forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ghidul slabitului 100% sanatos (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabitului-100-sanatos/)
-   -   Lactate degresate sau lactate normale? (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabitului-100-sanatos/lactate-degresate-sau-lactate-normale-2064.html)

Slabuta 06 ian 2010 13:44:56

Lactate degresate sau lactate normale?
 
Poate o sa vi se para ciudat, dar in ultimul timp, cumpar din ce in ce mai putine lactate degresate.

Am studiat informatiile de pe etichetele lor, si ceea ce am citit m-a facut sa ma razgandesc sa le mai iau.

Multe dintre le au multe zaharuri, aditivi care mai de care "colorati".....

Extasssy 06 ian 2010 13:50:52

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Eu ma rezum la lapte si iaurt cu grasime mai putina ...
In rest le iau normale...

raluka 06 ian 2010 13:54:03

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Eu le iau degresate:)

ali_lumi 06 ian 2010 14:01:52

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
normale, pt ca diferenta de 1% si 3% nu e extraordinar de mare asa ca ce mie una ce mie alta. foarte rar mi se intampla sa iau degresate.

anqutz 06 ian 2010 15:04:46

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Votez pt lactatele semidegresate (cele cu 1-2% grasime). Daca lactatele sunt complet degresate nu se mai absorb vitaminele liposolubile din ele.

Slabuta 06 ian 2010 15:07:01

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
am pus si aceasta optiune. :)

anqutz 06 ian 2010 15:17:39

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 61153)
am pus si aceasta optiune. :)

Special pt mine? Merci, merci! ;;)

zmutita 14 feb 2010 10:13:42

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
cele mai bune sunt cu 1,5 grasime,sau cel putin asa zic doctorii:))

dorutza 14 feb 2010 17:13:53

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
lapte, iaurt iau cu 0,1 %
smantana cu 12 %
iar restul le iau normale

Sheba 14 feb 2010 19:23:25

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Semidegresate. si iaurt si lapte (1-2%). Smantana nu prea consum.

OitaVesela 18 feb 2010 00:28:04

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Alea 0,1 % mi se par apa chioara.
Prefer 1.5%. Asa are si gust de lapte si nu e nici prea gras.

lorena1 28 feb 2010 04:33:49

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Iaurt normal, in nici un caz 0.1% grasime, nu imi tine deloc de foame, in schimb cel care e mai gras e mai satios.
Lapte semidegresat, 1.5% grasime cred, cel 0.1% la fel mi se pare apa chioara cu colorant alb:D

claire35 06 mar 2010 16:35:12

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Am observat ca de la cele degresate am niste stari ciudate..ca de greata..celelalte nu-mi produc asa ceva..eu am un stomac sensibil care ma anunta imediat daca ceva e in neregula..si la cati aditivi or avea cele degresate..e ceva ciudat..tb sa fiu mai atenta ce scrie pe ele..dar ar tb sa stau ore la cumparaturi..sa fac si ore de lectura#:-sprin magazine..la cate am de luat....mai aflu una alta de pe la voi..

sunshine 06 mar 2010 17:04:28

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
eu de ceva timp am inceput sa beau numai lapte degresat, doar daca nu gasesc in magazin in mom ala imi iau semi. Inainte beam numai semi. iar la iaurturi, incerc sa ma feresc sa le iau complet degresate. le caut pe cele semi. cu 1%

Rosse 13 apr 2010 21:39:37

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Clar cele semidegresate...cele de 0,1 sunt apa chiara cu coloranti, iar cele peste 2 sunt prea grase...
1.5 mi se pare echilibru perfect :D

Roxana 13 apr 2010 21:45:30

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Semidegresate . eu beau foarte mult lapte la micul dejun (cca 500 ml ) .Iaurt ,smantana ,branza ....consum mai rar ,dar incerc sa nu contina foarte multe grasimi (de exemplu branza -10 % grasimi si smantana 12 % ).
Lactatele 0,1 % ,0,5% grasimi...nu le suport ,nu au nici un gust !!!

extincteva 04 mai 2010 23:16:56

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Lactate normale fiindca in grasime se pastreaza toate enzimele, minerale si viatminele,
Ca sa nu mai zic de faptul ca vitamina D ne cam lipseste noua femeilor si este liposolubila.

seandreea 24 mai 2010 12:55:36

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Preferabil lactate normale, de la tara. Incerc pe cat posibil sa mananc alimente curate - incep sa nu mai am de loc incredere in alimentele din magazine, fie ele oricat de simple.In fine, daca nu reusesc sa cumpar de la tara lapte, iar si din magazin, insa tot normal, in nici un caz degresat.

Lactatele 0% nu numai ca nu au gust dar, cum a zis si slabuta au o gramada de aditivi si in final practic nu mai au nici o valoare nutriotionala - beti apa chioara cu e-uri. Atat.

justbelieve 29 mai 2010 13:17:29

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Am votat lactate normale:)Primesc de la bunica de la tara oua proaspete,lapte,branza de vaci si doar de acestea consum.

Anca77yvb 29 mai 2010 13:30:13

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
sa facem un pic comparatie intre un lapte prins de la tara si unul cumparat ..... eu cred ca nu exista comparatie ........... deci cele normale facute acasa...........

deadcountess 29 mai 2010 14:10:58

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Am votat degresate. Folosesc numai lapte de 0.5 sau 0.7 cu adaos de vitamina D (poate se incadreaza la semidegresate:-/ ) Iaurt - cand cum- de obicei unul mai sarac in grasimi dar cumpar si obisnuit pt gatit, smantana folosesc mai rar (tot cu grasime mai putina).

Red_Rose 02 iun 2010 20:32:55

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
la noi lapte degresat total nu-i :) este cel mai putin de 1,5% apoi de 2,5 si 3,5 :) eu iau de 1,5 cind iau in pachet de 1l ca este iar cind am nevoie doar de unul mic imi iau de 2,5% pt ca in asa pachet nu este de 1,5% :D in general nu ma stradui sa iau lactate total degresate ca nu au nimic gust dar chiar la urma urmei acele 2 grame de grasime nu e nimic.O buc de tort are de zeci de ori mai multe grasimi.

MISSI 29 oct 2010 09:29:01

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Buna sunt Missi si m-am inscris...de acum un minutel...si sunt cam nestiutoare cu ce se intampla pe aici ,dar dornica sa fiu alaturi de voi si de sfaturile voastre.
Vis-a-vis de consumarea produselor lactate ,eu sunt de parere ca trebuiesc consumate(eu sunt o consumatoare),in mod normal ca si consumul de apa....adica este necesar zilnic cate ceva din aceste produse.
Eu sunt oarecum obligata de situatie sa consum lactate degresate,si m-am obisnuit cu ele in timp.

mihaela2011 30 oct 2010 16:07:48

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
Consum iaurt 0% sau 0,1% pe care pana nu de mult nu il puteam manca,insa acum m-am obisnuit cu el :D,iar laptele il prefer 1.5%.

lucia ely 30 oct 2010 16:19:40

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
iaurt mie imi place cel de 1,5% sau 2,5%:d eu de obicei ma uit de cine e produs:D nu neaparat la cat e sau nu de degresat:D
de ex nu imi place iaurtul cu omega 3:D
lapte nu prea beau dar mereu am luat 1,5% :D
iar cel direct de la vacuta doar fiert nu imi place deloc:D parca e prea gras:">

Tina 31 oct 2010 14:01:53

Re: Lactate degresate sau lactate normale?
 
normale sau SD.
Pt ca cele ultra degresata au numai prafuri, amidon, IG mai mare si ... nici un gust
In natura nu gasesti lapte degresat.


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:20:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO