forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ghid pentru o nunta perfecta (http://forum.slabute.ro/ghid-nunta-perfecta/)
-   -   Cati bani se dau la cununia civila? (http://forum.slabute.ro/ghid-nunta-perfecta/cati-bani-se-dau-cununia-civila-3870.html)

Slabuta 18 mai 2010 21:40:32

Cati bani se dau la cununia civila?
 
Cati bani se dau de obicei?
Mentionez, cununie civila.

Si se mai da ceva pe langa bani?

Sabine_28 18 mai 2010 21:54:57

Re: Cati bani se dau la cununia civila?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 192193)
Cati bani se dau de obicei?
Mentionez, cununie civila.

Si se mai da ceva pe langa bani?

Slabuta, unde se tine? La restaurant? Ca in cazul asta meniul e acelasi ca la nunta, minim 250 le/persoana in Bucuresti. Deci vreo 700 de lei pt pereche ar cam trebui sa dati, parerea mea.:D Incearca sa afli cat e meniul si apoi iti faci calculele.;)
Altceva, flori cand mergeti la starea civla. Daca dati bani, nu mai e nevoie de cadouri.

Slabuta 18 mai 2010 21:56:42

Re: Cati bani se dau la cununia civila?
 
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 192227)
Slabuta, unde se tine? La restaurant? Ca in cazul asta meniul e acelasi ca la nunta, minim 250 le/persoana in Bucuresti. Deci vreo 700 de lei pt pereche ar cam trebui sa dati, parerea mea.:D Incearca sa afli cat e meniul si apoi iti faci calculele.;)
Altceva, flori cand mergeti la starea civla. Daca dati bani, nu mai e nevoie de cadouri.

Nu ni s-au spus date, doar am primit invitatia.
Am fost la o singura nunta cand eram mica, asa ca am ramas in urma cu ce se intampla la o nunta :)

Cred ca restaurant.
Deci e pe la 200E.

ianna 18 mai 2010 23:52:06

Re: Cati bani se dau la cununia civila?
 
depinde

de ex sora mea a facut cununia intr-o zi si biserica +restaurat alta zi..banii sa-u dat la restaurat.

In general daca sunt asa despartite...dupa cununie se merge la resturat dar in cerc f restrans...doar familia....dar "nunta" si tamtamul cu banii e la resturant dupa biserica.

La cununie te poti duce cu flori si "casa de piatra" banutii dandu-i la resturant ...dar daca nu mergi si vrei sa dai atentie, da eu zic ca 200E ptr 2 persoane este indeajuns (avand in vedere ca un meniul anul trecut la bamboo - daca scriu bine:)) a dus-o pe sora mea la vreo 50euro cred....da o intreb maine sa nu fac o gafa si iti zic sigur)

Slabuta 18 mai 2010 23:57:17

Re: Cati bani se dau la cununia civila?
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 192395)
depinde

de ex sora mea a facut cununia intr-o zi si biserica +restaurat alta zi..banii sa-u dat la restaurat.

In general daca sunt asa despartite...dupa cununie se merge la resturat dar in cerc f restrans...doar familia....dar "nunta" si tamtamul cu banii e la resturant dupa biserica.

La cununie te poti duce cu flori si "casa de piatra" banutii dandu-i la resturant ...dar daca nu mergi si vrei sa dai atentie, da eu zic ca 200E ptr 2 persoane este indeajuns (avand in vedere ca un meniul anul trecut la bamboo - daca scriu bine:)) a dus-o pe sora mea la vreo 50euro cred....da o intreb maine sa nu fac o gafa si iti zic sigur)

Ianna, cununia civila este separata de aia religioasa, de religioasa nu stim nimic.

Deci, dupa civila cred ca va urma restaurantul.
Si dupa biserica se merge la restaurant?

Si eu ma gandeam ca 200 e putin, de aceea vreau mai multe informatii.

pamy 19 mai 2010 00:36:18

Re: Cati bani se dau la cununia civila?
 
slabu eu zic intai sa aflii datele problemei :D

de obicei persoanele care separa cununia civila de cea religioasa merg doar o data la restaurant dupa cea religioasa ...

cand cununia civila se face cu cateva luni inainte nu am intalnit decat petreceri mai restranse dupa si s-au dat cadouri 'de casa noua'.

cand e fericitul eveniment?

erato 19 mai 2010 10:45:44

Re: Cati bani se dau la cununia civila?
 
Daca e doar cununie civila, adica se merge la Primarie si apoi la un restaurant, fara biserica, de obicei se dau cadouri si nu bani. Bani se dau la nunta, adica la cununia religioasa urmata de restaurant.

Slabuta 19 mai 2010 11:33:47

Re: Cati bani se dau la cununia civila?
 
Citat:

Anterior postat de pamy (Post 192402)
slabu eu zic intai sa aflii datele problemei :D

de obicei persoanele care separa cununia civila de cea religioasa merg doar o data la restaurant dupa cea religioasa ...

cand cununia civila se face cu cateva luni inainte nu am intalnit decat petreceri mai restranse dupa si s-au dat cadouri 'de casa noua'.

cand e fericitul eveniment?

Da, asa m-am gandit si ru, ca trebuie sa stim mai multe.
Prin iunie sau iulie, nu am retinut.

Citat:

Anterior postat de erato (Post 192722)
Daca e doar cununie civila, adica se merge la Primarie si apoi la un restaurant, fara biserica, de obicei se dau cadouri si nu bani. Bani se dau la nunta, adica la cununia religioasa urmata de restaurant.

Merci frumos Erato :)
Va spun mai multe detalii dupa ce aflu si eu :)

Adella 19 mai 2010 11:52:59

Re: Cati bani se dau la cununia civila?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 192812)


Da, asa m-am gandit si ru, ca trebuie sa stim mai multe.
Prin iunie sau iulie, nu am retinut.



Merci frumos Erato :)
Va spun mai multe detalii dupa ce aflu si eu :)

Eu tot de cadou stiu ,doar ca incearca sa nu ii faci cadou vesele sau altele ...nu stiu ..la noi la cununie am primit bani:)
Am fost in februarie la o cununie la niste prieteni si am pus bani cu totii si am luat Home cinema ..abia si-au luat casa asa ca aveau nevoie ...in schimb in perioada asta gri eu eu as recomanda banuti ..tu ziceai de 2 mil ca sunt putini ....eu zic ca 3-4 mil maxim ..de la 5 in sus se dau la cununie religioasa:)
Acum depinde de multe lucruri ..

onetotilia 19 mai 2010 12:01:46

Re: Cati bani se dau la cununia civila?
 
la cununia civila eu stiu ca nu se dau bani...de fapt daca e cu nunta mai apoi eu stiu ca nu se da nimic decat flori si atentii..eu am fost la o cununie civila tot asa separata de cea religioasa si la aia civila i-am luat un buchet de flori si(fiind prietena buna cu mireasa un set de lenjerie intima foarte sexy..) evident impachetta ca atare... :)) ).. cel putin in Ardeal nu prea se dau bani separat la cununii civile, decat la nunti....


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:38:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO