forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ghidul slabutelor incepatoare (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabutelor-incepatoare/)
-   -   Cum adaug la meniu caloriile de la o mancare gatita de mine? (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabutelor-incepatoare/cum-adaug-meniu-caloriile-mancare-gatita-mine-7698.html)

balena 10 ian 2011 12:58:47

Cum adaug la meniu caloriile de la o mancare gatita de mine?
 
Mi se pare ciudat sa deschid un subiect nou doar pentru o intrebare...

Pot adauga la meniul pe care il salvez in calendar caloriile de la o mancare gatita de mine?

Sper ca s-a inteles intrebarea... Stiu cum calculez caloriile la mancarea gatita in casa, insa nu stiu cum sa o adaug la meniu (pentru ca acea mancare nu se afla in lista).

Am facut branza tartinabila din branza facuta in casa (grasa), smantana, unt, ceapa si ardei, are 265 cal / 100 g:">. Am cautat un botun "adauga aliment gatit in casa:D" dar nu am gasit.

Sabine_28 10 ian 2011 13:10:42

Re: Cum adag la meniu caloriile de la o mancare gatita de mine?
 
Citat:

Anterior postat de balena (Post 467349)
Mi se pare ciudat sa deschid un subiect nou doar pentru o intrebare...

Pot adauga la meniul pe care il salvez in calendar caloriile de la o mancare gatita de mine?

Sper ca s-a inteles intrebarea... Stiu cum calculez caloriile la mancarea gatita in casa, insa nu stiu cum sa o adaug la meniu (pentru ca acea mancare nu se afla in lista).

Am facut branza tartinabila din branza facuta in casa (grasa), smantana, unt, ceapa si ardei, are 265 cal / 100 g:">. Am cautat un botun "adauga aliment gatit in casa:D" dar nu am gasit.

Buna,

Aici gasesti informatii despre cum sa adaugi un aliment in calculatorul de calorii:

http://forum.slabute.ro/sfaturi-calc...orii-3048.html
>:D<

deadcountess 10 ian 2011 13:18:47

Re: Cum adag la meniu caloriile de la o mancare gatita de mine?
 
Citat:

Anterior postat de balena (Post 467349)
Mi se pare ciudat sa deschid un subiect nou doar pentru o intrebare...

Pot adauga la meniul pe care il salvez in calendar caloriile de la o mancare gatita de mine?

Sper ca s-a inteles intrebarea... Stiu cum calculez caloriile la mancarea gatita in casa, insa nu stiu cum sa o adaug la meniu (pentru ca acea mancare nu se afla in lista).

Am facut branza tartinabila din branza facuta in casa (grasa), smantana, unt, ceapa si ardei, are 265 cal / 100 g:">. Am cautat un botun "adauga aliment gatit in casa:D" dar nu am gasit.

Pai intai o adaugi pe lista si apoi de acolo la meniu.
Chiar buton "adauga aliment gatit in casa" nu este :)) dar se foloseste "adauga" si selectezi acolo categoria "mancare"

balena 10 ian 2011 13:23:04

Re: Cum adag la meniu caloriile de la o mancare gatita de mine?
 
Sabina, multumesc de raspuns dar nu asta doream@};-

Am accesat sectiunea respectiva si uite ce scrie: "Poate fi adăugat orice aliment care este comercializat legal pe piaţă cu condiţiile ca datele introduse să fie corecte şi ca acest aliment sa nu existe deja în baza noastră de date (Atenţie: toate valorile nutritionale sunt pentru 100g/ml de produs)."

Nu vreau sa adaug un aliment nou (cumparat) la calculatorul de calorii, ci sa adaug doar la meniul meu caloriile de la o portie de mancare gatita in casa.

deadcountess 10 ian 2011 13:25:26

Re: Cum adag la meniu caloriile de la o mancare gatita de mine?
 
Citat:

Anterior postat de balena (Post 467389)
Nu vreau sa adaug un aliment nou (cumparat) la calculatorul de calorii, ci sa adaug doar la meniul meu caloriile de la o portie de mancare gatita in casa.

Am inteles :) , dar pt a o putea folosi la meniu mancarea se introduce mai intai pe lista ca aliment. Cine stie, poate si altora le va placea reteta ta si o vor folosi ;)

Alta varianta ar mai fi sa-ti adaugi la meniu separat alimentele din care ai facut mancarea.

balena 10 ian 2011 13:26:43

Re: Cum adag la meniu caloriile de la o mancare gatita de mine?
 
deadcountess, cred ca m-am lamurit:">. Sa inteleg ca acel aliment va ramane memorat in lista caloriilor? Adica... data viitoare cand fac branza tartinabila cu siguranta nu va avea tot atatea calorii ca nu respect o reteta, pun ce ingrediente am in casa, nu intotdeauna aceleasi@};-

Sabine_28 10 ian 2011 13:26:53

Re: Cum adag la meniu caloriile de la o mancare gatita de mine?
 
Citat:

Anterior postat de balena (Post 467389)
Sabina, multumesc de raspuns dar nu asta doream@};-

Am accesat sectiunea respectiva si uite ce scrie: "Poate fi adăugat orice aliment care este comercializat legal pe piaţă cu condiţiile ca datele introduse să fie corecte şi ca acest aliment sa nu existe deja în baza noastră de date (Atenţie: toate valorile nutritionale sunt pentru 100g/ml de produs)."

Nu vreau sa adaug un aliment nou (cumparat) la calculatorul de calorii, ci sa adaug doar la meniul meu caloriile de la o portie de mancare gatita in casa.

Selectezi la Categorie aliment Mancaruri si acolo introduci valorile, apoi salvezi.

deadcountess 10 ian 2011 13:31:44

Re: Cum adag la meniu caloriile de la o mancare gatita de mine?
 
Citat:

Anterior postat de balena (Post 467394)
deadcountess, cred ca m-am lamurit:">. Sa inteleg ca acel aliment va ramane memorat in lista caloriilor? Adica... data viitoare cand fac branza tartinabila cu siguranta nu va avea tot atatea calorii ca nu respect o reteta, pun ce ingrediente am in casa, nu intotdeauna aceleasi@};-

Stiu cum e cu variatia caloriilor de aceea ti-am dat si a doua varianta (si eu adaug separat alimentele la meniu daca fac rar reteta respectiva sau daca stiu ca e posibil sa fac modificari)

balena 10 ian 2011 14:27:41

Re: Cum adaug la meniu caloriile de la o mancare gatita de mine?
 
Multumesc de raspunsuri, m-am lamurit.

Am dreptul sa sterg un aliment adaugat de mine la categoria mancarurilor?

Slabuta 10 ian 2011 14:29:22

Re: Cum adaug la meniu caloriile de la o mancare gatita de mine?
 
Citat:

Anterior postat de balena (Post 467436)
Am dreptul sa sterg un aliment adaugat de mine la categoria mancarurilor?

Dupa ce este validat, nu mai poate fi sters.


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:26:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO