forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Gimnastica&Pilates (http://forum.slabute.ro/gimnastica-pilates/)
-   -   Ce trebuie sa faci dupa exercitii fizice??!! (http://forum.slabute.ro/gimnastica-pilates/trebuie-faci-dupa-exercitii-fizice-1369.html)

alina_neamt 25 sep 2009 18:09:28

Ce trebuie sa faci dupa exercitii fizice??!!
 
Buna , fetelor!!
Aproape intotdeauna cand fac sport casc, fara sa imi fie somn! De ce?
Mi s-a spus ca dupa ce faci sport nu trebuie sa bei apa cel putin jumatate de ora...Este adevarat??
Si cand este mai indicat sa faci sport??

Slabuta 25 sep 2009 20:12:44

Re: Ce trebuie sa faci dupa exercitii fizice??!!
 
Citat:

Anterior postat de alina_neamt (Post 35726)
Buna , fetelor!!
Aproape intotdeauna cand fac sport casc, fara sa imi fie somn! De ce?
Mi s-a spus ca dupa ce faci sport nu trebuie sa bei apa cel putin jumatate de ora...Este adevarat??
Si cand este mai indicat sa faci sport??

Buna Alina :)
De obicei, cascatul, fara sa iti fie somn, indica faptul ca esti dezoxigenata, cel putin asta inseamna la mine, recomandarea mea e sa faci sport cu geamul deschis macar putin, ca sa intre aer curat. ;)

Eu beau apa in timp ce fac sport... si din cate stiu eu este bine, se hidrateaza corpul
Cel mai indicat este sa faci sport de dimineata, iti da mai multa energie pentru toata ziua :)
Si in plus foloseste grasimile din corp, nu cele ingerate la o masa ;)

Slabuta 25 sep 2009 20:19:29

Re: Ce trebuie sa faci dupa exercitii fizice??!!
 
Dupa ce facem sport nu trebuie sa dam iama in mancare sau dulciuri.

Hidratarea este esentiala si inainte si dupa

Mancarea de dupa exercitii
Cel mai bine e sa mananci la aproximativ doua ore dupa ce ai terminat sesiunea de exercitii.

alina_neamt 25 sep 2009 23:29:28

Re: Ce trebuie sa faci dupa exercitii fizice??!!
 
Da!! Ar fi bine sa faci sport dimineata, dar ce te faci cand te trezesti la 6, de luni pana vineri, pentru ca la ora 7 sa pleci la serviciu???
Nu pot face sport dimineata decat in week-end!!:(
De obicei fac sport pe la 4-5-6 seara!! Oare sa nu aiba acelasi efect daca le fac la orele acelea??

mishutza 26 sep 2009 05:19:41

Re: Ce trebuie sa faci dupa exercitii fizice??!!
 
Alina,are efect,atata timp cat faci corect si constant.Eu nu am timp sa fac sport dimineata,am facut doar dupa amiaza si seara.Si a functionat.
Bea apa multa in tmpul sportului,adica atat cat simti nevoia si ai grija sa te hidratezi corect inainte de a face sport.Eu cunoasteam cand mergeam la alergat daca am baut destul apa sau nu.Erau zile cand nu transpiram,pentru ca nu ma hidratasem corect.
Sfatul pe care eu l-am primit de la medic a fost ca dupa ce fac sedinta de cardio sa mananc carbohidrati.Nu zahar,dar ceva care sa contina destui carbohidrati.Nu stiu acum daca e cazul tuturor,eu am probleme cu ficatul si a spus ca in cazul meu asa ar trebui sa fac.
Ceea ce e insa general valabil e ca ultima masa inainte de o sedinta de cardio trebuie sa contina carbohidrati.Adica,cartofi,orez sau paste,integrale daca se poate.Corpul nostru are nevoie de carbohidrati sa functioneze.
Ce sport faci?

alina_neamt 26 sep 2009 10:06:30

Re: Ce trebuie sa faci dupa exercitii fizice??!!
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 35871)
Alina,are efect,atata timp cat faci corect si constant.Eu nu am timp sa fac sport dimineata,am facut doar dupa amiaza si seara.Si a functionat.
Bea apa multa in tmpul sportului,adica atat cat simti nevoia si ai grija sa te hidratezi corect inainte de a face sport.Eu cunoasteam cand mergeam la alergat daca am baut destul apa sau nu.Erau zile cand nu transpiram,pentru ca nu ma hidratasem corect.
Sfatul pe care eu l-am primit de la medic a fost ca dupa ce fac sedinta de cardio sa mananc carbohidrati.Nu zahar,dar ceva care sa contina destui carbohidrati.Nu stiu acum daca e cazul tuturor,eu am probleme cu ficatul si a spus ca in cazul meu asa ar trebui sa fac.
Ceea ce e insa general valabil e ca ultima masa inainte de o sedinta de cardio trebuie sa contina carbohidrati.Adica,cartofi,orez sau paste,integrale daca se poate.Corpul nostru are nevoie de carbohidrati sa functioneze.
Ce sport faci?

Multumesc pentru sfaturi!!
De obicei fac exercitii dupa un filmulet luat de pe net, cu florentina; apoi tot luat de pe net aerobic pentru abdomen, talie si spate, coapse si fesieri!! Iar de azi am inceput sa fac tae-bo pentru abdomen luat de pe acest sit!!:D Si #:-s nu mai pot!! Sunt transpirata toata!#:-s Cam juma de ora in fiecare zi, exclus duminica! Problema cea mare la mine e abdomenul... si celelalte, dar acesta ma dispera!! Si desigur celulita asta bat-o vina!!

aalina2003 26 sep 2009 11:20:29

Re: Ce trebuie sa faci dupa exercitii fizice??!!
 
O sa postez si eu ce am gasit despre alimentatie si sport in cartea dr. Mihaela Bilic care se gaseste (cred) si aici,in biblioteca forumului.
"Daca doriti ca arderile de lipide sa fie maxime atunci nu mancati nici un fel de glucide cu 3 ore inainte de sport (paine,cartofi,fainoase,dulciuri, fructe, orez,paste). In felul acesta depozitele de glucoza din muschi si ficat vor fi goale,iar metabolismul va fi nevoit sa consume numai grasime pentru productia de energie."
Probabil din cauza asta se spune ca este mai eficient dimineata, cand depozitele de glucoza sunt intr-adevar,goale.
Mishutza, cred ca,intr-adevar,din cauza problemelor pe care le ai cu ficatul,medicul ti-a recomandat sa mananci carbohidrati inainte de antrenament.
Eu una nu am reusit sa respect decat rareori recomandarea dr. Bilic si atunci am simtit in timpul antrenamentului dureri in partea dreapta,sub coaste, probabil cumva,ficatul era suprasolicitat.
Cat despre hidratare..este bine sa bei exact atata apa cata simti nevoia, atat in timpul cat si in afara efortului. Exista si despre asta o regula in prima carte a dr.,dar nu mi-o mai amintesc (am imprumutat cartea cuiva si nu o mai am acum la indemana).
"Dupa sport, metabolismul este stimulat cu 25% pentru inca 3 ore pentru ca se consuma energie pentru refacerea depozitelor de glicogen si se ard lipide in contiuare".
Adica, pentru a profita la maxim de avantajele sportului,ar trebui sa nu mananci dupa sport, cel putin nu foarte repede. Eu una nici nu puteam manca cam 2 ore, pur si simplu pofta de mancare era inhibata complet. Pacat ca deocamdata nu mai pot sa fac nici un sport, pana cand clarific o problema medicala. (la un genunchi).

alina_neamt 27 sep 2009 13:08:09

Re: Ce trebuie sa faci dupa exercitii fizice??!!
 
Citat:

Anterior postat de aalina2003 (Post 35885)
O sa postez si eu ce am gasit despre alimentatie si sport in cartea dr. Mihaela Bilic care se gaseste (cred) si aici,in biblioteca forumului.
"Daca doriti ca arderile de lipide sa fie maxime atunci nu mancati nici un fel de glucide cu 3 ore inainte de sport (paine,cartofi,fainoase,dulciuri, fructe, orez,paste). In felul acesta depozitele de glucoza din muschi si ficat vor fi goale,iar metabolismul va fi nevoit sa consume numai grasime pentru productia de energie."
Probabil din cauza asta se spune ca este mai eficient dimineata, cand depozitele de glucoza sunt intr-adevar,goale.
Mishutza, cred ca,intr-adevar,din cauza problemelor pe care le ai cu ficatul,medicul ti-a recomandat sa mananci carbohidrati inainte de antrenament.
Eu una nu am reusit sa respect decat rareori recomandarea dr. Bilic si atunci am simtit in timpul antrenamentului dureri in partea dreapta,sub coaste, probabil cumva,ficatul era suprasolicitat.
Cat despre hidratare..este bine sa bei exact atata apa cata simti nevoia, atat in timpul cat si in afara efortului. Exista si despre asta o regula in prima carte a dr.,dar nu mi-o mai amintesc (am imprumutat cartea cuiva si nu o mai am acum la indemana).
"Dupa sport, metabolismul este stimulat cu 25% pentru inca 3 ore pentru ca se consuma energie pentru refacerea depozitelor de glicogen si se ard lipide in contiuare".
Adica, pentru a profita la maxim de avantajele sportului,ar trebui sa nu mananci dupa sport, cel putin nu foarte repede. Eu una nici nu puteam manca cam 2 ore, pur si simplu pofta de mancare era inhibata complet. Pacat ca deocamdata nu mai pot sa fac nici un sport, pana cand clarific o problema medicala. (la un genunchi).



Multumesc pentru informatii!!!
Am sa tin cont de ele!!

alina_neamt 27 sep 2009 13:09:35

Re: Ce trebuie sa faci dupa exercitii fizice??!!
 
Citat:

Pacat ca deocamdata nu mai pot sa fac nici un sport, pana cand clarific o problema medicala. (la un genunchi).

Multa sanatate!! Sa te faci bine si sa te alaturi nou la sport!!:D

Izutza 29 nov 2009 23:27:33

Re: Ce trebuie sa faci dupa exercitii fizice??!!
 
Buna,

Si eu lucrez si merg si lla faultate si imi este si mie greu cu exercitiile dimineata...:(
Ca un sfat... fa exercitiile nu cu mult timp inainte de culcare ca mai apoi dupa un dusulet sa faci nani
In felul asta nu te apuca foamea si dormi si bine


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:22:31.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO