forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ghidul slabitului 100% sanatos (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabitului-100-sanatos/)
-   -   Informeaza-te!!! Anorexie nervoasa! (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabitului-100-sanatos/informeaza-te-anorexie-nervoasa-1220.html)

Slabuta 15 sep 2009 00:47:26

Informeaza-te!!! Anorexie nervoasa!
 
Anorexia nervoasă este o tulburare psihiatrică din categoria tulburărilor de alimentare, caracterizată printr-o reducere anormală a greutăţii corpului şi printr-o deformare a imaginii propriului corp cu teama prevalentă , persistentă, de îngrăşare.

Persoanele suferind de anorexia nervoasă îşi limitează greutatea corpului prin abţinerea voluntară îndelungată de a se hrăni (starvaţie sau post voluntar) (anorexia nervoasă de tip restrictiv) şi prin alte metode - ca de pildă abuzul de purgative, clisme, şi diuretice, folosirea de substanţe anorectigene, şi excesul de exerciţii fizice (anorexia nervoasă de tip eliminator, purgativ).

Boala afectează mai ales tinerele adolescente, însă 10 % din cazuri apar la tineri de sex masculin.

Bolnavul de anorexie nervoasă nu e lipsit neapărat de poftă de mâncare, mănâncă intenţionat foarte puţin. "Anorexice" sau "anorexigene" sunt denumite substanţele care taie pofta de mâncare, care suprimă apetitul, folosite uneori în tratamentul obezităţii. În mass media, dar şi în literatura ştiinţifică termenul "anorexie nervoasă" este prescurtat de obicei sub forma "anorexie". Anorexia nervoasă are un risc crescut de mortalitate - până la 10%.

Semnele anorexiei:

1. Refuzul de a menţine greutatea corpului la nivelul sau deasupra greutăţii minime considerate normală pentru o anumită vârstă şi înălţime
2. Teama intensă de a creşte în greutate sau de a se îngrăşa (de a deveni supraponderal sau obez)
3. Tulburare în modul de a percepe greutatea şi forma corpului, influenţa exagerată a greutăţii şi a formei corpului asupra auto-evaluării, sau negarea gradului sever de slăbire
4. Amenoreea (absenţa a cel puţin trei cicluri menstruale succesive)
5. sau alte tulburări de alimentaţie.


Sunt 2 tipuri de anorexie nervoasa:

* Tipul restrictiv: în timpul episodului curent de anorexie nervoasă, persoana nu a avut comportamente regulate de accese de mâncare rapidă sau de eliminare sau purgaţie (adică de vărsături auto - provocate, de exerciţii fizice exagerate sau abuz de laxative, diuretice sau clisme)
* Tipul cu Accese de mâncare rapidă sau Tipul eliminator: în cursul episodului curent de anorexie nervoasă, persoana s-a angajat în mod regulat în comportamente ca accese de mâncare rapidă sau comportamente de eliminare (vărsături auto-provocate, exerciţii fizice exagerate sau abuzul de laxative, diuretice sau clisme)

S-au format foarte multe comunităţi online pro-ana care refuză abordarea medicală şi susţin că anorexia este "opţiunea pentru un anumit stil de viaţă ". Feriti-va cat mai mult de aceste site-uri!!!
Acestea folosesc internetul ca un mijloc de suport şi schimbă între ele reţete (weightloss tips) de mijloace pentru scăderea greutăţii.

dienusha 15 sep 2009 10:59:52

Re: Informeaza-te!!! Anorexie nervoasa!
 
Bravo pentru initiativa!

skiny katy 15 sep 2009 11:34:04

Re: Informeaza-te!!! Anorexie nervoasa!
 
bravo Slabuto,>:D<intr-adevar problema este mult mai grava decat pare la prima vedere si cel mai grav este ca acele tinere adolescente sun t impinse de la spate de familie(recent am auzit o mama zicand :ce are dc mananca putin sau deloc cateva zile ajunge fotomodel alea castiga bine,vad lumea:( nu stiu daca avem pe forum date despre bulimia nervoasa:D:-*

Slabuta 15 sep 2009 11:37:20

Re: Informeaza-te!!! Anorexie nervoasa!
 
Citat:

Anterior postat de skiny katy (Post 31729)
bravo Slabuto,>:D<intr-adevar problema este mult mai grava decat pare la prima vedere si cel mai grav este ca acele tinere adolescente sun t impinse de la spate de familie(recent am auzit o mama zicand :ce are dc mananca putin sau deloc cateva zile ajunge fotomodel alea castiga bine,vad lumea:( nu stiu daca avem pe forum date despre bulimia nervoasa:D:-*

Nu imi vine sa cred ca poti spune asa ceva, si mai ales sa vina asta de la o mama:-o:-o
Lipsa asta de constiinta, protectie a copilului, uite unde ne-a adus :(

Despre bulimie fac azi subiectul :) Le-am luat pe rand :)

Creizilup 16 sep 2009 16:45:28

Re: Informeaza-te!!! Anorexie nervoasa!
 
Mama unei cunostinte-supraponderala fiind- i-a spus toata viata fiicei ei, fara motiv credeti-ma-era o slabanoaga- ca e grasa :-o Mereu, mereu aceleasi lucruri...Daca stam sa analizam din punct de vedere psihologic situatia, vedem si unde e de fapt problema si cat rau face aceasta mentalitate colectiva actuala...:(

vanessa111 03 nov 2011 01:55:14

Re: Informeaza-te!!! Anorexie nervoasa!
 
e f bine venit acest subiect...felicitari!

pop corina 08 nov 2011 00:35:56

Re: Informeaza-te!!! Anorexie nervoasa!
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 31731)
Nu imi vine sa cred ca poti spune asa ceva, si mai ales sa vina asta de la o mama:-o:-o
Lipsa asta de constiinta, protectie a copilului, uite unde ne-a adus :(

Despre bulimie fac azi subiectul :) Le-am luat pe rand :)

NU STIU CE FEL DE MAMA INDEAMNA COPILUL SPRE O ASA VIATA!CIND SINT COPII MICI II INDOAPA SA FIE GRASUTI SI FRUMOSI CA APOI CIND SINT MARI SA II PUNA LA REGIM SA DEVINA FOTOMODELE!MI E RUSINE CA MAMA DE UN ASA COMPORTAMENT!:-s:-s:-s

WhiteAngel 26 mar 2012 22:56:41

Re: Informeaza-te!!! Anorexie nervoasa!
 
chiar aseara am urmarit pe antena1 la "In premiera" cu Carmen Avram o stire pe tema "Mancati de foame" (puteti cauta si pe google si gasiti emisiunea intreaga)
am ramas socata si sincera sa fiu .. lumea asta in care traim este dezgustatoare ! nu stiu dar m`am simtit si eu in unele chestii, in sensul ca am ajuns sa fiu obsedata de slabit, sa ma gandesc mai intai cate calorii are o mancare inainte sa o bag in gura, sa cantaresc tot ce mananc si altele .. sunt obsedata in acelasi timp sa nu ma ingras, si ma gandesc tot timpul la asta !
de ce?? eu le inteleg pe fetele anorexice, pe bune ! pentru ca cea mai mare parte au ajuns asa din cauza societatii in care traim ! chiar astazi la scoala, in mijlocul unei ore mai galagioase asa ... un coleg a strigat in gura mare "ce burta mare are andreea!" .. si saraca fata are intr`adevar putina burtica dar nu e exagerata .. cum sa te simti in astfel de cazuri? cum sa iti vina sa mai mananci? preferi mai bine sa nu mai mananci, sa devii obsedata de tot ce inseamna slabit ca sa fii vazuta bine in societate !

eu as vrea sa imi scot o data din cap obsesia asta , sa fiu un om "normal", sanatos ... si sa nu cad in alta extrema

deadcountess 26 mar 2012 23:49:50

Re: Informeaza-te!!! Anorexie nervoasa!
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 996014)
chiar aseara am urmarit pe antena1 la "In premiera" cu Carmen Avram o stire pe tema "Mancati de foame" (puteti cauta si pe google si gasiti emisiunea intreaga)
am ramas socata si sincera sa fiu .. lumea asta in care traim este dezgustatoare ! nu stiu dar m`am simtit si eu in unele chestii, in sensul ca am ajuns sa fiu obsedata de slabit, sa ma gandesc mai intai cate calorii are o mancare inainte sa o bag in gura, sa cantaresc tot ce mananc si altele .. sunt obsedata in acelasi timp sa nu ma ingras, si ma gandesc tot timpul la asta !
de ce?? eu le inteleg pe fetele anorexice, pe bune ! pentru ca cea mai mare parte au ajuns asa din cauza societatii in care traim ! chiar astazi la scoala, in mijlocul unei ore mai galagioase asa ... un coleg a strigat in gura mare "ce burta mare are andreea!" .. si saraca fata are intr`adevar putina burtica dar nu e exagerata .. cum sa te simti in astfel de cazuri? cum sa iti vina sa mai mananci? preferi mai bine sa nu mai mananci, sa devii obsedata de tot ce inseamna slabit ca sa fii vazuta bine in societate !

eu as vrea sa imi scot o data din cap obsesia asta , sa fiu un om "normal", sanatos ... si sa nu cad in alta extrema

Ai perfecta dreptate numai ca e mai usor sa schimbi atitudinea ta fata de lume decat sa schimbi lumea ;)

Pe scurt, hai sa luam exemplul dat de tine: acea Andreea ar trebui sa realizeze ca baiatul respectiv e un ***** in loc sa se apuce sa se infometeze pt ce zice X sau Y, pt ca oricat de frumoasa, desteapta, eleganta etc. ar fi o femeie tot se gasesc idioti care comenteaza.

WhiteAngel 27 mar 2012 09:51:31

Re: Informeaza-te!!! Anorexie nervoasa!
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 996026)
Ai perfecta dreptate numai ca e mai usor sa schimbi atitudinea ta fata de lume decat sa schimbi lumea ;)

Pe scurt, hai sa luam exemplul dat de tine: acea Andreea ar trebui sa realizeze ca baiatul respectiv e un ***** in loc sa se apuce sa se infometeze pt ce zice X sau Y, pt ca oricat de frumoasa, desteapta, eleganta etc. ar fi o femeie tot se gasesc idioti care comenteaza.

exact .. dar sa stii ca e destul de greu sa faci asta .. pt ca deaia suntem oameni, avem si noi sentimente, mandrie :) iar cele mai multe cazuri de aici iau nastere, pentru ca nu sunt atat de puternici incat sa treaca peste toate insultele primite de la idioti .. si cad in extrema anorexiei.


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:26:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO