forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ghid pentru o nunta perfecta (http://forum.slabute.ro/ghid-nunta-perfecta/)
-   -   Traditii/obiceiuri nunta (http://forum.slabute.ro/ghid-nunta-perfecta/traditii-obiceiuri-nunta-6693.html)

Slabuta 15 oct 2010 11:52:44

Traditii/obiceiuri nunta
 
Ce traditii/obiceiuri exista la nunta? :D

andra_aly 15 oct 2010 12:01:22

Re: Traditii/obiceiuri nunta
 
Depinde si zona de unde esti. :)Sunt o gramada de chestii, care difera de la o zona la alta:D
Nu am fost eu la ce stii cate nunti.:P Ultima a fost acum 3 ani. la unchiul meu. si imi amintesc ca isi faceau grija ca cine sa il duca de brat de la noi pana la nasi. mama trebuia sa fie ca e sora lui. dar ziceau femeile mai in varsta care tot din Sibiu sunt, doar ca la 10 km de Sb ca trebuie pana la nasi sa il duca cineva dar sa fie o domnisoara - mai precis o fata tanara (necasatorita). asa ca am intrat eu in joc:D
De la nasi l-a luat nasa pe mire iar pana la mireasa eu am mers cu nasul. acolo s-au luat fiecare cum trebuia:)) si in sfarsit eu am ramas cu partenerul meu care saracut mi-a dus buchetul de domnisoara de onoare in timp. ca eu eram cu buchetul miresei.
iti dai seama, pentru 10 km distanta de Sb... si noi nu stiam nimic de obiceiul acesta.:P
Deci... difera de la zona la zona.
Sunt mai multe obiceiuri... o sa iti fac o lista:D dar mai in colo;;)

azra 15 oct 2010 19:46:30

Re: Traditii/obiceiuri nunta
 
asa este difera de la zona la zona...
aici cu o zi inainte de nunta este inchinatul betelii(in alta parte se spune bradul)unde vine nasa cu alaiul numai de femei,ii aseaza miresicii voalul si ies afara fac 3hore si apoi fiecare la casa lui...iar a doua zi cand se pleaca de acasa la fel ca andra-ali stiu si eu,ginerele cu domnisoara de onoare,apoi la nasa se schimba iar cand ajunge la mireasa fiecare e cu perechea lui...aici se ascunde mireasa si cand vine ginerele sa o ia de acasa,el trebuie sa o gasesasca fara sa dea nimic in schimb(decat la miezul noptii cand este furata este si rascumpararea)
dimineata se schimba mireasa cu "straie de femeie maritata"-un capot,sal sau batic pe cap etc....si apoi se mascaresc mirii si nasii de catre invitati(asta nu e mereu depinde aici de la familie la familie)...iar a 2zi dupa nunta este ciorba de potroace

andra_aly 18 oct 2010 10:55:33

Re: Traditii/obiceiuri nunta
 
Asa si la unchiul meu la nunta. a fost ascunsa de nu mai tin minte cate babe:-/:P si a trebuit sa o gaseasca. i-au cantat babele nu stiu ce :P dar apoi le-a platit. cand mireasa este rapita, mirele plateste.
Eu am schimbat putin traditia si am furat si mirele:)) si a trebuit sa pleteasca nasa:P

ras_cristalin 21 dec 2010 10:47:49

Re: Traditii/obiceiuri nunta
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 370227)
Asa si la unchiul meu la nunta. a fost ascunsa de nu mai tin minte cate babe:-/:P si a trebuit sa o gaseasca. i-au cantat babele nu stiu ce :P dar apoi le-a platit. cand mireasa este rapita, mirele plateste.
Eu am schimbat putin traditia si am furat si mirele:)) si a trebuit sa pleteasca nasa:P

Mie nu mi l-a furat nimeni, desi eu am vrut sa mi-l fure, sa merg dupa el sa il caut :D
In schimb la rascumparatul miresei a fost distractie mare !

Dio 21 dec 2010 11:25:48

Re: Traditii/obiceiuri nunta
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 367099)
Ce traditii/obiceiuri exista la nunta? :D

Felicitari :))


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:31:53.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO