forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ghidul slabitului 100% sanatos (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabitului-100-sanatos/)
-   -   SOS!!! Despre slabitul care devine obsesie! (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabitului-100-sanatos/sos-despre-slabitul-devine-obsesie-1219.html)

Slabuta 15 sep 2009 00:34:18

SOS!!! Despre slabitul care devine obsesie!
 
Mai creez un topic impotriva slabitului exagerat, poate acesta va fi mai convingator si mai explicit, si nu va fi ignorat. :)

Vreau sa va povestesc ceva din viata mea... Vreau sa vedeti unde se poate ajunge daca tema "slabitului" devine o obsesie, pe care la un moment dat nu o mai poti controla. :(

Citat:

Acum 4 ani eram in situatia asta, mancam ca o sparta.... si de fiecare data imi promiteam ca e ultima oara...

Dimineata ma trezeam, mergeam la market-ul de vis-a-vis si imi luam iaurturi dietetice, exact cum trebuie sa fie un regim, si asa o tineam pana la vreo 4 amiaza, cand incepeam sa nu imi gasesc locul prin casa... hotaram sa merg iar pana la market si sa imi iau pentru ultima oara niste chestii bune.... ma duceam si umpleam cosul cu ce vrei tu (biscuiti, dulciuri, tot felul de deserturi) paraseam market-ul si ma duceam vis-a-vis la patiserie si imi mai luam un cremsnit, niste pateuri cu ciuperci si multa baclava, ca pentru ultima oara...

si mancam ca o scrofocica, ca altfel nu imi pot spune, terminam toata mancarea asta pana la vreo 11 seara, cand ma duceam la somn. Si nu puteam sa adorm de chinul ca imi era pofta de o ciocolata, ma imbracam frumos si ma duceam pana la chiosc si imi luam ciocolata si adormeam asa cu staniolul in mana... uneori cu biscuiti in tot patul...

asa am tinut-o din septembrie pana in mai.... din noiembrie am inceput sa am insomnii, si puteau sa treaca si 3-4 zile in care sa nu dorm, ajungeam la facultate si dormeam pe mine, am luat cutii de sedative nimic, chiar mai rau.... dormeam de obicei in atelierul facultatii cate o 1 ora, mai pictam, iar dormeam, cand ajungeam acasa si la mancare se termina somnul.... si iar o noapte de mancare.

... din starea asta, de insomnie, am dat-o in depresii, plangeam mai mereu, am inceput sa apar din ce in ce mai rar pe la scoala, nu ma mai vedeam cu amicii, singura iesire afara era pana la supermarket.... toata ziua ma uitam la filme de dragoste, plangeam intr-una si seara imi promiteam ca maine o iau de la capat si voi merge la facultate numai cand voi slabi....

.... au trecut luni, am ajuns in vacanta de craciun, acasa, am mancat si mai mult... m-am intors la Bucuresti cu inca cateva kg.
Dupa Craciun, am continuat acelasi ritm de mancat, ba chiar se marise, in ce priveste baclavaua si cremsnitul... :(

Apoi dupa o noapte nedormita, eram prima la gregory's-ul de la colt, care se deschidea la 7 dimineata, si imi luam o salata mare cu pui pane si un sandwich mare.... si mancam, si dupa ce terminam, ma culcam... peste cateva ore iar ma trezeam si mancam....

Tot atunci, am realizat ca am nevoie de cineva/ceva... care sa ma scoata din aceasta stare.... am gasit un anunt cu o fata care oferea niste catei, metis-ciobanesc.... m-am dus si mi-am luat unul, eram sigura ca asta era cheia spre o noua viata, spre depasirea acestei situatii care a inceput sa imi creeze idei de sinucidere...

Nu a fost asa, mi-a mancat nervi, timp, bani si nu am rezolvat nimic....

La facultate nu ma mai duceam si am inceput sa bantui pe net (ni s-a tras si noua fibra), din disperare am ajuns pe site-uri proAna....

Si aici a fost sfarsitul inceputului.... am inceput sa nu mai mananc cu zilele... beam doar apa, m-am apucat de aerobic si tae-bo, stateam cate 2-3 ore la sala (aveam abonament nelimitat) si nu mancam nimic.... nu stiu de unde am avut atata putere si energie sa mai rezist la atata sport.... intr-o zi am lesinat.... a doua zi mi-am promis ca nu mai fac asa ceva, si tot in acea zi am decis sa nu mai mananc nimic 10 zile ca sa slabesc odata..... si dupa voi incepe sa mananc.... si am stat asa acasa (la sala nu mi-am mai facut abonament) 6 zile si am baut doar apa..... toata noaptea visam ca mananc prajituri si ma trezeam toata transpirata si panicata.... imi era foarte frica de mine, sa nu scap iar in prajituri.... :(


Toate aceste tentative de a slabi cat mai rapid si cat mai mult, mi-au facut foarte mult rau, primul a fost ulcerul, caderea parului, si ultima este cea mai grava, imunodeficienta, si care se pare ca nu se repara cu una cu doua, am 2 ani de cand pun tot felul de injectii imunomodulatoare, beau pastile si lucrurile s-au schimbat in bine decat foarte putin :( asta ma sperie cel mai mult, ca nu imi voi intoarce niciodata sanatatea de dinainte :-s

Creizilup 16 sep 2009 12:39:55

Re: SOS!!! Despre slabitul care devine obsesie!
 
Habar nu aveam ce este proAna...am cautat si nu pot spune ca m-am lamurit foarte exact. In mare, am inteles unde este problema. Femei plinute au existat intotdeauna, insa pana acum nu aspectul fizic definea o persoana, ci ceea ce avea in cap si in suflet. Astazi, mediatizarea unor "corpuri", pentru ca unele dintre ele asta sunt, duce in randul femeilor mai ales, la dorinta de a fi ca ele. Daca ele sunt societatea, vreau si eu sa fac parte din societate. Cam asa ajung sa gandeasca cele care sunt dispuse sa adopte cele mai riscante metode de slabit, numai ca sa devina "sociale"... Si de aici...potopul :(

Adella 16 sep 2009 12:51:38

Re: SOS!!! Despre slabitul care devine obsesie!
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 31611)
Mai creez un topic impotriva slabitului exagerat, poate acesta va fi mai convingator si mai explicit, si nu va fi ignorat. :)

Vreau sa va povestesc ceva din viata mea... Vreau sa vedeti unde se poate ajunge daca tema "slabitului" devine o obsesie, pe care la un moment dat nu o mai poti controla. :(

Wow ..eu nu am rasfoit prea mult forumul sau nu indeajuns de mult ..m-a impresionat povestea ta de viata ..si din pacate vb de una trista ..apreciez enorm ca ai avut curajul sa o impartasesti :-s
E foarte de admirat ca ai avut forta sa mergi mai departe ..la ce am citit parea ca drumul se duce intr-o directie de autodistrugere sigura ..e bine ca ai realizat la timp ..si iti multumesc si in numele tuturor slabutzelor ca esti aici si ne ajuti pe toate>:D<:-*

Slabuta 16 sep 2009 14:08:40

Re: SOS!!! Despre slabitul care devine obsesie!
 
Citat:

Anterior postat de Creizilup (Post 32470)
Habar nu aveam ce este proAna...am cautat si nu pot spune ca m-am lamurit foarte exact. In mare, am inteles unde este problema. Femei plinute au existat intotdeauna, insa pana acum nu aspectul fizic definea o persoana, ci ceea ce avea in cap si in suflet. Astazi, mediatizarea unor "corpuri", pentru ca unele dintre ele asta sunt, duce in randul femeilor mai ales, la dorinta de a fi ca ele. Daca ele sunt societatea, vreau si eu sa fac parte din societate. Cam asa ajung sa gandeasca cele care sunt dispuse sa adopte cele mai riscante metode de slabit, numai ca sa devina "sociale"... Si de aici...potopul :(

Creizi proAna inseamna infometare, sau limitare drastica a mancarii, pana la nemancat :(
acum cand imi aduc aminte imi pare rau ca nu aveam mintea de acum, cate fete as fi putut salva, erau cu miile pe site-uri proana, din toata lumea :( si toate se mandreau cu inca o zi in care nu au mancat nimic si au slabit nu stiu cate kg :(
printre ele am fost si eu

Creizilup 16 sep 2009 16:41:18

Re: SOS!!! Despre slabitul care devine obsesie!
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 32551)
Creizi proAna inseamna infometare, sau limitare drastica a mancarii, pana la nemancat :(
acum cand imi aduc aminte imi pare rau ca nu aveam mintea de acum, cate fete as fi putut salva, erau cu miile pe site-uri proana, din toata lumea :( si toate se mandreau cu inca o zi in care nu au mancat nimic si au slabit nu stiu cate kg :(
printre ele am fost si eu

Da...m-am lamurit dupa ce am citit un forum de acest gen...:( Felicitari pentru ca ai avut puterea sa iti recapeti controlul asupra psihicului tau. Asta spune multe despre tine ca om>:D<

Slabuta 16 sep 2009 16:52:23

Re: SOS!!! Despre slabitul care devine obsesie!
 
Citat:

Anterior postat de Creizilup (Post 32593)
Da...m-am lamurit dupa ce am citit un forum de acest gen...:( Felicitari pentru ca ai avut puterea sa iti recapeti controlul asupra psihicului tau. Asta spune multe despre tine ca om>:D<

Creizi crede-ma imi stiam optiunile, ori ma sinucid, ori ma trezesc la realitate si ies din aceasta mocirla...

Cred ca este singurul moment din viata mea in care am putut sa stau atat de mult "electrocutata" si sa nu fac nimic, am avut foarte multe momente grele in viata peste care am trecut cu brio si nu am cedat niciodata, asta m-a convins ca nu este chiar asa de usor pentru noi toate care ne luptam cu kg in plus, cum spun unii: ei, ce mare branza, mananci corect si slabesti cat ai clipi, nu-i chiar asa....

Acum cand imi aduc aminte, nici nu imi vine sa cred ca asa ceva s-a intamplat cu mine, stiindu-ma cum sunt acum, realizez ca am avut puterea necesara sa trec si stiu sigur care sunt metodele de a iesi din aceasta stare, m-am autostudiat mult timp, si am vazut care au fost cauzele si premisele care intretineau acea perioada din viata mea.

Rusu Laura 17 sep 2009 13:16:38

Re: SOS!!! Despre slabitul care devine obsesie!
 
pfff...incredibil!!!!! esti o persoana extraordinar de ambitioasa,realista si vreau sa te felicit pentru ca ai recunoscut ca infometarea este problema si ca ai reusit cu brio sa treci peste!!!!!!>:D<>:D<>:D<
stiu multe fete care nu cred ca, cauza problemelor lor de sananate este infometarea si contunua in ritmul acesta...stiu o persoana care a murit din cauza asta pentru ca si-a dat seama prea tarziu ca gresete :| cu toate internarile,medicamentele,perfuziile,nu numai de aici ci si din strainatate,nu a reusit...e foarte tragic! obsesia slabitului te poate duce la moarte! asta e adevarul!
asa ca NU infometarii!!!!!!!

Daphne 21 sep 2009 11:06:40

Re: SOS!!! Despre slabitul care devine obsesie!
 
Nu am crezut ca exista astfel de site-uri ce te indruma sa nu mananici zile intregi! Oricum la sala nu erau antrenori cu care sa discuti despre nutritie? La sala unde ma duc eu antrenorii discuta si astfel de lucruri! Ce sa papi sa slabesti sau sa faci muschiuleti...
Odata a lesinat o fata ca era nemancata si i s-a spus ca nu o sa mai fie primita daca se mai intampla asa ceva din cauza ca nu a mancat...
Mi s-a parut o atitudine corecta! Si azi fata respectiva este slaba ( nu ca ar fi fost grasa) si probabil ca mananca ( ca am vazut-o in oras papand).

Oricum astfel de povestiri chiar trebuiesc impartasite!

Slabuta 21 sep 2009 11:44:05

Re: SOS!!! Despre slabitul care devine obsesie!
 
Citat:

Anterior postat de Daphne (Post 34357)
Nu am crezut ca exista astfel de site-uri ce te indruma sa nu mananici zile intregi! Oricum la sala nu erau antrenori cu care sa discuti despre nutritie? La sala unde ma duc eu antrenorii discuta si astfel de lucruri! Ce sa papi sa slabesti sau sa faci muschiuleti...
Odata a lesinat o fata ca era nemancata si i s-a spus ca nu o sa mai fie primita daca se mai intampla asa ceva din cauza ca nu a mancat...
Mi s-a parut o atitudine corecta! Si azi fata respectiva este slaba ( nu ca ar fi fost grasa) si probabil ca mananca ( ca am vazut-o in oras papand).

Oricum astfel de povestiri chiar trebuiesc impartasite!

Daphne, nu stiu daca in prezent mai sunt astfel de site-uri, foarte multe dintre ele au fost inchise, tocmai pentru faptul ca au fost multe cazuri de moarte ;)

Dar cand eram eu in febra slabitului, erau foarte multe, ma bucur ca nu ati dat voi peste ele

Legat de antrenori, da, mi-au zis ca nu ma mai primesc si eu nici nu m-am mai dus... abia dupa ceva timp, cand mi-am revenit psihic si am inceput un mod de viata normal si sanatos m-am dus la o alta sala.

Daphne 22 sep 2009 13:38:20

Re: SOS!!! Despre slabitul care devine obsesie!
 
Cred ca e f greu sa accepti ca ceea ce crezi u nu este corect! Si toti ne dorim rezultate imediate si nu neaparat in cazul slabitului!


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:58:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO