forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Filme (http://forum.slabute.ro/filme/)
-   -   Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult? (http://forum.slabute.ro/filme/film-filme-te-u-impresionat-cel-mai-mult-7170.html)

Slabuta 17 nov 2010 15:18:40

Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Slabutele aveti un film sau filme care va vor ramane in memorie pentru totdeauna? :)

deadcountess 17 nov 2010 15:19:55

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Requiem for a dream

LicuriciColorat 17 nov 2010 15:25:24

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
da am:)),toate is de dragoste,toate au un final trist:-s
1.a walk to remember-e primu film de dragoste pe care l'am vazut sau cel putin mi'l amintesc ca fiind primul,m'a impresinat cum dragostea schimba oamenii,cum dragostea te poate face un om mai bun si sentimentul ramane chiar si dupa moarte..
2.if only-l'am vazut acu 1 an si ma bufnit plansu(desi nu sunt o romantica si o melancolica) dar mi s'a parut de neimaginat ca el a ales sa moara in locul ei,ceea ce cred eu ca e un gest pe care nu multi l'ar face daca ar fii
3.Ingerul meu-nu stiu de ce dar am considerat ca fiind un final stupid,am ramas cu ideea din film ca unele iubire raman neimplinite,ca atunci cand primesti ceva ti se poate lua din alta parte si ca unele lucruri chiar trebuie sa nu le schimbam...

amy0404 17 nov 2010 15:49:51

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
The Pursuit of Happiness

ali_lumi 17 nov 2010 15:50:00

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Titanic-am o pasiune pt acest film
si
7 Pounds( 7 suflete cu will smith)

deadcountess 17 nov 2010 15:50:52

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 406604)
Titanic-am o pasiune pt acest film
si
7 Pounds( 7 suflete cu will smith)

da... de Seven Pounds am uitat :x

mvthebest 17 nov 2010 16:10:51

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
-The Notebook :x
-A Walk to Remember
-PS I Love You
-Sweet November

CrisetenO 17 nov 2010 16:41:53

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Cred ca pentru mine sunt mai multe, dar tind spre povesti despre comunitati mici si intime de oameni si interactiunea dintre ei.

* Cranford
* Girl with a Pearl Earring
* Winds of War
* Arsenic and Old Lace
* Boys from Brazil
* Carrie (cu L. Olivier)

Cu mult drag,
Cristina

anhelyto 17 nov 2010 17:40:21

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
slabutelor la recomandarea lu iubi aseara am vazut "why did i get married too".
deci este o lectie de viata...sfarsitul e cam tragic, dar se remediaza...sper sa va placa si vou....e vorba despre relatii si problemele dintre cei 2 parteneri, si mai ales de mascarea problemelor in fata prietenilor.

CezaraCezarului 18 nov 2010 13:07:35

Re: Ce film/filme te-a/u impresionat cel mai mult?
 
Absolut. Sunt o mare cinefila si foarte rar trece o zi fara sa ma uit la filme, multe dintre ele au fost deschizatoare de ochi, de drumuri, de suflet si vi le recomand cu o maaaare caldura:

Das Leben der Anderen (The lives of others) - vazut de curand, e o minunatie de film, plin de suspans, cu un final ce m-a lasat inlacrimata si parca ceva mai increzatoare in bunatatea umana.

Habla con ella (Talk to her) - capodopera spaniola, cu multa iubire, spaima, ceva rautate, niste nebunie, drama umana, dar o poveste verosimila intr-un final (ca-n majoritatea filmelor spaniole) si din care se pot invata multe.

Babel - un absolut "must see", il are si pe Brad Pitt pentru cine vrea sa-si clateasca ochii (nenea asta a jucat si-n multe filme inteligente, asta ma bucura), are multa drama, tristete, durere, dar un profund mesaj moralizator si parca dobandesti o mai buna intelegere a anumitor categorii sociale dupa ce-l vezi, e wow, m-as uita la el over and over.

No country for old men - nu e musai un preferat de-al meu, l-am vazut de curand, multi il critica, dar mie mi-a placut din doua motive: 1. il are pe Javier Bardem, omul asta e un zeu al cinematografiei (a luat si Oscar pentru rol) 2. e foarte sincer, nu se sfieste de la nimic, nu e deloc greu sa te pui in pielea personajelor; e si foarte palpitant tocmai de asta.

Amores perros si 21 grams (puse separat de Babel, desi toate 3 fac parte dintr-un trio GENIAL al regizorului Inarritu) - povesti cu niste coincidente extraordinare, cu detalii sufocante si care iti starnesc empatie to say the least.

El secreto de sus ojos (The secret in their eyes) - castigator de Oscar pentru cel mai bun film strain - Oscar perfect meritat, poveste mind-blowing, final cutremurator, nu m-am putut dezlipi de ecran, l-am vazut de 3 ori pana acum si de fiecare data mi-a placut, tocmai pentru ca isi propune sa transmita CEVA, lucru ce putine filme reusesc sa-l faca.

Astea-s cele mai recente, altele care m-au impresionat de-a lungul timpului si care fac partea din lista mea personala - de vazut inainte de murit - sunt, aleatoriu: A clockwork orange, Fight Club, Pulp Fiction, One flew over the cuckoo's nest, The shining, Leon, The Reader, Closer, Groundhog day, Eternal sunshing of the spotless mind, City of God, Casablanca, Memento, La vita e bella... si nu-mi mai prea vin in minte, dar mai scriu daca-mi amintesc.


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:35:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO