forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ghidul slabitului 100% sanatos (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabitului-100-sanatos/)
-   -   Produse dietetice (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabitului-100-sanatos/produse-dietetice-1741.html)

mishutza 11 nov 2009 14:13:32

Produse dietetice
 
Astazi am primit confirmarea la ceea ce observasem de mult timp si anume ca majoritatea produselor dietetice pe care le cumparam sunt o pacaleala si mult mai scumpe.
Protectia consumatorului din Germania s-a autosesizat si au facut un studiu despre produsele dietetice,cele fara zahar sau fara grasime.
Au ajuns la concluzia ca produsele dietetice au in general cu 40% mai multe grasimi si 10% mai mult zahar.Asa ca au decis sa interzica pe piata produsele dietetice din cauza ca ceea ce scrie pe ambalaj nu corespunde cu continutul si pentru ca sunt mai scumpe.
Deci,aveti grija si cititi cu atentie eticheta si comparati-o cu un alt produs normal.O sa observati ceea ce am observat si eu daca au mai putina grasime su mult zahar,daca nu au zahar au multa grasime.

nicol30 11 nov 2009 19:02:44

Re: Produse dietetice
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 48712)
Astazi am primit confirmarea la ceea ce observasem de mult timp si anume ca majoritatea produselor dietetice pe care le cumparam sunt o pacaleala si mult mai scumpe.
Protectia consumatorului din Germania s-a autosesizat si au facut un studiu despre produsele dietetice,cele fara zahar sau fara grasime.
Au ajuns la concluzia ca produsele dietetice au in general cu 40% mai multe grasimi si 10% mai mult zahar.Asa ca au decis sa interzica pe piata produsele dietetice din cauza ca ceea ce scrie pe ambalaj nu corespunde cu continutul si pentru ca sunt mai scumpe.
Deci,aveti grija si cititi cu atentie eticheta si comparati-o cu un alt produs normal.O sa observati ceea ce am observat si eu daca au mai putina grasime su mult zahar,daca nu au zahar au multa grasime.

asta am vazut de cand am inceput dieta si n-am decat sa zic: Aviz amatorilor!
bravo Misulica ca ai adus in discutie produsele dietetice....ce bine ar fii ca si la noi sa le interzica :-s

Kitkat 16 ian 2010 03:16:08

Re: Produse dietetice
 
Da, corect, chiar sunt o mare pacaeala dupa parerea mea. Mereu am fost impotriva alimentelor degresate, mai ales pentru ca grasimile au rolul lor in arderea grasimilor din organism (nu vorbesc despre grasimile provenite din prajeli etc...). Cat despre produsele fara zahar... ar fii bine sa nu aibe zahar de loc (eu de exemplu adooor gemul fara zahar, pentru ca e mai acrisor si mult mai gustos :D) dar trebuie sa avem grija sa fie fara zahar SI FARA INDULCITORI,pentru ca multe produse inlocuiesc zaharul cu aspartamul sau alti indulcitori, care contribuie la aparitia celulitei in aceeasi masura in care o fac si cafeaua, tigarile, fastfoodul etc...

Liviutzza 16 ian 2010 03:18:19

Re: Produse dietetice
 
mai bine mancam produse normale in cantitatzi mai mici,decat produse light in cantitatzi HUGE:)

Kitkat 16 ian 2010 03:19:28

Re: Produse dietetice
 
da da da! :D

zmutita 14 feb 2010 10:11:48

Re: Produse dietetice
 
cele mai bune produse sunt cele preparate in casa.asa te asiguri ca sunt fara e-uri fara zahar si etc:D

deadcountess 08 iun 2010 17:32:59

Re: Produse dietetice
 
Citat:

Anterior postat de zmutita (Post 86958)
cele mai bune produse sunt cele preparate in casa.asa te asiguri ca sunt fara e-uri fara zahar si etc:D

Bine, asta stie toata lumea, dar nu cred ca e posibil sa cresti vaca pe balcon la etajul 15 ca sa-ti faci branza acasa :)) Vrei nu vrei tot trebuie sa cumperi si produse din comert, n-ai cum sa faci totul acasa. Important e sa stii sa le alegi


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:42:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO