forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Inainte de sarcina (http://forum.slabute.ro/inainte-sarcina/)
-   -   Grupul slabutelor care se pregatesc pentru o sarcina (http://forum.slabute.ro/inainte-sarcina/grupul-slabutelor-se-pregatesc-sarcina-7590.html)

camyuta 25 sep 2013 09:19:14

Re: Grupul slabutelor care se pregatesc pentru o sarcina
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 1300160)
eu faceam sport la sala, si chiar ma chinuiam sa tin dieta cand am ramas insarcinata. pacat ca nu au mai scris fetele.. ca au fost destule gravidute. era emotionant cand asteptam cat un test pozitiv.
eu nu am mai apucat sa fac teste de ovulatie.. dar cred ca e ok s amancati cat mai sanatos. si nu sport f puternic daca nu sunteti obishnuite. succesc


Buna Jess, ti-am vazut puiutul, un frumos. Sa creasca mare si sanatos. La mancatul sanatos m-am gandit si eu da am avut o rezerva cu sportul, cred ca ma apuc si eu de ceva mai putin intens.

camyuta 25 sep 2013 09:28:33

Re: Grupul slabutelor care se pregatesc pentru o sarcina
 
Citat:

Anterior postat de Prapadeala (Post 1300171)
Eu faceam sport intens cand am ramas insarcinata ( de 5 ori pe sapt cate o ora) si nu am avut probleme. Probleme mi-a creat Dukanul pentru ca m-a facut sa nu am ovulatie si ciclul meu dintr-unul de 32-35 de zile a ajuns la 45 de zile. Dupa ce am renuntat la Dukan, am revenit la normal si am reusit sa raman insarcinata

Pana luna trecuta si eu faceam intens, cei drept ca doar de 3 ori pe saptamana. Da de luna asta am renuntat, citisem ca iti micsoreaza sansele sa ramai. Eu am tinut Dukan doar primele 2 saptamani acu vreo 2 ani, luna asta mi-am facut teste de ovulatie si sunt negative. A fost surpriza pt ca eu am CM chiar foarte regulat la 28 de zile, foarte rar la 27 sau 26, il monitorizez de ceva vreme, si poate ai dreptate ce zici tu pt ca desi nu mai tin Dukan am o alimentatie foarte proteica pt ca la mine e ,, nici o masa fara carne''. Poate daca ma inscriu la concurs o sa mananc si eu mai curat ca altfel degeaba ma inscriu, si atunci sper sa am vesti mai bune. Oricum e nostim pt ca totdeauna ma gandeam ce grija tre sa am pt a nu ramane insarcinata, ma gandeam ca e asa simplu si usor si acum cand vreau constat ca de fapt e destul de complicat, cu zilele fertile, cu ovulatia, cu zilele de post etc. Unde mai pui si varsta, foarte complicat.

LOREDANA99 25 sep 2013 14:16:44

Re: Grupul slabutelor care se pregatesc pentru o sarcina
 
Citat:

Anterior postat de camyuta (Post 1300306)

Buna Loredana. Pai atunci cred ca ma inscriu si eu, tu la ce sport te-ai gandit?

Eu am o bicicleta eliptica acasa, as putea face pe ea seara in timp ce ma uit la TV, sa nu ma plictisesc :D

Si eventual diferite programe pt anumite zone probeme (gen pt burtica sau mai stiu eu ce), dar asta in functie de chef...eu sunt cam lenesa cand vine vorba de sport, deci nu se pune problema de sport la modul intensiv la mine :))

camyuta 25 sep 2013 15:40:46

Re: Grupul slabutelor care se pregatesc pentru o sarcina
 
Citat:

Anterior postat de LOREDANA99 (Post 1300364)


Eu am o bicicleta eliptica acasa, as putea face pe ea seara in timp ce ma uit la TV, sa nu ma plictisesc :D

Si eventual diferite programe pt anumite zone probeme (gen pt burtica sau mai stiu eu ce), dar asta in functie de chef...eu sunt cam lenesa cand vine vorba de sport, deci nu se pune problema de sport la modul intensiv la mine :))

Eu nu am bici iar ex pt abdomen cred ca l-e sar, nu vreau sa fortez zona aia daca vreau bebe, ma mai uit si eu pe net sa vad ce gasesc. Deocamdata ma mai gandesc daca intru la concurs sau nu.

jessik 25 sep 2013 18:32:18

Re: Grupul slabutelor care se pregatesc pentru o sarcina
 
probabuil ca vrei mai mult un bebe decat un concurs, adica e asa de fun,. de sanatate.. iar sportul e ok, ajuta, dar, daca nu ai mai facut sport nu e recomandat. eu faceam si abdomene..acum nu prea, ca deh e greu cu ceza.
dar in primul rand trebuie sa fii relaxata, ca sa ramai gravida.. ovulatia poate o ai diferita, adica nu neaparat la 14 zile. .. poti lua si acid folic.
am auzit si eu ca dupa 30 de ani scad putin fertilitatea..
e o fericire mare sa ai copii. eu am avut noroc de un copil cuminte.. sarcina a fost ok.. nasterea nasoala.. dar momentan e f frumos cu bebe:x

camyuta 26 sep 2013 09:13:11

Re: Grupul slabutelor care se pregatesc pentru o sarcina
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 1300411)
probabuil ca vrei mai mult un bebe decat un concurs, adica e asa de fun,. de sanatate.. iar sportul e ok, ajuta, dar, daca nu ai mai facut sport nu e recomandat. eu faceam si abdomene..acum nu prea, ca deh e greu cu ceza.
dar in primul rand trebuie sa fii relaxata, ca sa ramai gravida.. ovulatia poate o ai diferita, adica nu neaparat la 14 zile. .. poti lua si acid folic.
am auzit si eu ca dupa 30 de ani scad putin fertilitatea..
e o fericire mare sa ai copii. eu am avut noroc de un copil cuminte.. sarcina a fost ok.. nasterea nasoala.. dar momentan e f frumos cu bebe:x

Da Jess, ai dreptate, vreau mai mult un bebe, da m-am uitat la ce presupune concursul asta si e mai mult un stil de viata sanatos decat o dieta in sine, si ma gandeam ca daca ma inscriu ma tin de treaba mai bine, cu sportul mai dificil nu pt. ca inainte nu faceam, pt ca faceam si destul de mult insa am citit ca inainte de sarcina mai usor cu sporturile solicitante pt ca diminueaza sansele de a ramane. Ovulatia nu e deloc pt ca mi-am luat teste si din ziua 14 mi-am facut in fiecare zi timp de 5 zile cat se presupune ca tine si toate au fost negative. Acid Folic iau de la inceputul lunii, insa cred ca ai dreptate cu stresul, la capitolul asta inca mai lucrez. Ma bucur pt tine si copilas, sa aveti in continuare parte numai de fericire si sanatate.

Aness 01 apr 2015 14:37:20

Re: Grupul slabutelor care se pregatesc pentru o sarcina
 
Fetelor ce subiect frumos, de ce l _ai abandonat? Nu mai sunt fete doritoare sa devina mamici? Eu din noiembrie anul trecut imi doresc un bebe.Am si ramas insarcinata din prima luna ,dar din pacate la 4 saptamani am aflat ca e sarcina extrauterina :(
Doctorul ne _a recomandat sa asteptam cateva luni pana incercam iar sa avem un bebe,asa ca din iulie ne punem iar pe treaba.
Sper sa mai apara fete pe aici ca sa vorbim !

butterfly30 01 apr 2015 15:32:00

Re: Grupul slabutelor care se pregatesc pentru o sarcina
 
aness, toate cele care isi doresc sa ramana insarcinate s-au mutat in jurnalul mamicilor. :) vino si tu!


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:11:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO