forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ghidul slabitului 100% sanatos (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabitului-100-sanatos/)
-   -   Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!! (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabitului-100-sanatos/fii-slabuta-inteligenta-spune-nu-infometarii-1207.html)

Slabuta 13 sep 2009 22:27:26

Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Citeste aceste randuri cu atentie!!!
Alege slabitul inteligent, spune NU infometarii!!!

  1. Evita dietele descoperite prin reviste sau pe internet care promoveaza reducerea drastica a caloriilor. Aceste regimuri se bazeaza pe efectul rapid obtinut, insa scapa din vedere faptul ca scaderea in greutate trebuie sa fie urmata in mod logic de mentinerea pe termen indelungat a greutatii optime. Citeste aici din propria mea experienta: Jurnal "Slabuta"
  2. De obicei dupa primele saptamani reducerea greutatii este mai rapida, in urmatoarea perioada nu ar trebui sa inregistrati o scadere a greutatii mai mare de 0,5-1 kg pe saptamana, pentru ca acest lucru este de fapt eliminarea apei, glicogenului muscular si catabolizarea tesutului muscular.
  3. Pe termen lung poti suferi consecinte mai grave ale acestui regim de infometare: reducerea fortei musculare, susceptibilitate crescuta de imbolnavire, deficiente minerale (calciu, fier), cetoacidoza si probleme renale.
  4. Regimul de infometare este o masura contraproductiva. Desi reducerea ratei metabolismului bazal nu este permanenta (dupa o singura cura de acest gen), la cei care au perioade de scadere urmate de cresterea greutatii (efectul "yo-yo") se inregistreaza o reducere in timp a ratei metabolice, pentru ca organismul devine mai eficient in a functiona cu mai putine calorii, in a extrage energie din alimente si a depune sub forma de grasime - in consecinta, dupa ani de astfel de "jonglerii" le va fi din ce in ce mai dificil sa slabeasca, mesele vor trebui sa ie din ce in ce mai sarace in calorii.
  5. Printr-un regim drastic se ajunge la pierderea masei musculare: muschii sunt cei care ard caloriile, si nu tesutul adipos - deci trebuie sa scapi de grasime, nu de muschi.
  6. Nu elimina complet nici o categorie de alimente, dar incearca sa reduci consumul de grasimi si zaharuri simple.
  7. Cand ne infometam timp indelungat toate organele sufera modificari in forma, volum, consistenta, duritate.
    Inima bate mai slab si nu mai permite oxigenarea corespunzatoare a organelor.
  8. Riscurile inerente sunt crearea afectiunilor cardiace, oboseala si schimbarea metabolismului.
  9. Exercitiile pe care le poti mentine toata viata sunt mai importante decat exercitiile dificile pe care nu le vei putea face pe termen lung.
  10. Dietele sarace in grasimi favorizeaza cresterea in greutate, iar pentru a slabi trebuie sa consumi mai multe grasimi bune, care se gasesc in uleiurile vegetale si sunt necesare organismului.
  11. Inlocuieste dulciurile, chipsurile, prajiturile si covrigeii cu gustari sanatoase precum nuci, iaurturi, telina.
  12. Pentru a slabi, trebuie sa ai 3 mese principale si 2 gustari
  13. Pentru a te mentine, 3 mese
  14. Pentru a te ingrasa o singura masa
Daca astea nu te-au convins, atunci mai citeste si aceste ultime randuri:

Infometarea duce la:
  • Caderea parului, deci adio coafuri si par frumos si sanatos
  • Deteriorarea unghiilor si dintilor
  • Deteriorarea sanatatii pielii
  • Solicitarea la maxim a majoritatii organelor interne. Sanatatea inimii si a asistemului cardiovascular este pusa in pericol din cauza lipsei substantelor nutritive. Muschii, sistemul imunitar, ficatul si stomacul sunt de asemenea in pericol. Multe fete au murit chiar din aceasta cauza. Inima lor devine atat de slabita incat fac infarct chiar daca nici nu au implinit 20 de ani!
  • Imbolnavirea de osteoporoza
  • Infertilitate
  • Lipsa menstruatie si ovulatie
  • Oboseala, depresii, extenuare, insomnii

Roxana 13 sep 2009 22:35:43

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Foarte interesant !
Cunosc si eu un caz in care o fata de 17 ani isi dorea sa slabeasca foarte mult,tinea dieta (mai mult se infometa) ,facea sport si sauna ,iar organisuml ei fiind foarte solicitat si nealimentat a cedat...si a fost gasita moarta in baie :(
Felicitari pentru acest subiect ,ne prind bine aceste informatii !

rodirodi 08 dec 2009 11:01:23

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
E doar adevar 100 la 100 ce scrie despre aceasta infometare, si eu am avut periaode cand dupa nastere am tinut regim cu tableta de slabit, nu mancam nimic toata ziua, iar apoi dupa un timp m-am intalnit cu o gramada din lucrurile insirate mai sus si am spus nu infometarii, pana nu e prea tarziu.
Si tot ce am slabit am pus la loc. Acum vreau sa slabesc dar sanatos, si eu cred ca la mine e f important sa mananc mai putin ca vreau din tot sufletul sa slabesc.

adoratissima 27 dec 2009 09:51:21

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
e totul foarte adevarat.nu trebuie sa ne infometam doar pur si simplu sa mancam mai putin

Ioana64 20 ian 2010 15:50:30

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Desi le stiam pe toate acestea... m-am infiorat. Chiar asa este! Infometarea nu inseamna decat boala, iara sa fii bolnav nu inseamna sa fii frumos, dimpotriva, nu arati prea bine.
La mine este prima dieta din viata mea, sper sa fie si ultima. Atunci cand am cautat o dieta, aceasta (dieta daneza) mi-a placut pentru ca este de durata mica si alimentatia nu este asa de sumara, doar ziua a 7-a (care mi-a creat multe probleme) a fost interminabila, si m-am gandit ca nu-mi va fi prea bine, si asa a fost. Oricum, fetele care tin diete peste diete, fie acestea chiar permisive, le consider niste eroine ale "imperiului frumusetii"!
Aveti grija de voi, fetelor!

kiki26 20 ian 2010 16:15:37

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
tot ce scrie aici este 100% adevarat
sa incercam sa mancam sanats si sa facem mai multa miscare
Bafta la slabit!
#:-s

tatianapufy 17 mar 2010 16:03:26

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Intr-adevar foarte interesant subiectul! Multumim! pupici

Justinne 17 mar 2010 18:28:17

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Desi stiam majoritatea spuselor de mai sus, m-au ingrozit teribil. E pacat sa incerci sa slabesti infometandu-te cand ai atatea detalii pe internet despre alimentatia sanatoasa.:(

bujor emilia 11 apr 2010 07:40:27

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Desi stiam multe,le-am ignorat.Am folosit tot felul de diete,dar nu am stiut sa am grija de mine. sper ca de data aceasta sa am succes pe durata mai lunga.

FrozenVal 12 apr 2010 11:12:18

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Ce faceti slabutelor? Sunt noua pe-aici. Sper sa ma ajutati si voi (si eu) sa-mi recapat increderea in mine >:D< Recunosc ca si eu am avut zile in care ma infometam :( sau mancam doar 1 data pe zi, se vedeau pe moment kg arse dar dupa o vreme iar mancam destul de mult si nesanatos si puneam dublu :(( Am fost f bucuroasa sa gasesc acest forum.! GATA! de azi STOP infometarii! :)

Vivianna 13 apr 2010 08:44:07

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
si eu exagerez cate o data cu dietele:(.Mananc in jur de 500-600 de kcal cand sunt la dieta, dar asta doar pe psihic pentru ca am impresia ca recuperez greselile din trecut:|
In plus mi-e greu sa ma adaptez la 1000 de kcal, pt ca in 1000 de kcal incercam sa ma mentin cand nu eram la dieta:-??
O sa incerc sa fac mai mult sport si sa mai adaug cateva legume pana ajunge pe la 800-900.E in regula?

rallu 20 apr 2010 22:11:31

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Buna seara!
Va scriu pentru ca eu azi militez pentru slabitul sanatos. Pacat ca nu gandeam asa acum 10 ani, dar atunci nu aveam atate miloace de informare. Eu eram o mare adepta a infometarii. Daca vedeam ca ma ingrasam, nu mancam nimc 2-3 zile si eram fericita. Din pacate efectele (ireversibile) le-am vazut mai tarziu: a inceput sa-mi cada parul, sa mi se deshidrateze tenul, sa-mi scada tonusul. Ce e mai rau este ca din sase kg slabite puneam urgent la loc 2. Sin incet reveneam de unde am plecat. Regret enorm. Mai ales ca atunci nici nu eram grasa.
Sper ca tinerele, care azi au la indemana mai multe mijloace de informare decat am avut eu sa nu faca aceleasi greseli in cautarea siluetei perfecte.

diadorae 21 apr 2010 10:58:52

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
cea mai buna alegere e sa mananci sanatos mancare cu cat mai putine calorii si sa faci sport.numai ca asta e destul de greu.cel putin pentru mine:((

diadorae 21 apr 2010 11:06:14

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
bafta la slabit

diadorae 21 apr 2010 11:13:07

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
buna decizie FrozenVal sper sa pot lua si eu o astfel de decizie ca si eu ma cam infometez.bafta

andra_aly 21 apr 2010 11:14:16

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Citat:

Anterior postat de diadorae (Post 159440)
buna decizie FrozenVal sper sa pot lua si eu o astfel de decizie ca si eu ma cam infometez.bafta

pai de ce nu ne spui cam ce papi tu intr-o zi?:) ti vreo dieta?

FrozenVal 22 apr 2010 09:35:19

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
neatza slabutelor! >:D<am reusit sa mananc mai putin si mai sanatos...yeee :P si acum fac si niste exercitii pe care le-am vzt aici pe site (multumesc!! :-*) si ma simt f bine. Am insa o intrebare: cam cat timp pe zi este recomandat sa fac exercitii? ca nu vreau nici sa fac prea putin nici sa exagerez....

angela av 23 apr 2010 09:47:43

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Foarte putine calorii,grija..............

codynutza 25 apr 2010 15:08:30

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
eu m-am speriat cand am citit cate efecte negative sunt:-s:-s:-s mai ales ca ma regasesc printre fetele care se infometau...si o spun fara a ma ascunde, fiindca acum vreau sa repar acest lucru si sa am o alimentatie sanatoasa. vreau sa mananac si eu 1000kcal/zi ca si omul normal. pana acum nu am avut probleme de sanatate si sper sa nu am pe viitor.
e foarte bun subiectul si trage un semnal de alarma, mai ales pentru persoanele care fac orice pentru a slabi!

supergirl18 02 mai 2010 12:57:01

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Adevarul e ca te sperii citind riscurile infometarii.Dar de obicei infometarea vine dupa o perioada in care ai mancat haotic,iar infometandu-te ai impresia ca vei slabi mult si intr-un timp f scurt,ceea ce e f eronat:(Si eu militez impotriva EI:)

Sibel H 02 mai 2010 13:30:24

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Citat:

Anterior postat de supergirl18 (Post 172775)
Adevarul e ca te sperii citind riscurile infometarii.Dar de obicei infometarea vine dupa o perioada in care ai mancat haotic,iar infometandu-te ai impresia ca vei slabi mult si intr-un timp f scurt,ceea ce e f eronat:(Si eu militez impotriva EI:)

:)...mi-e, mi-ar place sa rezist intr-o ,zi sa nu mananc ,nimic...pentru a reusi sa-mi purific organismul...dar, niciodata nu am reusit...de ce?...:-/ ....altele cum reusesc sa ramana ,nemancate...:-/

Arodoet 29 iun 2010 16:06:49

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Citat:

Anterior postat de FrozenVal (Post 146507)
Ce faceti slabutelor? Sunt noua pe-aici. Sper sa ma ajutati si voi (si eu) sa-mi recapat increderea in mine >:D< Recunosc ca si eu am avut zile in care ma infometam :( sau mancam doar 1 data pe zi, se vedeau pe moment kg arse dar dupa o vreme iar mancam destul de mult si nesanatos si puneam dublu :(( Am fost f bucuroasa sa gasesc acest forum.! GATA! de azi STOP infometarii! :)

Acum e randul meu sa fiu noua pe aici. Nu prea m-am dumirit 100% cum sa ma invart pe pagina si forum, dar ma descurc. Descoperierea paginii m-a prins bine, exact in momentul in care, in ciuda tututor cunostintelor pe care le-am acumulat cu greu in ultimii 15 ani, eram pe cale sa ma reapuc de o dieta fulger ca sa mearga treba mai repede. Plec peste o luna la mare in Turica. Mi-am dorit de 4 ani sa merg la mare de la nunta mea si nu am mai apucat. Din pacate am avut o perioada foarte dificila, de fapt cea mai groaznica din viata mea ( mi s-a imbolnavit si a murit cineva ffff drag). In perioada asta m-am mai ingrasat 12kg pentru ca ma consolam mancand dar am reusit sa le dau jos cumva pe nesimtie. Am plecat de la 127 si acum ma invart pe la 115. Fac sport destul de regulat din februarie anul trecut sunt la o sala de fitness, de vreo cateva luni bune nu mai slabesc nimic. Adevarul e ca nici nu ma mai ingras, ceea ce e pana la urma senzational, dar nici nu mai slabesc. Asa ca as fi vrut acum sa dau in vechile obicieiuri, dar cred ca pana la urma nu am s-o fac. Poate ca e mai bine sa o iau incet ca la mare nu sunt decat 1 saptamana. Nu are rost sa ma infometez si sa regret dupa aceea ca m-am chinuit groaznic, am slabit ceva si dupa aia la all inclusive am pus triplu la loc. Eu asa fac, nu pun dublu inapoi ci triplu. E o mare calitate a mea...
Concluzia mea dupa 15 ani de cura si chin: Ceea ce ingrasa sunt curele de slabire. Daca nu tineam cura in viata mea acum aveam 75kg si era PERFECT!!!.

craiasa 12 iul 2010 11:41:31

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Am o intrebare vis a vis de dieta mea, pe care am postat-o acum cateva zile...eu daca nu mai consum dulciuri si paine(inculsiv biscuiti,cartofi,etc) o sa am ceva de suferit ? pentru ca eu le-am eliminat 99 % si spun 99 intrucat mai sunt situatii in care ma aflu la anumite mese in care nu prea ai de ales( onomastici,etc.)....si atunci te mai atingi de o tarta,sau de ceva antreuri .

craiasa 12 iul 2010 12:16:31

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
A,si inca ceva, poti lua magneziu si fier in dieta ? intrucat am usoare ameteli chiar daca sunt in perioada musafirilor si poate ar trebui sa o pun pe seama dietei fara alimentele amintite ? ???????


ali_lumi 12 iul 2010 12:50:31

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Citat:

Anterior postat de craiasa (Post 250327)
A,si inca ceva, poti lua magneziu si fier in dieta ? intrucat am usoare ameteli chiar daca sunt in perioada musafirilor si poate ar trebui sa o pun pe seama dietei fara alimentele amintite ? ???????

Categoric :) Vitaminele au unda verde intotdeuna.

1905 23 iul 2010 10:20:28

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 30866)
Citeste aceste randuri cu atentie!!!
Alege slabitul inteligent, spune NU infometarii!!!
Daca astea nu te-au convins, atunci mai citeste si aceste ultime randuri:

Infometarea duce la:
  • Caderea parului, deci adio coafuri si par frumos si sanatos
  • Deteriorarea unghiilor si dintilor
  • Deteriorarea sanatatii pielii
  • Solicitarea la maxim a majoritatii organelor interne. Sanatatea inimii si a asistemului cardiovascular este pusa in pericol din cauza lipsei substantelor nutritive. Muschii, sistemul imunitar, ficatul si stomacul sunt de asemenea in pericol. Multe fete au murit chiar din aceasta cauza. Inima lor devine atat de slabita incat fac infarct chiar daca nici nu au implinit 20 de ani!
  • Imbolnavirea de osteoporoza
  • Infertilitate
  • Lipsa menstruatie si ovulatie
  • Oboseala, depresii, extenuare, insomnii

Plus scaderea libidoului (ceea ce este destul de"grav" pentru o fata tanara, sa nu uitam ca a face dragoste cu regularitate ne mentine tineri si sanatosi), pelozitate (puf, nu par propriu zis) crescuta.

1905 23 iul 2010 10:23:23

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Citat:

Anterior postat de craiasa (Post 250261)
Am o intrebare vis a vis de dieta mea, pe care am postat-o acum cateva zile...eu daca nu mai consum dulciuri si paine(inculsiv biscuiti,cartofi,etc) o sa am ceva de suferit ? pentru ca eu le-am eliminat 99 % si spun 99 intrucat mai sunt situatii in care ma aflu la anumite mese in care nu prea ai de ales( onomastici,etc.)....si atunci te mai atingi de o tarta,sau de ceva antreuri .

Painea nu trebuie eliminata complet chiar daca esti la dieta. Mananca macar orez integral, sau spaghete integrale (sunt mai sanatoase). Sau cartof copt. Ceva..
Te vei simti lipsita de energie pt ca tu renunti la carbohidrati. Cu masura, totul este bun. Chiar daca esti la dieta. In nici un caz nu trebuie sa elimini 99%.

1905 23 iul 2010 10:27:26

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Citat:

Anterior postat de Sibel H (Post 172793)
:)...mi-e, mi-ar place sa rezist intr-o ,zi sa nu mananc ,nimic...pentru a reusi sa-mi purific organismul...dar, niciodata nu am reusit...de ce?...:-/ ....altele cum reusesc sa ramana ,nemancate...:-/

Nu cred ca iti cureti organismul daca nu mananci nimic. Dupa o sedinta de sport nu te simti purificata? Cred ca ajuta mai mult decat sa nu mananci nimic o zi...:)

yulyka 11 aug 2010 12:09:58

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
hey slabuta!!!de cand am citit acest articol nu a mai existat foame pentru mine...ma ajutat ff mult:-*

nicosamaya 06 oct 2010 15:16:53

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
da foarte bine de stiut asta,,, eu cerdeamca daca nu mananc slabesc,,,:D

Adella 06 oct 2010 15:22:26

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Citat:

Anterior postat de nicosamaya (Post 354800)
da foarte bine de stiut asta,,, eu cerdeamca daca nu mananc slabesc,,,:D

Ma bucur ca ai inteles:-*>:D<Nici nu stii cat de mult;)>:D<Daca vorbesti cu fetele vei vedea ca se poate;)

nicosamaya 06 oct 2010 15:30:30

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
da, ma bucur si eu de ieri m am inscris, ma bucur tare mult ca am gasit acest site,,,succes si mare grija ca am inteles ca nu e bine prin infometare[*fluture*]

Larissa19 07 ian 2011 01:38:08

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Deci este foarte interesant..tot ce scrie mai sus..faceam eu..:(

MimiDuza 11 feb 2011 21:30:08

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Pentru mine comunitatea slabutelor a echivalat cu descoperirea unei comori. Acum constientizez cat rau mi-am facut cu mana mea si cat de important este sa ai un stil de viata sanatos.
sunt obosita si epuizata de atatea cure magice, de lupta cu kilogramele, de trecerea de la sentimentul ca toata lumea e a mea cand sunt slaba si de lipsa de incredre in propria persoana cand incep sa mananc normal si pun la loc.
vreau sa ma schimb, iar voi ma motivati; merg pe principiul ca nu exista nimic in lumea asta ce nu as putea face, sunt constienta ca sunt puternica si fericita ca v-am gasit si ca putem trece impreuna peste prioadele dificile.
spor la slabit, de luni incep meniul :D

Sarita 02 apr 2011 13:25:56

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Foarte adevarat articolul...pacat ca nu l-am citit inainte de a face si eu acele greseli:P

marina19 02 apr 2011 14:20:07

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
deci in timpul regimului trebuie sa am cele 3 mese + 2 gustari, iar cand intru la mentinere doar 3 mese ?:D nu stiam...interesant:D
si mai interesant este ca pt a te ingrasa trebuie sa ai doar o masa pe zi...de fapt inteleg de ce..dar e interesant totusi cum functioneaza organismul nostru ;))

Sarita 02 apr 2011 14:43:06

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Citat:

Anterior postat de marina19 (Post 603517)
deci in timpul regimului trebuie sa am cele 3 mese + 2 gustari, iar cand intru la mentinere doar 3 mese ?:D nu stiam...interesant:D
si mai interesant este ca pt a te ingrasa trebuie sa ai doar o masa pe zi...de fapt inteleg de ce..dar e interesant totusi cum functioneaza organismul nostru ;))

Da, deoarece daca mancam mai rar rata metabolismului nostru scade => slabim mai incet sau stagnam;)

marina19 02 apr 2011 14:49:47

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
si cand mancam mai des...rata metabolismului creste ..:D nu :D?

Sarita 02 apr 2011 14:56:00

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
Citat:

Anterior postat de marina19 (Post 603542)
si cand mancam mai des...rata metabolismului creste ..:D nu :D?

Da,de aceea e bine sa mancam putin si des:) nu mult si rar :))
Banuiesc ca stii dar si sportul practicat dimineata creste f mult rata metabolismului...deci totul depinde de noi, sa nu mai dam vina pe bietul metabolism:))

marina19 02 apr 2011 15:01:53

Re: Fii o slabuta inteligenta, spune nu infometarii!!!
 
deci de acum incolo o sa incerc sa fac sportul dimineata :))...hmm..greuuu..ft greu..dar poate ca merita ;;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:57:38.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO