Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Vreau sa slabesc 10 kg in 2-3 luni

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 22 feb 2011, 00:44:36
Everline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 31 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 170cm, 63.5kg
Mesaje: 18
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Vreau sa slabesc 10 kg in 2-3 luni

Buna !
Am 1.70m si 63.5 kg si in 2-3 luni as vrea sa slabesc vreo 10 kg . In principiu as vrea sa ajung la 53kg. Acum 7 luni am tinut prima mea dieta de la inceput pana la sfarsit si cu ajutorul acesteia am reusit sa slabesc aproximativ 5 kilograme. Dupa aceea am mai incercat sa tin si alte diete dar nu am reusit deloc sa slabesc, ba chiar m-am ingrasat. Tin sa precizez ca organismul meu nu suporta dietele/regimurile drastice si din cauza aceasca ametesc sau lesin, deci ar trebui sa mananc bine.. sau probabil este si din cauza stilului meu de viata, ma culc destul de tarziu si 3 zile pe saptamana trebuie sa ma trezesc la 7 dimineata, si restul, fiind obosita de-abea ma trezesc la 9 ca sa ajung la scoala la ora 11. Iesind destul de tarziu , mai precis la ora 5 nu imi pot lua salate .. Mi-ati putea recomanda o dieta sau un regim care sa se transforme pe parcurs in stil de viata cu ajutorul caruia sa slabesc + niste exercitii care au dat rezultate sau ati auzit ca sunt bune?
Telul meu: 10 kg in 2 -3 luni.

Va salut.
Everline, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Everline, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1930 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1413 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1156 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2 (permalink)  
Vechi 22 feb 2011, 18:38:02
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 10 kg in 2-3 luni

10 kg. in trei luni nu e mult e un tel realizabil.
Dar intrebarea mea e de ce vrei torusi sa slabesti atat de mult. Ma uit la IMC-ul pe care ti l-ai fixat si la 50 de kg. esti subponderala. Apoi, daca esti la facultate, asta inseamna ca esti trecuta de 19 ani, deci nu te mai poti considera o adolescenta care are o constructie f. fragila. Crescand, inaintand in ani, si scheletul nostru se consolideaza, soldurile se mai latesc, la fel si umerii, deci nu iti mai poti pune ca tinta greutatea din clasa a noua.
Ca stil de viata sanatos e simplu: sa incerci sa renunti pe cat posibil la dulciuri, cartofi, orez (in afara de cel integral, negru sau basmati pe care le poti manca o data pe saptamana), paste (in afara de spaghetii pe care le poti manca o data pe saptamana, inclusiv cele din faina de grau dur albe), faina alba si cam tot ce e facut din aceasta faina.
In rest, sa limitezi cantitatea de fructe la 2-4 pe zi.
Poti manca ciocolata fara probleme daca e din cea mara cu mai mult de 70% cacao.
Sa ai un numar suficient de proteine la sfarsitul zilei. Asta ar insemna potii de 100 - 300 g. de carne pe zi (pui, vita, porc), daca ai peste intr-o zi te poti duce si la 400 de g. iar daca ai oua poti considera 2 oua cam cat 150 g. de carne.
Sa mananci un iaurt natur mic zilnic si sa nu depasesti 250 ml de lapte pe zi.
In rest, e bine sa alegi cascavalul in locul branzeturilor prospete cum sunt telemeaua, urda, feta (deoarece acestea au mult zer si intervin in procesul de slabire).
Sa nu uiti sa iti aisguri in fiecare dimineata portia de fibre mancand cereale integrale (fara zahar, muesli sau mai stiu eu ce alte minunatii).
Si sa nu mananci prea putin. Daca mananci prea putin vei dezvolta rezistenta la slabit si in timp te vei ingrasa si cu salata.
Sunt cateva schimbari pe care fiecare dintre noi le poate face pt a trai sanatos.
Si nu uita de sport. De 3-5 ori pe saptamana intre 30 si 60 de minute pe zi. La inceput intensitate mica spre medie, apoi, pe masura ce te obisnuiesti, poti merge pana la intens.
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3 (permalink)  
Vechi 23 feb 2011, 00:17:20
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 10 kg in 2-3 luni

Citat:
Anterior postat de Everline Vezi mesajul
Buna !
Am 1.70m si 63.5 kg si in 2-3 luni as vrea sa slabesc vreo 10 kg . In principiu as vrea sa ajung la 53kg. Acum 7 luni am tinut prima mea dieta de la inceput pana la sfarsit si cu ajutorul acesteia am reusit sa slabesc aproximativ 5 kilograme. Dupa aceea am mai incercat sa tin si alte diete dar nu am reusit deloc sa slabesc, ba chiar m-am ingrasat. Tin sa precizez ca organismul meu nu suporta dietele/regimurile drastice si din cauza aceasca ametesc sau lesin, deci ar trebui sa mananc bine.. sau probabil este si din cauza stilului meu de viata, ma culc destul de tarziu si 3 zile pe saptamana trebuie sa ma trezesc la 7 dimineata, si restul, fiind obosita de-abea ma trezesc la 9 ca sa ajung la scoala la ora 11. Iesind destul de tarziu , mai precis la ora 5 nu imi pot lua salate .. Mi-ati putea recomanda o dieta sau un regim care sa se transforme pe parcurs in stil de viata cu ajutorul caruia sa slabesc + niste exercitii care au dat rezultate sau ati auzit ca sunt bune?
Telul meu: 10 kg in 2 -3 luni.

Va salut.
Bine ai venit in familia noastra

Hai sa ne spui pentru inceput cum arata un meniul de-al tau intr-o zi

Toate exercitiile dau rezultate daca sunt practicate cu regularitate si corect

Poti incerca aerobic, dans, tae-bo... gasesti filmulete si aici pe site la categoria sport Sport

Te asteptam cu mai multe detalii ca sa te putem ajuta mai bine.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #4 (permalink)  
Vechi 23 feb 2011, 18:32:46
Everline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 31 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 170cm, 63.5kg
Mesaje: 18
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 10 kg in 2-3 luni

VAmedeea nu sunt trecuta de 19 ani, iar in legatura cu slabitul vreau doar sa ma simt mai bine in pielea mea( si imi voi schimba IMC-ul )macar si la 55 de as ajunge m-as bucura. Iti multumesc foarte mult pentru timpul acordat subiectului meu si voi tine cont de sfaturile tale.

slabuta Va multumesc pentru primire si ma simt foarte bine aici, in grupul slabutelor. Despre meniul meu zilnic.. nu prea am unul, mananc 2 mese una inainte sa plec la scoala si apoi pe la 6 cand vin si daca mi se face foame mananc pe la 9 (stiu ca nu este bine ) apoi la scoala unde tentatiile sunt la tot pasul si stomacelul meu isi spune cuvantul mai iau cate ceva. Iar in legatura de ceea ce mananc nu pot spune nici aici mare lucru, mananc ceea ce gasesc prin frigider.

Va multumesc
Everline, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Everline, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1930 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1413 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1156 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #5 (permalink)  
Vechi 24 feb 2011, 00:47:54
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 10 kg in 2-3 luni

In cazul asta ar trebui sa iti faci totusi un plan. Nu e ok sa mananci dimineata si apoi abea seara. Dar stiu cum e sa ai cursuri asa ca te inteleg.
Stiu insa ca se pot gasi solutii, doar sa vrei.
Fa-ti pt inceput o lista de cumparaturi cu ce ti-ai dori sa mananci, care sa iti placa dar care sa corespunda si noilor conditii (dieta).
Apoi fa-ti un plan cu ce ai vrea sa mananci pe cateva zile, gen MD, P (care va trebui sa fie ceva sa poti manca la facultate), C si Gustari.
Cand e gata sau maca ai caev aidei de baza pune-l aici. Si atunci vom putea sate indrumam mai bine.
Te pup!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #6 (permalink)  
Vechi 27 feb 2011, 16:30:09
Everline's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 31 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 170cm, 63.5kg
Mesaje: 18
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 10 kg in 2-3 luni

Multumesc, cred ca imi va fi de folos lista numai ca nu prea stiu ce sa mananc, care sa corespunda cu regimul si totodata sa imi dea si energie. Daca mi-ai putea spune pentru inceput ce ar trebui sa iau ti-as fi mare recunoscatoare .
Everline, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Everline, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1930 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1413 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1156 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #7 (permalink)  
Vechi 04 mar 2011, 21:20:58
marica's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 22 ian 2010
Locaţie: cluj napoca, Romania
Vârsta: 40
Dieta: south beach adaptat
Date: 163cm, 60kg
Mesaje: 1
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 10 kg in 2-3 luni

salut.Eu va urmaresc de ca 1 an forumul. Acum un an aveam 48 de kg. Intre ianuarie si aprilie ma ingrasasem pana la 52 kg. Atunci eram disperata si am inceput sa tin tot felul de diete(Disociata, hipocalorica).Intre timp m-am mutat din Romania, lucrez in Germania.Am avut tot felul de depresii si am reusit din mai pana in dece sa ajung la 55 kg. De Craciun am fost in Rom si cand m-am intors mi-am propus sa slabesc pana la pasti (din ianuarie) 5 kg. Eu am reusit din contra sa mai adaug 5 kg. Acum cantaresc 60 de kgh. Nu am avut niciodata asa de mult. Ma simt oribila si nu mai am nici macar chef sa vb cu cineva. Mi se pare ca n-o sa mai reusesc sa slabesc niciodata.acum mi-as dori ff mult ca pana la pasti sa ( adica in 6 sapt ) maca la 54 de kg sa ajung. Miscare am reinceput de o sapt sa fac( ca 90 de min/zi mers rapid combinat cu jogging). Mentionez ca iainte de a incepe sa ma ingras faceam de ce putin 5/sapt min 2 ore aerobic+tae bo.Cand am venit aici m-am imbolnavit ( o boala cronica de articulatii si nu prea am putut sa ma mai misc).Asa ca am intrat in depresie si am inceput sa mananc ff multe dulciuri-inghetata ,ciocolata, biscuiti.Va rog sa ma ajutati sa slabesc 6 kg macar pana la pasti. Am nevoie de sustinerea voastra , ma simt oribila.
marica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1954 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1437 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #8 (permalink)  
Vechi 05 mar 2011, 15:05:56
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 10 kg in 2-3 luni

Citat:
Anterior postat de marica Vezi mesajul
salut.Eu va urmaresc de ca 1 an forumul. Acum un an aveam 48 de kg. Intre ianuarie si aprilie ma ingrasasem pana la 52 kg. Atunci eram disperata si am inceput sa tin tot felul de diete(Disociata, hipocalorica).Intre timp m-am mutat din Romania, lucrez in Germania.Am avut tot felul de depresii si am reusit din mai pana in dece sa ajung la 55 kg. De Craciun am fost in Rom si cand m-am intors mi-am propus sa slabesc pana la pasti (din ianuarie) 5 kg. Eu am reusit din contra sa mai adaug 5 kg. Acum cantaresc 60 de kgh. Nu am avut niciodata asa de mult. Ma simt oribila si nu mai am nici macar chef sa vb cu cineva. Mi se pare ca n-o sa mai reusesc sa slabesc niciodata.acum mi-as dori ff mult ca pana la pasti sa ( adica in 6 sapt ) maca la 54 de kg sa ajung. Miscare am reinceput de o sapt sa fac( ca 90 de min/zi mers rapid combinat cu jogging). Mentionez ca iainte de a incepe sa ma ingras faceam de ce putin 5/sapt min 2 ore aerobic+tae bo.Cand am venit aici m-am imbolnavit ( o boala cronica de articulatii si nu prea am putut sa ma mai misc).Asa ca am intrat in depresie si am inceput sa mananc ff multe dulciuri-inghetata ,ciocolata, biscuiti.Va rog sa ma ajutati sa slabesc 6 kg macar pana la pasti. Am nevoie de sustinerea voastra , ma simt oribila.
Bine ai venit Marica

Ce mananci intr-o zi? scrie-ne un exemplu de meniu pe mese.

Legat de activitate fizica, ai discutat cu medicul ce tip de sport poti practica?

Nu trebuie sa fii asa deprimata, toate lucrurile se rezolva cu ganduri bune si pozitive, fara jigniri la propria persoana. Nu faci decat sa acutizezi situatia.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #9 (permalink)  
Vechi 12 mar 2011, 10:57:02
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 10 kg in 2-3 luni

Citat:
Anterior postat de Everline Vezi mesajul
Multumesc, cred ca imi va fi de folos lista numai ca nu prea stiu ce sa mananc, care sa corespunda cu regimul si totodata sa imi dea si energie. Daca mi-ai putea spune pentru inceput ce ar trebui sa iau ti-as fi mare recunoscatoare .
Scuze ca raspund asa tarziu!
Am inteles problema si stiu si eu cum e la facultate, tot timpul pe drumuri. E mai la indemana sa mananci ba un corn, ba o ciocolata, ba un kebab, etc.
Lista ar trebui sa contina chestii care sa fie usor de transportat si cand esti pe drumuri, si usor de mancat.
Spre exemplu, dimineata MD il iei acasa. Asa ca incearca sa fie unul cat mai cuprinzator. Paine integrala cu branza slaba, gem fara zahar, lapte cu cacao. Sau o omleta cu salata de rosii si carstraveti, sau cereale integrale cu lapte.
Pt cat esti la scoala cumpara iaurturi naturale de baut, mieji de seminte, alune crude, migdale crude, nuci, etc, fructe (care iti plac tie), sunca slaba de pui, cascaval, salata verde, castravete, rosii (cu care sa iti faci sandwishuri), carnita (de care iti place tie - o pregatesti acasa, o pui intr-o cutie de plastic cu ceva legume fierte langa si asta e).
Iar seara mananci ce vrei tu. Pt inceput, eu as avea pe lista:
- iaurt natural de baut
- lapte semidegresat
- cereale integrale (eventual muesli)
- paine integrala
- gem fara zahar
- oua (la scoala le poti lua fierte)
- spanac (poti face omleta cu spanac, e f. bun)
- sunca de pui
- cascaval (sau o telemea de vaca mai tare - sa nu lase zeama)
- carnita
- legume: dovlecei, vinete, conopida, broccoli, mazare, pastai verzi, gulii
- oleaginoase (crude)

F. greu nu e, nici usor nu e. Trebuie saai vointa!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #10 (permalink)  
Vechi 12 mar 2011, 18:22:15
Natusik91's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 11 mar 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Rina's 90
Date: 166cm, 54kg
Mesaje: 25
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vreau sa slabesc 10 kg in 2-3 luni

salut..si eu ma aflu exact in situatia a ta.. in urma cu 3ani am venit in Romania, sa fac liceul si aveam 49, in 3luni m-am ingrasat cu 8kg (( eram disperata.. niciodata nu ajunsesem la 57.. si duc o viata in camin,e ft greu k nici nu poti gati.tre sa mananc in oras.. k in camin nu ne lasa sa gatim..si m-am mai ingrasat cu 2kg..akm am 60...sunt distrusa, nu ma mai suport.. Va rog sa ma ajutati.. vreau sa slabesc cu 10kg in cel mai scurt timp.. fac sport,fitness, merg pe jos in fiecare zi..dar nuj ce regim sa tin..cum sa ma alimentez..k sa slabesc cat mai curand..am banchet anul asta si vreau pana in mai sa slabesc..e posibil?
Natusik91, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1951 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1434 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
greutate, kilograme, minus 10 kg, slabire, slabit, slabit sanatos, vreau sa slabesc

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Am 123 de kg la 21 ani! Vreau sa slabesc 53 de kg in 6 luni Camy1989 Grupul de slabit: minus 50 - 60 (kg) 27 11 apr 2011 10:45:49
Vreau sa slabesc 9-10 kg,cine mi se alatura?! doria Arhiva subiecte - Grupul de slabit: minus 1 - 10 (kg) 359 23 feb 2011 14:15:04
Vreau sa slabesc 20 de kg in 6 luni mishutza Arhiva subiecte - Grupul de slabit: minus 20 - 30 (kg) 62 19 oct 2010 20:43:45
Vreau sa slabesc 32 kg in 5 luni florys Arhiva subiecte - Grupul de slabit: minus 30 - 40 (kg) 69 27 sep 2010 16:06:37

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole