forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ghidul slabitului 100% sanatos (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabitului-100-sanatos/)
-   -   Lactate degresate sau lactate normale? (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabitului-100-sanatos/lactate-degresate-sau-lactate-normale-2064.html)

OitaVesela 18 feb 2010 00:28:04

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Alea 0,1 % mi se par apa chioara.
Prefer 1.5%. Asa are si gust de lapte si nu e nici prea gras.

lorena1 28 feb 2010 04:33:49

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Iaurt normal, in nici un caz 0.1% grasime, nu imi tine deloc de foame, in schimb cel care e mai gras e mai satios.
Lapte semidegresat, 1.5% grasime cred, cel 0.1% la fel mi se pare apa chioara cu colorant alb:D

claire35 06 mar 2010 16:35:12

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Am observat ca de la cele degresate am niste stari ciudate..ca de greata..celelalte nu-mi produc asa ceva..eu am un stomac sensibil care ma anunta imediat daca ceva e in neregula..si la cati aditivi or avea cele degresate..e ceva ciudat..tb sa fiu mai atenta ce scrie pe ele..dar ar tb sa stau ore la cumparaturi..sa fac si ore de lectura#:-sprin magazine..la cate am de luat....mai aflu una alta de pe la voi..

sunshine 06 mar 2010 17:04:28

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
eu de ceva timp am inceput sa beau numai lapte degresat, doar daca nu gasesc in magazin in mom ala imi iau semi. Inainte beam numai semi. iar la iaurturi, incerc sa ma feresc sa le iau complet degresate. le caut pe cele semi. cu 1%

Rosse 13 apr 2010 21:39:37

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Clar cele semidegresate...cele de 0,1 sunt apa chiara cu coloranti, iar cele peste 2 sunt prea grase...
1.5 mi se pare echilibru perfect :D

Roxana 13 apr 2010 21:45:30

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Semidegresate . eu beau foarte mult lapte la micul dejun (cca 500 ml ) .Iaurt ,smantana ,branza ....consum mai rar ,dar incerc sa nu contina foarte multe grasimi (de exemplu branza -10 % grasimi si smantana 12 % ).
Lactatele 0,1 % ,0,5% grasimi...nu le suport ,nu au nici un gust !!!

extincteva 04 mai 2010 23:16:56

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Lactate normale fiindca in grasime se pastreaza toate enzimele, minerale si viatminele,
Ca sa nu mai zic de faptul ca vitamina D ne cam lipseste noua femeilor si este liposolubila.

seandreea 24 mai 2010 12:55:36

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Preferabil lactate normale, de la tara. Incerc pe cat posibil sa mananc alimente curate - incep sa nu mai am de loc incredere in alimentele din magazine, fie ele oricat de simple.In fine, daca nu reusesc sa cumpar de la tara lapte, iar si din magazin, insa tot normal, in nici un caz degresat.

Lactatele 0% nu numai ca nu au gust dar, cum a zis si slabuta au o gramada de aditivi si in final practic nu mai au nici o valoare nutriotionala - beti apa chioara cu e-uri. Atat.

justbelieve 29 mai 2010 13:17:29

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Am votat lactate normale:)Primesc de la bunica de la tara oua proaspete,lapte,branza de vaci si doar de acestea consum.

Anca77yvb 29 mai 2010 13:30:13

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
sa facem un pic comparatie intre un lapte prins de la tara si unul cumparat ..... eu cred ca nu exista comparatie ........... deci cele normale facute acasa...........


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:37:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO