Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Ce parere aveti despre persoanele supraponderale care frecventeaza fast-food-ul?

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 09 apr 2010, 16:32:33
onetotilia's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2010
Locaţie: Houthalen, Belgia
Vârsta: 33
Dieta: Rina's
Date: 159cm, 65kg
Mesaje: 2.091
Aprecieri acordate: 13
Am fost apreciat(a) de 41 ori in 29 mesaje
Implicit Re: Ce parere aveti despre persoanele supraponderale care frecventeaza fast-food-ul?

al meu nu fumeaza si tine dieta :d .... alaturi de mine .. nu il pot convinge sa faca sport....decat cate 30 minute biciclteta cand ii promit masaj merge si fface..pt masaj..de luni reiau tactica.. ca facandu-i masaj consum si eu calorii si can el face la bici fac si eu langa el start walking sau tae-bo sau dans..
__________________




Răspuns cu citat
  #12 (permalink)  
Vechi 09 apr 2010, 17:32:42
anqutz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Ce parere aveti despre persoanele supraponderale care frecventeaza fast-food-ul?

Am citit mesajul tau si sunt partial de acord cu tine. E greu sa faci ceva fara sa ai sprijinul nimanui si sa ti se tot opuna bete in roate. Dar ii dau dreptate si Otiliei. Te vezi ca esti gras/a rau si nu iei nici o atitudine, ba chiar iti faci rau cu mana ta. E dovada de inconstienta. Si de lipsa de informare, duin pacate. Nu se face o buna educatie alimentara in scoli.

Si poate voi credeti ca fast-foodul e ca un drog de care nu te poti lasa, dar nu e chiar asa. Cunosc pers care au renuntat la fast-food si chiar si eu ma numar printre ele. De la mancat de 5 ori/sapt de la Mc si KFC am zis o data stop si am trecut la mancat fast-food la 2-3 luni. Si am intrat cand eram la cura cu amicii mei in cofetarii si in fast-fooduri si in pizzerii si eu am baut apa. Asa ca asta nu e o scuza. Daca vrei, poti si reusesti!
Răspuns cu citat
  #13 (permalink)  
Vechi 09 apr 2010, 18:47:07
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Ce parere aveti despre persoanele supraponderale care frecventeaza fast-food-ul?

Citat:
Anterior postat de ianna Vezi mesajul
In urma unor discutii aici http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-slabute-ro/poate-mai-rau-decat-auzi-sosotind-urma-ta-uite-asta-grasa-este-3346-4.html#post142973

m-am gandit ca ar fi bine sa ne spunem parerea intr-un subiect nou si nu intr-un jurnal.

De ce credeti ca persoanele supraponderale opteaza pentru meniuri fast-food si nu vegetarian ?

Ce simtiti cand vedeti in fast food persoanele supraponderale? Le judecati? Va sunt indiferente? le intelegeti?

Persoanle supraponderale opteaza pentu meniuri fast-food pentru ca au dependenta, exact ca la droguri.

Si o spun cu un studiu de caz. pana sa ma intalneasca, iubi manca cam 2-3 ori pe saptamana la fast-food, cola zilnic. Nu va spun prin cate chinuri, certuri am trecut din cauza asta.

Si nu era o chestie simpla, el cum simtea mirosul mancarii fast-food, parca incepea sa functioneze drogul, hop, hai sa intram si sa imi iau ceva de acolo.

Daca reuseam sa il trag mai repede din locul unde se simtea mirosul, gata, uita.

Acum, mananca fast-food, doar shaorma, o data la nu stiu cate luni.
In rest gatit.

Ce-i drept el nu este o persoana supraponderala, dar sunt sigura ca e acelasi mecanism, oricum ai fi. Simti nevoia, trebuie sa iti iei doza.

Cu cola, era si mai grav, zilnic o sticla de cola, in parc cola, in timp ce mergea cu masina da-i cola, acasa cola..... ma apucau dracii.

Fiind un om rational, dupa lungi explicatii si constientizari, a ajuns sa renunte nu pentru ca nu mai functiona drogul, ci din cauza chestiilor pe care i le-am povestit, detaliind fiecare E pe care il contine cola. Acelasi lucru cu guma de mestecat.

Deci pe langa ceea ce a spus Ianna, ca pesroanele supraponderale se simt bine in "cercul" oamenilor care viziteaza fast-food-ul, fiind toti mai rotunjori, eu cred ca este si dependenta.

Nu ii judec, am doar un sentiment de compatimire si mila. Si mi se pare trist, ca am ajuns asa.. Insa judec pe cei care sunt responsabili de astfel de lucruri, institutiile publice, care se ocupa de studiul alimentelor si stiu foarte bine impactul fast-food-ului pe termen lung. si cei care dau autorizari. Mai multe nu spun ca ma enervez.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #14 (permalink)  
Vechi 03 mai 2010, 23:53:50
vogue's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 29 apr 2010
Locaţie: Somewhere, Romania
Vârsta: 34
Date: 163cm, 62kg
Mesaje: 2
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Unhappy Re: Ce parere aveti despre persoanele supraponderale care frecventeaza fast-food-ul?

pacat de ele...
vogue, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1572 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1055 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 281 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #15 (permalink)  
Vechi 19 mai 2010, 17:22:54
alinuta79's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 19 mai 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: hipocalorica
Date: 152cm, 41kg
Mesaje: 6
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Ce parere aveti despre persoanele supraponderale care frecventeaza fast-food-ul?

Primul lucru care-l zic, in gand sau in soapta, este " uite si la asta" !
A fost o perioada cand mancam fast-food zilnic: simplu, comod si gustos! De dependenta nu pot sa zic, as fi mancat si altceva insa era mai "ieftin" si mai comod!
M-am ingrasat rau in perioada aia! Fast-food asociat cu dulciuri este crima atat pentru silueta cat si pentru sanatate!
Eram obosita tot timpul, o stare de somnolenta permanenta; uneori ma deranjam foarte tare la stomac (in general de la mancarurile picante) , greata; deci sa evitam pe cat putem fast-food-urile!

Pentru femeile grase simt ura si mila in egala masuna!
- ura din cauza inconstientei de care dau dovada, a lipsai de ambitie !
- mila - probabil au o boala, oricat ar incerca nu reusesc (le este foarte greu) !
alinuta79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1179 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 662 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 405 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #16 (permalink)  
Vechi 25 mai 2010, 22:50:59
seandreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 26 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Date: 167cm, 57kg
Mesaje: 96
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Ce parere aveti despre persoanele supraponderale care frecventeaza fast-food-ul?

Nu cred ca este rolul nimanui sa judece cum arata o persoana. Problema este pusa gresit - ce conteaza daca o persoana este supraponderala sau extrem de slaba - punctul ramane ca aceste localuri sunt extrem de nesanatoase si pentru cei fara probleme de greutate.
De multe ori m-am gandit la asta - daca cineva vede o persoana slaba mancand fast-food(aici intra nu numai lanturile cunoscute ci si patiseriile), gandeste "uite ce bine arata si totusi poate manca asa - are metabolism bun". Daca vede o persoana mai plinuta mancand acelasi lucru gandeste "ia uite-o si pe asta - cum de mai mananca, la cum arata?".
E o chestie de perspectiva si e foarte discriminant. Si mi se pare si mai grav ca persoane de pe acest forum gandesc asa.
seandreea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1977 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1203 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #17 (permalink)  
Vechi 25 mai 2010, 23:57:50
UluceanuAnaMaria's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 30
Dieta: Personalizata
Date: 166cm, 62kg
Mesaje: 761
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Ce parere aveti despre persoanele supraponderale care frecventeaza fast-food-ul?

Imi pare bine ca s-a deschis un astfel de topic, are o tema foarte interesanta, care te pune intr-adevar pe gandit
Spun asta, pentru ca eu insami am fost dependenta de fast food si Cola. Cand ma gandesc nici nu-mi vine sa cred ca eram eu aceeasi. De fapt, cand ma gandesc inca o data nu-mi vine sa cred c-am scapat asa usor, oprindu-ma la doar 64 de kilograme. Probabil ca m-a ajutat si metabolismul, pentru ca miscare (in afara de mers) nu faceam deloc. Ma puteam numi o sedentara veritabila.
La Mc' eram tot timpul. Daca nu mergeam la 2-3 zile la Mc' nu ma simteam bine, simteam ca ceva lipseste. Si Cola la fel. Cel putin cu Cola era mai rau. Daca fara Mc' rezistam o saptamana, daca nu imi luam "doza" de Coca Cola dimineata eram toata ziua nervoasa si agitata.
O data cu regimul acesta alimentar sanatos si cu dusul la sala am renuntat la Mc'. In schimb, cam cu acum o luna, incepusem sa-mi reiau vechile obiceiuri, de data asta inlocuind Mc' cu KFC si Cola cu Pepsi Twist (pe care il beam doar cand mergeam la KFC). Dar de data asta, o luasem razna de tot, la modul ca in fiecare zi mergeamla KFC. In saptamana respectiva am mers 5 zile consecutiv la KFC. Nu ma mai saturam, as fi mancat intr-una Si mi-am dat seama ce fac atunci cand kilogramele pe care ma straduisem atata sa le dau jos au revenit cat ai zice "peste?" (ce expresie ciudata).
Si de-atunci m-am lecuit. Ieri am fost la Mc' dar m-am rezumat la o salata, un suc de portocale si un McPuisor. In gandul meu, eram aproape nevinovata, pana la urma era o salata si un suc "natural" cu un mic junk food langa. Cat de rau sa fie?! Cand am ajuns acasa si mi-am calculat numarul de calorii, surpriza! La Mc' din salatica mea, suc si senvis acumulasem in total, frumoasa cantitate de peste 500 calorii si peste 100 de carbohidrati. Sa ma dau cu capu' de masa, nu alta. Si de ieri mi-am zis, fie ce-o fi, eu numai calc pe la Mc' , cel putin, pentru multe luni de-acum incolo, si daca poate calc prefer sa ma rezum la o apa si un shake, nimic mai mult.

Acum revenind la subiect, pentru ca am deviat de tot Ieri, cat eram la Mc' ma uitam in jur si vedeam tot felul de oameni cum infulecau un Big Tasty din 3 inghitituri, cata lacomie se citea pe fetele lor in timp ce se bucurau de senvisul ala articial si plin de otrava Practic, mi-a creat scarba imaginea aia, nu omul in sine, ci dorinta cu care mananca meniul respectiv. Si mi-am amintit ca la fel eram si eu, ca eram in stare sa ma intorc la masa cu 2 senvisuri, o portie mare de cartofi, maioneza, nuggets, cola pe tava dupa care sa revin cu un McFlurry plin cu ciocolata. Mi-a parut rau de mine, si respectul meu de sine s-a simtit usor amenintat in momentul ala.

Dar nu cred ca doar pentru ca unii oameni mai plinuti mananca junk food ar trebui priviti cu ochi rai. Pana la urma, aceeasi dorinta se citeste in ochii tuturor cand infulecam un McChicken sau un meniu Crispy, nu? Indiferent de greutate, aceleasi sentimente apar cand simtit gustul ala care ne satisface papilele gustative si mai vrei, si te tenteaza, si parca te-ai intoarce la casa sa ceri mai mult. Unii reusesc sa depaseasca momentele astea, constientizand ca nu ies cu nimic dintr-o mica experienta daunatoare ca asta.. Altii nu. Sau mai degraba altii nu vor .

Acum, cine suntem noi sa judecam pe altii? Si mai rau, in momentul in care ne dam seama ca unele dintre noi am fost in aceeasi situatie ca aceia pe care ii consideram "dizgratiosi" si condamnabili la o viata retrasa, eventual intr-o mica comunitate de oameni grasi si slinosi, iubitori de fast food. Nu, asta nu e un mod de gandire. Pur si simplu, unii oameni sunt norocosi si altii nu. Cunosc oameni care indiferent cat ar baga in ei, fast food, cola, dulciuri, paine, de toate sunt la fel de slabi ca-nainte si altii daca pun gura pe o inghetata se umfla imediat. Unii oameni au ambitia de-a-si depasi conditia si de a da uitarii unui astfel de trai, care, pentru ca daca dam la o parte aspectul fizicului si aspectul sanatatii pare oarecum un mod de a trai comod si indestulator (mai ales fizic, daca nu psihic). Unora le pasa de felul in care arata, de parerile pe care le starnesc intr-un loc public. Altora nu. E decizia fiecaruia.

Cum avem dreptul de a alege sa fim ortodoxi sau membru al vreunei secte, dreptul de a ne alege orientarea sexuala, nivelul de educatie, slujba, persoana langa care sa adormim in fiecare noapte pentru tot restul vietii nu vad de ce oamenii supraponderali nu ar putea fi lasati in pace sa-si manance pachetelul, pentru ca asta vor! Asta ii face fericiti! Si daca nu-i face fericiti , asta tot de ei tine. In niciun caz, de opiniile noastre de femei de 50-60 de kile Pentru ca noi suntem alea "scapate". Am fi putut ajunge si noi la fel, dar n-am facut-o. Pentru ca asa am vrut. Sau n-am mai vrut? N-am mai vrut sa traim asa.

Eu zic sa nu mai judecam oamenii dupa aparente, intotdeauna vor exista situatii si situatii care la prima vedere par condamnabile, dar daca le cuprinzi in totalitatea lor.. Totul devine mai edulcorat, mai usor de privit, mai greu de judecat . Sper sa nu va fi plictisit mesajul asta luuuuunnnggg si plin de idei contradictorii. Dar imi place sa-mi exprim opiniile, si sa le si explic. Pentru ca altfel , as putea fi contazisa pe motiv ca nu stiu sa-mi argumentez parerile.

O noapte frumoasa va doresc.
UluceanuAnaMaria, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
UluceanuAnaMaria, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2090 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1573 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1832 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de UluceanuAnaMaria; 26 mai 2010 at 00:01:29.
Răspuns cu citat
  #18 (permalink)  
Vechi 26 mai 2010, 00:06:49
anqutz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Ce parere aveti despre persoanele supraponderale care frecventeaza fast-food-ul?

Citat:
Anterior postat de UluceanuAnaMaria Vezi mesajul
Dar nu cred ca doar pentru ca unii oameni mai plinuti mananca junk food ar trebui priviti cu ochi rai.
Pot sa par lipsita de inima si de compasiune, dar cand intrii in McDonald's, te asezi pe 2 scaune, pt ca pe unul nu iti incape fundul, si apoi infuleci 2 meniuri mari, trebuie sa te trezesti si sa iti dai seama ca ai o problema. (am vazut asta cu ochii mei) Adica sincer, cat de nepasator sa fii?! Si nu ma refer aici la felul in care arati, ci la sanatate. Pur si simplu trebuie sa nu ai nici un fel de respect de sine.
Răspuns cu citat
  #19 (permalink)  
Vechi 26 mai 2010, 00:11:08
OitaVesela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1600 kcal + sport
Date: 160cm, 45kg
Mesaje: 3.092
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Ce parere aveti despre persoanele supraponderale care frecventeaza fast-food-ul?

Citat:
Anterior postat de anqutz Vezi mesajul
Pot sa par lipsita de inima si de compasiune, dar cand intrii in McDonald's, te asezi pe 2 scaune, pt ca pe unul nu iti incape fundul, si apoi infuleci 2 meniuri mari, trebuie sa te trezesti si sa iti dai seama ca ai o problema. (am vazut asta cu ochii mei) Adica sincer, cat de nepasator sa fii?! Si nu ma refer aici la felul in care arati, ci la sanatate. Pur si simplu trebuie sa nu ai nici un fel de respect de sine.
De acord Anqutz. Nici eu nu as critica asa aspru pe cineva doar ca este grasut. Dar critic cand se lasa prostiti de un miros sau de aspectul mancarii si ei sunt cu sanatatea praf ( nu cred ca sunt persoane obeze sanatoase, iar cele supraponderale sunt cu un picior in groapa).
Uitati-va la Food Inc. si nu mai beti nici apa de la Mc
OitaVesela, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1807 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1290 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #20 (permalink)  
Vechi 26 mai 2010, 00:15:27
UluceanuAnaMaria's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 30
Dieta: Personalizata
Date: 166cm, 62kg
Mesaje: 761
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Ce parere aveti despre persoanele supraponderale care frecventeaza fast-food-ul?

Citat:
Anterior postat de anqutz Vezi mesajul
Pot sa par lipsita de inima si de compasiune, dar cand intrii in McDonald's, te asezi pe 2 scaune, pt ca pe unul nu iti incape fundul, si apoi infuleci 2 meniuri mari, trebuie sa te trezesti si sa iti dai seama ca ai o problema. (am vazut asta cu ochii mei) Adica sincer, cat de nepasator sa fii?! Si nu ma refer aici la felul in care arati, ci la sanatate. Pur si simplu trebuie sa nu ai nici un fel de respect de sine.
Probabil oamenii aceia traiesc intr-o resemnare totala. Unora chiar nu le pasa daca mor azi sau mor peste 20 de ani. Dac-ati vazut unul din clipurile din topicul Sanatate vs. subpoderalitate , o doamna in jurul varstei de 40-50 de ani, nu-mi amintesc foarte bine, era incredibil de slaba, practic pielea ei acopereau numai oasele si afirma ca "If I day today, I'll day today and that's it!" .
Cum doamna respectiva prefera sa arate "bine" , din punctul ei de vedere , in loc sa fie sanatoasa, sa aiba o greutate cat de cat normala pentru o persoana de varsta ei mai ales, ca numai era in floarea tineretii, totusi. Asa si oamenii care prefera sa-si vanda sanatatea pe junk food. Mai bine mananca ce le pofteste inima , in cantitati imense, decat sa se abtina sau sa reduca cantitatea, cu riscul de a.. muri pana la urma, nu? Ca un om care sta cu fundul pe 2 scaune intr-un fast food nu cred ca duce lipsa vreunei probleme cardiace.
Eu nu condamn mentalitatea asta, si in niciun caz nu o incurajez. Dar accept faptul ca unii gandesc in felul asta. Noua ni se pare inadmisibil, ne gandim ca nu se poate asa ceva, dar.. se poate. Asta e problema oamenilor, niciodata nu gandim din perspectiva altora, ci doar dintr-a noastra. Daca mie nu-mi place marul verde, pai inseamna ca nu-i bun si ca toti care mananca mar verde sunt niste scarbosi cu gusturi culinare proaste. In niciun caz nu inseamna ca poate cea care are o problema sunt eu, pentru ca eu sunt buricul pamantului si ce scot eu pe gura trebuie sa fie lege.
Sa nu ma intelegi gresit, te rog!!!! Nu sugerez ca tu ai gandi astfel, zic ca asta e o problema in mentalitatea societatii de azi: faptul ca nu putem accepta o opinie diferita de a noastra
UluceanuAnaMaria, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
UluceanuAnaMaria, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2090 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1573 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1832 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
dependenta, fast-food, pareri, supraponderare

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Ce parere aveti de programul meu? BOGDAN Fitness pe grupe de muschi 17 26 feb 2012 10:36:50
Ce parere aveti despre mancarea gatita? Liviutzza Alimentatia 20 20 feb 2011 23:11:27
Ce parere aveti despre post?Ingrasa? Liviutzza Despre Post 46 29 mar 2010 20:53:39
Ce parere aveti despre chefirul de apa? siu Alimentatia 16 14 mar 2010 08:45:05
Ce parere aveti despre friptura facuta la punga? Liviutzza Am nevoie de ajutor! 11 10 ian 2010 14:42:53

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole