forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Gimnastica&Pilates (http://forum.slabute.ro/gimnastica-pilates/)
-   -   Spinning (http://forum.slabute.ro/gimnastica-pilates/spinning-564.html)

Slabuta 14 mai 2009 12:35:02

Spinning
 
Ce inseamna o ora de spinning?
Conceptul de spinning ca forma de exercitiu cardio de grup este relativ nou, fiind pentru prima oara folosit de deja celebrul antrenor Johnny G. (Goldberg). Spinning-ul se practica intr-o sala de fitness in care se gasesc aliniate 20-30 de biciclete stationare. Instructorul de spinning se pozitioneaza pe o bicicleta in fata celorlalti si ii antreneaza pe acestia intr-un program de 40-60 minute de ciclism in grup, bazat pe ritmul cardiac al fiecaruia. Scopul programului este de a simula situatii reale din ciclism cum ar fi urcarea dealurilor sau sprinturile. Ora de spinning se desfasoara pe ritm de muzica si instructorul motiveaza in permanenta spre marirea efortului si a ritmului de pedalare.

Pro spinning
Este un exercitiu cardio intens si prin urmare rezistenta ta fizica se va imbunatati vizibil dupa numai cateva sedinte;
Intr-o ora de spinning arzi in jur de 500 de kcal;
Nu se face febra musculara, asa ca iti poti lua adio de la aspirina de dupa;
Efortul este deosebit de relaxant si este unul dintre sporturile care te ajuta cel mai bine sa elimini stresul.

Contra spinning
Problemele cele mai frecvente in cazul in care spinningul nu este practic in mod corect sunt:
problemele cu partea inferioara a spatelui (dureri, intepeneli);
leziunile (de aceea trebuie sa fii foarte atenta ca pentru a te opri sa folosesti frana de mana din fata, in nici un caz pedalele);
problemele cu genunchii (in special, cu articulatiile).

Sfaturi pentru un antrenament de spinning

Prima faza: Stretching
Incepi cu exercitii de stretching sau cu intinderi pentru a pregati aparatul locomotor (muschi, tendoane, ligamente) sa faca fata exercitiilor.

Exercitiul principal
Pozitia de plecare in spinning este cea clasica: asezat in sa, cu mainile pe extremitatile ghidonului. Da din pedale in ritmul dictat de muzica, in jur de 30-40 de minute. Pozitia a doua: in picioare, cu greutatea alternand pe pedale si mainile sprijinite de centrul ghidonului, pedaleaza in jur de 15-20 de minute.

Ultima faza: Stretching

Ultima faza este dedicata tot stretching-ului, atat extreminatilor inferioare cat si partii superioare a corpului.

Slabuta 14 mai 2009 12:37:11

Re: Spinning
 
BORKED

lolo91 01 feb 2010 22:02:42

Re: Spinning
 
Salutare tuturor slabutelor....vad k nu a mai pus nimeni informatii despre spinning....am cautat si eu dar nu gasesc lucruri prea concrete...poate ma ajuta cineva....cand e mai indicat sa practicam spinningul: dimineata sau seara? si dak a mai practicat cineva asa ceva, in cat timp au aparut ceva rezultate si cam ce zone -problema vizeaza? :-s

riky 28 feb 2010 20:48:16

Re: Spinning
 
nu a mai scrisnimeni nimik despre spinning..hmmm...as fi avut si eu o intrebare.. exista cineva care a facut mai mult de 2 luni spinning si a avut rezultate vizibile?...asa pt cultura mea generala:)....sau eu sutn singura care se simte super dupa spinning:-/

anqutz 06 iul 2010 22:10:31

Re: Spinning
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 101336)
nu a mai scrisnimeni nimik despre spinning..hmmm...as fi avut si eu o intrebare.. exista cineva care a facut mai mult de 2 luni spinning si a avut rezultate vizibile?...asa pt cultura mea generala:)....sau eu sutn singura care se simte super dupa spinning:-/

Iti raspund cu mare intarizere, dar am o prietena care a avut rezultate. Facea o ora, de 3 ori pe saptamana. Si inseamna o ora de cardio in care arzi peste 400 de kcal. Daca ai grija si combini sportul cu o dieta sanatoasa nu ai cum sa nu dai jos.

UluceanuAnaMaria 23 nov 2010 11:12:49

Re: Spinning
 
Am avut si eu "norocul" de a experimenta acest sport nou si misterios, pe nume "spinning" . Este destul de antrenant, greu pe alocuri, per total, cred ca da rezultate bune :)

Cand am intrebat-o pe antrenoarea de la sala cam ce lucreaza, mi-a zis ca mai tot, dar in special picioarele, fesele si solduri (zone probleme pentru foarte multe dintre slabute, inclusiv pentru mine) dar si abdomenul. Un aparat minune, ce mai! :)

Momentan o sa fac o data - de 2 ori pe saptamana, deci cam 5-6 sedinte pe luna si o sa vin cu rezultate :)

riky 23 nov 2010 11:19:10

Re: Spinning
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 243405)
Iti raspund cu mare intarizere, dar am o prietena care a avut rezultate. Facea o ora, de 3 ori pe saptamana. Si inseamna o ora de cardio in care arzi peste 400 de kcal. Daca ai grija si combini sportul cu o dieta sanatoasa nu ai cum sa nu dai jos.

Citat:

Anterior postat de UluceanuAnaMaria (Post 413205)
Am avut si eu "norocul" de a experimenta acest sport nou si misterios, pe nume "spinning" . Este destul de antrenant, greu pe alocuri, per total, cred ca da rezultate bune :)

Cand am intrebat-o pe antrenoarea de la sala cam ce lucreaza, mi-a zis ca mai tot, dar in special picioarele, fesele si solduri (zone probleme pentru foarte multe dintre slabute, inclusiv pentru mine) dar si abdomenul. Un aparat minune, ce mai! :)

Momentan o sa fac o data - de 2 ori pe saptamana, deci cam 5-6 sedinte pe luna si o sa vin cu rezultate :)


Fetele, slabutele, revin si eu cu spinningul, da am facut 4 luni spinning dupa un dvd, si desi mancam ca vaca ..tot am dat jos vreo 5 cm din partrea inferioara a corpului....deci voi combina 1 ora de fitness sau poate mai putin, cu o ora de spinning si uite asa nu ma voi plictisi ever pt ca schimb :))

UluceanuAnaMaria 23 nov 2010 11:39:08

Re: Spinning
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 413214)
Fetele, slabutele, revin si eu cu spinningul, da am facut 4 luni spinning dupa un dvd, si desi mancam ca vaca ..tot am dat jos vreo 5 cm din partrea inferioara a corpului....deci voi combina 1 ora de fitness sau poate mai putin, cu o ora de spinning si uite asa nu ma voi plictisi ever pt ca schimb :))

Ai bicicleta de spinning acasa?

MadaTm 23 nov 2010 11:40:04

Re: Spinning
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 413214)
Fetele, slabutele, revin si eu cu spinningul, da am facut 4 luni spinning dupa un dvd, si desi mancam ca vaca ..tot am dat jos vreo 5 cm din partrea inferioara a corpului....deci voi combina 1 ora de fitness sau poate mai putin, cu o ora de spinning si uite asa nu ma voi plictisi ever pt ca schimb :))

Acum am descoperit acest subiect - da, spinning-ul (cycling se numste la sala unde merg eu) este foarte antrenant si se consuma multe calorii. Eu incerc de 2 ori sa ajung la cycling pe saptamana si intr-adevar are rezultate bune, chiar slabesti centimetri de la cycling. Orice sport e binevenit, insa pentru slabit eu consider cycling pe primul loc, apoi kickbox (un fel de tae-bo) la care iarasi se consuma foooarte multe calorii pe locul 2.

>:D<

UluceanuAnaMaria 23 nov 2010 11:45:45

Re: Spinning
 
Citat:

Anterior postat de MadaTm (Post 413245)
Acum am descoperit acest subiect - da, spinning-ul (cycling se numste la sala unde merg eu) este foarte antrenant si se consuma multe calorii. Eu incerc de 2 ori sa ajung la cycling pe saptamana si intr-adevar are rezultate bune, chiar slabesti centimetri de la cycling. Orice sport e binevenit, insa pentru slabit eu consider cycling pe primul loc, apoi kickbox (un fel de tae-bo) la care iarasi se consuma foooarte multe calorii pe locul 2.

>:D<

Tu unde ai slabit in centimetri? :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:15:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO