forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ghidul slabitului 100% sanatos (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabitului-100-sanatos/)
-   -   Ce inseamna slabit sanatos?! (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabitului-100-sanatos/inseamna-slabit-sanatos-1556.html)

Slabuta 14 oct 2009 19:45:14

Ce inseamna slabit sanatos?!
 
Pentru a slabi sanatos si ecihilibrat, fara sa ne infometa, fara a ne priva organismul de nutrientii necesari si fara a-l "chinui" cu alimente care doar ne ingrasa, am facut o lista cu niste reguli simple si foarte usor de urmat:

  • Nu mâncăm grăsimea din carne şi nici pielea de pui sau gaină, ele conţin cantităţi mari de colesterol.
  • Avem grijă la grăsimile ascunse în alimente cum ar fi cartofii prăjiţi (un cartof prăjit = 4 cartofi fierţi), clătitele, pane-urile, ouăle ochiuri şi prăjite, produse patiserie.
  • În timpul regimului NU se consumă alcool.
  • Nu mâncăm niciodată în timp ce privim la TV sau citim, nici direct din frigider, nu sesizăm cantitatea alimentelor îngerate în acest mod.
  • Băuturile dulci sunt interzise, se vor înlocui cu apă minerală, apă plată sau sifonul.
  • Mezelurile (inclusiv parizerul) contin de 2-3 ori mai multe calorii decât carnea slabă fiartă de pui sau vită, din cauza grăsimilor.
  • Nu trebuie să ne înfometăm în prima parte a zilei pentru că riscăm să mâncăm exagerat după-amiaza şi seara.
  • În perioadele de regim evităm condimentele (muştar, piper, usturoi, ketchup), ele cresc pofta de mâncare.
  • Salatele de legume crude se vor consuma de 2-3 ori pe zi. Ele previn constipaţia şi aduc foarte puţine calorii.
Alimentele permise la diete
  • Lapte batut, kefir, iaurt, brânză de vaci slabă
  • Carne slabă de vacă, porc, viţel, miel, pui
  • Peşte
  • Ouă fierte tari, albuş de ou
  • Legume în salate, coapte sau la abur
  • Fructe
  • Fructele: banane, struguri, prune (85-100 kcal)
  • Fructe oleaginoase: alune, nuci, arahide, ca gustari
  • Fructe uscate: stafide, smochine, curmale, ca gustari
  • Ulei de masline
  • Cereale integrale, fara adaos de zahar

nicol30 14 oct 2009 20:10:14

Re: Ce inseamna slabit sanatos?!
 
ai mare dreptate in tot ce ai scris slabuta....vad ca ai revenit cu forte proaspete >:D<

mayya 14 oct 2009 20:15:43

Re: Ce inseamna slabit sanatos?!
 
Este adevarat,ar trebui lipit in frunte aceasta lista sa numai dam gres....:D

nicol30 14 oct 2009 20:28:14

Re: Ce inseamna slabit sanatos?!
 
Citat:

Anterior postat de mayya (Post 40570)
Este adevarat,ar trebui lipit in frunte aceasta lista sa numai dam gres....:D

exact .....adevar ai grait ......;)

Red_Rose 01 dec 2009 06:24:32

Re: Ce inseamna slabit sanatos?!
 
aici nu e scris nimic despre cereale.Ele totusi cred ca trebuie incluse la micul dejun,nu?

Adelayde 01 dec 2009 16:02:30

Re: Ce inseamna slabit sanatos?!
 
O da...pielea de pui sau de gaina ..preferata mea :)) sa nu ma mir ca am in plus 15 sau 16 kg :(((Doamne cat de nesanatos pot manca .:|

alexa.stan 01 dec 2009 16:33:35

Re: Ce inseamna slabit sanatos?!
 
Intradevar cereale trebuiesc incluse in alimentatie, dar nu mai mult de 50 de gr, dimineata la micul dejun.

Slabuta 03 dec 2009 15:12:15

Re: Ce inseamna slabit sanatos?!
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 53363)
aici nu e scris nimic despre cereale.Ele totusi cred ca trebuie incluse la micul dejun,nu?

Citat:

Anterior postat de alexa.stan (Post 53658)
Intradevar cereale trebuiesc incluse in alimentatie, dar nu mai mult de 50 de gr, dimineata la micul dejun.

Ce ma faceam eu fara voi >:D<
Am omis cerealele.. :)
Voi edita mesajul si adaug si cerealele, integrale, fara adaos de zahar. :)

Bia:) 07 dec 2009 21:55:08

Re: Ce inseamna slabit sanatos?!
 
Mersi pentru informatii :)

sonique 12 ian 2010 19:16:29

Re: Ce inseamna slabit sanatos?!
 
multumesc mult!>:D<
esti o dragutza!:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:36:20.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO