forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ingrasare (http://forum.slabute.ro/ingrasare/)
-   -   Vrea cineva sa se ingrase? (http://forum.slabute.ro/ingrasare/vrea-cineva-se-ingrase-900.html)

Dirty Diana 23 iul 2009 16:55:14

Vrea cineva sa se ingrase?
 
Salut, fetelor!
Ma numesc Cristina si dintotdeauna am avut un complex: sunt prea slaba:(( si oricat as manca, nimic nu se depune. Am facut analize si totul este in regula cu mine, nu am nimic nici la glanda tiroida, pe care mereu o blamam:">, iar acum nici nu mai stiu ce sa zic ca as putea avea. Mi-e si rusine sa port si eu o rochita, deoarece am picioarele ca niste scobitori, de-ti vine sa te scobesti in dinti cu elex-(:((....
Ma multumesc sa port pantaloni, parca-s Marlene Dietrich, imi mai lipseste o tigara-n coltu' gurii si-ai zice ca-s ea (ma refer la partea nefeminina, nu la altceva...).
Desi pe forum am vazut ca predomina temele legate de slabit, sper sa gasesc adepte/adepti ale ingrasatului...:D

Slabuta 23 iul 2009 17:22:25

Re: Vrea cineva sa se ingrase?
 
Citat:

Anterior postat de Dirty Diana (Post 16241)
Salut, fetelor!
Ma numesc Cristina si dintotdeauna am avut un complex: sunt prea slaba:(( si oricat as manca, nimic nu se depune. Am facut analize si totul este in regula cu mine, nu am nimic nici la glanda tiroida, pe care mereu o blamam:">, iar acum nici nu mai stiu ce sa zic ca as putea avea. Mi-e si rusine sa port si eu o rochita, deoarece am picioarele ca niste scobitori, de-ti vine sa te scobesti in dinti cu elex-(:((....
Ma multumesc sa port pantaloni, parca-s Marlene Dietrich, imi mai lipseste o tigara-n coltu' gurii si-ai zice ca-s ea (ma refer la partea nefeminina, nu la altceva...).
Desi pe forum am vazut ca predomina temele legate de slabit, sper sa gasesc adepte/adepti ale ingrasatului...:D

Buna Diana :) si bine ai venit printre noi :)

Nu conteaza ca toate fetele de pe aici vor sa slabeasca :) sunt sigura ca se vor gasi sfaturi si pentru problema ta :)

Este bine ca ai eliminat problema cu tiroida, practic stim ca nu ea este cauza ;)

Hai sa facem invers. Spune-ne un exemplu de meniu zilnic si 2 la mana faci sport si daca da ce fel de sport?

Dirty Diana 23 iul 2009 17:46:28

Re: Vrea cineva sa se ingrase?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 16244)
Buna Diana :) si bine ai venit printre noi :)

Nu conteaza ca toate fetele de pe aici vor sa slabeasca :) sunt sigura ca se vor gasi sfaturi si pentru problema ta :)

Este bine ca ai eliminat problema cu tiroida, practic stim ca nu ea este cauza ;)

Hai sa facem invers. Spune-ne un exemplu de meniu zilnic si 2 la mana faci sport si daca da ce fel de sport?

Ei bine, am sa incep cu inceputul:
07:00 dimineata eu mananc cereale cu lapte si cafea cu lapte
10:00 ma dau in vant dupa fructe,deci mananc visine, nectarine, prune(au carbohidrati si vitalizeaza organismul)
13:00 tocanita cu ciuperci, cu friptura de pui si salata de rosii cu castraveti
16:00 o inghetata, apoi o prajitura gatita in casa
Meniul nu este com[let, deoarece nu am luat inca cina.

Dupa cum ai vazut, am grija ca meniul meu sa fie echilibrat: contine atat fructe si legume, cat si lipide, glucide, proteine si carbohidrati.
Si nu in ultimul rand, tin mult la gustarile din 3 in 3 ore maxim (cam asa imi cere mie stomacelul). Consider ca este sanatos stilul meu de viata si propice ingrasarii, dar....:(
mai astept....
Apropo de sport,imi place sa fac exercitii dimineata: niste abdomene, niste fandari, si nu mai stiu cum se mai numesc in continuare. Le fac pentru a fi in forma, sa nu gafai de oboseala cand vreau sa prind autobuzul de exemplu...:))
In legatura cu acest site, din nimereala am dat de el, dar am vazut multa actiune si interactiune pe el, dar si multa prietenie >:D<si sinceritate :x, asadar am decis ca numai asa as putea face schimb de informatii PRETIOASE pentru sanatate, care este mai buna decat toate.

mishutza 23 iul 2009 17:56:56

Re: Vrea cineva sa se ingrase?
 
Diana,bine ai venit si spor la ingrasat.Cred ca e la fel de neplacut si pt tine,ca si pt noi.
Din ceea ce stiu ei,regimul tau de viata ar trebui sa fie asemanator cu al nostru.Sport,manact echilibrat,doar ca tu sa papi mai multe calorii.Dar sa ai mare grja de unde le iei,nu doar zaharuri rafinate.Asta tin eu minte de la o emisiune la tv,ihihih.
Dupa cum spui tu ca mananci la 3 ore,cred ca tu esti una dintre alea pe care noi le uram,ca mananc non stop si is slabeeeeee:))
Pt mine mancatul tau la 3 ore inseamna un ficat care functioneaza bine,un corp care arde repede tot ce prinde.
Eu zic sa folosesti calculatorul de calorii sa sa vezi cat mananci pe zi.Ca,cu toata inghetata ta si prajiturica,eu nu cred ca ai calorii destule pt ingrasat,eventual pt mentinere.

Dirty Diana 23 iul 2009 18:14:31

Re: Vrea cineva sa se ingrase?
 
Salut, Mishuta!
Am spus in mare cam cat am mancat, nu am monitorizat chiar totul
( de ex am uitat sa spun ca am mancat pe nerasuflate vreo doua ciocolate Poiana intregi),
si am mai uitat si savarina si de eclere.... Uituca mai sunt!
Are mama cartea lui Montignac (vrea sa aiba un stil de viata sanatos, nu sanatos, ca si ea e o slabaturaa.....;)), si mi-a "vandut" si mie niste ponturi in legatura cu zaharul rafinat, care citesc din Monti: "este otrava societatii moderne".... Deci mama ce imi face imi casa(prajituri, torturi, inghetata etc) au zaharina, ma rog....
Iar la sucuri, mie nu-mi plac cele din comert si beau fie compoturi, fie imi storc niste legume, si m-am aranjat. Adevarul e ca m-am obisnuit cu alimente naturale: daca e sa manac chips-uri sau snacks-uri mi se facerau si ma opresc, desi imi fac cu ochiul...
( ce e nesanatos ispiteste parca mai tare, nu-i asa?)>:)

Spor la slabit, Mishuta! Ti-am citit niste pagini dejurnal si vad cat esti de hotarata, asadar stiu ca o sa-ti atingi telul.;)

mishutza 23 iul 2009 18:24:35

Re: Vrea cineva sa se ingrase?
 
Zaharina e extrem de nesanatoasa,folositi fructoza,sau zahar brun.
Ai uitat de doua poianaaa??????????????????????Si de eclere.
Mai ,pune manca si mananca mai sanatos,astea is bompe pt corpul tau,oricat de slaba ai fi tu.Auzi la ea a uitat de ciocolati si eclere.Fa-ti o friptura cu piure si legume,umple burta si pe urma jumate de ciocolata,ca meriti.
Ma indoiesc ca ai sa reusesti sa te ingrasi mancand asa ceva.
Incerci?

Dirty Diana 23 iul 2009 18:37:27

Re: Vrea cineva sa se ingrase?
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 16263)
Zaharina e extrem de nesanatoasa,folositi fructoza,sau zahar brun.
Ai uitat de doua poianaaa??????????????????????Si de eclere.
Mai ,pune manca si mananca mai sanatos,astea is bompe pt corpul tau,oricat de slaba ai fi tu.Auzi la ea a uitat de ciocolati si eclere.Fa-ti o friptura cu piure si legume,umple burta si pe urma jumate de ciocolata,ca meriti.
Ma indoiesc ca ai sa reusesti sa te ingrasi mancand asa ceva.
Incerci?

Da, Mishutza, ai dreptate, dar sa stii ca friptura este nelipsita din regimul meu, asa ca nu ai dece sa te alarmezi, daca eu nu mananc, atunci cine. Mananc si cand nu mi-e foame, asa de disperata sunt. Am niste prietene care pur si simplu nu pot sa conceapa ca un om poate fi slab si sa nu-si doreasca asta, ba chiar mi-au zis ca-s anorexica! :-oAuzi, eu obsedata cu scobitorile mele de nu stiu cu ce sa ma-mbrac, tot eu sunt anorexica?!:((
Le-am spus ca daca esti anorexic sunt doua cazuri: fie nu ti-e foame deloc, fie te abtiii, avand o imagine distorsionata, crezandu-te obeza, sau mai stiu eu ce alte nebunii...

Slabuta 23 iul 2009 19:20:49

Re: Vrea cineva sa se ingrase?
 
Citat:

Anterior postat de Dirty Diana (Post 16252)
Ei bine, am sa incep cu inceputul:
07:00 dimineata eu mananc cereale cu lapte si cafea cu lapte
10:00 ma dau in vant dupa fructe,deci mananc visine, nectarine, prune(au carbohidrati si vitalizeaza organismul)
13:00 tocanita cu ciuperci, cu friptura de pui si salata de rosii cu castraveti
16:00 o inghetata, apoi o prajitura gatita in casa
Meniul nu este com[let, deoarece nu am luat inca cina.

Dupa cum ai vazut, am grija ca meniul meu sa fie echilibrat: contine atat fructe si legume, cat si lipide, glucide, proteine si carbohidrati.
Si nu in ultimul rand, tin mult la gustarile din 3 in 3 ore maxim (cam asa imi cere mie stomacelul). Consider ca este sanatos stilul meu de viata si propice ingrasarii, dar....:(
mai astept....
Apropo de sport,imi place sa fac exercitii dimineata: niste abdomene, niste fandari, si nu mai stiu cum se mai numesc in continuare. Le fac pentru a fi in forma, sa nu gafai de oboseala cand vreau sa prind autobuzul de exemplu...:))
In legatura cu acest site, din nimereala am dat de el, dar am vazut multa actiune si interactiune pe el, dar si multa prietenie >:D<si sinceritate :x, asadar am decis ca numai asa as putea face schimb de informatii PRETIOASE pentru sanatate, care este mai buna decat toate.

In primul rand, mie mi se pare ca mananci aproape de un regim de slabit :)
Acum poate cantitatile sunt altele?!

Dupa, pentru tine, cel mai recomandat este sportul cu greutati, sa mai muschi pe tine ;)

In al treilea rand, aveam o colega in liceu, care manca exagerat de mult, un sandvis dintr-o paine impartita in jumate cu vreo 300 gr sunca, rosii, castraveti, cascaval si asta asa era o gustare, la cantina manca portii duble si nimic, era un betisor gata sa se rupa.

Ei, ce s-a intamplat mai tarziu. Am fost si la aceeasi facultate, si in anul 2 s-a umflat ca un butoi, nu exagerez, dintr-o data a inceput sa se ingrase si a ajuns sa urmeze diete de slabit, ma intreba pe mine cum slabesc. Si stupoare, la fel, mama ei este slaba pana in ziua de azi. Deci asemanarea cu tine perfecta.

Ce cred eu ca , la aceasta varsta corpul tau este in dezvoltare si crestere, asa ca nu trebuie sa fii panicata, fa in continuare ceea ce faci, mananca la ore regulate, ca organismul sa se obisnuiasca, dupa care, papa lucruri sanatoase, fara fast-food-uri si alte prostii, nu lua in nici un caz vitamine , asa a facut colega mea si vad ca nu i-a adus fericire ingrasatul :(
Cum a zis si Mishutza, nu zaharului, alimentelor procesate, bauturile cargazoase....

Si ce mai vreau sa incerci. Fa-ti de exemplu pentru aiz, calculul de calorii, vreau sa vad la cate calorii ajungi ;)

Daca nu ajungi la numarul de calorii specific varstei tale e clar ca nu te vei ingrasa ;)

Si mai studiaza si aici: Vrei sa te ingrasi? - Slabute.ro

Dirty Diana 25 iul 2009 21:35:38

Re: Vrea cineva sa se ingrase?
 
Nu am un cantar in casa, ceea ce face mai greu sa monitorizez "evolutia" mea, dar ma iau dupa haine...
Este inca prea devreme sa apara rezultate, mai ales ca sunt o impatimita a tenisului ( am teren de tenis in curte) si mi-au sosit niste verisori in vizita, ei la randul lor fiin maestri ai paletei de tenis, si in ciuda caniculei, de pe la 7:00 cam pana la 10:00 ne-am dedicat exclusiv acestui sport, ca deh , de cate ori am eu parte de asa adversari? Asadar, dupa cum vad eu, acest "viciu" ma impiedica sa acumulez vreun kilisor acolo....
Poate am bafta dupa ce se "cara" musafirii mei cei hiperactivi si poate am bafta mai incolo.
Acum sa dau exemplu de meniu:
7:00 lapte cu cereale, croissant, prajitura si cafea
11;00 friptura porc cu cartofi pai, apoi la desert inghetata
15:00 gratar cu salata , desert: ciocolata alba Kandia
19:00 tocanita de carne
Nu pot sa dau gramaje "din ochi", asadar meniul este infatisat asa, succint, dar cm asta e, nu stiu cate calorii au, dar avand in vedere cantitatea, cred ca am ingerat un total de calorii care sa umple "golul" facut de "joaca" mea matinala...

mishutza 25 iul 2009 21:49:19

Re: Vrea cineva sa se ingrase?
 
Si eu cred ca ai mancat destul.Poate are dreptate Slabuta,pt ca esti in crestere ai nevoie de mai multe calorii.Ia incearca sa afli.Si mai ai rabdare sa ajungi in perioada cand nu vei mai creste,chiar daca mai dureaza vreo 2-3 ani.


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:41:39.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO