Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Ghidul slabutelor "avansate"

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 20 aug 2014, 19:11:27
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Ghidul slabutelor "avansate"

Unele schimburi de mesaje recente m-au pus pe ganduri. Comunitatea este mult mai putin activa decat acum cativa ani, slabutele mai vechi dispar una cate una, slabute noi apar mai rar ca alta data.
Alta impresie pe care om am (gresita poate) este ca nu mai avem la fel de multa rabdare ca inainte.

Si in timp ce ma gandeam la toate chestiile astea mi-am adus aminte de "ghidul slabutelor incepatoare". Poate ca n-ar fi rau ca si "avansatele" sa mai arunce o privire pe acolo. Aproape tot ce a scris Ianna in primul topic se aplica si pt avansate. Cateva exemple:

"Rugamintea de a respecta parerea fiecarei slabute. Nu suntem identici, nu gandim la fel. Dar, doar pentru ca o slabuta, nu are aceeasi parere ca si tine nu inseamna in mod necesar ca amandoua/una dintre voi aveti/are o parere eronata." -valabil pt toata lumea indiferent de vechimea/nr de mesaje pe forum. N-shpe ani aici sau n-shpe mii de mesaje nu dau dreptul la raspunsuri de genul "asculta-i pe aia care stiu mai bine ca tine". Asta pt ca nu ai de unde sa stii ce si cat a citit despre nutritie o persoana in anii dinaintea inregistrarii pe forum. De nr. de mesaje pe forum ca si criteriu nu mai trebuie sa spun nimic cat timp doar nr. conteaza si un mesaj relevant intr-o discutie despre nutritie puncteaza la fel de multa ca un "neatza" si atat in jurnalul propriu.

"Suntem o comunitate prietenoasa si sociabila"
"Pe langa cele spuse mai sus, suntem o comunitate "de ajutor reciproc".Nu ignora mesajele de suparare, ingrijorare, neliniste etc. Nu ingnora mesaje care au intrebari sau nelamuriri. Daca nu crezi ca poti da ajutor pe partea de dieta, sunt convinsa ca o vorba de alinare poti da." Nimeni nu doreste sa fie privit cu aroganta si luat la suturi daca nu respecta un sfat sau se indoieste de spusele unei "slabute avansate", sau chiar mai rau jignit in mod direct prin raspunsuri de genul "sunt amuzata cand vad cate chestii debiteaza mintea oamenilor" sau "e fantastic sa fii atat de incuiat la minte". Si la urma urmei decat sa scrii un raspuns care numai aduce critici si nu ajuta cu nimic mai bine nu raspunzi deloc si treci mai departe.

Amintiti-va de unde ati plecat
Oare cate dintre noi nu au ajuns pe slabute intamplator pt ca voiau sa calculeze calorii sau sa gasesca cura de slabire ideala? Cate dintre voi nu ati fost acum cativa ani exact in situatia slabutei care va amuza sau va dispera cu ce scrie? Cate dintre voi poate sa spuna cu mana pe inima ca a ajuns aici din pur interes pt alimentatie sanatoasa si ca nu a avut niciodata nici un "pitic" in probleme de slabit sau nutritie?
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
Urmatorii 7 membri au apreciat mesajul lui deadcountess:
Aeerdna (09 sep 2014), Animis23 (25 aug 2014), happygirldiana (22 aug 2014), marilo (11 sep 2014), Michelina (09 sep 2014), Poofy Girl (17 ian 2016), Zoe (01 sep 2014)
  #2 (permalink)  
Vechi 20 aug 2014, 20:43:13
anqutz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Ghidul slabutelor "avansate"

Buna Countess! Asa e, niciuna dintre noi nu are o diploma in nutritie si chiar daca am avea tot nu am detine adevarul absolut. Sunt "n" nutritionisti care se contrazic, de la Bilic care propune cereale Fitness la mic dejun, pana la altii care recomanda dieta fara gluten. Important este sa ne ascultam corpul, pentru ca niciun sfat nu este un mai bun indicator a ceea ce este bun pt noi decat propriul organism.

Dar... iar aici vine marele dar, acesta este un forum care promoveaza stilul de viata sanatos si descurajeaza infometarea. E drept ca anumite mesaje au fost dure, chiar jignitoare, dar daca le ocolesti pe acelea o sa vezi un ton unanim care condamna infometarea. Iar atunci cand cineva vine si iti spune o parere, trebuie sa o respecti. Nu zic ca nu e ok sa pui sub semnul indoielii tot ce auzi si sa treci prin filtrul gandirii, dar ii arati putin respect persoanei care si-a rupt 5 minute din ziua aglomerata daca ii multumesti pentru sfat, sau daca manifesti un minim de interes. Iar cand apar mai multi useri care iti spun acelasi lucru, deja ar trebui sa te indoiesti de cunostintele tale si sa pui mana sa faci putin research. Consuma mult mai putina energie si e mai folositor decat sa stai sa te contrazici pana te dor ochii.

Eu (parere personala) recomand tuturor userilor sa se informeze din mai multe surse. Poate e defect profesional, dar eu nu iau de buna nimic ce gasesc intr-o singura sursa. De aceea, nu va limitati la a citi doar parerea unui singur nutritionist, fie ca vorbim de Monty, Dukan sau Bilic. Pentru ca atunci veti vedea lucrurile doar dintr-o singura perspectiva. Cititul deschide alte orizonturi.
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui anqutz:
Aeerdna (09 sep 2014), butterfly30 (21 aug 2014), happygirldiana (22 aug 2014), marilo (11 sep 2014)
  #3 (permalink)  
Vechi 21 aug 2014, 08:17:45
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Ghidul slabutelor "avansate"

Citat:
Anterior postat de anqutz Vezi mesajul
Buna Countess! Asa e, niciuna dintre noi nu are o diploma in nutritie si chiar daca am avea tot nu am detine adevarul absolut. Sunt "n" nutritionisti care se contrazic, de la Bilic care propune cereale Fitness la mic dejun, pana la altii care recomanda dieta fara gluten. Important este sa ne ascultam corpul, pentru ca niciun sfat nu este un mai bun indicator a ceea ce este bun pt noi decat propriul organism.

Dar... iar aici vine marele dar, acesta este un forum care promoveaza stilul de viata sanatos si descurajeaza infometarea. E drept ca anumite mesaje au fost dure, chiar jignitoare, dar daca le ocolesti pe acelea o sa vezi un ton unanim care condamna infometarea. Iar atunci cand cineva vine si iti spune o parere, trebuie sa o respecti. Nu zic ca nu e ok sa pui sub semnul indoielii tot ce auzi si sa treci prin filtrul gandirii, dar ii arati putin respect persoanei care si-a rupt 5 minute din ziua aglomerata daca ii multumesti pentru sfat, sau daca manifesti un minim de interes. Iar cand apar mai multi useri care iti spun acelasi lucru, deja ar trebui sa te indoiesti de cunostintele tale si sa pui mana sa faci putin research. Consuma mult mai putina energie si e mai folositor decat sa stai sa te contrazici pana te dor ochii.

Eu (parere personala) recomand tuturor userilor sa se informeze din mai multe surse. Poate e defect profesional, dar eu nu iau de buna nimic ce gasesc intr-o singura sursa. De aceea, nu va limitati la a citi doar parerea unui singur nutritionist, fie ca vorbim de Monty, Dukan sau Bilic. Pentru ca atunci veti vedea lucrurile doar dintr-o singura perspectiva. Cititul deschide alte orizonturi.
Buna Anqutz

De acord, perfect ok sa condamni infometarea, sedentarismul etc. Conteaza si cum i se spune omului nu numai ce i se spune. (ca o paranteza, acuma mi-a venit in cap Quark si omul ala era citit dar ce folos daca improsca cu jigniri in toate directiile).
Evident, e de apreciat ca oamenii isi sacrifica timpul liber sa dea sfaturi, dar atat sa dai sfaturi cat si sa tii cont de sfaturi primite este optional

Si inca o precizare: n-am zis ca sunt multi pe aici care vorbesc de sus sau jignesc, doar ca este foarte neplacut cand se intampla.
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui deadcountess:
marilo (11 sep 2014)
  #4 (permalink)  
Vechi 21 aug 2014, 09:21:39
anqutz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Ghidul slabutelor "avansate"

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Buna Anqutz

De acord, perfect ok sa condamni infometarea, sedentarismul etc. Conteaza si cum i se spune omului nu numai ce i se spune. (ca o paranteza, acuma mi-a venit in cap Quark si omul ala era citit dar ce folos daca improsca cu jigniri in toate directiile).
Evident, e de apreciat ca oamenii isi sacrifica timpul liber sa dea sfaturi, dar atat sa dai sfaturi cat si sa tii cont de sfaturi primite este optional

Si inca o precizare: n-am zis ca sunt multi pe aici care vorbesc de sus sau jignesc, doar ca este foarte neplacut cand se intampla.
Neata! Mai greu sa gasesti pe cineva care sa livreze orice mesaj la fel de necivilizat precum Quark. Normal ca nu-l asculta nimeni.
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui anqutz:
deadcountess (22 aug 2014)
  #5 (permalink)  
Vechi 21 aug 2014, 09:35:49
alinutzik's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 02 feb 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Mancare sanatoasa si sport
Date: 157cm, 57.2kg
Mesaje: 1.049
Aprecieri acordate: 150
Am fost apreciat(a) de 418 ori in 292 mesaje
Implicit Re: Ghidul slabutelor "avansate"

Din moment ce m ai citat imi permit sa si raspund. In primul rand eu nu sunt “slabuta avansata” si nici nu am figuri de mare cunoscatoare in d ale nutritiei/sportului. Iar parerea pe care mi am exprimat o in topicul care “te a pus pe ganduri”, mi o mentin. Dincolo de cuvintele dure, ideea din spatele textului e aproape aceeasi, iar scopul meu nu a fost de a fi rautacioasa. Dupa multe mesaje rabdatoare/ prietenoase/ cu sfaturi/ cu argumente, toate luate in ras si negate, un mesaj mai dur si spus mai verde in fata poate fi chiar motivant. Poate a mers, poate nu. In general sunt de parere ca nu ar trebui sa asteptam ajutor de la ceilalti decat dupa ce facem tot ce ne sta in putinta pentru noi ( ca pana la urma nu pot eu sa mananc salata ca sa nu se ingrase Vuvuzela ) , iar din acest moment problema ei este minima. Este genul de problema de care poti scapa atunci cand vrei tu, este ca atunci cand vrei sa te lasi de fumat. Vrei cu adevarat asta, nu mai fumezi, ATAT DE SIMPLU ESTE, nu este nevoie de 12 pagini scrise pe un forum si cateva persoane care sa se puna in cap pentru problema ta.
__________________
Jurnal ALINUTZIK
alinutzik, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1944 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1427 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1170 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui alinutzik:
butterfly30 (21 aug 2014)
  #6 (permalink)  
Vechi 22 aug 2014, 08:58:34
deadcountess's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Ghidul slabutelor "avansate"

Citatul era doar un exemplu, mesajul meu era la modul general, exista din pacate persoane care nu au rabdare cu oamenii si le bagatelizeaza problemele. Am spus "avansate" doar ca antonim pt "incepatoare".

Raman la parerea ca nu are rost sa scriem mesaje dure, pt un om care se lupta cu niste probleme asta e ultimul lucru de care ar avea nevoie, si in principiu nici un om nu poate sa-si aroge dreptul de a mustrului pe altul (cel putin nu pe cei care nu-s pe buletinul lui )

Fiecare are dreptul sa ceara sau sa astepte ajutor de la alti useri pe forum, in schimb nimeni nu este obligat sa ajute daca nu are chef sau considera ca nu e cazul.

Problemele prin care trec oamenii nu se pot masura sau compara sau estima. Numai persoana cauza stie prin ce trece, cum se simte, cat de greu ii este. Dar, ma rog unora li se pare ca sunt in masura sa bagatelizeze. Ok, consideri ca problema cuiva este minora si nu e nevoie sa " se se puna oamenii in cap" pt problema ei pe n-shpe pagini, e simplu, poti sa nu te mai deranjezi sa-i scrii daca consideri ca nu are rost, citesti si treci mai departe.

P.S. Alinutzik, tie chiar ti se pare ok sa faci omul incuiat la minte?
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]

Ultima dată editat de deadcountess; 22 aug 2014 at 09:02:46.
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui deadcountess:
happygirldiana (22 aug 2014), marilo (11 sep 2014), Michelina (09 sep 2014)
  #7 (permalink)  
Vechi 27 aug 2014, 12:57:27
Anne10's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 01 apr 2013
Locaţie: Ploiesti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Personala!
Date: 159cm, 68.9kg
Mesaje: 793
Aprecieri acordate: 195
Am fost apreciat(a) de 472 ori in 350 mesaje
Implicit Re: Ghidul slabutelor "avansate"

Citat:
Anterior postat de deadcountess Vezi mesajul
Amintiti-va de unde ati plecat
Oare cate dintre noi nu au ajuns pe slabute intamplator pt ca voiau sa calculeze calorii sau sa gasesca cura de slabire ideala? Cate dintre voi nu ati fost acum cativa ani exact in situatia slabutei care va amuza sau va dispera cu ce scrie? Cate dintre voi poate sa spuna cu mana pe inima ca a ajuns aici din pur interes pt alimentatie sanatoasa si ca nu a avut niciodata nici un "pitic" in probleme de slabit sau nutritie?
Ma gandeam acum cum am ajuns eu pe "slabute". Tot cautam retete de mancaruri si prajituri cat mai sanatoase pentru fetita mea (atunci de 2 ani si 3 luni) si printre multe saituri aparea si "slabute", cateva zile la rand l-am tot ocolit (nu aveam in plan sa slabesc cu toate ca nu eram asa cum imi doream cu kg), dar pe urma mi-am zis sa intru sa vad despre ce e vorba. Primul lucru care mi-a sarit in ochii a fost petitia (care am semnat-o chiar atunci si eu si familia) si interviul cu Marina (mi-sa parut o fata asa calma si placuta si dupa cate am citit pe urma nu m-am inselat) cand am vazut ca aici e vorba despre alimentatie sanatoasa si chiar slabit dar intr-un mod sanatos (fara ceaiuri, pastile si alte alea) mi-am zis ca nu ar fi rau sa ma inscriu sa aflu cat mai multe informati si poate sa ajut si eu cu ce pot si asa am decis ca nu ar fi rau sa incep sa si slabesc (am mai avut si inainte de "slabute" planuri sa vreau sa slabesc, dar nu cu orice pret); dar saitul asta m-a facut sa realizez ca trebuie sa fac mai multe pentru mine si chiar sanatatea mea si mi-a palcut ca aici fetele erau asa intelegatoare si oricand dispuse sa te ajute cu un sfat, pe cand intre prieteni cu care ma intalneam erau si persoane care mai mult criticau decat sa ma sustina in vro problema (atunci iti vezi prieteni adevarati).
Eu nu cred ca conteaza daca avem de slabit 5 kg sau 25 kg ci conteaza cum le slabim. Si "slabutele" care au ajuns pe acest sait dupa ce au tinut tot felul de regiumuri care nu erau sanatoase nu ar trebui sa fie criticate de ce au facut inainte (cand sigur nu au facut-o cu rea intentie, la momentul ala asa au crezut ele ca e bine) ci doar ar trebui sfatuite si ajutate sa treaca cu bine mai departe si sa inceapa usor sa o ia pe drumul cel bun. Ca si mine sunt sigura ca multe persoane intra aici sa isi spuna oful inlegatura cu slabitul mai degraba decat unor prienteni "reali" (deoarce aici stiu ca pot gasi persoane cu probleme ca ale lor si le pot intelege mai bine). Am intampinat printre "prieteni mei" remarci de genul "te-ai cam ingrasat, ar trebui sa manaci mai putin", eu ramaneam uimita la ei (unele persoane habar nu au cat manac eu sau ei habar nu au de nutritie si multi din ei mananca mai mult "prosti" decat ceva sanatos dar au noroc ca nu se ingrasa, dar nu pot baga mana in foc cati dintre ei sunt bine si "in interior"). Exista si acum persoane cand vad pe drum o alta persoana plinuta, in loc sa se gandeasca ca poate e bolnava de nu poate slabi sau sa o ajute cu sfaturi bune (Ex: sa faca mai multa miscare, sa manace mai sanatos), critica si fac remarci de genul "ce grasa e aia, cat o manca, o oala la o masa, ar trebui sa mai reduca portile." Asa ca "persoana plinuta" cauta alinarea si sfaturi in saituri ca asta, unde stie ca persoanele de aici un trecut prin ce trece ea si chiar daca nu are nimeni s-ai dea un sfat oricum se simte bine ca si-a descarcat sufletul fara a fi "condamnata".
O zi buna tuturor!
__________________
Jurnalul Anne10
Anne10, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 5 membri au apreciat mesajul lui Anne10:
deadcountess (27 aug 2014), marilo (11 sep 2014), Mihaela1006 (31 aug 2014), Nevrotiq (09 sep 2014), Poofy Girl (17 ian 2016)
  #8 (permalink)  
Vechi 09 sep 2014, 13:20:53
Nevrotiq's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 20 iun 2012
Locaţie: buzau, Romania
Vârsta: 40
Dieta: hipocalorica
Date: 157cm, 113kg
Mesaje: 198
Aprecieri acordate: 165
Am fost apreciat(a) de 217 ori in 115 mesaje
Implicit Re: Ghidul slabutelor "avansate"

Citat:
Anterior postat de Anne10 Vezi mesajul
Ma gandeam acum cum am ajuns eu pe "slabute". Tot cautam retete de mancaruri si prajituri cat mai sanatoase pentru fetita mea (atunci de 2 ani si 3 luni) si printre multe saituri aparea si "slabute", cateva zile la rand l-am tot ocolit (nu aveam in plan sa slabesc cu toate ca nu eram asa cum imi doream cu kg), dar pe urma mi-am zis sa intru sa vad despre ce e vorba. Primul lucru care mi-a sarit in ochii a fost petitia (care am semnat-o chiar atunci si eu si familia) si interviul cu Marina (mi-sa parut o fata asa calma si placuta si dupa cate am citit pe urma nu m-am inselat) cand am vazut ca aici e vorba despre alimentatie sanatoasa si chiar slabit dar intr-un mod sanatos (fara ceaiuri, pastile si alte alea) mi-am zis ca nu ar fi rau sa ma inscriu sa aflu cat mai multe informati si poate sa ajut si eu cu ce pot si asa am decis ca nu ar fi rau sa incep sa si slabesc (am mai avut si inainte de "slabute" planuri sa vreau sa slabesc, dar nu cu orice pret); dar saitul asta m-a facut sa realizez ca trebuie sa fac mai multe pentru mine si chiar sanatatea mea si mi-a palcut ca aici fetele erau asa intelegatoare si oricand dispuse sa te ajute cu un sfat, pe cand intre prieteni cu care ma intalneam erau si persoane care mai mult criticau decat sa ma sustina in vro problema (atunci iti vezi prieteni adevarati).
Eu nu cred ca conteaza daca avem de slabit 5 kg sau 25 kg ci conteaza cum le slabim. Si "slabutele" care au ajuns pe acest sait dupa ce au tinut tot felul de regiumuri care nu erau sanatoase nu ar trebui sa fie criticate de ce au facut inainte (cand sigur nu au facut-o cu rea intentie, la momentul ala asa au crezut ele ca e bine) ci doar ar trebui sfatuite si ajutate sa treaca cu bine mai departe si sa inceapa usor sa o ia pe drumul cel bun. Ca si mine sunt sigura ca multe persoane intra aici sa isi spuna oful inlegatura cu slabitul mai degraba decat unor prienteni "reali" (deoarce aici stiu ca pot gasi persoane cu probleme ca ale lor si le pot intelege mai bine). Am intampinat printre "prieteni mei" remarci de genul "te-ai cam ingrasat, ar trebui sa manaci mai putin", eu ramaneam uimita la ei (unele persoane habar nu au cat manac eu sau ei habar nu au de nutritie si multi din ei mananca mai mult "prosti" decat ceva sanatos dar au noroc ca nu se ingrasa, dar nu pot baga mana in foc cati dintre ei sunt bine si "in interior"). Exista si acum persoane cand vad pe drum o alta persoana plinuta, in loc sa se gandeasca ca poate e bolnava de nu poate slabi sau sa o ajute cu sfaturi bune (Ex: sa faca mai multa miscare, sa manace mai sanatos), critica si fac remarci de genul "ce grasa e aia, cat o manca, o oala la o masa, ar trebui sa mai reduca portile." Asa ca "persoana plinuta" cauta alinarea si sfaturi in saituri ca asta, unde stie ca persoanele de aici un trecut prin ce trece ea si chiar daca nu are nimeni s-ai dea un sfat oricum se simte bine ca si-a descarcat sufletul fara a fi "condamnata".
O zi buna tuturor!
Anne , ai mare dreptate in ceea ce spui aici .... exact puncctul pe " i " ai pus. de zis din gura e usor ca uite-o si p-aia ca baga in ea ca-ntrun spital de urgenta , insa putini sunt educati in ceea ce inseamna alimentatia sanatoasa si mai ales bolile hormonale .... ma bucur ca mai sunt personae care vad lucrurile si din punctual meu de vedere!
Ma bucur sa te cunosc si iti doresc o zi cat mai placuta!
Nevrotiq, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2103 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1586 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1845 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Nevrotiq:
deadcountess (31 mai 2016)
  #9 (permalink)  
Vechi 09 sep 2014, 14:47:36
Michelina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 18 apr 2011
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 56
Dieta: Intuitive eating
Date: 163cm, 65.5kg
Mesaje: 9.475
Aprecieri acordate: 6.794
Am fost apreciat(a) de 14.587 ori in 6.581 mesaje
Implicit Re: Ghidul slabutelor "avansate"

Eu sunt un exemplu clar de om care NU poate sa tina o dieta. E ceva in neregula cu capul meu - DAR -nu ma ajuta deloc ca altii sa-mi spuna asta. Ce am cautat pe acest site e sa vad cum au reusit altele sa treaca peste blocajele mele mentale.
Eu una refuz (evident ca stiu - dar mi-e greu sa accept) sa cred ca metabolismul se schimba cu varsta. Si ca un regim alimentar care m-a tinut slaba pana la o varsta nu mai este potrivit odata cu inaintarea in varsta, la care se adauga si altele - gen lasatul de fumat, o viata mai calma, mai relaxata, un job mai static, etc.

Evident ca si eu ca toata lumea stiu ca sportul ( miscare minim 30 min pe zi - ca ne repeta la TV de ne astenizeaza) asociat cu proteine de calitate si legume - e solutia perfecta pentru o silueta de vis. O solutie care nu da gres.

Cu toate ca toata lumea stie asta exista sute de diete - care cauta solutii pentru a ocoli, pentru a permite micile abateri.


Total de acord cu Dead Countess.

PS. Asta nu inseamna ca e ok sa incurajezi un comportament alimentar gresit. Dar tonul face muzica.
__________________
[/URL]
"Pentru a fi fericit este esenţial să ai ceva de iubit, ceva de făcut şi ceva spre care să năzuieşti." - William Blake
Michelina, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Michelina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1701 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1184 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1185 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Michelina; 09 sep 2014 at 14:49:39.
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Michelina:
deadcountess (31 mai 2016), Nevrotiq (10 sep 2014)
  #10 (permalink)  
Vechi 10 sep 2014, 12:43:58
Vuvuzela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 20 aug 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Din toate, fara excese
Date: 160cm, 57kg
Mesaje: 1.743
Aprecieri acordate: 278
Am fost apreciat(a) de 490 ori in 255 mesaje
Implicit Re: Ghidul slabutelor "avansate"

Citat:
Anterior postat de alinutzik Vezi mesajul
In general sunt de parere ca nu ar trebui sa asteptam ajutor de la ceilalti decat dupa ce facem tot ce ne sta in putinta pentru noi ( ca pana la urma nu pot eu sa mananc salata ca sa nu se ingrase Vuvuzela ) , iar din acest moment problema ei este minima.
Si te-a pus cineva sa mananci salata ca sa nu ma ingras eu? Sau poate nu am inteles ce vrei sa spui, ca doar sunt incuiata la minte... Daca ai trai macar o zi din viata mea ai vedea ce "bine" e, nici macar nu cred ca poti sa-ti imaginezi viata de om obez. Crezi ca nu vreau sa am o viata normala, sa fiu fericita? Sa nu imi fac griji pt fiecare bucatica de mancare?
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Vuvuzela:
deadcountess (11 sep 2014), Nevrotiq (10 sep 2014)
Răspunde

Informatii despre slabit
avansate, calorii, dieta, ghidul, incepatoare, sanatos, slabit, slabutelor

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Gasca slabutelor adepte "Raw Food" Slabuta Comunitatea "Raw" 70 19 iun 2013 10:43:27
Lipsa butoane "Salveaza meniu" si "Calcule detaliate" pe Internet Explorer 6 Slabuta Calculator Nutritional 8 24 iun 2011 21:41:02
Ras_cristalin-"… dragostea mi-a dat linistea interioara ca sa incep "renovarea" exteriorului" Slabuta De vorba cu slabutele... 5 24 iun 2010 10:41:29
Nu merge butonul de "stergere" si "modifica" nicol30 Calculator Nutritional 11 20 aug 2009 14:23:49

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole