forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ingrijire corporala (http://forum.slabute.ro/ingrijire-corporala/)
-   -   Consecintele slabirii (http://forum.slabute.ro/ingrijire-corporala/consecintele-slabirii-3493.html)

cristiniq 16 apr 2010 09:16:15

Consecintele slabirii
 
Ne dorim cu toate sa slabim, ne ambitionam, reusim, atingem greutatea dorita dupa eforturi si sacrificii mari dar ce facem cu pielea de pe abdomen care se lasa? Putem evita asta? Daca nu reusim, sau nu ne-am gandit la asta pe durata curei de slabire, o putem remedia?

Ce alte probleme de ordin estetic si nu numai intampinati in urma curei de slabire?
Ce remedii cunoasteti?

andra_aly 16 apr 2010 10:09:43

Re: Consecintele slabirii
 
Eu zic ca daca ai grija sa ti o dieta sanatoasa si sa faci sport constant, eviti chestile astea. si pe langa sport sa iti faci zilnic masaje cu o crema hidratana sau pentru celulita. important este masajul:) acum poate gresesc. depinde si cate kg ai slabit. ca iti dai seama ca daca slabesti mult ,inainte aveai pielea intinsa, e normal sa fie mai incretita. dar avem exemplul unei slabute aici pe forum: Ianna. care a slabit foarte mult si a avut grija sa treca si peste problema asta:)

VAmedeea 16 apr 2010 13:58:54

Re: Consecintele slabirii
 
Cred ca ar trebui sa slabesti lent astfel incat sa nu ramai cu urme nedorite pe corp. Eu una de ceva vreme am observat ca sunt plina de celulita, peste tot. Si stiu f. bine ca sportul nu elimina celulita, doar prin masaj si tratamente cosmetice o mai poti atenua. Odata instalata, nu mai poti scapa de ea, din pacate. De aceea cred ca e f. important sa avem grija ce si cum mancam.
Daca aveti tratamente eficace pt aceasta mare problema, astept sfaturi. Momentan chiar nu prea stiu ce as putea face ca sa nu mai arate asa.
Va pup si spor la slabit!>:D<

anqutz 16 apr 2010 15:29:06

Re: Consecintele slabirii
 
Daca s-a lasat, lasata e, trebuie indepartata cu operatie.

Ca sa nu se lase trebuie sa faci sport si sa slabesti lent.

LicuriciColorat 16 apr 2010 18:28:30

Re: Consecintele slabirii
 
Consecintele slabitului..hmm...nu am trecut prin asta,sunt de parere ca sportul+o alimentatie sanatoasa+masaje zilnice cu crema anticelulitica sau pt fermitate(m-au ajutat cand am mai slabit sa nu arat rau) pot prevenii aparitia vergeturilor sau a pielii lasate(schimbarile bruste de la o greutate la alta nu fac nici un bine,ba din contra)....merg pe ideea e mai bine sa previi decat sa tratezi:)

andra_aly 16 apr 2010 19:22:48

Re: Consecintele slabirii
 
vamedea, am vazut ca ai scris ca sportul nu elimina celulita. eu nu sunt chiar de acord:-s
daca faci sport, folosest creme dupa si mananci sanatos fi sigura ca vei vedea rezultate:x

anqutz 16 apr 2010 19:28:33

Re: Consecintele slabirii
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 154139)
vamedea, am vazut ca ai scris ca sportul nu elimina celulita. eu nu sunt chiar de acord:-s
daca faci sport, folosest creme dupa si mananci sanatos fi sigura ca vei vedea rezultate:x

Iti zic din experienta ca daca faci sport si mananci sanatos se duce ft bine celulita, nu e nevoie nici sa te mai masezi cu creme.

Sportul este principalul aliat in lupta impotriva celulitei.

VAmedeea 16 apr 2010 19:29:54

Re: Consecintele slabirii
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 154139)
vamedea, am vazut ca ai scris ca sportul nu elimina celulita. eu nu sunt chiar de acord:-s
daca faci sport, folosest creme dupa si mananci sanatos fi sigura ca vei vedea rezultate:x

Nu stiu ce sa zic, ca la mine e prima dat cand tin o cura. Numai ca asta a spus-o o instructore de Pilates de la o super sala din Bucuresti. A spus ca sportul nu te scapa de celulita, te tonifiaza, cum la fel sportul nu te slabeste, ci doar te remodeleaza. Ea nu spunea ca nu trebuie facut sport, ci ca daca nu insotesti sportul cu o alimentatie adecvata nu faci nimic. Ea recomanda impachetarile si nu mai stiu ce alte procedee cosmetice pt celulita.>:D<

andra_aly 16 apr 2010 19:33:29

Re: Consecintele slabirii
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 154152)

Nu stiu ce sa zic, ca la mine e prima dat cand tin o cura. Numai ca asta a spus-o o instructore de Pilates de la o super sala din Bucuresti. A spus ca sportul nu te scapa de celulita, te tonifiaza, cum la fel sportul nu te slabeste, ci doar te remodeleaza. Ea nu spunea ca nu trebuie facut sport, ci ca daca nu insotesti sportul cu o alimentatie adecvata nu faci nimic. Ea recomanda impachetarile si nu mai stiu ce alte procedee cosmetice pt celulita.>:D<

Acum eu am zis parerea mea. dar cred ca ea mai face si reclama la impachetari;))
acum serios vorbind, sport+tratamente de astea ce zicea ea+ mancat sanatos+ creme= celilita dispare sau daca nu sigur nu mai e ca la inceput.
eu iti zic ca am vazut la mine. adevarul e ca nu am multa, dar cand faceam sport mai des si ma dadeam seara cu crema dupa 2 saptamani am vazut primele rezultate. pielea arata altfel, mai intinsa. depinde in ca stadiu e celulita:)

andra_aly 16 apr 2010 19:34:27

Re: Consecintele slabirii
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 154148)
Iti zic din experienta ca daca faci sport si mananci sanatos se duce ft bine celulita, nu e nevoie nici sa te mai masezi cu creme.

Sportul este principalul aliat in lupta impotriva celulitei.

pai asta incercam si eu sa spun anca. :) numai ca daca mananci si sanatos este mult mai bine si daca te mai dai si cate o crema sa iti hidratezi pielea e super;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:06:29.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO