e buna, dar acum m-am convins...
mersi pentru informatii:-*:-*:-*

anqutz 08 iun 2010 23:45:56

Re: Lista cu E-urile, buna pentru cand mergeti la cumparaturi
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 213669)
doamne ce multe sunt...si eu mananc guma de mestecat zilnic:-s:-s:-s azi mi-am luat un pachet, dar promit sa nu mai iau altul..nici nu stiam ca e atat de periculos. adica mai citisem eu ca nu e buna, dar acum m-am convins...
mersi pentru informatii:-*:-*:-*

Cp! :-* Guma de mestecat, supa la plic, jeleurile si sucurile sunt cele mai cancerigene alimente.

Am aflat ceva nou, cica aroma de visine este cea mai usor de falsificat.

codynutza 08 iun 2010 23:48:13

Re: Lista cu E-urile, buna pentru cand mergeti la cumparaturi
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 213922)
Cp! :-* Guma de mestecat, supa la plic, jeleurile si sucurile sunt cele mai cancerigene alimente.

Am aflat ceva nou, cica aroma de visine este cea mai usor de falsificat.

serios?:-/ deci dupa ce am citit topicul asta am aruncat guma...aveam cu blueberry si era una dintre preferatele mele.
de la o vreme vad ca arunc o multime de lucruri:)):))

anqutz 09 iun 2010 00:05:53

Re: Lista cu E-urile, buna pentru cand mergeti la cumparaturi
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 213923)


serios?:-/ deci dupa ce am citit topicul asta am aruncat guma...aveam cu blueberry si era una dintre preferatele mele.
de la o vreme vad ca arunc o multime de lucruri:)):))

Serios. Ft bine ai facut. Eu de cand am vazut un reportaj despre monoglutamatul de sodiu sunt ft atenta ce cumpar.

cetateregala 07 dec 2010 12:58:22

Re: Lista cu E-urile, buna pentru cand mergeti la cumparaturi
 
Am sa incerc sa va dau cateva informatii, sper de ajutor, legate de aditivii alimentari.

Exista un Ordin nr. 438/2002 reactualizat pe care il gasiti pe internet privind aditivii alimentari destinati utilizarii in produse alimentare pentru consumul uman, in care sunt precizati aditivii alimentari, colorantii, indulcitorii utilizati in produsele alimentare, categoriile de aditivi alimentari, criteriile de utilizare, se da si o lista cu coloranti alimentari autorizati si mai multe liste cu produse alimentare la care se pot adauga numai anumiti coloranti autorizati la fel in cazul indulcitorilor si aditivilor alimentari.

Pentru arome exista o alta directiva europeana 388/1988 privind aromele utilizate in produse alimentare si materiile sursa pentru producerea acestora cu completarile ulterioare.

Ce nu e specificat in aceste legi inseamna ca nu e permis sau nu este evaluat inca de Comisia Europeana. Sper ca am fost de ajutor in incercarea de cunoastere a acestui vast domeniu aditivi si arome!

irina27 22 feb 2011 21:12:27

Re: Lista cu E-urile, buna pentru cand mergeti la cumparaturi
 
doamneeee acum aflu si eu ca guma e cel mai cancerigen aliment:((
dar mi-e greu fara guma


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:21:39.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO