forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Gimnastica&Pilates (http://forum.slabute.ro/gimnastica-pilates/)
-   -   Stretching (http://forum.slabute.ro/gimnastica-pilates/stretching-3780.html)

madaEM 10 mai 2010 13:27:22

Stretching
 
Stretchingul si procesul de revenire dupa efort (cool down)

De mult timp a fost remarcata valoarea miscarilor de stretching atunci cand sunt efectuate dupa incheierea unui antrenament, oricare ar fi sportul pe care il practicati sau chiar in timpul acestuia, de exemplu intre seriile de repetari pentru exercitiile cu greutati.
Imediat dupa un antrenament sportiv urmeaza faza de cool down (revenire la starea de calm, stare de echilibru biologic si psihologic), care trebuie sa dureze in medie 10-15 minute pentru un antrenament de 90 de minute. Aceasta faza este foarte importanta pentru ca favorizeaza procesele metabolice de refacere si ajuta la eliminarea mai rapida a acidului lactic din muschi. Stretchingul favorizeaza revenirea la normal a tonusului muscular, relaxand musculatura solicitata de efort. Fiecare pozitie trebuie mentinuta 20-30 secunde si vor fi vizate toate grupele musculare.
Va sfatuiesc sa invatati exercitii de stretching pentru fiecare grupa musculara, fiindca veti constata cat de utile va sunt.

Beneficiile stretchingului

Exercitiile de stretching efectuate dupa o metoda corecta au mult mai multe efecte asupra organismului decat o simpla ameliorare a flexibilitatii:
- imbunatateste performantele fizice generale ale organismului
- amelioreaza capacitatea de invatare si efectuare a miscarilor complexe
- cresc capacitatea de relaxare fizica si mentala
- dezvolta capacitatea de constientizare a propiului corp
- reduc riscul de accidentare la nivelul articulatiilor, muschiilor si tendoanelor
- reduc tensiunea si durerea musculara dupa efort
- amelioreaza mobilitatea prin stimularea producerii de lichid sinovial (in articulatii) si a elementelor ce intra in compozitia tesutului conjunctiv

madaEM 10 mai 2010 13:28:08

Re: Stretching
 
cateva exercitii de Stretching....BORKED

madaEM 10 mai 2010 13:37:27

Re: Stretching
 
am observat ca nu exista nici un articol despre stretching pe forum ...si mi se pare poate cea mai importanta parte atunci cand facem miscare...
am observat pe propria persoana ..ca daca nu fac stretching dupa efort ,,,sunt aproape moarta toata ziua:)):)):))
dar dupa ce am facut exercitii de stretching ma simt parca in stare sa incep din nou efortul:D
fetelor ...nu va opriti din efort si din exercitii brusc...faceti stretching!!!!veti observa ca veti fi in forma toata ziua ..plus de asta nu veti avea niciodata febra musculara:Dbine nici sa nu exageram cu efortul:))
am pus cateva exercitii ...mai cautati pe youtube ...si incet incet le vati invata pe de rost ...:D
filmuletele pe care le am eu in calculator de aerobic ..au la sfarsit aceste exercitii de cool down...insa eu mai fac si in plus exercitii de stretching...
pt 10 min in plus nu moare nimeni:D:)daca mai faceti si aceste exerciitii:)

Sibel H 13 mai 2010 17:08:09

Re: Stretching
 
...Frumos...program...nu poti adauga mai multe video..s-au mai detaliat un program...eu,il i-au la favorite....

Dydee21 20 iul 2011 09:33:40

Re: Stretching
 
Slim & Limber (Slim in 6) este un video de 15 minute stretching pt toate grupele de muschi..eu l-am facut inainte de sport si am o febra musculara mare:)) dar macar am aflat acum ca trebuia sa-l fac dupa ce am terminat exercitiile:))

joahanna 13 feb 2014 22:42:47

Re: Stretching
 
Cateva filmulete cu stretching care imi plac foarte mult si mi se par eficiente:
BORKED

BORKED

Ideale dupa exercitiile pe care le facem.

Spor fetelor!


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:07:39.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO