forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ingrasare (http://forum.slabute.ro/ingrasare/)
-   -   Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa? (http://forum.slabute.ro/ingrasare/ar-trebui-manance-prietenul-meu-se-ingrasa-7632.html)

bibi111 06 ian 2011 14:57:07

Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Bună, slăbuţelor.
Prietenul meu are 49 de kg şi 170cm, nu arată extraordinar de slab, adică nu i se văd coastele sau aşa :)), dar pe mine mă deranjează că e aşa de firav.
Pe lângă faptul că nu e prea mâncăcios, totuşi e dispus să mănânce anumite alimente pentru a se îngrăşa. Vă întreb pe voi, că sigur sunteţi mai pricepute în alimentaţie... pentru că în alte locuri am primit răspunsuri în genul "sucuri,fastfood şi chipsuri" dar el chestii de-astea a mâncat toată viaţa, şi mereu a fost aşa.
Specific că a fost la medic, când era mai mic, cu problema asta, şi i s-a spus că aşa e el construit, nu trebuie să ia pastile.
Eu îl presez să mănânce mai mult, dar nu prea funcţionează.
A. şi, mai am o întrebare. Ar funcţiona dacă ar mânca o pungă de bake rolls zilnic? Că văd că chestiile alea explodează în calorii. :-o
Mersi mult pentru răspunsuri!

Sand 06 ian 2011 20:56:35

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de bibi111 (Post 461136)
Mersi mult pentru răspunsuri!

O metoda buna de a lua in greutate este sa bea un pahar cu lapte LA FIECARE MASA. Laptele sa fie nedegresat, deci normal. Si inca o chestie de ajutor ar fi sa manance un pumn de pistazio (fistic) in fiecare seara dupa cina, sau inainte ma rog cum vrea. O sa vezi rezultate in cateva luni, nu-i da sa manance porcarii ca nu are sens. Incearca asta e si simplu de fapt si nici nu costa mult. Succes!

DrIulia2010 06 ian 2011 21:00:22

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Nu e deloc bine si sanatos pentru organism sa depuna surplus din alimente nesanatoase.

In acest moment ce alimentatie are,ce mananca intr-o zi normala?Activitate fizica?

Cel mai indicat ar fi sa aiba mese regulate,3 mese principale si 2-3 gustari in functie de necesarul caloric.
De cand are aceasta greutate,a fost mereu asa?

VentoFreddo 06 ian 2011 22:31:39

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Normal ar fi sa se axeze pe alimente sanatoase, nu bake roll..Multe proteine(shake de lapte integral si banane), stafide, carne ,musai cu salate de tot felul, sa mareasca incet portiile, ca sa i se mareasca si capacitatea stomacului,si neaparat alune, nuci, migdale, sunt la fel de bombe calorice ca si bakerollsul, dar muuult mai sanatoase, nu-i nenorocesc ficatul ca alea..:)>:D<

bibi111 07 ian 2011 13:21:30

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 461741)
Nu e deloc bine si sanatos pentru organism sa depuna surplus din alimente nesanatoase.

In acest moment ce alimentatie are,ce mananca intr-o zi normala?Activitate fizica?

Cel mai indicat ar fi sa aiba mese regulate,3 mese principale si 2-3 gustari in functie de necesarul caloric.
De cand are aceasta greutate,a fost mereu asa?

Da, aşa m-am gândit şi eu.
Păi mănâncă obişnuit, ceva mai puţin ca mine (eu sunt tare mâncăcioasă)
Cam în genul acesta:
dimineaţa: cereale cu lapte
la şcoală: (doar) un sandwich şi (deşi îi tot zic să termine), porcării de snacks-uri.
la prânz: ceva gătit, ciobă, friptură, ce are.
cină: cam ca la prânz.
Şi, da, mereu a fost aşa. Doctorul i-a spus că cică asta e formaţia lui, că n-are ce să facă.

bibi111 07 ian 2011 13:24:35

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 461955)
Normal ar fi sa se axeze pe alimente sanatoase, nu bake roll..Multe proteine(shake de lapte integral si banane), stafide, carne ,musai cu salate de tot felul, sa mareasca incet portiile, ca sa i se mareasca si capacitatea stomacului,si neaparat alune, nuci, migdale, sunt la fel de bombe calorice ca si bakerollsul, dar muuult mai sanatoase, nu-i nenorocesc ficatul ca alea..:)>:D<

Mersi mult pentru răspuns!>:D<

bibi111 07 ian 2011 13:25:09

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 461735)
O metoda buna de a lua in greutate este sa bea un pahar cu lapte LA FIECARE MASA. Laptele sa fie nedegresat, deci normal. Si inca o chestie de ajutor ar fi sa manance un pumn de pistazio (fistic) in fiecare seara dupa cina, sau inainte ma rog cum vrea. O sa vezi rezultate in cateva luni, nu-i da sa manance porcarii ca nu are sens. Incearca asta e si simplu de fapt si nici nu costa mult. Succes!

Şi eu i-am sugerat laptele, dar nu prea îi convine, e mofturos. O să mai încerc. Mersi pentru răspuns!>:D<

deadcountess 07 ian 2011 13:48:07

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de bibi111 (Post 462732)
Da, aşa m-am gândit şi eu.
Păi mănâncă obişnuit, ceva mai puţin ca mine (eu sunt tare mâncăcioasă)
Cam în genul acesta:
dimineaţa: cereale cu lapte
la şcoală: (doar) un sandwich şi (deşi îi tot zic să termine), porcării de snacks-uri.
la prânz: ceva gătit, ciobă, friptură, ce are.
cină: cam ca la prânz.
Şi, da, mereu a fost aşa. Doctorul i-a spus că cică asta e formaţia lui, că n-are ce să facă.

Nu ne-ai spus un amanunt esential: Cati ani are?

bibi111 07 ian 2011 20:32:30

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 462793)
Nu ne-ai spus un amanunt esential: Cati ani are?

Are aproape 18.

irina27 11 ian 2011 22:28:18

Re: Ce ar trebui sa manance prietenul meu pentru a se ingrasa?
 
hmmm in nici un caz nu bakerolls-ul sau chipsurile sau alte chestii :))
eu zic ca micul dejun e foarte bun..cerealele si laptele dulce ingrasa....ar putea sa se bazeze pe mai multi carbohidrati...sa manance paste,cartofi,orez chestii d-astea iar ca gustari,au dreptate fetele,fistic,in general fructele astea oleaginoase;;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:56:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO