forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ghidul slabutelor incepatoare (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabutelor-incepatoare/)
-   -   Slabuta incepatoare, am nevoie de sfaturi (http://forum.slabute.ro/ghidul-slabutelor-incepatoare/slabuta-incepatoare-nevoie-sfaturi-12536.html)

gramona 05 mai 2014 08:27:19

Slabuta incepatoare, am nevoie de sfaturi
 
Salutare fetelor, sunt noua pe aici si as avea nevoie de un sfat de la voi: vreau sa slabesc putin, undeva la 5-6 kg, insa nu stiu ce dieta sa urmez. De fapt nu dieta, ci stil de viata sanatos. Problema este ca nu am timp sa gatesc a la Montignac sau Dukan, eu mai mult...ciugulesc covrigi, seminte, cornuri, etc... timpul nu imi permite sa gasesc mai mult de o omleta, un pilaf, un pireu, etc. pentru mine, pentru ca sotului ii gatesc deja normal, cu carne, prajeli, etc.

Pe langa asta, am o problema cu plictiseala si rontaitul: daca stau la munca, nu ma gandesc decat la gustari...

Intrebarea mea este: ce dieta imi recomandati sa citesc? imi zicea cineva ca doar cu foame o sa slabesc, si am ramas :-o . nu cred, sincer, nu cred ca nu exista vreun principiu alimentar casa sa ma ajute sa slabesc astea 5 kg in vreo 6 luni. Va multumesc anticipat :x

Kclaudyia 05 mai 2014 12:59:16

Re: Slabuta incepatoare, am nevoie de sfaturi
 
Citat:

Anterior postat de gramona (Post 1350136)
Salutare fetelor, sunt noua pe aici si as avea nevoie de un sfat de la voi: vreau sa slabesc putin, undeva la 5-6 kg, insa nu stiu ce dieta sa urmez. De fapt nu dieta, ci stil de viata sanatos. Problema este ca nu am timp sa gatesc a la Montignac sau Dukan, eu mai mult...ciugulesc covrigi, seminte, cornuri, etc... timpul nu imi permite sa gasesc mai mult de o omleta, un pilaf, un pireu, etc. pentru mine, pentru ca sotului ii gatesc deja normal, cu carne, prajeli, etc.

Pe langa asta, am o problema cu plictiseala si rontaitul: daca stau la munca, nu ma gandesc decat la gustari...

Intrebarea mea este: ce dieta imi recomandati sa citesc? imi zicea cineva ca doar cu foame o sa slabesc, si am ramas :-o . nu cred, sincer, nu cred ca nu exista vreun principiu alimentar casa sa ma ajute sa slabesc astea 5 kg in vreo 6 luni. Va multumesc anticipat :x

Buna si bine ai venit!
Nu stiu cine ti-a spus ca nu slabesti decat facand foame dar te sfatui sa nu iei in seama acest sfat stupid!

Principiul slabitului e relativ simplu: mananci sanatos (alimente cat mai aprope de starea lor naturala), neprecesate, fata junk-food, dlciuri din comert cu uleiui hidrogenate, zahar, aditivi, etc, sa te hidtratezi corespunzator, sa mananci din toate rgupele alimentare, cu masura (adica proteine, glucide, lipide, aka zarbohidrati, grasimi bune si proteine), si in primul rand SA FACI MISCARE!

Ca sa slabesti sanatos nu trebuie sa ai o scadere mai mare de 3 maxim 4 kg pe lune.. Primele 2 kg se vor duce cel mai usor, cel mai probabil in 3 saptamani..

Nu este nevoie sa adopti o dieta anume, mai ales pe cale care iti promit un nr mare de kg intr-un timp scurt pentru ca nu iti vor aduce decat un mare efect yo-yo! C

Kclaudyia 05 mai 2014 13:01:09

Re: Slabuta incepatoare, am nevoie de sfaturi
 
Acum vad ca tu ai de slabit f putin...
Da un exemplu de meniu zilnic ca sa putem vedea cam ce mananci tu si sa te ajutam cu sfaturi..
De asemenea sport faci? Daca da, ce? :) Daca nu, apuca-te :D

gramona 05 mai 2014 22:07:53

Re: Slabuta incepatoare, am nevoie de sfaturi
 
Imi misc slanina de 1-2 ori pe saptamana prin aerobic la domiciliu, dar nu prea da rezultate. Nu am mult de slabit, dar astea 6 kg s-au pus in vreo 5 ani pe nesimtite si din balerina m-am facut balena. Eu mananc cam asa:
Dimineata- sunca cu rosie, oua fierte cu castraveti sau rosie, fulgi ovaz cu lapte sau croissant cu finetti de la coltu strazi sau covrigi in cel mai rau caz
Pranz- ce vine la rand: poate fi mancare gatita sau tampenii cum ar fi turta dulce, alune, branza dulce de vaci, depinde daca sunt la servici sau nu
Cina-in general ciorba fara paine, dar mananc pela 10 seara, ca atunci ajung acasa de la munca

Acuma, ce sa zic, am incercat sa mananc cinala ora 6, si s-o rezolv cu un fibrobar, dar ma apuca durerea de stomac pe la 8 de lesin. Nu o data m-a dus sotul meu pe brate acasa din cauza asta. Sincer, daca imi dai 3 croisante pezi si o punga de alune, ai scapat de mine. Sau 3 boluri maaari de salata cu salata, rosii,castraveti, ceapa, telemea, otet, ulei si sare. Doar ca salata nu o pot lua la munca. Apropo, beau cel putin 1 l apa plata pe zi, neconditionat. Plus ceaiuri. Ma gandeam la o dieta cu sandwishuri, dar nu exista asa ceva :((

Kclaudyia 06 mai 2014 11:20:02

Re: Slabuta incepatoare, am nevoie de sfaturi
 
Citat:

Anterior postat de gramona (Post 1350402)
Imi misc slanina de 1-2 ori pe saptamana prin aerobic la domiciliu, dar nu prea da rezultate. Nu am mult de slabit, dar astea 6 kg s-au pus in vreo 5 ani pe nesimtite si din balerina m-am facut balena. Eu mananc cam asa:
Dimineata- sunca cu rosie, oua fierte cu castraveti sau rosie, fulgi ovaz cu lapte sau croissant cu finetti de la coltu strazi sau covrigi in cel mai rau caz
Pranz- ce vine la rand: poate fi mancare gatita sau tampenii cum ar fi turta dulce, alune, branza dulce de vaci, depinde daca sunt la servici sau nu
Cina-in general ciorba fara paine, dar mananc pela 10 seara, ca atunci ajung acasa de la munca

Acuma, ce sa zic, am incercat sa mananc cinala ora 6, si s-o rezolv cu un fibrobar, dar ma apuca durerea de stomac pe la 8 de lesin. Nu o data m-a dus sotul meu pe brate acasa din cauza asta. Sincer, daca imi dai 3 croisante pezi si o punga de alune, ai scapat de mine. Sau 3 boluri maaari de salata cu salata, rosii,castraveti, ceapa, telemea, otet, ulei si sare. Doar ca salata nu o pot lua la munca. Apropo, beau cel putin 1 l apa plata pe zi, neconditionat. Plus ceaiuri. Ma gandeam la o dieta cu sandwishuri, dar nu exista asa ceva :((

Mda, din pacate mananci f dezordonat.. De aceea nici nu se vad rezultatele..
In primul rand spune-mi ce fel de job ai, de nu poti lua salata la serviciu..
Fibrobarul nu e o cina in sine, e ok sa il mananci ca si gustare, dar ocazional, pentru ca sincera sa fiu nu mi se pare un produs asa ok ca si continut..

Pai logi ca te apuca durerea de stomac daca tu traiesti cu covrigi, croissante, alune.. Ce nutrienti ii dai tu organismului tau? Alea sunt calorii goale, fara nici o valoare nutritionala ptr organism..

Mai bine incepe sa mananci mancare adevarata, sa nu existe masa principala fara legume, mananca fructe intre mese, iaurt, carne slaba, oua, cereale integrale, quiona(este un aliment minunte, cu o multime de vitamine!!) oleaginoase pentru grasimile bune: nuci, mgidale, caju crud, seminte de in, de dovleac, de susan, seminte de chia, etc
Mai sunt si leguminoasele, care iti ofera si ele un aport considerabil de proteine si carbohidrati buni: fasole, naut, linte, etc

Stii ce ne spun aqstia la televizor nu? Pentru o viata sanatoasa respectati mesele principale alea zilei.. Asa trebuie sa faci si tu.. sa nu sari peste micul dejun, daca intre mic dejun si cina ti se face foame, mananca un fruct, pranzul sa contina 1/4 proteine, 1/4 carbohidrati cu absorbtie lenta (orez integral, quionoa, cartofi dulci, linte, naut, etc) si 1/2 legume
Gustarea poate fi formata din nuci, migdale, iaurt, sau iti poti face chiar un desert din alimente sanatoase, care sa nu contina zahar si faina alba..

Sunt atatea optiuni sanatoase, important este sa vrei!!

Cat despre sport, timpul iti permite sa faci acasa? Poti opta ptr un abonament la o sala, sau daca iti palce sa faci acasa in continuare, alege un program care sa iti placa, si fa-l de minim 3 ori pe saptamana ..
Momentan ce aerobic faci?

deadcountess 07 mai 2014 15:30:26

Re: Slabuta incepatoare, am nevoie de sfaturi
 
Buna Ramona :)

Nu cred ca la tine ar fi cazul de vreo dieta anume pt ca nu ai mult de slabit. 5-6kg se duc singure daca renunti la covrigi si alte produse de patiserie.:)

Succes %%-


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:51:20.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO